ιδψ και βιαιες παρορμησεις.δεν ξερω τι να κανω............ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Τι φάρμακα έπαιρνες Coco, επίσης για πόσο διάστημα, εγώ τα παίρνω 2 χρόνια και αν τα σταματήσω ξαναπέφτω στα ίδια, πόσο καιρό ακόμα να τα παίρνω ρε γμτο.

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    22
    Dumyrox των 100 3 την ημέρα. Έχω δοκιμάσει και Ladose kai Zoloft αλλά δε μου έκαναν τίποτα, ένας γιατρός μου έδωσε Seroquel (αντιψυχωσικό) και φρίκαρα γιατί μόνο παρενέργειες μου έφερνε, και γενικά δεν ήταν για την περίπτωσή μου (γκρρρρ) και στα αρχικά στάδια μου δίνανε και αγχολυττικό, το οποίο στην πορεία κόβεται, είναι μόνο για πυροσβεστική χρήση. Εσύ τι παίρνεις;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Cypralex παιρνω 30mg και Solian 100mg. Μόνο αντικαταθλιπτικό δλδ πάιρνεις. Ε μια χαρά, τώρα τα συνεχίζεις ακόμη ή τα έκοψες?

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    14
    καλησπερα παιδια..ειχα μερες να μπω στο φορουμ και τωρα ειδα τις απαντησεις σας...δεν ξερω παλι και σημερα ειμαι ενα χαλι...κοντευει να σπασει το κεφαλι μου..εχω πολυ εντονες παρορμησεις και ειμαι πλεον 100% σιγουρη οτι θελω αυτα τα απαισια πραγματα που δεν ξερω πια τι με κραταει....¨(2 μερες δεν ξερω πως οι σκεψεις σχεδον εξαφανιστηκαν και εγω αντι να χαρω μου φανηκε τοσο περιεργο που παλι αναζητουσα αυτα που με βασανιζουν..λες και αυτα ηθελα...γιατι μου λετε????

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    22
    Τα συνεχίζω Κωνσταντίνε...πρέπει οπωσδήποτε να τα παίρνεις τουλάχιστον 1 χρόνο, από τη στιγμή που θα έχεις υποτροπή...Ναι, μόνο αντικαταθλιπτικό. Στην αρχή και αγχολυτικά, αλλά μου τα έκοψε. Ένας άλλος μου είχε δώσει και αντιψυχωσικό, αλλά ήταν εντελώς άκυρο...μόνο παρενέργειες μου έφερε!!! Πολύ εφιάλτης όμως....

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    22
    Γιατί έχεις ΙΨΔ γι αυτό είσαι έτσι. Η διαρκής ενασχόληση είναι από μόνη της σύμπτωμα, ΌΧΙ, δεν θέλεις τα απαίσια πράγματα, αλλά δε θυμάμαι τι θεραπεία είπες ότι κάνεις...

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1
    Μακάρι να φανώ χρήσιμη και να σε βοηθήσω έστω και για λίγο..Πάσχω απο Ιδεοψυχαναγκασμό εδώ και εφτά χρόνια. Είμαι μητέρα δυο παιδιών 7 έτων και το παλεύω όσο μπορώ...όλα ξεκίνησαν μετά τη γέννηση των παιδιών μου.Δεν θα σου πω πως είχα ήρεμα παιδικά χρόνια, κάθε άλλο γι' αυτό και πάντα φοβόμουν να γίνω μητέρα! Όλα ξεκίνησαν ξαφνικά ένα πρωϊ του Δεκέμβρη..Έχοντας γεννήσει τον Οκτώβριο και όπως καταλαβαίνεις η ζωή μου είχε αλλάξει ριζικά με 2 μωρά στο σπίτι και χωρίς καμιά βοήθεια, παρα μόνο του άντρα μου, ήρθαν τα πάνω κάτω...Κρατούσα το ένα μου μωρό και το ταϊζα, το άλλο το είχα στο relax,ξαφνικά άρχισα να βλέπω μπροστά μου σαν ταινία, ότι έχω πάρει το μωρό και το κοπανάω πάνω στο τραπέζι και το σκοτώνω....Φαντάζεσαι ότι όχι απλώς σοκαρίστηκα, έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου.Τι έγινε? Τρελλάθηκα μέσα σε ένα βράδυ? Η λογική μου έλεγε πως δεν ήταν δυνατό να έχω τρελλαθεί έτσι, ξαφνικά...Απο τότε άρχισε καθημερινό μαρτύριο,είχα συνέχεια παρορμύσεις να σκοτώσω τα παιδιά μου! Φαντάζεσαι την ψυχολογία μου, την ψυχολογία μιας νέας μαμάς. Δεν ήθελα να μένω μόνη μαζί τους από τον φόβο μου ότι θα τους κάνω κακό. Ζήτησα αμέσως ψυχιατρική βοήθεια. Το στρές της νέας μαμάς μου είπαν......Έχω πάρει άπειρα φάρμακα, άπειρους συνδυσμούς φαρμάκων που με είχαν σε καταστολή, πήρα κάποια στιγμή πολλά κιλά..συχενόμουν τον εαυτό μου και για αυτά που ένιωθα και γι αυτό που έβλεπα στν καθρέφτη. Δεν ήμουν εγώ, δεν θύμιζε σε τίποτα την εικόνα μου αυτό που έβλεπα..Αυτό το χαμένο βλέμμα στο πουθενά..έχω την τύχη να έχω έναν υπέροχο άνθρωπο δίπλα μου που πάλεψε πολύ και για τα παιδιά μας και για να γίνων έγω καλά...και νομίζω....τώρα πια πως είμαι...Δεν θυμάμαι πως έφτασαν τα παιδιά μου ενός έτους...λυπηρό για μια μάνα....δεν ξέρω πως μεγάλωσαν! Έγω ήμουν αλλού, χαμένη στις σκέψεις και τις παρορμήσεις μου. Η αλήθεια είναι πως πάλεψα πολύ γιατί το ήθελα. Ψυχοθεραπεία καθε βδομάδα, ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα, μαγνητικές. ψυχομετρικά τέστ και φάρμακα συνέχεια (θα σου πω τι λέω έγω πια και γελάω. το στομάχι μου έχει δυο αποθηκευτικούς χώρους.αριστερά της τροφής και δεξιά των φαρμάκων)και φυσικά πολλούς ψυχίατρους.Π'αλεψα όμως πολύ και ακόμα παλεύω και θα συνεχίσω να το κάνω γιατί θέλω να είμαι ΚΑΛΑ! Κάθε βράδυ προσπαθούσα να κοιμάμαι πρώτη για να νιώθω σιγουριά ότι δεν θα κάνω κακό.Προσπαθούσα να βάζω τα χέρια ανάμεσα στο στρώμα και το κρεβάτι για να τα νιώθω σίγουρα..προσπαθούσα να σπάσω τα χέρια μου! Με σπασμένα χέρια δεν μπορείς να σκοτώσεις κανέναν!!Η λύτρωση ήρθε από έναν ΑΓΙΟ για μένα ψυχίατρο και πάνω απ'όλα ΑΝΘΡΩΠΟ!! Αυτός μου πέταξε όλα τα φάρμακα που έπερνα γιατί με είχαν σε καταστολή. Μου έβαλε θεραπευτικό σχήμα με τέσσερα φάρμακα ΜΟΝΟ απο τα εννιά με δέκα που έπερνα κάθε μέρα (να κάνω μια σημείωση. σε αυτόν πήγα με διάγνωση απο προηγούμενο ψυχίατρο ΣΠΑΝΙΑΣ επιληψίας...με ήθελε και για πειραματόζωο σε νοσοκομείο). Μέσα σε ένα μήνα είχαν σταματήσει τα πάντα!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΗΜΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΓΩ..Να έχεις πίστη, δύναμη και θέληση. Βρές έναν καλό γιατρό πάρε θεραπεία και όλα θα γίνουν όπως πριν. Όσοι δεν γνωρίζουν τον ιδεοψυχαναγκασμό, δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται μέσα μας. Πόσο βάρβαρο είναι να χάνεις τον εαυτό σου, να παλεύεις μαζί του, να ψάχνεις να βρει κάτι που να στο θυμίζει και να μην υπάρχει τίποτα..Κάνε υπομονή και αγώνα..ΞΑΦΝΙΚΑ θα βρεις πάλι αυτό που έχασες.ΕΣΕΝΑ Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σου έδωσα μια μικρή Ελπίδα.....

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    14
    giavasim kalispera kai se eyxaristw poli gia to minima sou..vrika polla koina se ayto pou grafeis..ontws o xronos pernaei k einai san na min zeis tipota.san na eisai kollimeni ekei kai tipota allo na min iparxei gia sena...apla egw fovithika gt otan epitelous oi skepseis efigan xwris pragmatika na kserw to pws emena anti ayto na me anakoufisei itan les kai to anazitousa pali.les kai protimousa ayto apo to na eimai kala..toso adinami...elega oti protimw na eimai me tis skepseis para na min tis exw..ta xw berdepsei toso poli..kai ayto pou les,psaxneis kai psaxneis kati pou na sou thimizei ayto pou isoun..kai olo kai pio diskola vriskeis kati..einai toses oi fores pou lew ''den eimai egw pia.allaksa egina kati allo kati pou den eixa fantastei alla telika eimai''...kai aytos o fovos oti ola ayta arxizoun kai mou fainontai fisiologika oles aytes oi skepseis exoun ginei ena me emena pou fovamai oti tis pistevw pia toso poli pou den tha mou fainontai pia perierges..kai tote ti ginetai??:(

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Giavasim πολύ ενθαρυντικό μύνημα, ειλικρινά μου έδωσε κουράγιο, ελπίζω να το ξεπεράσεις κ εσύ σύντομα ολο αυτο

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    1
    ...........................
    Last edited by Mind_is_strange; 15-10-2016 at 15:10.

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4
    Καλημέρα, ελπίζω να είσαι καλά, μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις και να μου πεις το όνομα του ψυχιάτρου που σε βοήθησε σε παρακαλώ. Έχω ανάγκη και εγώ από την βοήθεια από ένα τέτοιο γιατρό - άνθρωπο. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #57
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Παιδιά και εγώ έτσι ακριβώς με τις ιδεοληψίες μου καρφωνοταν στο μυαλό όταν θα σκοτώσω κάποιον ή θα κάνω κακό στους γονείς μου , επίσης σκεφτόμουν και σεξουαλικά πράγματα με συγγενείς,και άλλα πολλά άσχημα... πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν θα κάνεις ποτέ κάτι κακο σε κανέναν ή κάτι "ανώμαλο" όσο αναφορά το σεξ με κάποιον δικό σου ,απλά είναι η σκέψη που σε φέρνει σε αυτή την κατάσταση και σε αγχώνει και σε κάνει σκατα.Πρεπει να προσπαθήσεις να εκλογικευσεις αυτές τις σκέψεις και να δεις ότι είναι τόσο χαχα αυτά που σκέφτεσαι που τελικά τσάμπα κάθεσαι και χαλιεσαι και γίνεσαι κομμάτια.Απλα θέλει χρόνο και πολύ προσπάθεια

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by ponderplan View Post
    Καλημέρα, ελπίζω να είσαι καλά, μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις και να μου πεις το όνομα του ψυχιάτρου που σε βοήθησε σε παρακαλώ. Έχω ανάγκη και εγώ από την βοήθεια από ένα τέτοιο γιατρό - άνθρωπο. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
    δώστε κ σε μενα αυτο τον γιατρο

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by giavasim View Post
    Μακάρι να φανώ χρήσιμη και να σε βοηθήσω έστω και για λίγο..Πάσχω απο Ιδεοψυχαναγκασμό εδώ και εφτά χρόνια. Είμαι μητέρα δυο παιδιών 7 έτων και το παλεύω όσο μπορώ...όλα ξεκίνησαν μετά τη γέννηση των παιδιών μου.Δεν θα σου πω πως είχα ήρεμα παιδικά χρόνια, κάθε άλλο γι' αυτό και πάντα φοβόμουν να γίνω μητέρα! Όλα ξεκίνησαν ξαφνικά ένα πρωϊ του Δεκέμβρη..Έχοντας γεννήσει τον Οκτώβριο και όπως καταλαβαίνεις η ζωή μου είχε αλλάξει ριζικά με 2 μωρά στο σπίτι και χωρίς καμιά βοήθεια, παρα μόνο του άντρα μου, ήρθαν τα πάνω κάτω...Κρατούσα το ένα μου μωρό και το ταϊζα, το άλλο το είχα στο relax,ξαφνικά άρχισα να βλέπω μπροστά μου σαν ταινία, ότι έχω πάρει το μωρό και το κοπανάω πάνω στο τραπέζι και το σκοτώνω....Φαντάζεσαι ότι όχι απλώς σοκαρίστηκα, έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου.Τι έγινε? Τρελλάθηκα μέσα σε ένα βράδυ? Η λογική μου έλεγε πως δεν ήταν δυνατό να έχω τρελλαθεί έτσι, ξαφνικά...Απο τότε άρχισε καθημερινό μαρτύριο,είχα συνέχεια παρορμύσεις να σκοτώσω τα παιδιά μου! Φαντάζεσαι την ψυχολογία μου, την ψυχολογία μιας νέας μαμάς. Δεν ήθελα να μένω μόνη μαζί τους από τον φόβο μου ότι θα τους κάνω κακό. Ζήτησα αμέσως ψυχιατρική βοήθεια. Το στρές της νέας μαμάς μου είπαν......Έχω πάρει άπειρα φάρμακα, άπειρους συνδυσμούς φαρμάκων που με είχαν σε καταστολή, πήρα κάποια στιγμή πολλά κιλά..συχενόμουν τον εαυτό μου και για αυτά που ένιωθα και γι αυτό που έβλεπα στν καθρέφτη. Δεν ήμουν εγώ, δεν θύμιζε σε τίποτα την εικόνα μου αυτό που έβλεπα..Αυτό το χαμένο βλέμμα στο πουθενά..έχω την τύχη να έχω έναν υπέροχο άνθρωπο δίπλα μου που πάλεψε πολύ και για τα παιδιά μας και για να γίνων έγω καλά...και νομίζω....τώρα πια πως είμαι...Δεν θυμάμαι πως έφτασαν τα παιδιά μου ενός έτους...λυπηρό για μια μάνα....δεν ξέρω πως μεγάλωσαν! Έγω ήμουν αλλού, χαμένη στις σκέψεις και τις παρορμήσεις μου. Η αλήθεια είναι πως πάλεψα πολύ γιατί το ήθελα. Ψυχοθεραπεία καθε βδομάδα, ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα, μαγνητικές. ψυχομετρικά τέστ και φάρμακα συνέχεια (θα σου πω τι λέω έγω πια και γελάω. το στομάχι μου έχει δυο αποθηκευτικούς χώρους.αριστερά της τροφής και δεξιά των φαρμάκων)και φυσικά πολλούς ψυχίατρους.Π'αλεψα όμως πολύ και ακόμα παλεύω και θα συνεχίσω να το κάνω γιατί θέλω να είμαι ΚΑΛΑ! Κάθε βράδυ προσπαθούσα να κοιμάμαι πρώτη για να νιώθω σιγουριά ότι δεν θα κάνω κακό.Προσπαθούσα να βάζω τα χέρια ανάμεσα στο στρώμα και το κρεβάτι για να τα νιώθω σίγουρα..προσπαθούσα να σπάσω τα χέρια μου! Με σπασμένα χέρια δεν μπορείς να σκοτώσεις κανέναν!!Η λύτρωση ήρθε από έναν ΑΓΙΟ για μένα ψυχίατρο και πάνω απ'όλα ΑΝΘΡΩΠΟ!! Αυτός μου πέταξε όλα τα φάρμακα που έπερνα γιατί με είχαν σε καταστολή. Μου έβαλε θεραπευτικό σχήμα με τέσσερα φάρμακα ΜΟΝΟ απο τα εννιά με δέκα που έπερνα κάθε μέρα (να κάνω μια σημείωση. σε αυτόν πήγα με διάγνωση απο προηγούμενο ψυχίατρο ΣΠΑΝΙΑΣ επιληψίας...με ήθελε και για πειραματόζωο σε νοσοκομείο). Μέσα σε ένα μήνα είχαν σταματήσει τα πάντα!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΙΑ ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΠΟΤΑ! ΗΜΟΥΝ ΞΑΝΑ ΕΓΩ..Να έχεις πίστη, δύναμη και θέληση. Βρές έναν καλό γιατρό πάρε θεραπεία και όλα θα γίνουν όπως πριν. Όσοι δεν γνωρίζουν τον ιδεοψυχαναγκασμό, δεν μπορούν να καταλάβουν τι γίνεται μέσα μας. Πόσο βάρβαρο είναι να χάνεις τον εαυτό σου, να παλεύεις μαζί του, να ψάχνεις να βρει κάτι που να στο θυμίζει και να μην υπάρχει τίποτα..Κάνε υπομονή και αγώνα..ΞΑΦΝΙΚΑ θα βρεις πάλι αυτό που έχασες.ΕΣΕΝΑ Ελπίζω να μην σε κούρασα και να σου έδωσα μια μικρή Ελπίδα.....
    Giavasim πολυ πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες και ενθαρρυντικά!ήθελα να σε ρωτήσω το τελευταίο φαρμακευτικό σχήμα που ακολούθησες ποιο ήταν;

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω.............
    By existence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2013, 22:04
  3. ΙΔΨ με βίαιες σκέψεις-παρορμήσεις
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 18-07-2011, 09:30
  4. Δεν ξερω τι να κανω!
    By giwtou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-11-2010, 18:38
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
    By loopoftime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 29-08-2010, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •