Πόνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Πόνος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6

    Πόνος

    Είμαι καινούργια και σήμερα είχα ανάγκη να μιλήσω. Εδώ και καιρο αισθάνομαι άσχημα κλείνομαι στο σπίτι έχω ένα διαρκες αίσθημα απογοητευσης αγχους θεωρώντας τον ευατο μου ανίκανο για οτιδήποτε. Αναζητώντας ανακούφιση μίλησα στην μητερα μου...... το αποτέλεσμα να με κοιτάξει με απογοήτευση, λύπη τα οποια μετατράπηκαν σε θυμό λεγοντάς μου Πως μπόρεσα να της κάνω κάτι τέτοιο υστερα απο όσα έχει κάνει για μένα. ότι ειναι ντροπη να εχει κόρη με ψυχολογικά προβλήματα. καλύτερα να είχα καρκίνο γιατι έτσι θα με έκλαιγε μια φορα αυτό μου είπε στο τέλος. Το μόνο που νιώθω είναι πόνος κ μια απέραντη θλιψη και μοναξια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Για αρχή, σε καταλαβαίνω και σε νιώθω απόλυτα, ιδιαίτερα όσον αφορά την κατάσταση με την απερίγραπτη μάνα σου. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να μιλήσεις σε κάποιο άτομο δικό σου, που -πιστεύεις ότι μπορεί- να σε καταλαβαίνει, αλλά δυστυχώς οι άνθρωποι που μας γέννησαν έχουν την τάση να παίρνουν προσωπικά την κάθε μας λέξη και πράξη, και να πιστεύουν πως ό,τι κάνουμε αντανακλάται σε αυτούς. Είναι απαράδεκτο αυτό που σου είπε, και ξέρω πόσο ανάξια σε κάνει να νιώθεις... δεν ισχύει όμως Μαρία, και προσπάθησε όσο μπορείς να το ξεχάσεις, ή να το προσπεράσεις ως δική της παρεκβολή.

    Μερικές φορές ο εαυτός μας εγκαταλείπει και μας γεμίζει με αισθήματα κατωτερότητας και ανικανότητας. Η κατάσταση στη χώρα, και στον κόσμο γενικότερα, δε βοηθάει -ο κόσμος είναι γεμάτος άγχος και μας ταΐζει καθημερινά απογοήτευση. Δεν έχεις τη δυνατότητα να πας κάπου διακοπές να ξεσκάσεις λίγο; Είτε μόνη είτε με παρέα, να αλλάξεις λίγο καταστάσεις; Μακρυά από την μητέρα σου, σε καινούρια μέρη που θα ενεργοποιήσουν το κομμάτι σου που θέλει να πιστεύει στον εαυτό του, με νέες εξερευνήσεις και ενδιαφέρον, χωρίς θλίψη;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    Το μόνο που ήθελα ήταν απλά να με καταλάβει να μου πως όλα θα πανε καλά πως θα ειναι διπλα μου. Δυστυχως το μόνο που άκουσα από αυτην ήταν σε τι δύσκολη θέση την έφερα και σε τι εφταιξε για να αντιμετωπιζει κάτι τέτοιο. Ούτε μια στιγμη δεν ασχολήθηκε με το πως είμαι εγώ πως αισθάνομαι. Όπως λες και εσύ το καλύτερο θα ήταν να πάω κάπου μακρια αλλα δυστυχως δεν έχω αυτη την δυνατότητα

  4. #4
    Καλησπερα σου....καλο μηνα....να προσπαθησεις να της ξαναμιλησεις κ να της πεις οτι εχεις αναγκη την μητερα σου γι αυτο κ απευθυνθηκες σ αυτη ........ Οτι αν σ αγαπαει θα πρεπει να προσπαθησει να σε καταλαβει κ να σε βοηθησει....... Κ μην χαθεις μεσα στα σκοταδια της καταθλιψης...ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΤΗΝ με καθε τροπο....Σου ευχομαι το καλυτερο....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    Σ ευχαριστω.. Ξέρεις πέρασα ολόκληρη την μέρα προσπαθώντας να της εξηγήσω....όταν ειδα πόσο στενοχωρήθηκε της είπα οτι όλα θα πάνε καλά οτι θα προσπαθήσω κι εγω. Όμως με θεωρει καμμένο χαρτί. Μη αναστρέψιμη κατάσταση.

  6. #6
    Δεν υπαρχει μη αναστρεψιμη κατασταση κ μαλιστα οταν το ατομο δλδ εσυ, εχεις καταλαβει οτι εχεις προβλημα κ χρειαζεσαι βοηθεια... Ψξε βρες εναν καλο ψυχολογο κ πηγαινετε μαζι...αυτος ειναι ο μονος ειδικος που θα σας βοηθησει να το ξεπερασεις κ να κανει την μητερα σου να καταλαβει....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    πιεσμενη πάντα ειχα την πιστη οτι όλο αυτο μπορει να αλλάξει απλά σήμερα νιώθω ενα μουδιασμα, ενα βαρος. ΕΝΟΧΗ αυτο νιωθω, καλυτερα να μην ειχα ανοιξει το στομα μου

  8. #8
    Ενοχη πρεπει να νιωθει η μητερα σου που της ζητησε το παιδι της βοηθεια κ δεν της την εδωσε απλοχερα..... Μην τ αφησεις να σε παρει απο κατω...... Οκ???
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    Θα προσπαθήσω. ΕΛΠΙΖΩ αυριο να ειναι μια μερα με περισσοτερη κατανοηση κ στηριξη.........

  10. #10
    Στο ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου....καλη σου νυχτα....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..... καλήνυχτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Θα συμφωνήσω με την πιεσμένη!!! απαράδεκτο αυτό που σου είπε η μαμά σου... μη χάνεις το θάρρος σου πάντως... κι αν ίσως μιλήσεις και με κάποιον ειδικό να νιώσεις καλύτερα...

Similar Threads

  1. πονος απο το σεξ
    By seleios in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2011, 00:58
  2. πονοσ στη κοιλια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2010, 18:40
  3. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 22:45
  4. ψυχικος πονος
    By lola in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 23:17
  5. Πονος στο στομαχι
    By teo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-05-2008, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •