ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

    Θα μιλησω για το θεμα αυτο που με απασχολει χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τη σημερινη ημερα. Οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ, δε μου αρεσει η θαλασσα. Σημερα λοιπον πηγαμε οικογενειακως, ηρθε και ενας θειος μου, στη θαλασσα. Εγω δεν ηθελα να μπω. Επειδη εκει στη θαλασσα που παμε, εχουμε χτισει ενα σπιτακι, πηγα και ξαπλωσα λιγο στην αρχη. Αμεσως η μανα μου μουτρωσε, πηρε αυτο το αυστηρο υφος και μετα αρχισε τις φωνες. Μετα βγηκα εξω, μιλησα με το θειο και μετα πηγα να διαβασω το περιοδικο μου. Ερχεται ομως η μανα μου και κανεις λες και την τσιμπησε μυγα και αρχιζει οχι μονο να φωναζει αλλα και να με βριζει. Ειχε λυσσαξει. Ουρλιαζε και στριγγλιζε. Μου ελεγε να παω αν οχι στη θαλασσα, οπωσδηποτε στην πισινα και με απειλουσε οτι αν δεν το κανω, δε θα με αφησει να γυρισω Αθηνα, οτι θα μου κοψει τα λεφτα, το ενα, το αλλο. Εγω φυσικα δε θα μπορουσα να αντιδρασω αλλιως απο το να της φωναζω κι εγω και να τη βριζω. Ε δε γινεται ο αλλος να σου φωναζει και να σε βριζει και εσυ να καθεσαι ετσι απαθης. Ελεγε ανοησιες οπως οτι δεν κανω τιποτα ολη μερα. Εκεινη τη στιγμη βεβαια καθομουν και διαβαζα αλλα αυτο δεν την ενοιαζε. Επρεπε να παω οπωσδηποτε για μπανιο. Εγω θα πηγαινα αλλα ετσι που μου φεροταν δεν ηθελα να παω. Σιγα μην πηγαινα επειδη με απειλουσε. Στο τελος νευριασα τοσο που της ειπα να παει στο διαολο και να με παρατησει ησυχο.
    Το αλλο που εγινε και με ενοχλησε σημερα ειναι οτι οταν μιλουσα με το θειο η κουβεντα πηγε στο βιβλιο και αυτος αρχισε να μου λεει ποσο σπουδαια ειναι τα βιβλια και οτι πρεπει να διαβαζω οπωσδηποτε ενα την εβδομαδα. Χωρις να θελω να πω κατι εναντιον των βιβλιων, ειπα οτι εκτος των βιβλιων υπαρχουν και αλλου ειδους αναγνωσματα. Σαν τι, ρωταει αυτος, λες και τα βιβλια ειναι το μοναδικο αναγνωσμα. Εγω του λεω, περιοδικα, μπλογκ. Θα μπορουσα να του πω και φορουμ αλλα δεν το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη. Αφηστε που μπορει να μην ειχε ιδεα τι ειναι ενα φορουμ. Απαξιωσε αυτα τα αναγνωσματα και εγω προσπαθησα να τον πεισω με επιχειρηματα οτι και αυτα τα αναγνωσματα αξιζουν. Του ειπα πχ οτι ειναι πιο ευχαριστα, εχουν εικονες, ειναι μοντερνα, ειναι επικαιρα, εχουν ενδιαφεροντα κοινωνικα, πολιτικα, επιστημονικα θεματα, θεματα που δε βρισκεις σε ενα βιβλιο. Αυτος ομως εκανε σα να μην ακουει. Απο διπλα ο πατερας μου, μεγαλος βιβλιοφαγος να ειναι με το μερος του θειου. Ερχεται μετα και η μαγισσα (η μανα μου) που εχει τελειωσει και το ΕΑΠ και το παιζει μορφωμενη και ελεγε "Μερικοι ανθρωποι δε διαβαζουν ουτε ενα βιβλιο στη ζωη τους, ξερουν μονο να βλεπουν ποδοσφαιρο". Γιατι αραγε το ειπε αυτο; Ανηκω εγω σε αυτη την κατηγορια; Μπορει να μη διαβαζω βιβλια, αλλα διαβαζω ολα τα αλλα αναγνωσματα που υπαρχουν. Περιοδικα, εφημεριδες, μπλογκ, φορουμ, σαιτ. Γι' αυτους μαλλον αυτα δεν αξιζουν, δε μετρανε σαν αναγνωσματα. Ο θειος στο ακουσμα της λεξης μπλογκ λεει κατι τετοιο : "Σιγα μην καθομαι να διαβαζω τι λεει η καθε πικραμενη". "Δεν ειναι ετσι τα μπλογκ. Υπαρχουν πολλα αξιολογα μπλογκ" "Ναι, ποιο; Μονο αυτο του Νικου Δημου". Μαθανε οτι ο Νικος Δημου εχει μπλογκ και θεωρουν οτι αναμεσα στα χιλιαδες μπλογκ μονο αυτο αξιζει. Κρινουν τα μπλογκ και τα απορριπτουν χωρις να εχουν διαβασει ΟΥΤΕ ΕΝΑ. Μονο τα βιβλια μετρανε ως αναγνωσματα. Και οσες φορες προσπαθω με επιχειρηματα να τους πω οτι και τα αλλα αναγνωσματα εχουν αξια, δε με ακουνε ή δε θελουν να με ακουσουν. Ετσι κι εγω νευριαζω και λεω οτι τα βιβλια ειναι παλαιολιθικα και ξεπερασμενα και οτι ειναι ασχετοι απο τεχνολογια. Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο. Και αδικο. Γιατι δεν εκτιμουν ουτε ολους αυτους που γραφουν σε μπλογκ, σε φορουμ, σε περιοδικα και σε πολλες περιπτωσεις κανουν πολυ αξιολογη δουλεια αλλα ουτε και εμενα που τα διαβαζω αυτα. Και μπορει να ακουστει ψωνιστικο, αλλα πιστευω οτι κανεις αλλος στην Ελλαδα, δεν εχει διαβασει τοσα περιοδικα στη ζωη του οσο εγω. Και ποτε κανεις δεν το εκτιμησε αυτο. Δεν περιμενω να μου πουν "μπραβο". Εγω το κανω επειδη με ευχαριστει και μου αρεσει. Αλλα ειναι αδικο να μη στο αναγνωριζουν. Ειναι μηπως το χασμα των γενεων; Ναι. Αλλα υπαρχουν και ατομα της ηλικιας μου που πιστευω θα ειχαν την ιδια σταση με τους γονεις μου. Μια σταση απαξιωτικη και αδικη. Εχω ακουσει απο ατομα της ηλικιας μου να λενε οτι στα μπλογκ ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις φυσικα να εχουν μπει ποτε σε ενα μπλογκ. Ειναι πραγματικα λυπηρο ολο αυτο. Οι ανθρωποι σε απογοητευουν διαρκως επειδη κρινουν χωρις να ξερουν, επειδη ειναι ισοπεδωτικοι, επειδη δε σεβονται τα δικα σου ενδιαφεροντα και τις δικες σου προτιμησεις και θεωρουν οτι τα δικα τους ενδιαφεροντα και προτιμησεις ειναι ανωτερα και δεν θα κατσουν να ακουσουν την αντιθετη αποψη ή και να την ακουσουν θα την απορριψουν, επειδη αυτοι εχουν δικιο. Ο αλλος παντα ειναι ο λαθος. Αυτα, συν τοις αλλοις, ειναι που κανουν τις ανθρωπινες σχεσεις τοσο δυσκολες και μερικες φορες αφορητες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Ασ'τα φιλε μου! Μην σκας! Και 'μενα ωρες-ωρες με πρηζουν οι "δικοι" μου με την ακατασχετη μουρμουρα τους! Και ξερεις τι κανω πια? Ακουω μονο γουωκμαν και το συνιστω και σ'εσενα(lol): http://www.youtube.com/watch?v=O3rmNd_W-nQ
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    οπως θα ξερεις κι εσυ, αποψεις υπαρχουν οσες και...... ανθρωποι..
    και βεβαια εχεις δικιο, οτι υπαρχουν πολλα αλλα ενδιαφερονται πραγματα εκτος απο τα βιβλια, που στο κατω κατω δεν τα απερριψε κανεις, αλλα οπωσδηποτε εκτος απο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΛΗ ΣΑΒΟΥΡΑ, το ιντερνετ ειναι ο θαυμαστος καινουριος κοσμος που εχει καθε ειδους διαμαντακια, αν εχεις ενα επιπεδο γνωσεων να μπορεις να ξεχωριζεις, να διασταυρωνεις κλπ...

    οι γονεις, θειαδες, γιαγιαδες κλπ, συνηθιζουν να αγκιστρωνονται στις αποψεις τους , οσο μεγαλωνουν περισσοτερο, γιατι δεν προλαβαινουν και δεν αντεχουν να τις αλλαξουν...

    ειδικα ανθρωποι μεγαλυτεροι αλλα ακομα και συνομηλικοι που δεν τα πανε καλα με την τεχνολογια, πολυ συχνα την αφοριζουν πατοκορφα για να μην παραδεχτουν την πολυ μεγαλη αυτη (για την εποχη μας ) αδυναμια τους.
    αστους λοιπον κι αυτους τους κακομοιρηδες να εχουν τις αποψεις τους και κανε εσυ αυτα που σου αρεσουν οτι κι να λενε.

    εμενα ομως αλλο μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση.
    δεν νομιζεις οτι εχεις δωσει στην μητερα σου πολλα δικαιωματα επανω σου αναλογα με την ηλικια που βρισκεσαι?
    μην γινεις απολογητικος, ξερω απο μαναδες που σε βλεπουν σαν παιδι ΟΤΙ ηλικια κι αν εχεις.
    αλλα να σε βριζει!!!! επειδη δεν θες να πας στην θαλασσα αλλα να διαβασεις η να κοιμηθεις?
    οτι και να λεμε για την στριμαδα των δικων μας, πιστευω ακραδαντα οτι τα δικαιωματα επανω μας, δεν τα παιρνουν οι αλλοι. τους τα παραχωρουμε εμεις...
    μηπως θα επρεπε να περιφρουρησεις τις επιθυμιες σου και την ζωη σου απο τετοιες ακραιες συμπεριφορες εναντιον σου?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Εχεις δικιο Remedy. Ευχαριστω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Λίγο υστέρω η μάνα σου..... μη της δίνεις σημασία....

Similar Threads

  1. αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 08-07-2010, 14:33
  2. Με ενοχλεί το βλέμμα των άλλων
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 22-05-2008, 01:32
  3. Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 272
    Last Post: 03-11-2007, 18:01
  4. Περί ΔΟΑΤΑΠ/αναγνώρισης και άλλων δαιμονίων
    By foibe in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-2007, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •