Πριν το τέλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5

    Πριν το τέλος

    Καλησπερα.
    Πριν απο λιγες ημερες ανακαλυψε τι ανθρωπος ειναι ο "αντρας" μου.
    Μου εκρυβε χρηματα, του εδινα κι εγω χωρις να το ξερω και παλευα στην ουσια σχεδον μονη με το σπιτι. Ηταν ικανος να μου ζηταει χρηματα ενω ειχε. Λειτουργει μονος και τα ξοδευει οπως αυτος νομιζει χωρις να μ ενημερωνει ή να το συζηταει. Δεν ερχεται ποτε σπιτι (μονο για υπνο) και θα 'μουν το τελευταιο ατομο που θα ηθελε να περασει την ωρα του.
    Προσπαθησα πολλες φορες να συζητησω μαζι του αλλα το κοβει και αποχωρει.
    Ειμαι αγοραφοβικη και δεν μπορω ν απομακρυνθω πολυ απο το σπτι. Αυτο δε μου δινει τη δυνατοτητα για να αναπτυξω νεες επαφες, να ξεφυγω κλπ.
    Ενα διαζυγιο θα μ αφηνε μονη κι ερημη και ποιος ξερει σε τι κατασταση. Θα ηθελα πολυ να τα βρουμε αλλα μετα απ ολα αυτα ο εγωισμος μου και η επιπτωση ολων οσων μου χει κανει δε μ αφηνουν να τα παραβλεψω και να ελπισω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει το "κόβει και αποχωρεί". Από κει και πέρα δεν τίθεται θέμα συζήτησης, πολιτισμένου διαλόγου, απαιτείς για εξηγήσεις. Αν καταλαβαίνω καλά εκτός από συναισθηματική υπάρχει και οικονομική εξάρτηση; Εννοώ ότι φέρνει αποκλειστικά αυτός λεφτά στο σπίτι;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι κριμα βρε παιδι μου.
    μα πως εγινε αυτο? ξαφνικα?
    δεν γνωριστηκατε πριν παντρευτειτε?
    φεροταν διαφορετικα και αλλαξε, η δεν τον ηξερες καθολου?
    γιατι παντρευτηκατε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    Δουλευω κι εγω. Οτι χρηματα βγαζω τα προσφερω στο σπιτι, πουθενα αλλου.
    Οχι δεν ηταν ετσι. Κατα καιρους εκανε κατι παρομοια αλλα τα προσπερνουσα. Ισως να λειτουργουσε ετσι αλλα κρυφα. Ισως παντα να εκρυβε κι απλα τωρα το ανακαλυψα ή δεν ηθελα να το δω.
    Παντρευτηκα γιατι μου φανηκε βολικος για την κατασταση μου. Εκανα πως δεν ειδα καποια ελαττωματα, κοιτουσα εκεινα που με βολευαν. Ντροπιαστικο αλλα συνηθισα να με αναγνωριζω και να παραδεχομαι πια...
    Ηθελα να τα πω καπου, να με ακουσει καποιος, κοντευα να τρελαθω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sweet Home View Post
    Δουλευω κι εγω. Οτι χρηματα βγαζω τα προσφερω στο σπιτι, πουθενα αλλου.
    Οχι δεν ηταν ετσι. Κατα καιρους εκανε κατι παρομοια αλλα τα προσπερνουσα. Ισως να λειτουργουσε ετσι αλλα κρυφα. Ισως παντα να εκρυβε κι απλα τωρα το ανακαλυψα ή δεν ηθελα να το δω.
    Παντρευτηκα γιατι μου φανηκε βολικος για την κατασταση μου. Εκανα πως δεν ειδα καποια ελαττωματα, κοιτουσα εκεινα που με βολευαν. Ντροπιαστικο αλλα συνηθισα να με αναγνωριζω και να παραδεχομαι πια...
    Ηθελα να τα πω καπου, να με ακουσει καποιος, κοντευα να τρελαθω
    ποια κατασταση σου καλη μου?
    γιατι υποτιμας ετσι τον εαυτο σου?
    εχεις καποιο προβλημα.
    ΛΥΝΕΤΑΙ!
    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δουλεψεις , να παρεις και βοηθεια και να το λυσεις.
    οχι ν αρχισεις τις εκπτωσεις στην ζωη σου για να "σπρωξεις" τον εαυτο σου καπου, σαν ελλατωματικο εμπορευμα!
    το να το παραδεχεσαι οτι αυτο εκανες, ειναι ενα βημα.
    το επομενο ειναι να απαιτησεις απο τον εαυτο σου και τους αλλους αυτα που σου αξιζουν και να κοψεις τις εκπτωσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Ωραία, συμβαίνουν αυτα τα λάθη. Τώρα δεν καταλαβαίνω τί σε κάνει να τον κρατάς ή τουλάχιστον να κρατάς μια παθητική θα έλεγα στάση απέναντί του; Αν σε αυτό παίζει ρόλο το πρόβλημα σου έχεις δοκιμάσει να το λύσεις με κάποιον ειδικό;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποια κατασταση σου καλη μου?
    γιατι υποτιμας ετσι τον εαυτο σου?
    εχεις καποιο προβλημα.
    ΛΥΝΕΤΑΙ!
    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να δουλεψεις , να παρεις και βοηθεια και να το λυσεις.
    οχι ν αρχισεις τις εκπτωσεις στην ζωη σου για να "σπρωξεις" τον εαυτο σου καπου, σαν ελλατωματικο εμπορευμα!
    το να το παραδεχεσαι οτι αυτο εκανες, ειναι ενα βημα.
    το επομενο ειναι να απαιτησεις απο τον εαυτο σου και τους αλλους αυτα που σου αξιζουν και να κοψεις τις εκπτωσεις
    Το ακριβώς αυτό!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    για ποιο τελος μιλας στον τιτλο σου? του γαμου σου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    Οι λεξεις μπορουν πολλα. Παιρνεις δυναμη, αλλα ξερω πως οταν πας να "ζησεις" δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι πιο δυσκολα, ειναι δραματικα, ανυποφορα και δεν βγαινεις περα. Κανω ψυχαναλυση 8 χρονια τωρα και ανοδο ειδα μονο στα mg.
    Μιλαω για το τελος του γαμου μου ειτε στα χαρτια ειτε οχι.
    Διαβαζοντας εδω μου ρθαν στο μυαλο διαφορα, ειναι απιστευτο που τον πιστεψα! Ειναι ενα μεγαλο καθαρμα δυστυχως :(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sweet Home View Post
    Οι λεξεις μπορουν πολλα. Παιρνεις δυναμη, αλλα ξερω πως οταν πας να "ζησεις" δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι πιο δυσκολα, ειναι δραματικα, ανυποφορα και δεν βγαινεις περα. Κανω ψυχαναλυση 8 χρονια τωρα και ανοδο ειδα μονο στα mg.
    Μιλαω για το τελος του γαμου μου ειτε στα χαρτια ειτε οχι.
    Διαβαζοντας εδω μου ρθαν στο μυαλο διαφορα, ειναι απιστευτο που τον πιστεψα! Ειναι ενα μεγαλο καθαρμα δυστυχως :(
    ΑΛΛΟ τον πιστεψα, κι ΑΛΛΟ ηξερα κι εκανα τα στραβα ματια για να με παρει...
    αν τον πιστεψες, ησουν απλα καλοπροαιρετη.
    ενδεχομενως και αφελης
    ολοι κανετε λαθη (χεχχχεχ , οκ "κανουμε")
    ποτε δεν ειναι αργα κι ελπιζω να μην κανατε ηδη παιδια.
    διεκδικησε την αξιοπρεπεια σου.
    και
    χωρις να ειμαι ειδικη, νομιζω 8 χρονια θεραπεια και να βλεπεις χειροτερευση αντι για βελτιωση ειναι παρα πολλα. δεν το ψαχνεις λιγο παραπανω? μηπως η μεθοδος που ακολουθει ο θεραπευτης σου δεν ειναι η καλυτερη για την περιπτωση σου?
    αν οντως το θεμα ειναι η αγοραφοβια, δεν νομιζω οτι ενδεικνυται η ψυχαναλυση,
    υπαρχουν αλλες θεραπευτικες μεθοδοι και μαλιστα συντομοτερες οπως η συμπεριφορικογνωσιακη (αν την λεω καλα).
    απλα η γνωμη μου ειναι :ΨΑΞΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Στην θέση σου δεν θα του έδινα φράγκο και θα άλλαζα μέθοδο ψυχοθεραπείας.
    Το να μιλάς σε έναν ψυχαναλυτή δεν λέει και πολλά. Το θέμα είναι να αντιμετωπίσεις την αγοραφοβία σου με το να εκθέτεις τον εαυτό σου σε αυτό που σε φοβίζει και σιγά σιγά να συνηθίσεις αλλάζοντας τον τρόπο σκέψης σου. Και πιθανότατα να πάρεις και μία σωστότερη αγωγή.
    Το πρόβλημά σου ναι μεν σου φαίνεται πολύ δύσκολο (έχω περάσει από φάσεις αγοραφοβίας και σε καταλαβαίνω), αφού σε κάνει δυσλειτουργική στην καθημερινότητά σου αλλά είναι αντιμετωπίσιμο. Έχεις κάποιον άνθρωπο που σε στηρίζει (πχ κάποια φίλη, γονείς)? Λίγο θάρρος θέλεις για να πάρεις ωφέλιμες αποφάσεις για σένα. Καλή δύναμη! :)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Είσαι σε δύσκολη κατάσταση μέσα σου, αλλά κυρίως εκτός από την αδυναμία σου, νιώθεις ΘΥΜΩΜΕΝΗ

    Δεν είναι ώρα για αποφάσεις τώρα.

    Προσπάθησε να ηρεμήσεις, άρχισε να κάνεις πράγματα για το ευατό σου και τόλμησε να κοινωνιοποιηθείς.

    Θα την δεις την λύση όταν γαληνέψεις λίγο μέσα σου

    (Πως δεν βγαίνεις από το σπίτι ενώ εργάζεσαι; )

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΑΛΛΟ τον πιστεψα, κι ΑΛΛΟ ηξερα κι εκανα τα στραβα ματια για να με παρει...
    Εχεις δικιο σ αυτο. Οτι με βολευει σκεφτομαι :p

    Παιδια δεν υπαρχουν ευτυχως.

    Στα 8 χρονια, τα 5 εκανα συγχρονως και ψυχοθεραπεια. Πολυ χρημα επεφτε... Ηθελα να δοκιμασω τα παντα να δω αν υπηρχε λογος πτωσεως.

    Δεν εχω καποιον να με βοηθησει και ν ασχοληθει μαζι μου.

    Δεν ειπα οτι δε βγαινω απο το σπιτι, αλλα δεν απομακρυνομαι. Στη δουλεια κουτσα στραβα τα καταφερνω. Τους εχω μιλησει γι αυτο και κανουν μικρες υποχωρησεις σε καποια θεματα.

    Το μονο που μενει ειναι κι αλλη υπομονη και μπορω, απλα λυπαμαι που ηρθαν ετσι τα πραγματα. Δεν μπορω και δεν θελω να ξεχασω αυτα που μου κανε. Τα χρονια περνανε και δεν κανω τπτ καλο. Anyway ευχαριστω για την υποστηριξη, τη χρειαζομουν...Καποιον να με ακουσει, να μου πει κατι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Το ίδιο έκανε ο μπαμπάς μου στην μαμά μου.
    Αυτήν κάνει τα πάντα για το σπίτι το ένα και το άλλο και αυτός........Τιποτα. εντελώς.
    there's too much blood in my caffeine system

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    :s Kριμα να συμβαινει αυτο... Λαθος αντιδρανε..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. καλυτερα απο πριν?
    By linda in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-2011, 21:04
  2. Κατάθλιψη πριν από ψύχωση;
    By researcher in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2010, 18:34
  3. Ένα κλικ πριν το τέλος...
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 18-07-2009, 11:41
  4. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο?
    By _Marianna_ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2009, 01:21
  5. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •