υπερτατη αναγκη να νιωσω οτι ανηκω καπου ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    23
    Αν αυτό το σχόλιό σου πάει στη Λακρυμόσα, δέν εννοεί αυτό.. Σου λέει απλά ότι δεν μπορείς να τα έχεις καλά με όλους.. Αυτό. Κι αν προσπαθείς να τα έχεις καλά με όλους το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην έχεις στο τέλος χρόνο για να κάνεις πραγματικούς φίλους... Θα χάσεις τις ευκαιρίες..
    Αν πάει σ'αυτό που σου είπα δέ νομίζω ότι εννόησα κάτι τέτοιο, οπότε συνεχίζω να νομίζω πως μιλάς για τη λάκρυ.

    Το να είσαι κοινωνικός δεν έχει να κάνει με το ότι έχεις 150 "φίλους".. Είναι το να σου αρέσει η παρέα των ανθρώπων και να έχεις αυτοπεποίθηση γύρω τους.
    και πραγματικα ΠΡΟΣΠΑΘΩ μεσα απο την καρδια μ να ειμαι αποδεκτη και να δημιουργω δεσμους(φιλικους και αλλους ενιοτε ) αλλα δεν τα κααφερνω
    Στίς ανθρώπινες σχέσεις, γνώμη μου, όσο πιο πολύ προσπαθείς και φαίνεται, τόσο πιο σίγουρο είναι ότι θα απορριφτείς. Είτε ερωτικές σχέσεις είτε φιλικές, το να φαίνεσαι 100% διαθέσιμος ξυπνά το τέρας στον καθένα και μετά η σε κάνει ό,τι θέλει ή χάνει εντελώς το ενδιαφέρον του.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    για την Λαρκυμοσα αναφερομαι ...δν το προσεξα το μηνυμα σ ....πολυ ανακουφιστικα τα λογια σ paletta μ πραγματικαα...
    το σκεφτομαι ετσι ακρετες φορες αλλα δν μ'αφηνει ...με τρωει ..μεσα μ .. γτ οσο να ναι τα περισσοτερα πραγματα τα κανεις με φιλους....ας πουμε δεν παιρνεις τους δρομους να πας μονο σου για μπανιο .....με φοβιζει η μοναξιαα με τσαλακωνει!....μετα σκεφτομαι ντ6 σχολειο (εντμεταξυ τα παιδια του σχολειου μ η πλειοψηφια ειναι για τον.@α0*)ισα ισα να περασει 9α περασω κ γω σε καμοια σχολη τι στο δυαλο τα πραγματα 8α ναι αλλιως ......πιστευω αν ημουν συμβιβασμενη με την κατασταση αυτη .... 8α ημουν κατα το 80% πιο καλα με τον ευατο μ αλλα πως να το κανουμε με πληγωνει!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    23
    Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω... Όταν ήμουν κι εγώ 17 και ολομόναχη, τυραννιόμουν κι εγώ απο τη μοναξιά, έλεγα, γιατί δε με θέλει κανείς; γιατί με βρίζουν όταν δεν με ξέρουν; γιατί λένε πράγματα που δεν ισχύουν για μένα όταν εγώ δεν τους έχω πειράξει; γιατί ακόμα και που με συμπαθούν με αποφεύγουν;

    Να σου πω την αλήθεια μου, πιστεύω τώρα, πώς τα παιδιά σ'αυτήν την ηλικία, όντας ντιπ ανώριμα κάνουν τα πάντα εκ του ασφαλούς... Τώρα θα με ρωτήσεις, γιατί, τώρα που είσαι πιο μεγάλη τί κανουν; χεχεχε.. Κι όμως, τώρα ριτάκι κάνουν κι ένα κόπο παραπάνω. Δε σου λέω πως ανοίγονται απ' ευθείας και συγκρατιούνται να μην πουν τον κακό το λόγο -ακόμα πολλοί είναι έτσι.. Αλλά αυτοί που αξίζουν δεν κρύβονται πια στο παρασκήνιο. Έτσι κι εσύ, κάνε υπομονή όπως έκανα κι εγώ, δείξε αδιαφορία, δεν αξίζει, στα ανώριμα όση σημασία δίνεις τόσο χειροτερεύουν τα πράγματα....

    Τώρα μπορεί να σου φανεί απλοϊκό, αλλά είδα μία φράση απο ένα σενάριο που μιλά εντελώς για μένα (κ για σένα κ για όλους): λέει λοιπόν ο τύπος σ'ένα παιδάκι που δεν το προσκάλεσαν σ'ένα πάρτυ και ήταν στενοχωρημένο, "ξέρεις, όταν ήμουν κι εγώ μικρός τα παιδιά με κοροίδευαν επειδή ήμουν διαφορετικός και δεν είχα φίλους. Βλέπεις όταν είμαστε μικροί πρέπει να είμαστε όλοι ίδιοι...Όταν μεγάλωσα όμως, ξαφνικά όλοι ήθελαν να είναι διαφορετικοί... Κι εκεί είναι που είχα το προβάδισμα, κι ακόμα το έχω"

    Και μπάνιο μόνη σου θα πας και όλα όσα θέλεις να χαρείς θα τα χαρείς. Όσο μένεις μέσα και τα σκέφτεσαι τόσο πελαγώνεις. Βρες κάτι να κάνεις, ένα χόμπι βρε αδερφέ, ένα γυμναστήριο, κάτι, κι έχει εκεί να κάνεις παρέες, μπορεί προσωρινές μπορεί και δια βίου, ποτέ δε ξέρεις! Αλλά στο σπίτι σου μέσα όχι μόνο δεν θα σου έρθουν σε ντελίβερι αλλά ταλαιπωρείς και το μυαλό σου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    δεν καταλαβα ριτα τι ακριβως ειπα κ σε πειραξε, χαζοχαρουμενη δεν σε αποκαλεσα πουθενα οπως μπορεις να διαπιστωσεις...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    με εχει πληγωσει παρα πολυ αυτη η κατασταση palletta m! χαιρομαι π καποιος με καταλαβαινει ....και καποτε συμπασχαμε ..... αλλα απο υπομονη δν τα παω κλ! λακρυ καλη μ it's okei

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    23
    Εντάξει και το να ξέρεις πως θα πάνε όλα καλύτερα δέν απαλύνει τελείως το πόνο σου...! Δικαιολογημένη!
    Αδέρφια έχεις; Κάποιο γνωστό / φίλο που να είστε κάπως κοντά?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    εχω αδερφες αλλες 3 αλλα ειναι αλλου για αλλου....η μικροτερη με πουλαει επανηληλημενα και οι μεγαλες δουευουν και ειναι στον κοσμο τους γενικα :( :( :( :(

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Και μία παρέμβαση.
    Αυτό είναι το 8 (οκτώ) και αυτό είναι το 9 (εννιά). Και τα δύο είναι αριθμοί. Λίγο πιο κάτω και αριστερά τους βρίσκεται τι θ (γράμμα).
    Έλεος πια με τα ιερογλυφικά! Ελληνικά γνωρίζουμε? Αν όχι, καλό θα ήταν να μάθουμε, έτσι για να μπορούμε να συνεννοούμαστε.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    αφου πειραζεσαι τοσο πολυ...... παρατατω και μην διαβαζεις το α88ρο μ.. ευχαριστω! αυτοι που ηταν να καταλαβουν καταλαβαν

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    δν μπορωω αλλο .......για ακομα μια φορα τοσο μονη να παλευω με τον ευατο μ ...να προβληματιζομαι ,...τι φταει τι/?? .για τι τοσο ζορι σε οτι κανω ...ζηταω πραγματα απλα και δεν ειμαι ικανη ουτε για τα πιο απλα....................................... ειμαι χωμα

  11. #26
    Σε όλες τις ηλικίες έχουμε την ανάγκη να μας αγαπάνε αλλά ειδίκα στην εφηβεία ακόμη περισσότερο.Στο σχολείο που μεγάλωσα ήμουν πολύ δημοφιλής όλοι με αγαπούσανε και ήμασταν πολύ δεμένη τάξη.Στη γειτονιά που βγαίναμε τα ίδια.Ομως στα 17 μου μετακομίσαμε σε αλλη πόλη οπότε άλλαξα σχολειο και ενω πηγα σε ενα συγκεκριμενο οπου ηταν και μια φιλη μου τελικα ενιωθα μονη μου.Η ταξη μου ήταν ατίθαση δεν σεβόταν τους καθηγητές και είχανε κόντρες μεταξυ τους.Ενιωθα ότι ήμουν το φυτό της τάξης που στην ηλικία εκέινη δεν είχα και τόση όρεξη για διάβασμα φαντασου.Από αυτό όμως έμαθα ότι πρέπει να αγωνιζόμαστε να κρατάμε τις καλες ιδιότητες που έχουμε άσχετα με το τι κάνουν οι άλλοι και προσπάθησα να βελτιωθώ , πήγαινα γυμναστηριο 2 ώρες κάθε μέρα και εκεί έκανα φίλες και περνούσα πολύ καλα!Αυτό μου ανέβασε την ψυχολογία και έκανα και σώμα κατσε καλα χεχε.Τελικα αφού βγήκα με μια συμμαθήτρια μου μου είπε ότι πέρασε πολύ ωραία μαζί μου, χορέψαμε ξενυχτήσαμε είχαμε και τις επιτυχίες μας ,αλλα εγώ κατάλαβα ότι δεν έχανα και πολλά .Το κυριότερο είναι λοιπόν να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας και όλα τα άλλα έρχονται.Κάτι που βοηθάει είναι το να είμαστε εμείς πρώτα καλοί φίλοι και οι άλλοι θα ανταποκριθούν από μόνοι τους αν μπορούν να εκτιμήσουν τα καλά που έχουμε.Αν είμαστε δοτικοί και οι άλλοι θα μας δώσουν απλόχερα.
    Ελπίζω να ανέβει το ηθικό σου σύντομα και όσο χρόνο έχεις στη διάθεσή σου αξιοποίησε τον με τον καλύτερο τρόπο.Ίσως θα σε βοηθούσε να το συζητήσεις με κάποιν γονιό σου ή κάποιον ειδικό.
    Καλημέρα!

  12. #27
    Quote Originally Posted by crazy View Post
    Το κυριότερο είναι λοιπόν να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας και όλα τα άλλα έρχονται.Κάτι που βοηθάει είναι το να είμαστε εμείς πρώτα καλοί φίλοι και οι άλλοι θα ανταποκριθούν από μόνοι τους αν μπορούν να εκτιμήσουν τα καλά που έχουμε.Αν είμαστε δοτικοί και οι άλλοι θα μας δώσουν απλόχερα.
    Εδώ βρίσκεται όλη η ουσία.
    Το λάθος που κάνουν πολλοί άνθρωποι είναι να περιμένουν αξία και δύναμη από τους άλλους, με αποτέλεσμα μια συνεχή εξάρτηση από συναισθηματικές και ψυχολογικές πατερίτσες.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    thess/nikh
    Posts
    17
    το γνωριζω , το ακουω συνεχεια, το λεω και γω στον ιδιο μου τον εαυτο αλλα δεν τα καταφερνω νιωθω αμηχανη....δν ξερω πως? ........ " ΝΑ ΤΑ ΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ Σ "
    ξερω σιγουρα πως με τον ευατο μ δεν τα χω καθολου καλα και σε ευατο οφειλεται το σωμα μ .......και εκτος ελεγχου κατασταση που εχω με το φαγητο k δεν ξερω πως να βοη9η9ω! ειναι εκτος του 8εματος αλλα με κανει να νιω9ωω αρκετες φορα ΧΑΛΙΑ και αρα να μην νιω8ω καλα μεσα μ....συνεχεια ποιανω τον εαυτο μ να αναζητα την επιβεβαιωση οτι αξιζω στα προσωπα των αλλων .....δεν ξερω :(

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    5
    Ρίτα κατ αρχάς πρέπει να δίνεις χρόνο στους ανθρώπους να σε γνωρίσουν και να σε αποδεχτούν.Με πολλά άτομα θα κάνεις παρέα αλλά με λίγα πραγματική φιλία.Θα βρεθεί κάποια στιγμή το άτομο που θα σε στηρίξει και εσένα.Αυτό που πρέπει να κάνεις αρχικά είναι να τονώσεις την αυτοπεποίθεση σου;εσύ έχεις αποδεχτεί τον ευάτο σου;Αν όχι πως περιμένεις να σ αποδεχτούν οι άλλοι;Μήπως πρέπει να δουλέψεις πιο πολύ τα δικά σου συναισθήματα;

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    Κι εγώ έχω υπέρτατη ανάγκη να αισθανθώ πως ανήκω κάπου! Ανάγκη ζωτικής σημασίας! 17 κι εγώ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
    By matina24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 14-06-2011, 13:01
  2. επρεπε να αρραβιωνιαστω για να νιωσω ετσι??????
    By mpoumpou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2011, 13:57
  3. Κάπου έχω χαθεί........
    By manner in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 07-01-2011, 11:38
  4. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  5. Λόγια που χάθηκαν κάπου στην πορεία...
    By Aggelika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 210
    Last Post: 23-06-2009, 05:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •