Σχεση με οριακο/η.Υπαρχει κανεις που ΔΕΝ κακοπερασε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17

    Σχεση με οριακο/η.Υπαρχει κανεις που ΔΕΝ κακοπερασε?

    Ειμαι στενομυαλος και προσκολλημενος σε δικο μου βιωμα η οντως οι οριακοι ταλαιπωρουν αφανταστα τους συντροφους τους?Η δικη μου αισθηση ειναι οτι ειναι πρωταθλητες στο να σε βυθιζουν στην δινη που τους κατατρωει(ισως γιατι ξερουν πολυ καλα στο πως θα κανουν το δραμα τους ελκυστικο),και στο τελος να σε καταστρεφουν ψυχολογικα αν κανεις το λαθος και η αρχικη σου συμπονοια μετατραπει σε ερωτα προς το προσωπο τους.εχω προσωπικα καει. δις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Λέγοντας «οριακοί» εννοείς τον ευρέως γνωστό ορισμό ή κάτι άλλο; Εννοείς δλδ τους νοητικά οριακούς; Αν ναι, το γεγονός ότι είναι η δεύτερη φορά που κάνεις μία τέτοια σχέση, είναι αυτό που πραγματικά πρέπει να ψάξεις κατά την προσωπική μου άποψη.
    Η μία φορά θα ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Η δεύτερη μήπως είναι επιλογή που σε εξυπηρετεί σε κάτι;
    Και τι εννοείς κακοπέρασε; Όταν μπήκες σε μία τέτοια σχέση , δεν ήξερες τι θα αντιμετωπίσεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17
    σε καμμια σχεση δεν εισαι σιγουρος για το τι θα αντιμετωπισεις.και οταν γνωριζεις καποιον,δεν του ζητας πιστοποιητικα εχεφροσυνης.δεν μου ειπαν "ειμαι οριακη" και εγω ειπα ουαου λατρευω τους οριακους ελα να τα φτιαξουμε.και σε παρακαλω επειδη εχω φαει αρκετα στην μαπα την αυθαιρετη αναζητηση ανυπαρκτων κινητρων στις πραξεις μου απο ψυχιατρους που μου εκαναν λαθος διαγνωση,να απορριπτω το να με "εξυπηρετει" σε οτιδηποτε μια διακυμανση της τυχης.
    α για αυτο που ρωτησες ναι εννοω τον ορο μεταιχμιακη/οριακη διαταραχη προσωπικοτητας.και σε ευχαριστω που απαντησες σε αυτο που εθεσα.Πανος

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    17
    για να συμπληρωσω,καλω καποιον να συμμετεχει στο θρεντ μου ειτε με την ιδιοτητα του οριακου ειτε με την ιδιοτητα του "καμμενου" απο σχεση με οριακο/η

  5. #5
    τι ειναι ο οριακος;;;;;;;;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Ε ναι τι είναι οριακός? ( Τα ξεπερνάς ή οχι? )

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Σημάδι τους έβαλες και τα είχες δύο φορές με οριακό χαρακτήρα; Τεσπα, αν κρίνω από εμένα που θεωρούμαι οριακός, δεν είναι εύκολο να έχεις σχέση. Υπάρχει πολύ ανασφάλεια, ζήλεια, φόβος μη χάσεις τον/την αγαπημένη σου και διαρκής επιθυμία από την πλευρά της να σου δείχνει πως σε αγαπάει. Πρόσεξε όμως, όταν ξέρεις τι είναι κάποιος (οριακός ή μη, καταθληπτικός, αγοραφοβικός, αγχώδης κλπ κλπ) μπορεί να προκαταβάλεις τον εαυτό σου και μικρά του ελαττώματα να τα μεγενθύνεις ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    ειναι πολυ φρικη να αγαπησεις εναν οριακο............τεραστια λυπη και στενοχωρια,ειδικα οταν αποφασισει να σε αφησει επειδη ετσι του τη βιδωσε κοντεψα να πεθανω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    αυτη η ανασφαλεια που νιωθει δε τη καταλαβαινω επισης τη τεραστια ζηλεια αδικαιολογητη........................ ........

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1
    γεια σε ολους!εννοειτε την οριακη διαταραχη ετσι?κατι που μπορει να εχει σοβαρες επιπτωσεις αν δεν υπαρξει η καταλληλη φροντιδα και μπορει να οδηγεισει ακομα και σε αυτοτραυτισμους,αυτοκτονι� �ες τασεις κτλ. Οι οριακοί ασθενείς χαρακτηρίζονται από ασυνήθιστα επίπεδα αστάθειας στη διάθεση, στο συναίσθημα, στη συμπεριφορά...Η διαταραχή μπορεί να έχει επιπτώσεις σε πολλές όψεις της ζωής του ατόμου, κάτι που συνεπάγεται δυσκολίες στη διατήρηση σχέσεων στη δουλειά, στο σπίτι και στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.η καταλαβα λαθος και εννοειτε κατι αλλο?γτ οσον αφορα την ανασφαλεια και την ζηλια την αδικαιολογητη αυτο μπορει να συμβει σε πολλους αν οχι σε ολους μας το να ζηλεψουμε χωρις λογο η να εχουμε τρομερη ανασφαλεια αλλα αυτο δεν μασ κανει οριακους.....:-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    τι να πω????κακοπερασες εσυ???ξερεις πως ειναι να εισαι οριακος???δεν νομιζω..να μην εμπλεκες τοτε γιατι με εκνευριζεις αφανταστα !!!!!το τι τραβαμε αντε ψαξε βρες το αν σε νοιαζει που δεν 8α το αντεχες ουτε για 2 δευτερα,αν δεν σε νοιαζει μην ρωτας!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    απαντηση δεν εχω...για το τι ειναι χειροτερο....νομιζω ομως πως ειτε εισαι οριακος ειτε εμπλεκεσαι με καποιον που ειναι ο εφιαλτης ειναι ιδιος...εγω ανηκω στη 2 κατηγορια...αγαπησα κ αγαπω καποιον που οι γιατροι ονομασαν οριακο...δεν ειχα ιδεα τι ηταν..στην αρχη ηταν ομορφα...ηταν λιγο μυστηριωδης, απιστευτα εξυπνος με πολλες γνωσεις, ρομαντικος κ πολυ ευγενικος....στην αρχη....μετα αρχησε να χρισημοποιει την αδυναμια μου αρκει να κερδισει τιδηποτε...υλικο η συναισθηματικο...ηταν αργα, την ειχα πατησει...κ εκανα κ δεχτηκα τα παντα...ημουν μια κοπελα που παντα χαμογελουσε, με φιλους κ εντονη κοινωνικη ζωη χωρις να χερω τι παει να πει φοβος παρολο ποθ εχω περασει δυσκολα στη ζωη μου....κ λεω ημουν γιατι τωρα πια ο φοβος εχει γινει φιλος μου...οχι για εμενα αλλα για εκεινον..τον εσωσα 2 φορες...πλεον φοβαμαι οταν δε σηκωνει το τηλ. οταν κοιμαται ολη μερα...οταν ειναι σταναχωρημενος, οταν δεν εχει τσιγαρα η καφε...φοβαμαι μη κανει κακο στον εαυτο του...οσο για εμενα ανεχομαι προσβολες κ κριτικες που δεν ξερω καν αν τις καταλαβαινει καν....ζω τον δικο μου εφιαλτη...κ δεν ειμαστε μαζι πλεον...αυτο το καταφερα...αλλα τον αγαπαω κ ποναω....κ ποναω επισης που εχασα εμενα....οποια σχεση προσπαθησα να κανω μετα πηγε απατη...δεν εχω να δωσω λενε....ισως να ειναι κ ετσι πια...περασα πολλα κ δε μπορω να ακουω πως για εμας ειναι ευκολο....δεν ειναι ....κ δεν αντεχουν πολλοι...οι περισοτεροι το βαζουν στα ποδια...το ειδα στα ψυχιατριεια 2 χρονια τωρα....ειναι μια διαφορετικη κολαση για ολους...κ οχι δε μπορουσα αμα ηθελα να φυγω....γιατι δε μπορουσε η ψυχη μου....τωρα εχει αυτος βγει κ απο πανω....νομιζω πως αν υπαρχει καταλληλη στιγμη για εμενα να σωσω κατι απο εμενα ειναι τωρα που εκεινος μου εδωσε κ αλλο ενα πατημα...γιατι μονη μου παραδεχομαι οτι δε μπορουσα... να ειστε ολοι καλα!οριακοι κ μη....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    i care, εφοσον βλεπεις οτι αυτος ο ανθρωπος σε χειριζεται κ σου κανει κακο, γιατι δεν φευγεις; γιατι δεν κοβεις καθε επαφη; γιατι επιτρεπεις σε καποιον να σε χειριζεται;
    ο φιλος σου καποια αλλη λυση θα βρει για να αντιμετωπισει τα προβληματα του αν δεν ενδωσεις εσυ.
    επισης ολες αυτες οι απειλες για αποπειρες, αν ειναι χειριστικες, μαλλον δε το εννοει. τα λεει για να σε κανει ο,τι θελει.
    αν σε ξανααπειλησει με αποπειρα, να του πεις οτι θα παρεις τηλ την αστυνομια να τον προστατευσει αυτη, γιατι εσυ δεν μπορεις να αναλαβεις την ευθυνη για κατι τοσο σοβαρο.
    να του πεις επισης οτι αν απειλει με αποπειρες, η αστυνομια μπορει να αποφασισει ακουσια νοσηλεια μεχρι να του περασει αυτη η επιθυμια.

    αν δεν μπορεις μονη σου να ξεμπλεξεις, ζητα βοηθεια απο ειδικο εσυ, για τον εαυτο σου.
    πιστευω οτι θα σε βοηθησει πολυ!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    στεναχωρέθηκα που υποφέρετε απο τέτοια πράγματα. Μπορεί να είμαι κι εγώ οριακή.. και επειδή δεν θέλω να κάνω κακό σε κανέναν θέλω να φεύγω από αυτούς. Όσο κι άν με ερωτεύονται, όση αγάπη κι άν δίνουν, θέλω να είμαι δυνατή για να μην χρειάζομαι τίποτα, γιατί αυτοί που μου δίνουν ότι χρειάζομαι μπορεί κάποια στιγμή να υποφέρουν απο αυτό που παθαίνω. Σκληρή πραγματικότητα. Αν είχα σχέση με οριακό δεν θα άντεχα. Θα έφευγα. Μόνο η δυνατή αγάπη που δεν ξέρω αν υπάρχει, αντέχει. Όσο δεν ξέρω αν υπάρχει το δοκιμάζω... Κι όταν υποψιαστώ πως δεν είναι αληθινή αγάπη ή πως είναι η κατάσταση επικίνδυνη στο να πληγώσω ή να φερθώ άσχημα φεύγω. Αυτό έχει μεγάλο κόστος... Πόνο και μοναξιά όμως έχω ήσυχη την συνείδησή μου γιατί ξέρω οτι προστάτευσα άλλον έναν άνθρωπο. Δεν πάω καλά, άι νόου. Είπα απλά την εμπειρία μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    116
    Lou δεν εχω να σου δωσω απαντηση...ουτε εγω η ιδια δε ξερω..κανονικα θα επρεπε να ειχα φυγει εδω κ καιρο...εμεινα ομως γιατι εκτος απο την αγαπη, βοηθησαν πολυ οι
    τυψεις κ ο φοβος....η σκεψη του να ζησω σε ενα κοσμο που αυτος δε θα υπαρχει. μπηκα βαθια σε ολο αυτο κ μετα δε μπορουσα να βγω...πηγα σε ψυχολογο, τωρα εχω ελλατωσει λιγο τις επισκεψεις μου λογω του οτι παρολο που με βοηθησε πολυ παντα στο τελος επεστρεφα...RUNLOLA μια χαρα τα λες..δεν ξερω αν εισαι οριακη η οχι...αλλα τουλαχιστον εισαι σε θεση να καταλαβαινεις το τι μπορει να σημαινει κ για τους διπλα σου...απο την εμπειρια μου παντως σου λεω οτι οι οριακοι δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν ουτε το πονο ουτε τον φοβο αλλωνων...αντιμετωπιζουν τους δικουσ τους κ δεν μπορουν να αισθανθουν...εγω απο την εμπειρια μου τουλαχιστον αυτο πηρα....οι σκεψεις σου κ οι πραξεις σου παντως δε μοιαζουν με οριακου, τουλαχιστον οπως εγω τα βιωσα...τωρα πια εχω αποκτησει κ εγω ενα σωρο προβληματα..κ τα ξερω...τα βιωνω...οι δικοι μου ανησυχουν, απομακρυνθηκα απο τουσ φιλους μου, σταματησα να χαμογελαω...αλλα ειμαι σε μια φαση αλλαγων...που με κανουν κ αισθανομαι καλυτερα...αποφασισα να μεινω μονι μου για λιγο καιρο, χωρις σχεση κ ασχολουμαι με το νεο μου σπιτι οπου εκει σκοπευω να βρω την ηρεμια μου...κ τον εαυτο μου σιγα σιγα....εχω να του μιλησω 3 μερες..οχι απο δικη μου επιλογη, αλλα επειδη αυτος τσαντιστηκε μαζι μου...δε μου μιλαει, δεν απαντα...οποτε αποφασισα να αρπαξω την ευκαιρια κ ελπιζω να τα καταφερω γιατι ξερω πως θα επιστρεψει....παντα επιστρεφει...να ειστε ολοι καλα!!!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 17-10-2016, 23:13
  2. Υπάρχει κανείς;
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2010, 04:06
  3. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 19:58
  4. Υπαρχει κανεις αλλος με αυτη τη διαταραχη;
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2008, 20:45
  5. υπάρχει κανείς εδώ?
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 08-05-2008, 12:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •