Φωνές και δ.διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107

    Φωνές και δ.διαταραχή

    Καποιοι απο το φορουμ ξερουν οτι πασχω απο δ.διαταραχη εδω κα εξη χρονια,καποια μερα στη δουλεια... αρχισα να ακουω φωνες,ετσι αρχισε,φωνες που δεν ελεγαν κατι συγγεκριμενο,δεν μπορουσα να καταλαβω απο που ερχονταν,και αρχισα να σκεφτομαι,και οι σκεψεις αρχισαν να μπερδευονται με τις φωνες.προσπαθουσα να καταλαβω ποιος μου μιλαει,τι μου λεει,και γιατι συμβαινουν ολα αυτα.Το πως αρχισε η αρρωστεια δεν το εχω πει σε κανεναν και ενιωσα την αναγκη να το γραψω εδω.Απο ολα οσα περασα αυτες οι φωνες με εχουν στοιχιωσει,ωρες-ωρες τρομαζω ακομα.Θελω λοιπον να μου πειτε και εσεις αν ακουσατε φωνες και πως ηταν,τι ελεγαν,ισως το να το μοιραστω μαζι σας με εκανε να φοβαμαι λιγοτερο...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    dimitriskai δεν είσαι μόνος....πολλές φορές \"εκείνος\" με επισκέπτεται....στην αρχή άπλα άκουγα να φώναζει το όνομα μου...φοβομουν....μεχρι που το συνηθισα...\"εκεινος\" λες και εχει νευριασει με τον \"εθισμο\" μου σε ολο αυτο εχει επιστρεψει πιο απειλητικος....δεν θα θελα να μπω σε λεπτομεριες....!σχιζοφρενει� �?φαντασια?αδιαφορω για το τι λενε εκεινοι που ποτε δεν μπορεσαν να νιωσουν οπως εγω!δεν θελω πλεον θεωριες...θα θελα εναν ανθρωπο να μου πει πως να τον κανω να σκασει!
    ηθελα απλα να σου πω πως δεν εισαι μονος!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Διάβαζα πριν κανένα μήνα ένα άρθρο στο Βήμα Science για την παράνοια και το πόσο συχνή είναι στο δυτικό κόσμο... Νομίζω έλεγε ότι ένας στους τρεις παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα... Από το να ακούει φωνές μέχρι να νομίζει ότι π.χ. ότι οι συνάδελφοί του έχουν σκοπό να του κάνουν τη ζωή δύσκολη ή ότι κάποιος τους παρακολουθεί.

    Το απέδιδε στο σύχρονο τρόπο ζωής και τα σχετικά. Απλά έλεγε να μη του δίνουμε τόσο προσοχή και να χρησιμοποιούμε τη λογική μας απέναντι στις \"θεωρίες συνωμοσίας\" που ενδεχομένως σκεφτόμαστε...

    Εννοείται πως όποιος ακούει φωνές καλό θα ήταν να ζητήσει βοήθεια... Απλά το αναφέρω γιατί μάλλον δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζουμε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    send_ καταλαβαινω πολυ καλα γιατι δεν θες να μπεις σε λεπτομεριες,και εγω δισκολευτηκα πολυ να γραψω εστω αυτα,ειναι το ποιο τρομακτικο μερος μιας ουτως η αλλως δυσκολης παθησης.
    Για μενα ηταν \"εκεινες\" ,δυο,γυναικειες φωνες που μου ελεγαν,που συζητουσαν,και μετα ησυχια...φοβομουν...ακομα φοβαμαι...κι ας μην ειναι εκει...αν μου πουν; αν ακουσω;.
    το λεω...το ΦΩΝΑΖΩ...μπας και φυγει ο φοβος...


    Aggelika δυστιχως δεν ειναι τοσο απλο,μακαρι να ηταν...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Δημήτρη ίσως αυτός ο φόβος μήπως ξαναηχήσουν τις κρατάει βουβές....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Δεν είναι όλα σχιζοφρένεια ή φαντασία στη ζωή αυτή.. Όπως κάποτε νόμιζαν πως η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος, μέχρι να το ανακαλύψουν.. έτσι και τώρα υπάρχουν άνθρωποι με αυξημένη διαίσθηση κ αντίλληψη ενός τμήματος του εγκεφάλου τους..

    Δεν είναι όλοι σχιζοφρενείς ή παραννοικοί....

    Send_me_an_angel θα σου απαντήσω τ\' απόγευμα γιατί βιάζομαι να φύγω τώρα....

    Καλημέρα σε όλους..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Δημήτρη, γεια σου! Δε κατάλαβα αν τώρα άρχισες να ξανακούς φωνές. Αν ναι και ακολουθείς τη φαρμακευτική σου αγωγή κανονικά, θα πρέπει να το πεις στο γιατρό σου. Αυτά συμβαίνουν μόνο όταν είσαι σε φάση μανίας. Τι σου λέει ο γιατρός?
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Originally posted by send_me_an_angel
    dimitriskai δεν είσαι μόνος....πολλές φορές \"εκείνος\" με επισκέπτεται....στην αρχή άπλα άκουγα να φώναζει το όνομα μου...φοβομουν....μεχρι που το συνηθισα...\"εκεινος\" λες και εχει νευριασει με τον \"εθισμο\" μου σε ολο αυτο εχει επιστρεψει πιο απειλητικος....δεν θα θελα να μπω σε λεπτομεριες....!σχιζοφρενει� �?φαντασια?αδιαφορω για το τι λενε εκεινοι που ποτε δεν μπορεσαν να νιωσουν οπως εγω!δεν θελω πλεον θεωριες...θα θελα εναν ανθρωπο να μου πει πως να τον κανω να σκασει!
    ηθελα απλα να σου πω πως δεν εισαι μονος!
    Aγαπητή Send_me_an_angel... Σχιζοφρένεια και φαντασία?.. Όχι όχι.. είναι υπερβολικά εύκολο να δίνουμε χαρακτηρισμούς και μαζί και χάπια.. Ό,τι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, δε σημαίνει πως είναι απαραίτητα \"ψυχολογική ασθένεια\"!.. Προς Θεού, έτσι γινόμαστε όλοι ρομποτάκια με μία και όμοια ψυχή + νου, πράγμα το οποίο από τη βάση του δεν ευσταθεί..

    Θέλεις να σκάσει ε..?.. Σκέψου κάτι... Δεν έρχεται ποτέ όταν είσαι με κόσμο.. δεν έρχεται ποτέ όταν έχεις το μυαλό σου να σκέφτεται έντονα κάτι συγκεκριμένο.. έτσι δεν είναι..?.. Έρχεται σε στιγμές που χαλαρώνεις και που \"χάνεσαι\" λίγο.... Εκεί όπου οι άμυνες είναι μειωμένες... Εκεί όπου το μυαλό έχει αρχίσει να χαλαρώνει και ν αντιλλαμβάνεται πιο πλατυά....
    Το τι θα κάνεις το συζητήσαμε.. αλλά πρώτα πρέπει να το πιστέψεις πως δεν μπορεί να σ αγγίξει!... Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα.. Μπορεί μόνο να σου ταράξει την ηρεμία , επειδή δεν πιστεύεις πως μπορείς να το σταματήσεις.. Το φοβάσαι.. Μην το φοβάσαι.. Αδιαφόρησε, κάνοντας μαζί και τα βήματα σιγουριάς..
    Ξέρεις πολύ καλά τι λέω.. Εσύ ξέρεις... ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    egw nomizw oti oloi akoume fwnes mesa mas. fwnes gynaikeies antrikes paidikes, sinomilies, monologous ktl ktl. opws sta oneirra \"vlepoume\" kai \"akoume\" diaologous istories, asindetes, paraloges, logikes, to iposineidito pou vgainei eksw kai milaei, me mpakalistika logia. auto de simvainei mono otan koimomaste, kat eme. apla tote o nous ksekourazetai, xalarwnoume, xalarwnoun oi amynes, giauto exoume ta oneira.asxeta ana den ta thymomaste, an den taq thymomaste panta, ana den ta thymomaste oloklira, ana den ta thymomaste ola. etsi loipno kai otan eimaste ksipnioi kai xalarwnoume mporei na akoume diafora mesa sto kefali mas. to thema einai ti einai auto pou \"epilegoume\" na akoume kai giati arage.autes einai dikes mou skepseis. den lew pos vrika tin eksigisi gia to provlima auto. apla elpizw na voithisa me kapoion tropo prosferontas mia nea optiki gwnia.outws i allws, xrisimopoioume molis to 10% tou egkefalou mas, kai, an o egkefalos mas iatn toso aplos wsta na mporoume na ton katalavoume, tote tha imastan toso xazoi, opu de tha mporousame na to kanoume kai pali.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Κατ\'αρχιν να σας ευχαριστησω για την συμμετοχη σας.
    arktos: oxi τωρα πια δεν εχω τετοιο προβλημα,συνεβει οταν πρωτοξεκινησε η ασθενεια μονο που ακομα υπαρχει ο φοβος.Εδω και ενα μιση χρονο δεν ειχα καμιας μορφης μεταπτωση.

    carrie:Δυστιχως δεν ειναι τοσο απλο,δεν ειναι εκεινη η φωνουλα μεσα μας,ειναι κατι αλλο,ειναι κατι που αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να το φανταστεις,ειναι τρομακτικο,ειναι απειλητικο,δεν μπορεις να παρεις τον ελενχο με τη λογικη ουτε να γινει φιλη σου αυτη η φωνη.

    heaven:με τα ως τωρα δεδομενα-καλως ή κακως-θεωρησαι σχιζοφρενεις ή παροννοϊκος ή οπως εγω διπολικος βαριας μορφης,ετσι εχουν τα πραγματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    raphs:το συγουρο ειναι πως τις κρατουν βουβες τα φαρμακα,αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    egw den pairnw farmaka pantws kai den tha thela na parw!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Ισως δεν σου χρειαζονται ομως δεν πρεπει να εισαι αρνητικη,ειναι το μονο που φερνει γρηγορα αποτελεσματα και σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου η μονη λυση.
    Μακαρι να μην βρεθεις ποτε στην αναγκη να παρεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Δημήτρη, όλοι φοβόμαστε μήπως μας ξαναπιάσει! Εγώ δεν άκουγα φωνές, αλλά νόμιζα πως με παρακολουθούν, πως μιλάνε για μένα ( χωρίς να συμβαίνει κάτι τέτοιο βέβαια ). Δε μπορείς να ζεις με αυτό το φόβο. Τελικά πάρα πολλοί άνθρωποι πάσχουν από διπολική διαταραχή, αλλά έχουν καταφέρει να αντιμετωπίζουν την ασθένεια όπως τόσες άλλες. Γι\'αυτό μη το σκέφτεσαι.
    http://www.mazi.org.gr/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •