ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1

    ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)

    Πασχω απο καποια κληρονομικη μυοπαθεια και χρησιμοποιω αμαξιδιο τελευταια.Μεχρι να το παρω αποφαση ειχα να βγω απο το σπιτι 2 χρονια με αποτελεσμα να αρχιζω να παθαινω ταχυπαλμιες σφιξιμο στο στηθος,δυσπνοια, φοβο οτι παθαινω εμφραγμα κτλ.καποιες φορες ξυπναγα αποτομα απο τον υπνο μου με τρελες ταχυπαλμιες.Μου ειχε μπει η ιδεα οτι ειναι σιγουρα καρδιολογικο λογω της παθησης γιατι η παθηση προσβαλει τους μυς αν και ο γιατρος μου το απεκλεισε κανωντας ολλες τις καρδιολογικες εξετασεις ομως πριν 4 χρονια....
    Τελικα πηρα καροτσακι αρχισα και εβγαινα εξω με φιλους δειλα δειλα και ολλα καλα.Η σχεδον καλα..
    Τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει τερματιστηκαν οι ταχυπαλμιες η καταθλιψη κτλ αλλα αρχισα και παθαινα κατι αλλο τωρα.Οταν ετρωγα με επιανε αισθημα παλμου και καποιες φορες μικρη ταχυπαλμια.(100-110).Εβλεπα τη κοιλια μου να τιναζετε απο τον παλμο.το ψιλοξεπερασα και αυτο ,εν το μεταξυ εχω και ιστορικο με κρισεις πανικου που ειχα παθει στα 15 μου (ειμαι 33 τωρα) και προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι ψυχολογικο και αυτο.Καρδιολογικες εξετασεις τρεμω να κανω!Με το ζορι εκανα γενικες θυροειδη και μερικες βιοχημικες και ηταν ολλα οκ απλα ειχα λιγο χαμηλο σιδηρο (63) .Η γιατρος μου ειπε οτι ισως φταει και αυτο για τις ταχυπαλμιες η το βοηθαει.
    Πλεον τρωω πολυ υγιεινα μικρα γευματα και πολλα και μου εφυγε το φουσκωμα και η αισθηση της δυσπνοιας.(ανεβηκε ο σιδηρος;).
    Ομως εδω και 2 βδομαδες το πρωι ξυπναω σχεδον παντα με αισθημα παλμου και μολις συκωθω περναει.Αυτο βεβαια οπως καταλαβαινετε μου χαλαει ολλη τη διαθεση η οποια δεν ειναι και η καλυτερη.Ειμαι μια εβδομαδα σπιτι μονος μου και δεν εχω και πολλα νταλαβερια με τον εξω κοσμο πλεον.Ολλα αυτα ειναι επιβαρυντικα σιγουρα αλλα επειη δεν ειμαι και εντελως υγιειης και επειδη λογω της παθησης δεν κινουμε φοβαμαι οτι ειναι καρδιολογικο.
    Πρεπει να βρω το θαρρος να κανω και τις καρδιολογικες εξετασεις να μου φυγει η ιδεα δεν παει αλλο!
    Σας ευχαριστω για την υπομονη σας και το ενδιαφερον σας, χαρηκα πολυ που βρηκα αυτο το forum υποστηριξης γατι ειναι πολυ συμαντικο να μοιραζεσαι και με αλλους ανθρωπους και δη συμπασχοντες τετοιου ειδους προβληματα.Αυτοι που δεν εχουν βιωσει παρομοιες καταστασεις οσο και να σε αγαπανε δεν μπορουν ευκολα να ερθουν στη θεση σου και να σε καταλαβουν ποσο μαλλον να σε βοηθησουν..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    καλώς ήρθες στο φόρουμ!
    θα είμαι λακωνική..νομίζω ότι για αρχή καλό θα ήταν να κάνεις ιατρικές εξετάσεις, όπως και εσύ ο ίδιος βέβαια σκοπεύεις, για να αποκλείσεις το θέμα της καρδιοπάθειας..κι όταν λέμε καρδιοπάθεια δε σημαίνει απαραίτητα κάτι ανυπέρβλητο!! μην μασάς να πας γιατί όσο το καθυστερείς, επιτείνεις το άγχος σου και θα σου γυρίσει μπουμερανγκ.
    Καλά κάνεις και προσέχεις τη διατροφή σου. Και γω όταν τρώω βαριά, ειδικά τώρα το καλοκαίρι, δυσκολεύομαι αν αναπνεύσω.
    Τώρα αν δεν υπάρχει κάτι καρδιολογικό να προσέξεις, τότε σίγουρα συμβουλεύσου κάποιον ειδικό σε θέματα πανικού και άγχους, εφόσον λες ότι είχες κρίσεις πανικού πιο μικρός. Μπορεί ξέρεις, να περνάς μια φάση στρες και να έχουν αναθερμανθεί οι σχέσεις σου (!) με τις κρίσεις πανικού.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    ..συμφωνώ με τη βοιντ και συνεχίζω...:)

    κοίτα, από μόνη της αυτή η κατάσταση, (με τη μυοπάθεια εννοώ), είναι ένα μεγάλο θέμα που αποκλείεται να μη σε επηρεάζει και ψυχολογικά. Ποιον δεν θα τον πείραζε άλλωστε?
    Υπάρχει περίπτωση ίασης σε αυτό? Κάνεις κάποιες θεραπείες?\
    συγνώμη που ρωτά, αλλά δεν την ξέρω καθόλου αυτή την ασθένεια.
    Πήγε το μυαλό μου σε αυτό που είχε η Κορομηλά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    καλησπερα κι απο μενα...:)Αρχικα θα συμφωνησω με την void,στο οτι πρεπει να κανεις εξετασεις για να σου φυγει το αγχος του αν εχεις κατι κλπ...|Θα συμφωνησω επισης με τη Θεοφανια οτι η κατασταση που βιωνεις με την ασθενια σου ειναι ηδη επιβαρυντικη για την ψυχολογια σου..Κι απ τη στιγμη που εχεις κρισεις πανικου ειναι λογικο να νιωθεις ετσι..Αυτες οι ταχυπαλμιες,οι δυσφοριες για το φαγητο κλπ ειναι συνηθη συμπτωματα αγχους και πανικων...Κι εγω τα εχω...Αλλα οπως και να χει κανε τις εξετασουλες σου,αν και θα δεις που θα σου πουν οτι ειναι ψυχολογικο..

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    By Χάιντι in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 18
    Last Post: 16-08-2010, 23:20
  2. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 10:32
  3. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2009, 23:38
  4. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •