ΕΜΕΤΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53

Thread: ΕΜΕΤΟΣ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796

    ΕΜΕΤΟΣ

    Καλημερα !
    Εχω προσεξει οτι πολλοι εδω μεσα κ γενικοτερα ειμαστε στην ιδια κατασταση οσον αφορα τις διατροφικες διαταραχες, κ ανοιξα αυτο το θεμα ωστε αμα θελετε να πουμε τις εμπειριες μας, πως το κανουμε κτλ..
    Ξεκιναω πρωτη !
    Βασικα πιστευω οτι τις πρωτες φορες ειναι η χειροτερη εμπειρια κ αυτη που σε κανει να νιωθεις ασχημα με τον εαυτο σου, καθως δεν μπορεις να καταφερεις να τα βγαλεις, με αποτελεσμα να μεγαλωνει η εμμονη με τις θερμιδες κ με το θεμα του ελεγχου..
    Εγω την πρωτη φορα τα εβγαλα με την 20η προσπαθεια σχεδον, ειχα πλανταξει στο κλαμα, ειχα κοκκινισει σε ολο το προσωπο κ ειχαν πρηστει τα ματια μου, ο λαιμος κ τα μαγουλα..

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    ισως φταιει κ το γεγονος οτι εχει πρηστει ο λαιμος μου κ ο οισοφαγος...
    Για να πω κ την αντιθετη αποψη, μετα απο ενα χρονο εμενα προσωπικα εχει παθει τεραστια ζημια ο οισοφαγος, σε σημειο να κανω κ καυτηριασεις κ να μην μπορω να καταπιω.. δεν ειναι ολα ροδινα.. ειδικα στις διατροφικες διαταραχες ειναι ολα μια αυταπατη...
    Αυτα απο εμενα, πειτε εμπεριες αμα εχετε κ θελετε, πως ειναι σε σας, κτλ ..
    ΒyeZzZz !!!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Δεν ξέρω αν συνειδητοποίησες ότι το μισό ποστ είναι συμβουλές που μπορούν να κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κακό σε κάποια που βρίσκεται ένα σκαλί πριν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    συμβουλες ειπα 2-3, υπαρχουν πολυ περισσοτερες που για ευνοητους λογους δεν τις ποσταρω, βασικα περισσοτερο για εμπειριες το ανοιξα κ οχι για να παρω συμβουλες, αλλωστε πως να κανω εμετο ξερω... οκ ισως σε καποια σημεια ειναι "καπως", μπορει να το τροποποιησω, αλλα δεν νομιζω οτι το να γραψω κατι που ουτως η αλλως υφισταται κανει κακο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Ναι βρε Λάκρι, αλλά τώρα εσύ θέλεις εμπειρίες ανθρώπων που έχουν βγει από αυτό, ή θέλουν να βγουν, ή ανθρώπων που έχουν ακόμα αυτό το θέμα, να δεις πώς το κάνει ο καθένας; ¨οσο για τις συμβουλές, αν κάποιος πχ ψάχνεται να αυτοκτονήσει, δε θα του κάνει κακό η μία και μοναδική ίσως, περιγραφή τρόπου που θα διαβάσει, άσχετα αν υπάρχουν και χίλιες άλλες; Εγώ νομίζω ότι θα του κάνει , και μπορεί να είναι και καθοριστική...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ρε συ δεν το εβαλα με αυτο το σκεπτικο !! καποιος που μπορει να το ξεπερασε η να εχει ακομη θεματα !! κ πιστευω οτι μεσα απο το ψαξιμο κ τη γνωση μπορει καποιος καλυτερα να το ξεπερασει, οταν δλδ ξερει για το προβλημα του ..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Θα συμφωνησω με το streidi.....

    << κ πιστευω οτι μεσα απο το ψαξιμο κ τη γνωση μπορει καποιος καλυτερα να το ξεπερασει, οταν δλδ ξερει για το προβλημα του >>
    Για να βοηθησεις καποιους για να το ξεπερασουν ισως θα επρεπε να εγραφες οχι τον τροπο αλλα το κακο που μπορει να κανει κανεις στον εαυτο του προσπαθοντας να χρησιμοποιησει αυτη την μεθοδο...το οποιο σε καποιο σημειο αναφερεις οτι επαθε ζημια ο οισοφαγος σου...... :)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μα το εγραψα κ το κακο !! κ τις 2 πλευρες τις εγραψα, δεν θελω αλλωστε να κρυβω πραγματα πανω σ αυτο το θεμα η να τα παρουσιαζω ωραιοποιημενα, γιατι απλα δεν ειναι ! οπως εγραψα στις διαταραχες αυτες δεν ειναι ολα ροδινα, ειναι μαρτυριο κ βασανιστηριο να πολεμας τον εαυτο σου κ να θες διακαως τον ελεγχο, κ εχεις απειρες σωματικες κ ψυχολογικες επιπτωσεις! συνηθως ζεις σε αυταπατη κ ποτε δεν αγγιζεις την υποκειμενικη τελειοτητα που θελεις !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Το ειδα οτι το εγραψες...αλλα αν εσυ που εχεις το προβλημα κ εβλεπες ενα τετοιο ποστ τι θα σου εμενε? Μονο οι συμβουλες πως να κανεις εμετο...δεν θα σ ενδιεφερε εκεινη την στιγμη να δεις τι κακο θα μπορουσες να παθεις... Αρα για να βοηθησουμε τους αλλους κ τους εαυτους μας λεμε το τι κακο μπορουμε να παθουμε με οποιαδηποτε κακη συνηθεια κ αν εχουμε... κ τι καλυτερο να το διαβαζουν οι υπολοιποι απο καποιο ατομο που εχει το προβλημα κ θελει να το ξεπερασει κ ξερει τ αρνητικα... :)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μα φυσικα κ ξερω τα αρνητικα κ ποσω μαλλον απο πρωτο χερι !! απλα ηθελα να τα γραψω πιο αντικειμενικα, δλδ να εχω κ τις 2 πλευρες !!
    φυσικα κ ειναι αηδια, να εχεις σκυψει πανω απο τη λεκανη κ να κανει γκλουκ γκλουκ η κοιλια σου, να πονας καθως τα βγαζεις, να βγαζεις κ αιμα πολλες φορες, μετα να βρωμας, να μην μπορεις να κουνηθεις απο το φαγητο κ να πιεζονται τα πνευμονια σου, να κοντευει να σου κοπει η ανασα, να ακουγεται κ ο αερας καθως βγαινει με περιεργο ηχο, να εχεις αναγουλες κ να μην μπορεις να ξερασεις κ πολλα ακομη........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    10
    Παιδια δυστυχως εδω πιστευω το νομισμα εχει δυο οψεις διοτι αν πεις 100,000 τροπους π.χ. στην αδερφη μου(που κ αδυνατη ειναι πολυ κ τρωει οτι αηδεια θελει)να κανεις ευκολα εμετο ή που θα βαλει τα γελια ή που θα σε βρισει θελω να πω πως το προβλημα μας ειναι απο μεσα προς τα εξω κ οχι το αντιθετο.Αν δεν πεισουμε εμεις τους εαυτους μας να μην το κανουμε ειτε μονοι μας ειτε με βοηθεια(ψυχοθεραπευτη) δεν γινεται τιποτα, οπως εμενα οσο κ να προσπαθησει καποιος να με πησει να παρω ναρκωτικα δεν προκειτε να πετυχει τιποτα γιατι δεν εχω εκει το θεμα μου!Απο την αλλη οταν καποιος ειναι τοσο ευαλωτος σε τετοιες πραξεις το να του το κανεις πιο ευκολο ναι ισως ειναι εγκληματικο.Αχχ... εκει δυστυχως ειναι που πρεπει να βρεθει η ΧΡΥΣΗ τομη!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    nostha πολυ σωστα τα λες !! η εμμονη αυτη πηγαζει απο εσωτερικη αναγκη για ελεγχο που εξωτερικευεται προς τα εξω κ ητοι προς τα φαγητο..... δεν ειναι πιστευω το αμα θα πειστει η θα "παρασυρθει" καποιος σε μια συμπεριφορα, οταν δεν εχει θεματα κ εχει θεσει καποια στανταρντς με τον εαυτο του.. οπως λες εσυ με τα ναρκωτικα οτι δεν θα δοκιμαζες ποτε, κατι αναλογο... οταν εχεις διατροφικα θεματα δυστυχως βλεπεις συνηθως την πραγματικοτητα διαστρεβλωμενη, η τελειομανια σε διακατεχει κ θες τον απολυτο ελεγχο κ δεν ικανοποιησαι παρα μονο με την επιτευξη του.....

    btw γουρουνιασα το μεσημερι εφαγα μια μακαροναδα με τριμμενο τυρι μανιταρια ελιες σαλτσα καρυ κ απο πανω 2 ντοματες γεμιστες κ μια πιπερια ηπια κ απο πανω κ 2 κουτακια αμιτα motion τωρα εχω φουσκωσει κ νιωθω ΧΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ.......................... .............. τα νευρα μουυυυυυυυ μεεεσσαααααα..................
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Γιατι γινεσαι αυτοκαταστροφικη?Αφου το ΞΕΡΕΙΣ οτι θα γινεις χαλια..... Αρα επιτηδες τρως τοσο..αυτο ειναι υπερβολικο φαγητο μεχρι κ για αντρα ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ!!!Οταν σε πιανει αυτη η μανια ριχτο στα καροτακια , στ αγγουρακια κ στα φρουτα!! Υγιεινα κ μη παχυντηκα!!! ;)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ρε παιδια, δεν καταλαβαινω,γιατι αν ειναι θεμα ελεγχου οπως λετε,δεν εστιαζεται ο ελεγχος στην ποσοτητα και την ποιοτητα του φαγητου,αλλα στην αντισταση καποιου να φαει οτιδηποτε.Δλδ δεν μπορει ο ελεγχος να μετατοπιστει απο την μηδαμινη ληψη τροφης(ή την αφαιρεση της με την προκληση εμετου)στο τι και ποσο θα φατε?
    Εκει πραγματικα θα χει νοημα και υποσταση ο ελεγχος.
    Το εχετε σκεφτει ποτε σας ετσι?
    Οι βουλιμιες και οι αφαγιες με παραπεμπουν περισσοτερο στην ελλειψη του ελεγχου παρα στο γεγονος οτι σ αυτον οφειλονται τα συγκεκριμενα φαινομενα.
    Last edited by niah; 27-07-2011 at 22:23.

  14. #14
    Ελλειψη ελεγχου ειναι αλλα για καποιο ατομο που γνωριζει οτι εχει προβλημα κ θελει να το ξεπερασει(εκτος αν εχω καταλαβει λαθος) πρεπει να βρισκει τροπους να κανει το λιγοτερο κακο στον εαυτο του οταν τον πιανουν αυτες οι κρισεις...γιατι ξεροντας οτι ΟΟΟΟΟΛΛΛΛΑΑΑ αυτα που εχει φαει ειναι παχυντηκα θα παει στην αλλη πλευρα....του εμετου.... Δεν εχω τετοιες εμπειριες(ευτυχως) αλλα προσπαθω να σκεφθω κατι λογικο κ λιγοτερο καταστροφικο για τον οργανισμο....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ρε συ δεν εφαγα επιτηδες τοσο!!! Οχι με την εννοια της αυτοκαταστροφικοτητας αλλα λογω νευρικης βουλιμιας με πιανει μια τη βδομαδα πλεον γαμωτο... παλιοτερα ειχα κανει κ ενα μηνα χωρις καθολου βουλιμικο κ ημουν τελεια !!! καλυτερα απο ποτε !!! I want that fucking pleasure come back !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Λολ ουτε αντρας τρωει τοσο, γαμωτο βοδι θα γινω.. δεν το πιστευω, ο φοβος μου (απωλεια ελεγχου) is just confirmed .........
    Δεν μπορω να κουνηθω γαμωτο ειλικρινα, κ φοραω ενα ασπρο τζιν skinny κ λεω θα σκασει .......
    Δεν εκανα εμετο, dulcolax πηρα.....
    Δεν αντεχωωωωωωωωωω.................... ......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •