Η ασθένειά μας όπως την έχω καταλάβει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Η ασθένειά μας όπως την έχω καταλάβει

    Δεν ξέρω αν θα πέσω μέσα, θα κάνω όμως μια προσπάθεια, λοιπόν η ασθένειά μας μετά από συζητήσεις που έχω κάνει είναι απλά μια ευαισθησία απέναντι σε όλα, δηλαδή: Οτιδήποτε που έναν "λογικό" άνθρωπο δεν τον επηρεάζει στο να πάθει ψύχωση, εμάς μας επηρεάζει. Γι'αυτό δεν κάνουν τίποτα οι γυμναστικές και τα φαγητά και όλα αυτά, πρέπει απλά να αποφεύγουμε καταστάσεις που μας πιέζουν και που μας στρεσσάρουν και να προσπαθούμε συνεχώς να κάνουμε καλό στον εαυτό μας και να είμαστε καλά! Αυτή είναι η μόνη λύση παιδιά, δεν βρίσκω άλλη διέξοδο. Μακρυά από καταστάσεις άσχημες, όταν νιώθετε κάτι τέτοιο πηγαίντε μια βόλτα και σκεφτείτε κάτι άσχετο, εμένα με πιέζει η μάνα μου ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να την αποφύγω αλλά περιμένω να πάω 60 χρονών να μην μπορεί πλέον να με κάνει ότι θέλει......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    λοιπόν η ασθένειά μας μετά από συζητήσεις που έχω κάνει είναι απλά μια ευαισθησία απέναντι σε όλα, δηλαδή: Οτιδήποτε που έναν "λογικό" άνθρωπο δεν τον επηρεάζει στο να πάθει ψύχωση, εμάς μας επηρεάζει. Γι'αυτό δεν κάνουν τίποτα οι γυμναστικές και τα φαγητά και όλα αυτά, πρέπει απλά να αποφεύγουμε καταστάσεις που μας πιέζουν και που μας στρεσσάρουν και να προσπαθούμε συνεχώς να κάνουμε καλό στον εαυτό μας και να είμαστε καλά!

    συνηγορω και εγω σε αυτο που λες!!!
    επισης, οχι φοβος!! οχι αγχος!! οχι υπερβολες, συγκρισεις με αλλους, τα βρισκεις με τον εαυτο σου, κρατας αποστασεις απο τους τοξικους, και χαιρεσαι τη ζωη!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Δεν ξέρω αν θα πέσω μέσα, θα κάνω όμως μια προσπάθεια, λοιπόν η ασθένειά μας μετά από συζητήσεις που έχω κάνει είναι απλά μια ευαισθησία απέναντι σε όλα, .
    Εμενα αυτα που μου καναν στη ζωη μ οχι μια φορα ψυχωση να παθω αλλα 100 φορες.Παντως αναρωτιεμαι πως γινεται ολοι οσοι εχουν σχιζοφρενεια να πεφτουν θυματα βιας και ξυλοδαρμου.Προχθες μου κολλησε ενας Αλβανος απο μια συμμορια στην περιοχη μου και μου κολλουσε τσαμπουκα να με δειρει.Αλλο παραδειγμα στο στρατο ενω κοιμομουν πηρε ενας μαλακας ενα μπουκαλι νερο και μου το αδειασε
    και ξυπνησα βρεγμενος.Αλλο στο σχολειο να μη το συζηταω τι περασα ακομα και οι ιδιες οι καθηγητριες με ξεφτιλησαν μπροστα σε αλλους μαθητες συν καθε μερα ξυλο ακραιας μορφης να μου σκιζουν την τσαντα να μου πετανε πραγματα στο κεφαλι να με βριζουν να μου πετανε τα πραγματα μ στα σκουπιδια η στο προαυλιο και δεν ημουν μικρο παιδι 14 χρονων ημουν.8χρονων παιδι ημουν και εφαγα χαστουκι απο μια γυμναστρια και αλλα πολλα συν ενας γερος οταν ημουν 14 χρονων με εβαλε στο σπιτι του να μου δειξει με το προσχημα κατι γατακια και με χουφτωσε στον κωλο και εφυγα κακην κακως Ολοι βγαζουν επιθετικοτητα σε εμενα απο μικρο παιδι απλα τωρα μετα τα 18 χρονια ζωης ειναι πιο σπανια τα περιστατικα.Μου ερχεται μεσα το λεω να κουβαλαω σουγια μαζι μου δεν αντεχω αλλο τα ορια μου εχουν εξαντληθει εχασα και τον πατερα μ βρισκομαι σε συγκρουση με αλλα προσωπα της οικογενειας για κληρονομικα.εχω βαρεθει να ειμαι στοχος.μικροι μεγαλοι μου φεροντουσαν ασχημα οταν ημουν ανηλικος.πως να μην παθω σχιζοφρενεια ουτε καφε δεν επινα ουτε ναρκωτικα ουτε τσιγαρο αλκοολ σπανια και ειχα φτασει στην κλινικη να ειμαι απο τα βαρια περιστατικα ετσι τουλαχιστον ελεγε η προισταμενη στους γονεις μους το πως συνηλθα ειναι θαυμα δεν αντεχω αλλο τη βια,την απορριψη και την επιθετικοτητα.

  4. #4
    Αλλα εκανα ενα μεγαλο λαθος ολη αυτη η βια που γινοταν σε εμενα δεν την μοιραζομουν πουθενα με αποτελεσμα να τη δεχομαι για χρονια(στο διευθυντη που ανοιχτηκα μια φορα δεν εκανε και τιποτα) και να τα κραταω μεσα μου με συνεπεια αυτη την ασθενεια.Ετσι μου βγηκε εμενα αυτη η παθηση ,μπορει αλλοι να την παθαινουν καλα καθουμενα αλλα υπεφερα για χρονια και πολυ ασχημα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μάρα.Ζ συμφωνώ!

    Mgillea πραγματικά λυπάμαι για ότι έχεις περάσει πραγματικά όμως!!!!!!!!! Έχω περάσει κι εγώ παρόμοια και περνάω αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό! Κι εγώ δεν είχα ακουμπήσει ποτέ ναρκωτικά ή αλκοόλ, κι όμως, κατέληξα να έχω αυτή την ασθένεια!! Πραγματικά ντρέπομαι για την ανθρωπότητα, είναι ότι χειρότερο και ντροπιαστικό υπάρχει με όλα αυτά που μου λες αλλά που έχω δει κι εγώ! Οι διεστραμμενοι τη βγάζουν καθαρή ενώ οι άνθρωποι με ασθένεια βασανίζονται!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω παντως νομιζω οτι ειναι κατι το ιατρικο και οχι τοσο ψυχολογικο.

    μπορει να εχουμε τραυματα, αλλα τραυματα εχουν και αλλοι πολλοι.

    το αν θα γινει σχιζοφρενεια ειναι θεμα ιατρικο επειτα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δεν είπα εγώ αυτό. Ότι είναι ψυχολογικό. Αλλά ότι επηρεαζόμαστε από το περιβάλλον και αν δεν είναι καλό γινόμαστε χειρότερα, το περιβάλλον αντανακλάται στην ψύχωση δηλαδή γι'αυτό θέλουμε ηρεμία και καλή ζωή. Ο γιατρός μου συμφώνησε σε αυτό και κάτι παρόμοια έχουν αναφέρει και άλλοι γιατροί που έχω πάει ανα καιρούς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καλα ναι σιγουρα.

    η μετεπειτα θεραπεια αμα παιρνεις φαρμακα βελτιωνεται με το καλο περιβαλλον.

    ολα αυτα διαιτες, γυμναστικες κλπ. ειναι αμα παιρνεις ηδη φαρμακα για να βελτιωσεις τη θεραπεια.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εμένα μου το είπανε μου δίνουν δηλητήρια από πέντε χρονών κατά τα άλλα είμαι αθλητής γι αυτό έχω ψύχωση και είμαι φτωχός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ελις καμία σχέση από την πάθηση τα λες αυτά. Τι σχέση έχει το δηλητήριο με το ότι είσαι αθλητής και η ψύχωση και ότι είσαι φτωχός; Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες ρώτα όποιον θέλεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μου είπανε ότι τα ντέρμπι που τρώγαμε μικροί είχαν δηλητήριο κι εγώ ξέρω ότι με παρακολουθούν όποτε ξέρω και γιατί έχω ψύχωση ξέρω κ γιατί είμαι φτωχός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μου είπανε ότι τα ντέρμπι που τρώγαμε μικροί είχαν δηλητήριο κι εγώ ξέρω ότι με παρακολουθούν όποτε ξέρω και γιατί έχω ψύχωση ξέρω κ γιατί είμαι φτωχός
    Έλις σύνελθε!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Σαντ μου το είπανε αλήθεια αλλά πρέπει να ήτανε πολύ ******* αυτή που μου το είπε ευτυχώς είμαι εκατό κιλά κ ψηλός αν ήμουν κοντός κ χοντρός θα την πίστευα απόλυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δεν έχει σχέση το ύψος και το βάρος με το αν σου λέει αλήθεια ο άλλος, ΔΕΝ είναι δηλητηριασμένα τα ντέρμπυ και δεν σε παρακολουθεί κανένας αυτά είναι της πάθησης κι εγώ πιστεύω μαλακίες αλλά το καταλαβαίνω ότι είναι μαλακίες..........τις περισσότερες φορές τουλάχιστον......
    Αυτή που σου είπε για τα ντέρμπυ ότι είναι δηλητηριασμένα είναι όντως ******* ή άρρωστη γιατί στην πρώτη περίπτωση θα στο πε για να γελάσει μαζί σου. Αυτάαα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Καριόλα ήταν σίγουρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μια βολτα οπως παλια
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-11-2014, 22:30
  2. θελω να ζω οπως παλια...
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-03-2011, 21:52
  3. Πότε θα το καταλάβει?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-02-2011, 17:04
  4. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-02-2011, 17:09
  5. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 22:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •