τα έχω παιξει τελειως??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491

    τα έχω παιξει τελειως??

    καλησπέρα!! τι κάνετε? εδω και κανα μηνα εχω αποφασισει οτι θα προσεχω τον εαυτο μου καθως του εχω δημιουργησει πολλα προβληματα( αμμηνοροια, αδυναμιες). εχω αποφασισει να τρωω σωστα και να μαγειρευω κανονικα!. παρολα αυτα ενω δεν τρωω απεριοριστες ποσοτητες ή ανθυγιεινα νομιζω οτι με την κανονικη διατροφη παχαινω, αν υσχυει δεν ξερω γτ σε ζυγαρια δεν εχω ανεβει αν και θα ανεβω απο βδομαδα....
    οταν ειμαι στο πατρικο μου που τρωω ετσι οπως τρωω και εδω δεν εχω προβλημα τωρα μονη μου πιστευω οτι προσθετω βαρος με το να μαγειρευω, παλιοτερα που ετρωγα σαντουιτσ και κριτσινια και τοστ για μεσημερι δεν ενιωθα ετσι...
    μηπως ειναι ο κορεσμος που μου δινει το μαγειρευτο φαγητο και νομιζω οτι πρηζομαι? μηπως μαζι με φαγητο τρωω και τα συναισθηματα μου δεν μπορω να με καταλαβω και ας σπουδαζω ψυχολογια.. :P
    σημερα για παραδειγμα εφαγα μακαρονια με τονο ενα κανονικο πιατο, μεριδα μακαρονια μνεροβραστα και μια κονσερβα τονο αλλά με σαλτσα και νιωθω λες και εχω φαει ενα γουρουνι ολοκληρο αλλα παρολα αυτα το βραδυ θα φαω ενα τοστ δεν θελω να αποφυγω το βραδυνο γτ φοβαμαι για βουλιμικα :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    αιγλη για το ψυχολογικο του πράγματος δεν ξέρω. Με θερμίδες μόνο μιλώντας, ένα σάντουιτς όπως το τρως ( διορθωστε με αν κάνω λάθος) έχει 500 θερμίδες. Εξαρταται το ψωμάκι ( μια μπαγκέτα 300 θερμίδες με γκουγκλαρισμα) και τι έχει μέσα. Αλλά δεν έχει και λίγες!όσες ένα κανονικό πιάτο φαγητό. Και χορταίνει λιγότερο. Καλύτερα να φας μια μερίδα φαγητό. Και καλύτερα χορταίνει και δεν είναι τίγκα στο ψωμί. Για το βράδυ φάε το τοστ σου. ΑΛλά το μεσημέριανό σου καλύτερα να είναι μαγειρευτο. Κρέας, ψαρι, λαχανικά.. Το οτι μπορεί να μη νιώθεις οτι φουσκώνεις με το σαντουιτς και τα κριτσίνια δεν σημαίνει ότι δεν έχουν θερμίδες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    πραγματικα νιωθω οτι τρωω παρα πολυ ενω δεν ισχυει δηλαδη τρωω στα λογικα πλαισια τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω, οι θερμιδες μου κυμαινονται στις 1500 πρπ ημηρεσιως αλλά παρα ολα αυτα νομιζω οτι παχαινω και νιωθω απαισια... :(:(:(:(:(:(:(:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    τι εννοείς νομίζεις πως παχαίνεις?Ζυγίσου να δεις ότι δεν θα έχεις παχύνει!Κοιτάξου στον καθρέφτη και δες, αυτά φαίνονται
    Κι αν όντως νιώθεις πως πλαδάρεψες κάνε και λίγο γυμναστική, λίγο περπάτημα/τρέξιμο ασκήσεις από το ιντερνετ -βιντεακια με γυμναστική, θα φτιάξει και το κέφι/αυτοπεποίθηση και θα στρώσει ακόμα πιο πολύ το σώμα σου.

    Ισως σου έχουν μείνει κατάλοιπα ψυχολογικά από παλιότερα γι αυτό να νιώθεις έτσι. το λες και μόνη σου "νομίζεις πως παχαίνεις" , δεν παχαίνεις... δεν ξέρω πως θα το ξεπεράσεις αυτό αλλά πραγματικά πιστεύω πως είναι στο μυαλό σου μονο!!

    Είναι κρίμα γιατί είσαι μικρή. Είσαι σε ιδανικά κιλά. Θα έπρεπε να ασχολείσαι με άλλα πιο ευχάριστα πράγματα! Βόλτες, παρέες, δραστηριότητες, αθλητισμό, έρωτες αλλά ασχολείσαι συνέχεια με το αν έφαγες 10 ξηρούς καρπούς παραπάνω!
    .
    Προσπάθησε να βάλεις άλλα πράγματα στην καθημερινότητά σου!Η σχολή μόνο δεν αρκέι. Εχεις πει ότι δεν έχεις πολλές παρέες και συχνά νιώθεις μόνη σου. ίσως αυτό είναι που πρέπει να "διορθώσεις" Θα δεις ότι αν η ζωή σου γίνει πιο γεμάτη ίσως να μην νιώθεις τότε τυψεις επειδή μια μέρα έφαγες 2 πάστες. Κάνε μια ενδοσκόπηση και δες τα υπόλοιπα στη ζωή σου που θέλεις να βελτιώσεις.

    Μαγειρευε στον εαυτό σου. Είναι πιο οικονομικό από το αγοραστό σαντουις κάθε μέρα και πιο υγειηνο. και δεν πέρνει χρόνο. Μόλις έφτιαξα μια φοβερή μανιταρόσουπα που θα με φτάσει 2-3 μέρες με λιγότερο από 3 ευρω και σε 15 λεπτά το πολύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    μανιταροσουπα ουαου!!!:o εχεις απολυτο δικιο, νιωθω πρησμενη αλλά τα ρουχα μου ειναι ιδια, ισως τωρα που προσεχω τι τρωω ειμαι πιο γεματη με την εννοια οτι παλιοτερα χωρις να μαι κιλο πιο κατω λογω του οτι ετρωγα λιγο και χαλια ποιοτιτα και φυσικα με ξεσπασματα βουλιμικα ( πλεον δοξα τω θεο δεν εχω) τα κοκαλα μου φαινονταν ιδιαιτερα της πλατης τωρα παλι στα ιδια κιλα δνε φαινονται....
    κανω τα παντα να τρωω σωστα αν και εχω χασει πασα ιδεα για το τι ειναι να τρως σωστα αλλα νομιζω οτι ειναι τα 5 γευματα, σκεφτομαι να παω σε διατροφολογο αλα νομιζω ειναι περιττα εξοδα απο τη στιγμη που μονο διατηρηση θελω... :rolleyes:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Διάβασε και εδω!!Πολλοί έχουν γράψει τις εμπειρίες τους και κάποιοι τα λένε πολύ καλά!Εμένα με βοήθησε πολύ και το τοπικ τρίωρα και τριάδες. Κ εγώ εκεί έχω καταλήξει , στα 5 γεύματα!Αλλά είναι και το τι περιλαμβάνουν τα γεύματα!Εγώ στη θέση σου θα πρόσθετα πιο πολλά φρούτα και λαχανικά στη διατροφή μου και μεγειρευτό κυρίως και λιγότερα ψωμιά. Με μία σαλάτα αντί βραδινό και αντί μπάρα δημητριακών φρούτο και μεγειρευτό κυρίως είσαι κομπλε..

    Κ εγώ τα έχω κάνει σαλάτα αυτες τις μέρες.. Δεν είμαι στα κέφια μου οπότε μου ξύπνησε πάλι συναισθηματική υπερφαγία.. Εκτός από τη μανιταρόσουπα έφτιαξα και τιραμισού περιττό να πω... απαραδεκτη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    τιραμισου?? πολυ ωραιο γλυκο αλλά οταν το φτιαχνεις το τρως γι αυτο και εγω αποφευγω να φτιαχνω γλυκα αμα με πιασει η λυσσα μου θα αγορασω.. σαλατες το χειμωνα μου ειναι πολυ δυσκολο να φαω δεν ξερω γτ δεν θελω.. τα βλεπω και με κρυωνουν τα φρουτα οχι τοσο ολο κατι μπανανες και στην καλητερη κατι μαηλα τσακιζω.. :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    μηπως εχεις δυσανεξια στη γλουτενη και γιαυτο αισθανεσαι ετσι μετα τα μακαρονια?αν εχεις την αισθηση οτι εισαι φουσκωμενη η κουρασμενη μετα το γευμα μπορει να σε πειραζει το αμυλο,με το τοστ μπορει να μην το αισθανεσαι γιατι ειναι πολυ λιγοτερο το αμυλο απο οτι η μεριδα τα μακαρονια.
    μη νομιζεις οτι επειδη ετσι εχουμε μαθει,οτι ειναι φυσιολογικο φαγητο για τον οργανισμο μας τοσες αμυλουχες τροφες,παντως το τοστ αν ειναι ολικης αλεσης το αλευρι (πραγματικο οχι το μαυρο του φουρνου) και βαλεις μεσα λιγα λαχανικα με ενα κουταλακι ελαιολαδο,3-4 τριμενα αμυγδαλα,1 φετα κασερι η φετα,ειναι ενα πολυ καλο γευμα και παιρνεις ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεσαι,αν σου αρεσει κανε τοστ να παιρνεις μαζι σου η διαφορετικα οταν μαγειρευεις να μοιραζεις την μεριδα των ζυμαρικων στη μεση,μιση το βραδυ μιση το μεσημερι συν σαλατα συν πρωτεινη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    οχι δεν νομιζω πως εχω καπου δυσανεξια και αρακα που ειχα φτιαξει τις προαλλες φουσκωμενη ενιωθα... μαλλον δεν παω καθολου καλα.
    εχω βαλει στο μυαλο μου οτι το σωστο ειναι 5 γευματα ανα 3 ωρο και προσπαθω να το τηρησω, παιζει να μην ισχυει κατι τετοιο και να τρωω τοσο πολυ τσαμπα? το ξεκινησα πιο πολυ για να μπορω να ελεγχω τα βουλιμικα που εκανα και οντως πλεον δεν μ πιανουν παλια που δεν ετρωγα πχ βραδυ ειχα πολλα βουλιμια....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    5 γευματα τη μερα ειναι πολυ σωστό πόσο μάλλον όταν βοηθούν σε περιορισμό των βουλιμικών!τι να μην ισχύει δηλαδή? αφού τρως λίγο!!το βλεπεις πως σε βοηθάει!Επίσης βλέπεις πως δεν παιρνεις κιλά!!στο σπίτι των γονιών σου έτρωγες παραπάνω και δεν έπαιρνες!!Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!Τρως σωστά τουλάχιστον στη συχνότητα των γευμάτων!!Την ποιότητα λίγο να βελτιώσεις και θα είσαι σούπερ!!

  11. #11
    Αίγλη το καλό είναι οτι αναγνωρίζεις αυτήν την κατάσταση και προσπαθείς να βοηθηθείς πιέζοντας τον εαυτό σου να μαγειρεύει και να τρώει κλπ . Κιλά με αυτήν την διατροφή δεν νομίζω οτι μπορεί να πάρεις. Πιστεύω θα ήταν καλό να έχεις ως πρόγραμμα μια φορά την βδομάδα να ζυγίζεσαι για να το βλέπεις κι εσύ αυτό χειροπιαστά ! Αν πιστεύεις οτι δεν θα σου γίνει η ζυγαριά εμμονή να ζυγίζεσαι συνέχεια κλπ τότε πάρε μια στο σπίτι αλλιώς πήγαινε σε κάποιο φαρμακείο πχ . Και κράτα τον τωρινό τρόπο διατροφής σου . Σταδιακά κοίτα πως να τον βελτιώσεις κιόλα (ποιοτικά κλπ) αλλά εντάξει , ένα βήμα τη φορά ... και θα συμφωνησω σε γενικές γραμμές και με ότι σου λέει το baklavadaki .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    491
    θα ζυγιστω την πεμπτηηηηη και τρεμω πραγματικαααα!!!! σημερα εχω δυσκολη μερα γραφω και θα τρεχω οπως και αυριο, η ευκολη μου λυση ειναι να παρω σαντουιτσ αλλα οχιιιιιιιιιιι θα παω σουπερ μαρκετ και θα προτιμισω να μαγειρεψω κατι για δυο μερες ή κατι ελεφρυ παρα να αρχισω να τρωω παλι απεξω!!:grin:
    τωρα οσο αφορα την ποιοτητα εννοειται περισσοτερα φρουτα κι λαχανικα ετσι? το χειμωνα μου ναι δυσκολο να τα φαω το καλοκαιρι τα τρωω, λαχανικα τρωω λαδερα και φρουτα μπανανες.....:thumbdown:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •