Γιατι να είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    1

    Γιατι να είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις ?

    Καλημέρα .Επισκέπτομαι πολύ συχνά το forum κ σήμερα πήρα την απόφαση να γράψω για κάτι που με απασχολεί …
    Με την Μ. γνωριστήκαμε το λύκειο …ήταν ο πρώτος μου έρωτας κ η πρώτη μου αγάπη …μείναμε 3.5 χρόνια μαζί … Αγαπηθήκαμε πολύ αλλά για πολλούς λόγους χωρίσαμε . Μου στοίχισε πολύ Αυτή την κοπέλα την λάτρευα .Θεώρησα ότι χωρίσαμε γιατί ήμουν μικρός , ανώριμος κ αδύναμος . . τα χρόνια –εφτά-πέρασαν με πολλές δυσκολίες . Ο χωρισμός αυτός με έσπρωχνε να γίνω ότι πίστευα ότι εκείνη θα ήθελε . Ξεπέρασα τον εαυτό μου . Δοκιμάστηκα .Πιέστηκα . κ πλέον πατάω στα πόδια μου . Όλα αυτά τα χρόνια επέστρεφε πάντα τηλεφωνικώς με την πρόφαση να δει τι κάνω ..όταν όμως ρωτούσα για την ζωή της δεν έπαιρνα καμία απάντηση .Ένα πέπλο μυστηρίου κάλυπτε την ζωή της . Πάλι θεώρησα ότι για να μην επιστρέφει η για να μην μου λέει πάλι κάτι θα φταίει σε μένα . πίστευα ότι μετά τον στρατό θα επιστρέψει .μάλιστα μόλις απολύθηκα αρχίσαμε να κάνουμε παρέα κ ήρθαμε πολύ κοντά . είχα παρατηρήσει ότι δεχόταν κάποιες κλήσεις στο κινητό στις οποίες δεν απαντούσε , ότι είχε δύο τηλέφωνα κ άλλες «περίεργες κινήσεις »
    αλλά κ πάλι έφυγε έκοψε ξαφνικά χωρίς να πεί το γιατί . .αλλά μάταια . πήρα λοιπόν την απόφαση να μην της ξαναμιλήσω ..έσβησα τα τηλεφωνά της αλλά ποτέ δεν βρήκα το κουράγιο να της πω να μην με ενοχλεί ..Πριν ένα χρόνο επικοινώνησε πάλι . ήθελε να μου πει κάτι . βρεθήκαμε κ άρχισε να μου λέει πως δεν με ξεπέρασε κ πως ξέρει ότι κάποια στιγμή θα παντρευτούμε κ θα κάνουμε οικογένεια . στην ερώτηση μου όμως γιατί δεν ξεκινάμε ή γιατί δεν πάμε έστω για ένα καφέ μαζί η απάντηση “ ήταν δεν μπορώ ” .επίσης επειδή πέρυσι υπήρχε μία πιθανότητα να πάω εξωτερικό για δουλειά , μου είπε πως δεν θέλει να φύγω κ θα προσευχηθεί να μην μεν πάρουν .τελικά απότι φάνηκε έπιασε η ευχή της . ξανά έκοψα πάλι γιατί δεν μπορούσα αυτή την φθορά .της είχα ξεκαθαρίσει ότι δεν την βλέπω σαν φίλη . εκείνη έπαιρνε κάθε Χριστούγεννα κ Πάσχα κ σε άσχετες στιγμές . εγώ όμως όχι .
    όσπου στις 14 αυγούστου , ημέρα των γενεθλίων μου χτύπησε το τηλέφωνο κ ήταν εκείνη .ήθελε να μου ευχηθεί .της ζήτησα να βρεθούμε . κ δέχτηκε . βρεθήκαμε .
    Έμοιαζε σαν να μην είχε περάσει ο χρόνος . μιλήσαμε γελάσαμε .Από τότε δεν έπαψε να μου τηλεφωνεί .Πρωί μεσημέρι βράδυ .Σύντομα μου ανοίχτηκε κ μου είπε ότι όλο αυτόν τον καιρό είχε μια σχέση που κράτησε 6 χρόνια αλλά δεν προχώρησε .εγώ θύμωσα κ πληγώθηκα αλλά της μίλησα κ πάλι . της είπα ότι είναι το άλλο μου μισό . κ δάκρυσε .της είπα ότι αν κάποια στιγμή είμαστε μαζί κ είναι καλά τα πράγματα , θα ήθελα να προχωρήσουμε κ να κάνουμε οικογένεια .

    Συνεχίσαμε να μιλάμε . Την έβλεπα πως επιδίωκε να με δει κ να μου μιλήσει . Στις ατελείωτες στιγμές που μιλάγαμε κ χαλάρωνε μου είπε ότι την ταρακούνησα .της έδειξα πως υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι που σκέφτονται ώριμα κ ξέρουν τι θέλουν .άνθρωποι που είναι έτοιμοι να κάνουν θυσίες .Μου είπε ότι την έχω αναστατώσει ..ότι με σκέφτεται συνέχεια ότι θέλει να με βλέπει . ότι με σκέφτεται ερωτικά . ότι με έχει ανάγκη .ότι την κάνω κ αισθάνεται όμορφα κ ξεχνά όλα τα άσχημα . θέλει όμως λίγο χρόνο για να ξεκαθαρίσει μέσα της . Συμφώνησα μαζί της .Συνεχίσαμε να μιλάμε πρωί μεσημέρι βράδυ ….συναντηθήκαμε ήθελε να μου κάνει το τραπέζι . Ήρθαμε πιο κοντά κ φιληθήκαμε με πάθος ..περάσαμε πολύ ωραία . ξαφνικά όμως την νιώθω πολύ απόμακρη . έχουν μειωθεί τα τηλεφωνήματα .Δεν μπορώ να εξηγήσω τι συμβαίνει .Ξέρω ότι ακόμα την ενοχλεί ο πρώην . Ήταν ένας άνθρωπος ανασφαλής παθολογικά ζηλιάρης ,της μιλούσε άσχημα κ απόσο ξέρω η σχέση αυτή ήταν περίεργη .Αλλά ακόμα αισθάνεται πράγματα για εκείνον . Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτά /

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....ο πρωην ηταν οντως πρωην;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    steve, διαβάζοντας το μήνυμά σου μου δώθηκε η εντύπωση ότι η Μ. όπως την αναφέρεις είναι μια γυναίκα καιροσκόπος. Παίρνει από σένα ότι θέλει και όταν το θέλει, χωρίς να σου δίνει ποτέ τίποτα! Όλα αυτά τα χρόνια κάνει την ζωή της, ενώ εσύ συνεχίζεις να είσαι ερωτευμένος μαζί της...ʼνοιξε τα μάτια σου και δες καθαρά. Βρες μια άλλη κοπέλα που να αξίζει να την ερωτευτείς η οποία να μη σε βλέπει μικρό ,ανώριμο και αδύναμο, αλλά όπως είσαι. Νομίζω, ότι αν ασχοληθείς άλλο μαζί της θα χάσεις μόνο τον χρόνο σου.

    Πρόσφατα, σε μία έρευνα διάβασα, ότι τα ζευγάρια τα οποία μετά απο μία μακρόχρονη σχέση χωρίζουν, και βρίσκουν άλλους συντρόφους, και μετά επανασυνδέοναι, ξαναχωρίζουν σε ποσοστό 99%.
    Αν πιστεύεις ότι ανήκεις στο 1%, κάνε ότι καταλαβαίνεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Αντί να ρωτάς γιατί είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις, μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι σοβαρά γιατί την ευτυχία σου την έχεις ταυτίσει με το συγκεκριμένο άτομο?

    Απλά με τον πρώτο έρωτα ονειρεύομαστε διάφορα (φαντάζομαι πως κι η εικόνα του ότι έχετε μαζί οικογένεια κάπου εκεί πρωτοέκανε την εμφάνισή της) τα οποία όμως αργότερα καλούμαστε να διαχειριστούμε με λογική.

    Και μια ερώτηση για να μη μείνω με την απορία...
    Όσο η Μ. ζει τη ζωή της όπως νομίζει και συλλέγει εμπειρίες, εσύ τι ακριβώς κάνεις πέρα από το να προσπαθείς να γίνεις κάποιος που θα της άρεσε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Γιατί η κοπέλα να είναι καιροσκόπος.. κι όχι απλά κάποια που ξέρει πως η κατάλληλη στιγμή για τους δυο τους, δεν ήρθε ακόμα..?... Μη βιαζόμαστε να κατηγορήσουμε ή να χαρακτηρίσουμε.. Κανείς δεν ξέρει τι μπορεί αν συμβαίνει στο μυαλό και την καρδιά του άλλου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Heaven, παραβλέπεις μια μικρή λεπτομέρεια...

    Η Μ. θα κρίνει πότε θα έχει έρθει αυτή η στιγμή και μέχρι να έρθει, αν θα έρθει, έκανε και μια σχέση 6 ετών! Ίσως για να μη βαρεθεί περιμένοντας να φανταστώ?

    Δεν έχω καμία διάθεση να αποδώσω στη συγκεκριμένη κοπέλα οποιοδήποτε χαρακτηρισμό. Στην τελική καλά κάνει για ό,τι κάνει. Και το σήμερα ζει και κρατάει κι ανοιχτό ένα παράθυρο για το αύριο.

    Ο steve δεν μπορώ να καταλάβω πώς δέχεται να συμμετέχει στο όλο θέμα? Εκείνος δε φαίνεται να έχει κάποιο όφελος...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    steve, το τι ακριβως μπορει να συμβαινει στη ζωη της δεν μπορεις να το ξερεις και η ιδια δεν φαινεται διατεθειμενη να σε αφησει να μπεις στη ζωη της.

    μπορει οπως υπονοει ο Alkmeon ο πρωην να μην ειναι πρωην αλλα να υπαρχει ακομα ως σχεση κανονικη ενω η δικη σας ειναι μια σχεση αραιων τηλεφωνηματων (που εξαπτουν τη φαντασια και συντηρουν μια κατασταση), στιγμων παθους (αλλα καμια σταθεροτητα και προοπτικη που οπως λες επιθυμεις) και....λογια-λογια (δηθεν εξομολογήσεις, σου \'ανοιγεται\' ή σου λεει αυτο που θες ν\' ακουσεις?).

    αν η συναισθηματικη ενταση που υπαρχει σε αυτη την κατασταση σε ικανοποιει, ειναι σαφως δικαιωμα σου να διατηρησεις αυτη την επικοινωνια περιμενοντας αγνωστο τι...και αναλυοντας πιθανοτητες.

    αν αρχιζεις να νιωθεις οτι φθειρεσαι, ασχολησου με ατομα που μπορουν να σου δωσουν αυτα που θελεις. αληθεια, στη δικη σου ζωη τι εχει συμβει αυτα τα 7 χρονια που μεσολαβησαν?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •