Η αντροκρατούμενη παγκόσμια κοινωνία μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Η αντροκρατούμενη παγκόσμια κοινωνία μας

    Εξηγώ τι εννοώ με τον τίτλο του θέματος.
    Ανατολικοί πολιτισμοί.. Κίνα.. Μέση Ανατολή. Δυτικοί πολιτισμοί, όπως και στην Ελλάδα. Αφρική. Η πλειοψηφία των γονέων θέλουν γιούς, άντρες για μάχη, για πόλεμο, για δουλειά στα χωράφια η στις οικοδομές, θέλουν τα μπράτσα, και για ότι φέρει η αντρική παρουσία στον ανθρώπινο κόσμο.
    Η εξυπνάδα τιμωρείται. Η χαζομάρα γίνεται εργάτης.
    Σε κάποιες χώρες και σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν έκτρωση αν το παιδί είναι να γεννηθεί κορίτσι η αδύναμο.
    Είναι η κοινωνία του Αδάμ, του δυνατού, τα γονίδια του Αδάμ υπάρχουν και στα κορίτσια, είναι ο συμβολισμός και η γενετική της επιβίωσης, το παράσιτο που επιβίωσε μετά τις μάχες. Καμία ελπίδα για τους αδύναμους, κορίτσια η άντρες καθυστερημένους η με γενετικές αδυναμίες η ασσυμετρίες. Τους συντηρεί ένα σύστημα που το ίδιο τους έκανε έτσι. Είναι η υποκρισία, η κοροιδία και το ειρωνικό φτύσιμο στο καμμένο έδαφος.
    Δεν ζούμε σε κράτη αναπήρων. Ζεί ο μέγα Αδάμ εις βάρος όλων των υπολοίπων, ο γενετικά τροποοιημένος βασιλιάς που θέλει πολλές Εύες για να νιώθει εκείνος περισσότερος άντρας.
    Ο Αδάμ δεν είναι ένας, είμαστε όλοι εμείς που τρεφόμαστε από το γενετικό κώδικα του Αδάμ. Οι γυναίκες θέλουν να αντροφέρονται. Προτίμησαν και οι ίδιες να αναπαράγουν αυτον τον Αδάμ και να γίνουν και εκείνες μέλη της παραγωγικής διαδικασίας.
    Η ευαισθησία έχει γίνει "προνόμιο" των αδυνάτων, όχι των γυναικών. Αφού λένε τα στατιστικά στοιχεία, 9 στις 10 προτιμούν τον αθλητικό τύπο άντρα. Δεν το ξέρατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και ποιος σου είπε καροτάκι ότι ο αθλητικός τύπος άντρα δεν έχει ευαισθησίες; Προσωπικά έχω δει πυγμάχους να κλαίνε σαν μωρά. Και είναι πραγματικά πολύ συγκινητικό να βλέπεις έναν δυνατό άντρα να κλαίει. Εγώ προσωπικά νιώθω δέος. Από την άλλη, εμένα με ελκύουν οι περισσότερο σκεπτόμενοι άντρες που έχουν την δύναμη στο μυαλό και όχι στους μυς. Πιστεύω γενικότερα ότι οι πιο ερωτεύσιμοι και γοητευτικοί άνθρωποι είτε άντρες είτε γυναίκες, είναι αυτοί που συνδυάζουν στοιχεία και από τα δύο φύλα. Άλλωστε ποιος μπορεί να πει αυτό είναι καθαρά γυναικεία ιδιότητα και το άλλο αντρική;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η δήλωση πως 9 στις 10 γυναίκες προτιμούν τον αθλητικό άντρα ήταν ο πρόλογος στο κείμενο μου και δείχνει πιστεύω την κατεύθυνση στην οποία κινούμαστε. Δεν είπα ότι δεν είναι ευαίσθητοι αλλά ότι όλοι οι υπόλοιποι, οι γενετικά αδύναμοι, οι μη προνομιούχοι της γενετικής, είναι (είμαστε) καταδικασμένοι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    !!! Unbelievable!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Η δήλωση πως 9 στις 10 γυναίκες προτιμούν τον αθλητικό άντρα ήταν ο πρόλογος στο κείμενο μου και δείχνει πιστεύω την κατεύθυνση στην οποία κινούμαστε. Δεν είπα ότι δεν είναι ευαίσθητοι αλλά ότι όλοι οι υπόλοιποι, οι γενετικά αδύναμοι, οι μη προνομιούχοι της γενετικής, είναι (είμαστε) καταδικασμένοι.
    Και γιατί αισθάνεσαι καταδικασμένος; Επειδή δεν είσαι αθλητικός; Μην τα παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς. Εκεί έξω υπάρχουν πολλά κορίτσια που τα γούστα τους δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που περιγράφεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Εγώ πάντως θέλω πρώτα μια κορούλα και μετά ένα γιο! Carrot μου φαίνεται γενικεύεις λιιγο! Συμφωνώ ότι αυτό είναι το πρότυπο του άνδρα, θεωρώ βέβαια το πρότυπο της γυναίκας ακόμη χειρότερο, αλλά η σωματική και ψυχολογική αρτιότητα δεν σημαίνει απαραίτητα και ύπαρξη μεγάλης σωματικής και ψυχικής δύναμης.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Εγώ πάντως θέλω πρώτα μια κορούλα και μετά ένα γιο! Carrot μου φαίνεται γενικεύεις λιιγο! Συμφωνώ ότι αυτό είναι το πρότυπο του άνδρα, θεωρώ βέβαια το πρότυπο της γυναίκας ακόμη χειρότερο, αλλά η σωματική και ψυχολογική αρτιότητα δεν σημαίνει απαραίτητα και ύπαρξη μεγάλης σωματικής και ψυχικής δύναμης.
    Έχεις δίκιο, και υπάρχουν και κούκλοι και κουκλάρες με πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Εγώ πάντως θέλω πρώτα μια κορούλα και μετά ένα γιο! Carrot μου φαίνεται γενικεύεις λιιγο! Συμφωνώ ότι αυτό είναι το πρότυπο του άνδρα, θεωρώ βέβαια το πρότυπο της γυναίκας ακόμη χειρότερο, αλλά η σωματική και ψυχολογική αρτιότητα δεν σημαίνει απαραίτητα και ύπαρξη μεγάλης σωματικής και ψυχικής δύναμης.
    Είσαι κοντά στο μυστικό.
    Η λέξη που χρησιμοποιήσα , για όσους δεν διάβασα το κείμενο, ήταν συμμετρία.
    Last edited by carrot; 31-07-2011 at 11:40.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είτε αρτιότητα, είτε συμμετρία, αυτό που έχει σημασία είναι αυτό που βρίσκεται στην ψυχή μας.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Για ανάλυσε το λίγο γιατί δεν σε πιάνω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γιατί λέω κάτι δύσκολο; Περισσότερη σημασία έχει το μέσα παρά το έξω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Για το 10% φαίνεται πως ναι. Για το υπόλοιπο 90% όμως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ποιο είναι αυτό το 10%;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ποιο είναι αυτό το 10%;
    Σύμφωνα με στατιστικές έρευνες το 90% των γυναικών προτιμάει έναν γυμνασμένο άντρα* ασχέτως αν είναι ευαίσθητος, καλός, τρυφερός, πλόυσιος, έξυπνος, ευγενής κτλ. Το γράφω για να καταλάβουν και όσοι δεν καταλαβαίνουν.

    *δηλαδή με ωραίο σώμα (όχι απαραιτητα body builder...) φαίνεται δηλαδή πως αυτό είναι το πρωτεύον χαρακτηριστικό που τραβάει τις γυναίκες ώστε να παρευρεθούν σεξουαλικά με έναν άντρα.
    Last edited by carrot; 31-07-2011 at 11:41.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εμένα δεν μ' ενοχλεί, έτσι κι αλλιώς στην μειοψηφία στοχεύω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο ρολος των κουνουπιων στην ανθρωπινη κοινωνια
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 30-10-2010, 19:46
  2. Σχιζοφρένεια και κοινωνία
    By oXe in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2010, 18:35
  3. Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 23-10-2009, 14:44
  4. Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας - 10/10/2009
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2009, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •