στρες και ιδρώτας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16

    στρες και ιδρώτας

    Ακομα και με μια σκεψη να κανω,γινομαι μουσκεμα απο υδρωτα και στα χιονια ,ποσο μαλλον με ενα γεγονος .Αν χτυπησει το τηλεφωνο και το σηκωσω χειροτερα.
    Ετσι δεν ζω χωρις κλιματιστικο.Πηγα στο γιατρο και ειπε οτι ειναι καλο που υδρωνω αλλα εχει γινει μαρτυριο και για τη γυναικα μου μου ειναι λιγο κρυουλιαρα και υποφερει με αυτο.
    Ειμαι περιπτωση?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16
    help

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Φίλε μου αργοναύτη, λύσε μου αν θες μιαν απορία....
    Την έντονη εφίδρωση που αναφέρεις την εμφάνισες πρόσφατα, ή είναι κάτι που είχες από τα παιδικά σου χρόνια κιόλας?

    Φιλικά, Όλγα

  4. #4
    Αγαπητέ argonaute κι εγώ αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις.Είναι πολύ ενοχλητικό ειδικά το καλοκαίρι καθώς με το παραμικρό ιδρώνω και χρειάζεται να σκουπίζω τον ιδρώτα μου.Προσωπικά άρχισα να το παθαίνω τα τελευταία χρόνια λόγω άγχους.Είναι καθαρά ψυχολογικό και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο φάρμακο που να προσφέρει βοήθεια.Υποθέτω ότι η εφίδρωση συμπεριλαμβάνεται ως σύμπτωμα της Γενικευμένης αγχώδους διαταραχής.Επομένως αντικαταθλιπτικά που βοηθάνε σαυτή την ασθένεια θα μπορούσαν να κάνουν κάτι αν και το λέω με επιφύλαξη χωρίς να γνωρίζω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16
    ΦΙΛΗ olga το απεκτησα οταν απεκτησα και το αγχος .ΦΙΛΕ velout πηγα στον παθολογο και μου ειπε οτι θα μαθω να ζω με αυτο εκτος και αν αλλαξω .Τι να κανω να γινω παλι παιδι (οσα πανε και οσα ερθουν) ειμαι 41 ευθυνομαι για τα παντα δεν γινεται να ειμαι χαλαρος και ειναι αλλοι που δεν υδρωσαν ποτε........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αργοναύτη μου σίγουρα είναι άκρως ενοχλητικό....... Χρονικά πότε ξεκίνησε η έντονη εφίδρωση??? Σχετικά πρόσφατα? Φορτώθηκες τώρα τελευταία ευθύνες που σε καταπιέζουν περισσότερο ψυχολογικά?

    velout μου και Αλέξανδρε δυστυχώς πολλά άτομα παρουσιάζουν το ίδιο σύμπτωμα.......

    Ακόμα και εγώ σε καταστάσεις που έχουν να κάνουν με την κοινωνική μου φοβία γίνομαι παπί!!

    Αργοναύτη μου γλυκέ δεν χρειάζεται να αλλάξεις......απλώς λίγο να χαλαρώσεις....ότι κάνουν οι περισσότεροι εδώ......

    ʼλλωστε με το όνομά σου ........λίγο νερό παραπάνω δεν πρέπει να σε χαλάει..........χι...χι......

    ΦΙΛΙΑ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16
    Εχω παρατηρησει οτι ειναι εντονο οταν υπαρχει αυξημενη υγρασια .
    Οσο για την χαλαρωση παιδια ειναι μεγαλη ιστορια σε μενα .Απιστευτο αλλα η μονη περιοδος
    που θυμαμαι να ενοιωσα χαλαρα ηταν στην θητεια μου στο στρατο !!!
    Θα σας τα πω αλλη ωρα.Προσφατα εχασα και τον πατερα μου, ετσι ξαφνικα (65 ετων) και
    τυγχανει να ειμαι ο μεγαλυτερος απο 3 αδερφια.Ο ΥΔΡΩΤΑΣ πλεον ειναι στην χειροτερη
    φαση που γνωρισα ποτε.Εχω και κληρονομικο συνδρομο μανιοκαταθληψης.
    Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον σας που δεν το βρηκα στους γυρω μου ανθρωπους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αργοναύτη μου δεδομένου του γεγονότος και των συνθηκών σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να χαλαρώσεις......

    Σχετικά με τη μανιοκατάθλιψη μιας και την ανέφερες....τα άλλα σου αδέλφια έχουν ενοχλήσεις σε ψυχολογικό επίπεδο.....ή μόνο εσύ έχεις την όλη υπερένταση?

    Εκτός των άλλων παρουσιάζεις σε προσωπικό επίπεδο μανιοκατάθλιψη?

    ΦΙΛΙΑ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16
    ΦΙΛΗ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ (ΟΜΟΡΦΗ ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ) Ναι σε προσωπικο επιπεδο οι αλλοι ειναι ... του σημερα.Εγω σκεφτομουν παντα το αυριο κατι
    (ισως απο αντιδραση )επαψα να το κανω.Ετσι πηγα στο αλλο ακρο και σκεφτομαι τη στιγμη μονο αυτη .Εκει δεν υπαρχουν τα παλια μου ονειρα τα μεγαλα \"ΘΑ\" που ειχα παιδι.Ζω το δευτερολεπτο μου.Καμια φορα σκεφτομαι πως ισως ειναι το τελευταιο και γιατι να μην σκευτομαι μονο αυτο.Δεν λεω οτι ειναι καλο αλλα αυτο βρηκε ο νους σαν αμυνα και δεν ξερω να το αφησω η να το αλλαξω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    16
    Αυτες τις μερες με την υγρασια εχω τρελαθει.Λιγο Βοριαδακι ρε παιδια γιναμε Αφρικη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    1
    Πολυ χαιρομαι που βρηκα ενα site που μπορω να πω τον πονο μου με την ελπιδα οτι καποιος θα μπορεσει να μου δωσει μια συμβουλη ή να μου προτεινει πως μπορω να κινηθω για να επιλυσω το προβλημα μου χωρις να γελασει ή να προσπαθησει να με μειωσει.
    Το προβλημα της εντονης εφιδρωσης ιδιαιτερα στην δεξια μασχαλη μου (ειμαι αριστεροχειρας, δεν ξερω εαν παιζει ρολο) σε βαθμο που ξεπερνα καθε οριο - στην εργασια μου που ειναι απαραιτητο να φορω κουστουμια περνα απο το μανικι του σακακιου και δημιουργει εντονη ασπρη απο τα αλατα σταμπα. Καταλαβαινετε πως αισθανομαι..... Το προβλημα δημιουργηθηκε μετα απο διαιτα με παρακολουθηση διαιτολογου, προγραμμα με το οποιο εχασα 12 κιλα. Δεν ξερω εαν παιζει ρολο ομως εγω εκει το αποδιδω.
    Επειδη ο,τι κιαν εχω χρησιμοποιησει για να αντιμετωπισω το προβλημα δεν με εχει βοηθησει παρακαλω εαν εχει καποιος καποια ιδεα ας μου το πει. Ευχαριστω πολυ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •