Ολη η αληθεια της ψευτοεπιστημης αποκαλουμενης ψυχιατρικης ή αλλιως μαρκετινγκ... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 82
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by pythagoras23 View Post
    σου ειπα οτι εγω οταν τα επαιρνα ειχα καποια προβληματα που πολλες φορες με κατηγορουσε ο γιατρος οτι και καλα ειμαι και μαλακας και απο πανω...εφοσον τα videακια επαληθευουν την προσωπικη μου εμπειρια για μενα δεν ειναι καθολου πλαστα(τα λεει και στο manual τους)...οποιος νομιζει οτι ειναι πλαστα have a nice day πηγαινε φατα τωρα ...σου δινω και την ευχη μου...
    εννοεις οτι εκοψες τα φαρμακα και τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα και ολα ειναι καλα?
    κι αν ειναι ετσι μετα το κοψιμο, γιατι δεν ηταν μια χαρα πριν τα ξεκινησεις?
    γιατι τα ξεκινησες?

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εννοεις οτι εκοψες τα φαρμακα και τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα και ολα ειναι καλα?
    κι αν ειναι ετσι μετα το κοψιμο, γιατι δεν ηταν μια χαρα πριν τα ξεκινησεις?
    γιατι τα ξεκινησες?
    ναι ολα καλα τωρα....δεν ηταν μια χαρα γιατι ειχα τρομαξει λιγο οταν ηρθανε...τωρα υπαρχει συμφιλιωση...στην τελικη "εγω" ειναι...
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    108
    αφου εισαι καλα χωρις φαρμακα και εγω μαζι σου και μαγκια σου παλιακαρι/κοπελα μου!!!και εγω δεν πιστευω στα φαρμακα και δεν 8α επαιρνα ποτε για ψυχολογικους λογους (ελπιζω).για την ακριβεια πανω μου παντα για να το διευκρινισω 8α τα 8εωρουσα καταστροφικα.μπορει ολοι μας να εχουμε τις κρισεις μας αλλα ολοκληρο μυαλο μια καρδια και μια ψυχαρα εχουμε και μπορουμε να το αντιμετωπισουμε και μονοι μας και γι αυτο ειμαι σιγουρη ρε γαμωτο!!!(αναφερομαι σε εμενα περισσοτερο και σε οποιους εστερνιζονται την αποψη μου και οχι σε ακραιες περιπτωσεις η οτιδηποτε παρεμφερες)

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Remedy Δεν μπορεις να γενικευεις επειδη απλως η περιπτωση του φιλου σου ειναι οκ πλεον με τα φαρμακα,γιατι απλως πολλα αλλα παιδια δεν ειναι ακομα.Ουτε μπορεις να ακυρωνεις καποιον λεγοντας του οτι η αμφισβητηση του ειναι στα πλαισια της ψυχωσης, ουτε να βγαζεις πλαστα τα βιντεακια που οπως σου ειπε ο πυθαγορας εχει ο ιδιος βιωσει.
    Κι εγω ημουν κατα των φαρμακων μεχρι τωρα που επιτελους μετα απο χρονια βρεθηκε η σωστη αγωγη για μενα(θελω να πιστευω δλδ).
    Ωστοσο πολλα παιδια, μεσα σ αυτα μεχρι πριν κι εγω,δεν ειναι παρα πειραματοζωα.Δεν ξερω για ποιους λογους,είτε απο συμφερον λογω συμβασεων με τις φαρμακοβιομηχανιες,είτε απο ελλειψη ικανοτητας ή εμπειριας των γιατρων,ειτε απο αναισθησια ή επιπολαιοτητα γιατι στην τελικη δεν ειμαστε συγγενεις ουτε ζουμε μαζι με τον γιατρο ωστε να το παιρνουν βαρεως και να ερχονται αντιμετωποι με τα αποτελεσματα των πειραματων τους,παααρα πολλες φορες διδονται αγωγες ακαταλληλες για τις περιπτωσεις ή για τον οργανισμο των ασθενων.Τα αποτελεσματα πολλες φορες ειναι τραγικα και εξοργιστικά.
    Δεν ξερω αν το σημειο στο οποιο εχει προχωρησει μεχρι σημερα η ψυχιατρικη μπορει να κανει 100% ευστοχη μια διαγνωση και κατα συνεπεια 100% καταλληλη μια αγωγη για εναν ασθενη.Μιλαμε για την ψυχη οποτε δυστυχως δεν επροκειτω για κατι που φαινεται και μπορει να προσδιορισει καποιος με εξετασεις.Οποτε δεν μπορεις να κατηγορησεις και 100% εναν γιατρο,οσο εμπειρος και διαβασμενος κ να ναι.Ειναι ανθρωπος δεν ειναι θεος.
    Είναι πολυ πολυπλοκο το θεμα ρε παιδια.Και οπωσδηποτε σ αυτο το θεμα οι γενικευσεις ειναι εντελως off.Είτε απο τη μια ειτε απο την αλλη πλευρα.Απλως δεν μπορουν να χωρεσουν στο συγκεκριμενο θεμα.
    Το μονο που εχω να πω ειναι μακαρι για οσους οντως πασχουν απο κατι, να βρουν το γρηγοροτερο την καταλληλη για την περιπτωση τους αγωγη,και να μην περασουν πολλα πειραματικα σταδια οπου μπορουν και να τους χειροτερεψουν ή στην καλυτερη των περιπτωσεων να μεινει το προβλημα τους αλυτο κ να υποφερουν για χρονια.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Remedy Δεν μπορεις να γενικευεις επειδη απλως η περιπτωση του φιλου σου ειναι οκ πλεον με τα φαρμακα.Ουτε μπορεις να ακυρωνεις καποιον λεγοντας του οτι η αμφισβητηση του ειναι στα πλαισια της ψυχωσης, ουτε να βγαζεις πλαστα τα βιντεακια που οπως σου ειπε ο πυθαγορας εχει ο ιδιος βιωσει.
    Κι εγω ημουν κατα των φαρμακων μεχρι τωρα που επιτελους μετα απο χρονια βρεθηκε η σωστη αγωγη για μενα(θελω να πιστευω δλδ).
    .....
    που τις ειδες τις γενικευσεις?
    νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης, οταν ειπα οτι μιλαω για την αποψη ΜΟΥ και μονο. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο επι του θεματος.
    επισης ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ (και του καθε πυθαγορα) ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΥΤΟ?
    δεν ειπα οτι τα βιντεκια ειναι οπωσδηποτε πλαστα ειπα οτι μπορει και να ειναι και οτι κυκλοφορουν ΑΠΕΙΡΑ πλαστα βιντεακια σε ολο το διαδικτυο. διαφωνεις σε αυτο?
    η αποψη μου ωστοσο απο οσα εχω εγω δει και ακουσει μεχρι τωρα, ειναι αυτη που ειπα.
    οτι σε σοβαρες ψυχικες ασθενειες (ψυχωσεις) δεν εχω πεισθει οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη λυση χωρις φαρμακα κι οσοι ανθρωποι (λιγοι) εχω δει να διακοπτουν την αγωγη τους και να λενε τι καλα που ειναι χωρις φαρμακα, εγω εχω σχηματισει την εντυπωση οτι γινονται δυσλειτουργικοι, δυστυχεις και υποτροπιαζουν.
    και καταφερονται εναντιον των φαρμακων ,με το δικιο τους, χωρις ομως να βρισκουν τροπο να αντιμετωπιζουν τα προβληματα τους.
    ακομα και ο πυθαγορας που εχει εντελως διαφορετικη αποψη, δεν μας ειπε οτι εξαφανιστηκαν οι ενοχλησεις χωρις φαρμακα, αλλα οτι συμφιλιωθηκε μαζι τους.
    ε, αυτη τη "συμφιλιωση" δεν την θεωρουν ολοι οι ασθενεις, μια βιωσιμη κατασταση.
    οποιος το κανει, με γεια του με χαρα του.

    και να σου πω για να μην νομιζεις οτι εχω καμια πρεμουρα με τα φαρμακα, οτι δεν εχω παρει ουτε μισο ηρεμιστικο στην ζωη μου. δεν ειχα ποτε καποια σοβαρη ενοχληση, αλλα περασα μεγαλες περιοδους στρεςς, αγχους , ακομα και δυστυχιας, απο συγκεκριμενα περιστατικα, οχι ετσι γενικα, και δεν εχω παρει ποτε κατι παραπανω απο παναντολ.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    που τις ειδες τις γενικευσεις?
    νομιζω οτι ημουν πολυ σαφης, οταν ειπα οτι μιλαω για την αποψη ΜΟΥ και μονο. δεν διεκδικω κανενα αλαθητο επι του θεματος.
    επισης ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ (και του καθε πυθαγορα) ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΑΥΤΟ?
    δεν ειπα οτι τα βιντεκια ειναι οπωσδηποτε πλαστα ειπα οτι μπορει και να ειναι και οτι κυκλοφορουν ΑΠΕΙΡΑ πλαστα βιντεακια σε ολο το διαδικτυο. διαφωνεις σε αυτο?
    η αποψη μου ωστοσο απο οσα εχω εγω δει και ακουσει μεχρι τωρα, ειναι αυτη που ειπα.
    οτι σε σοβαρες ψυχικες ασθενειες (ψυχωσεις) δεν εχω πεισθει οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη λυση χωρις φαρμακα κι οσοι ανθρωποι (λιγοι) εχω δει να διακοπτουν την αγωγη τους και να λενε τι καλα που ειναι χωρις φαρμακα, εγω εχω σχηματισει την εντυπωση οτι γινονται δυσλειτουργικοι, δυστυχεις και υποτροπιαζουν.
    και καταφερονται εναντιον των φαρμακων ,με το δικιο τους, χωρις ομως να βρισκουν τροπο να αντιμετωπιζουν τα προβληματα τους.

    ακομα και ο πυθαγορας που εχει εντελως διαφορετικη αποψη, δεν μας ειπε οτι εξαφανιστηκαν οι ενοχλησεις χωρις φαρμακα, αλλα οτι συμφιλιωθηκε μαζι τους.
    ε, αυτη τη "συμφιλιωση" δεν την θεωρουν ολοι οι ασθενεις, μια βιωσιμη κατασταση.
    οποιος το κανει, με γεια του με χαρα του.

    και να σου πω για να μην νομιζεις οτι εχω καμια πρεμουρα με τα φαρμακα, οτι δεν εχω παρει ουτε μισο ηρεμιστικο στην ζωη μου. δεν ειχα ποτε καποια σοβαρη ενοχληση, αλλα περασα μεγαλες περιοδους στρεςς, αγχους , ακομα και δυστυχιας, απο συγκεκριμενα περιστατικα, οχι ετσι γενικα, και δεν εχω παρει ποτε κατι παραπανω απο παναντολ.
    Kαμια αντιρρηση.Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ομως?Οταν ο αλλος δεν εχει ψυχωση κι ο γιατρος διαγιγνωσκει λαθος και δινει φαρμακα γι αυτην την ασθενεια(ή φαρμακα που δεν ταιριαζουν στον οργανισμο του), τα οποια με τη σειρα τους,αν ειναι ακυρα μπορει και να του δημιουργησουν στο τελος ακομα και ψυχωση!
    Συμφωνω απολυτα οτι οταν η περιπτωση ειναι στανταρ κι εχει οντως βρεθει το καταλληλο φαρμακο για καποιον, το σωστοτερο που εχει να κανει ειναι να λαμβανει σωστα την αγωγη του.Οταν ομως δεν ειναι ετσι?Ξερεις τι παρενεργειες εχουν αυτα τα κωλοφαρμακα?..δεν φανταζεσαι..λες οτι δεν εχεις παρει κατι πανω απο πανταντολ κι ισως γι αυτο στηριζομενη και στην εμπειρια του φιλου σου,μιλας πιο "ευκολα" γι αυτα.
    Δεν σου ειπα ποτε οτι εισαι υπερ των φαρμακων.Ειπα οτι δεν μπορεις να πιστευεις οτι ο καθενας που αρνειται,αμφισβητει ή αντιτιθεται στην ληψη φαρμακων ειναι αναγκαστικα και λαθος και ακυρος.Υπαρχουν παιδια που μαλλον σοφα αποφασιζουν να αμφισβητησουν κ να αντισταθουν στη ληψη αυτων.Γιατι τα φαρμακα που τους γραφτηκαν απλως ειναι ακαταλληλα για την περιπτωση τους και μπορουν ή τους εχουν ηδη δημιουργησει χιλιες δυο μλκιες..Αυτο ηθελα να σου πω.
    Οταν τα πραγματα ειναι στανταρ και μια αγωγη σωστη ειμαι κι εγω υπερ του να την ακολουθει ο ασθενης οπως του εχει προταθει,προκειμενου να απαλαχθει ή να ελαφρυνθει απ το βασανο του.,

    ΥΓ Εχω δει σε εσωκλειστες οδηγιες αντιψυχωσικων στην παραγραφο παρενεργειες "θάνατος"..ετσι απλα..
    Last edited by niah; 04-08-2011 at 13:25.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μετα την διαγνωση με σχιζοφρενεια το 10% πεθαινει κυριως απο αυτοκτονια.

    Μετα απο 30 χρονια με την ασθενεια αυτη το 15% πεθαινει κυριως απο αυτοκτονια.

    Ειναι μια θανατηφορα ασθενεια σε πολλες περιπτωσεις.

    People with the condition have a 50 times higher risk of attempting suicide than the general population; the risk of suicide is very serious in people with schizophrenia. Suicide is the number one cause of premature death among people with schizophrenia, with an estimated 10 percent to 13 percent killing themselves and approximately 40% attempting suicide at least once (and as much as 60% of males attempting suicide). The extreme depression and psychoses that can result due to lack of treatment are the usual causes

    Η εξτριμ καταθλιψη και ψυχωση που ειναι παραγωγο απο την ελλειψη φροντιδας ειναι τo πιο συνηθισμενο αιτιο



    .
    What Percentage of Individuals with sever mental illnesses are untreated, and why?
    Recent American studies report that approximately half of all individuals with severe mental illnesses have received no treatment for their illnesses in the previous 12 months. These findings are consistent with other studies of medication compliance for individuals with schizophrenia and manic-depressive illness (bipolar disorder). The majority (55 percent) of those not receiving treatment have no awareness of their illness (anosognosia) and thus do not seek treatment. Stigma and dissatisfaction with services are relatively unimportant reasons why individuals with severe mental illnesses do not seek treatment.
    The 45 percent who acknowledged that they needed treatment (and thus had awareness of their illness) but still were not receiving treatment cited many reasons for this. These included (respondent could check several reasons):
    32% "wanted to solve problem on own"
    27% "thought the problem would get better by itself"
    20% "too expensive"
    18% "unsure about where to go for help"
    17% "help probably would not do any good"
    16% "health insurance would not cover treatment"



    Το 55% των ασθενων απο αυτους που δεν λαμαβανουν φαρμακευτικη αγωγη εχει ανοσογνωσια δηλαδη δεν παραδεχεται-ξερει οτι ειναι αρωστο.



    Απο το 45% που μενει οι αιτιες κυριως ειναι ( αυτοι που απαντησαν μπορουν να τσεκαρουν πολλες επιλογες):
    32% θελουν να λυσουν το προβλημα μονοι τους
    27% νομιζουν οτι το προβλημα θα παει καλυτερα απο μονο του
    20% πολυ ακριβα
    18% δεν ειναι σιγουροι που να πανε για βοηθεια
    17% οτι βοηθεια και να παρουν δεν προκειται να βελτιωθει η κατασταση
    16% η ασφαλεια δεν καλυπτει την περιθαλψη-φροντιδα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Kαμια αντιρρηση.Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ομως?Οταν ο αλλος [B]δεν[/B] εχει ψυχωση κι ο γιατρος διαγιγνωσκει λαθος και δινει φαρμακα γι αυτην την ασθενεια(ή φαρμακα που δεν ταιριαζουν στον οργανισμο του), τα οποια με τη σειρα τους,αν ειναι ακυρα μπορει και να του δημιουργησουν στο τελος ακομα και ψυχωση!
    Συμφωνω απολυτα οτι οταν η περιπτωση ειναι στανταρ κι εχει οντως βρεθει το καταλληλο φαρμακο για καποιον, το σωστοτερο που εχει να κανει ειναι να λαμβανει σωστα την αγωγη του.Οταν ομως δεν ειναι ετσι?Ξερεις τι παρενεργειες εχουν αυτα τα κωλοφαρμακα?..δεν φανταζεσαι..λες οτι δεν εχεις παρει κατι πανω απο πανταντολ κι ισως γι αυτο στηριζομενη και στην εμπειρια του φιλου σου,μιλας πιο "ευκολα" γι αυτα.
    Δεν σου ειπα ποτε οτι εισαι υπερ των φαρμακων.Ειπα οτι δεν μπορεις να πιστευεις οτι ο καθενας που αρνειται,αμφισβητει ή αντιτιθεται στην ληψη φαρμακων ειναι αναγκαστικα και λαθος και ακυρος.Υπαρχουν παιδια που μαλλον σοφα αποφασιζουν να αμφισβητησουν κ να αντισταθουν στη ληψη αυτων.Γιατι τα φαρμακα που τους γραφτηκαν απλως ειναι ακαταλληλα για την περιπτωση τους και μπορουν ή τους εχουν ηδη δημιουργησει χιλιες δυο μλκιες..Αυτο ηθελα να σου πω.
    Οταν τα πραγματα ειναι στανταρ και μια αγωγη σωστη ειμαι κι εγω υπερ του να την ακολουθει ο ασθενης οπως του εχει προταθει,προκειμενου να απαλαχθει ή να ελαφρυνθει απ το βασανο του.,

    ΥΓ Εχω δει σε εσωκλειστες οδηγιες αντιψυχωσικων στην παραγραφο παρενεργειες "θάνατος"..ετσι απλα..
    σε αυτα που λες συμφωνω απολυτα.
    να συμπληρωσω ομως, οτι στις λαθος διαγνωσεις, εκτος απο τον γιατρο, μερικες φορες συνεισφερει και ο ασθενης.
    εχω δει, κι εδω μεσα ακομα, ατομα που κανουν χρηση ουσιων, πανε στους γιατρους και τους μιλανε για τα προβληματασ την συμπεριφορα τους, ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ ΟΜΩΣ να ενημερωσουν για τις ουσιες(!!!) που οπως θα ξερςις, παρουσιαζουν μερικες φορες ακομα και συμπτωματα ψυχωσης. οδηγουν ετσι τους γιατρους σε λαθος συμπερασματα και φορτωνονται χαπια που νομιζουν οτι ειναι καραμελες, γιατι τους ειναι πιο ευκολο να προφασιζονται τους ψυχικα ασθενεις, παρα τους εθισμενους...

    για το οτι πολλοι εχουν κακοπαθει με τα φαρμακα κι εχουν καθε δικαιο να αντιτιθενται, δεν εχω καμια αντιρρηση.
    η αντιρρηση μου ειναι στον αφορισμο του θεματοθετη που διαγραφει την ψυχιατρικη ολοκληρη (χωρις να ξερουμε αν εχει βρει και ο ιδιος μια αλλη λυση η βρισκεται σε υποτροπη).

    περα απο αυτο , ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. το γραφουν και μεσα και εξω, το εχουν διαπιστωσει ολοι!
    ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ. δλδ, ποσο καλη ζωη εχει με φαρμακα και ποσο χωρις φαρμακα.
    ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΙΕ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ?

    επιμενω παντα να μιλαω για φαρμακα και ψυχωσεις, γιατι απο οσα εχω δει και διαβασει, πιστευω οτι πολλες ασθενειες και ενοχλησεις , αναλογα και με τον ασθενη, παλευονται χωρις φαρμακα, με αλλους τροπους και ειναι ισως και η ευκολη και λαθος λυση τα φαρμακα.
    στις ψυχωσεις ομως, οχι.
    αυτο πιστευω.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ......extreme depression and psychoses that can result due to lack of treatment are the usual causes [/B]

    Η εξτριμ καταθλιψη και ψυχωση που ειναι παραγωγο απο την ελλειψη φροντιδας ειναι τo πιο συνηθισμενο αιτιο



    .......
    ουτε καν φροντιδας. treatment ειναι η αγωγη/θεραπεια. ξεκαθαρα...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε αυτα που λες συμφωνω απολυτα.
    να συμπληρωσω ομως, οτι 1. στις λαθος διαγνωσεις, εκτος απο τον γιατρο, μερικες φορες συνεισφερει και ο ασθενης.
    εχω δει, κι εδω μεσα ακομα, ατομα που κανουν χρηση ουσιων, πανε στους γιατρους και τους μιλανε για τα προβληματασ την συμπεριφορα τους, ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΥΝ ΟΜΩΣ να ενημερωσουν για τις ουσιες(!!!) που οπως θα ξερςις, παρουσιαζουν μερικες φορες ακομα και συμπτωματα ψυχωσης.
    οδηγουν ετσι τους γιατρους σε λαθος συμπερασματα και φορτωνονται χαπια που νομιζουν οτι ειναι καραμελες, γιατι τους ειναι πιο ευκολο να προφασιζονται τους ψυχικα ασθενεις, παρα τους εθισμενους...

    για το οτι πολλοι εχουν κακοπαθει με τα φαρμακα κι εχουν καθε δικαιο να αντιτιθενται, δεν εχω καμια αντιρρηση.
    2. η αντιρρηση μου ειναι στον αφορισμο του θεματοθετη που διαγραφει την ψυχιατρικη ολοκληρη (χωρις να ξερουμε αν εχει βρει και ο ιδιος μια αλλη λυση η βρισκεται σε υποτροπη).

    περα απο αυτο , ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. το γραφουν και μεσα και εξω, το εχουν διαπιστωσει ολοι!
    3.ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ. δλδ, ποσο καλη ζωη εχει με φαρμακα και ποσο χωρις φαρμακα.
    ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΒΑΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΙΕ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ? ΠΕΡΝΑΕΙ ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ?

    3.επιμενω παντα να μιλαω για φαρμακα και ψυχωσεις, γιατι απο οσα εχω δει και διαβασει, πιστευω οτι πολλες ασθενειες και ενοχλησεις , αναλογα και με τον ασθενη, παλευονται χωρις φαρμακα, με αλλους τροπους και ειναι ισως και η ευκολη και λαθος λυση τα φαρμακα.
    στις ψυχωσεις ομως, οχι.
    αυτο πιστευω.
    1. Συμφωνω και το χω αναφερει πολλες φορες μεσα στο φορουμ.Δεν ξερουν ποσο κακο κανουν στον ιδιο τους των εαυτο.Ο ψυχιατρος στα @@ του στην τελικη.Γραφει φαρμακα για τα συμπτωματα που ακουει και τελος.Ο αλλος ειναι που θα ζησει οτι θα ζησει απ τα φαρμακα,επειδη ντραπηκε να πει του γιατρου για τις ουσιες.
    Επιπλεον ειναι και κατι αλλο πολυ σοβαρο κατα τη γνωμη μου.Κατι που οφειλεται και στον ασθενη αλλα ακομα παραπανω στον γιατρο.Υπαρχουν ασθενεις που δεν μπορουν να εκφραστουν, δεν εχουν συνηθισει να ανοιγονται και δεν ξερουν πως να περιγραψουν τα προβληματα τους.Εκει ο γιατρος δεν θα πρεπε να κανει μια μεγαλυτερη ερευνα γι αυτον τον ασθενη?μια εκτενεστερη συζητηση με οσο το δυνατων πιο σαφεις και διαφωτιστικες ερωτησεις?Παρα οτι τους πει ο ασθενης (ο οποιος στην τελικη μπορει να ειναι επηρεασμενος απο αλλους παραγοντες,οπως π.χ. το γνωστο φαινομενο με την επιρροη απο πληροφοριες απ το νετ),το παιρνουν δεδομενο ή οπως εχουν συνηθισει να το μεταφραζουν και οκ "παρε αυτα τα φαρμακακια κι αντε γεια"?..
    2. Κι εγω διαφωνω με τις γενικευσεις του θεματοθετη,αλλα τον δικαιολογω μεχρι ενος σημειου γιατι απ οσο καταλαβα εχει παθει ζημια απ αυτα.(λεει οτι εχει μουδιασει ολη η αριστερη του πλευρα..αυτο ειναι κατι σωματικο,κατι στανταρ,πως γινεται να ειναι στα πλαισια της υποτροπης?)
    3.Οταν τα οφελη της αγωγης ξεπερνουν τα συμπτωματα μιας ασθενειας,το θεωρω "μαζοχισμο" να θες να ζεις ετσι.κι οχι μονο στις ψυχωσεις οπως λαναφερεις κι εσυ,αλλα ακομα και στο πολυ αγχος ή στη χρονια καταθλιψη κι αλλα πολλα που ισως φαινονται "ελαφρα" συγκριτικα,αλλα δεν ειναι(σκεψου οτι πολλες ψυχωσεις μπορει να στηριχθηκαν κ να ξεκινησαν απο αυτα).Οταν ομως ερχονται συμπτωματα εξαιτιας των φαρμακων τι γινεται?κι αν ειναι αργα και χρειαζεται ο αλλος απο εκει και περα μια ζωη φαρμακα γιατι "απλα" του εγινε λαθος διαγνωση??δεν ειναι τρελο και εξοργιστικο? Ή ακομα οταν λαμβανει την αγωγη του και τα συμπτωματα της ασθενειας του παραμενουν κι εχει και το επιπλεον βαρος των συμπτωματων της αγωγης??!!χεσε μεσα..
    Δυστυχως τα ατυχή πειραματα σ αυτον τον τομεα μπορει να ειναι καταστροφικα για καποιον, γι αυτο κι ευχηθηκα παραπανω ο καθενας να βρει τι πραγματικα εχει και τι χρειαζεται το δυνατον συντομοτερα.Ειναι τοσο κριμα να ειναι θεμα τυχης ολο αυτο...μακαρι να χουμε εξελιξεις συντομα στον τομεα της ψυχιατρικης κ να φτασουμε στο σημειο που ο αλλος θα σου λεει "εχεις αυτο", κι οντως θα χεις "αυτο",γιατι "αυτο" θα μπορει να τεκμειριωνεται με αντικειμενικα κριτηρια.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    ναι φυσικα, οι λαθος διαγνωσεις και η λαθος φαρμακοληψια και μαλιστα με τετοια βαρια φαρμακα, ειναι κατι τραγικο και μερικες φορες μοιραιο η και καταστροφικο.
    δυστυχως, εκτος απο την ειλικρινεια και συνεργασια του ασθενη, στο μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι νομιζω σε καλυτερα καταρτισμενους, αλλα και ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ θεραπευτες, γιατι οσο και να προοδευσει η επιστημη και η φαρμακολογια, η ψυχη θα ειναι παντα κατι που θα πλησιαζεται με ψυχη και οχι μονο με μυαλο...

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    ψαξε βρες τους...εκει ειναι το θεμα ;( ..δυσκολα.Δεν ξερεις ποιον να εμπιστευθεις και σε ποιον να αφεθεις
    Πως σκατα θα γινει να βρουν αντικειμενικα κριτηρια σ αυτον τον τομεα ρε γαμωτο?μια εξεταση οπως αυτες που υπαρχουν στις οργανικες/σωματικες παθησεις...σκατα

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Quote Originally Posted by change View Post
    αφου εισαι καλα χωρις φαρμακα και εγω μαζι σου και μαγκια σου παλιακαρι/κοπελα μου!!!και εγω δεν πιστευω στα φαρμακα και δεν 8α επαιρνα ποτε για ψυχολογικους λογους (ελπιζω).για την ακριβεια πανω μου παντα για να το διευκρινισω 8α τα 8εωρουσα καταστροφικα.μπορει ολοι μας να εχουμε τις κρισεις μας αλλα ολοκληρο μυαλο μια καρδια και μια ψυχαρα εχουμε και μπορουμε να το αντιμετωπισουμε και μονοι μας και γι αυτο ειμαι σιγουρη ρε γαμωτο!!!(αναφερομαι σε εμενα περισσοτερο και σε οποιους εστερνιζονται την αποψη μου και οχι σε ακραιες περιπτωσεις η οτιδηποτε παρεμφερες)

    Συ-ΜΦΩ-νω...
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by change View Post
    αφου εισαι καλα χωρις φαρμακα και εγω μαζι σου και μαγκια σου παλιακαρι/κοπελα μου!!!και εγω δεν πιστευω στα φαρμακα και δεν 8α επαιρνα ποτε για ψυχολογικους λογους (ελπιζω).για την ακριβεια πανω μου παντα για να το διευκρινισω 8α τα 8εωρουσα καταστροφικα.μπορει ολοι μας να εχουμε τις κρισεις μας αλλα ολοκληρο μυαλο μια καρδια και μια ψυχαρα εχουμε και μπορουμε να το αντιμετωπισουμε και μονοι μας και γι αυτο ειμαι σιγουρη ρε γαμωτο!!!(αναφερομαι σε εμενα περισσοτερο και σε οποιους εστερνιζονται την αποψη μου και οχι σε ακραιες περιπτωσεις η οτιδηποτε παρεμφερες)
    Ορισμενες φορες ειναι δυσκολο να γινει ετσι και να αρκεσει αυτο.Δυστυχως η δυναμη της θελησης και η διψα καποιου να ξεπερασει τα προβληματα του πολλες φορες δεν ειναι αρκετα.Μακαρι να γινοταν.Μακαρι να γινει.Και να εισαι ευγνωμων και πολυ ευχαριστημενη που σε εσενα γινεται.Ειλικρινά,εισαι τυχερη. ;)

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μην τσουβαλιάζετε όλα τα φάρμακα, δεν είναι όλα το ίδιο βαριά ούτε έχουν τις ίδιες παρενέργειες.

    επίσης, κι εγώ έχω την απορία, γιατί ξεκινήσατε αντιψυχωσικά εφόσον ήσασταν καλά και είχατε απλά λίγο άγχος? κι εγώ είχα "λίγο άγχος" αλλά κανείς δεν μου έδωσε αντιψυχωσικά....

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Η Αλήθεια μου......
    By pinkfloyd in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2011, 20:41
  2. δειτε το αλλιως
    By gatsounaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-08-2009, 17:24
  3. μια αληθεια
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2008, 14:51
  4. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα.... θα ειμασταν σιγουρα μαζι...
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2007, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •