Ολη η αληθεια της ψευτοεπιστημης αποκαλουμενης ψυχιατρικης ή αλλιως μαρκετινγκ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1

    Ολη η αληθεια της ψευτοεπιστημης αποκαλουμενης ψυχιατρικης ή αλλιως μαρκετινγκ...

    http://topdocumentaryfilms.com/makin...opic-drugging/


    Ναι ημουν και γω εναν απο τα πολλα εκατομμυρια που εχουν ξεγελασει με τα γνωστες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια των χημικων στον εγκεφαλο και αλλα πολλα απο αυτους τους αγυρτες γιατι τετοιοι ειναι,επινοουν μια αρρωστια πχ εχεις αγχος θα σου βγαλουν διαγνωση οτι πασχεις απο καταθλιψη.Μετα απο τοσα φαρμακα κοντευω να μεινω φυτο,μεσα μου νιωθω λυπη και οργη.Δεν χανω ομως το θαρρος στην ζωη ξερω οτι πρεπει να αγωνιστω πολυ(παρολο που σχεδον ολη η αριστερη μερια ειναι μουδιασμενη,αυτο αρχισε να γινεται κυριως με το zyprexa και τα xanax.Οσοι ξεκινησαν ή εχουν ξεκινησει προσφατα θεραπεια θα τους προτεινα να το ξανασκεφτουν μιας και οι παρενεργειες ειναι πολυ πιο σοβαρες απο οτι τις γραφουν τα χαρτια.Δεν θελω να τρομαξω κανεναν απλα μιλαω μεσα απο προσωπικη εμπειρια.Καταλαβετε το καλα οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες και αυτα που συνταγογραφουν ειναι τα δηλητηρια τους!Αν θελετε να θεραπευτειτε απο το αγχος τα αντικαταθλιπτικα ξεχαστε τα!δεν θα δειτε καμια διαφορα και εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα,ρωτηστε με ποιο αντικαταθλιπτικο θελετε τα εχω δοκιμασει ολα,ειχα γινει καλο πειραματοζωο,πηρε καλα πριμ ο γιατρος μου.Ευχομαι να μου τα λεγανε και μενα αυτα πραγματικα πριν 2-3 χρονια ουτε ανω διπολικοτητα θα ειχα που μετα εγινε κριση πανικου,που μετα μετατραπηκε σε μονικο αγχος μεχρι σημερα,αυτα φυσικα μην περιμενετε να τα ακουσετε απο τον γιατρο σας εγω τα λεω απο ενδιαφερον.Τι να πω ειμαι ακομα ζωντανος?Δωξα τον Θεο!περιμενα να χα πεθανει,θυμαμαι σαν περσυ τον αυγουστο πηρα για τελευταιες 2φορες το effexor και την επομενη ειχα σπασμους και δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι.Α ναι σηκωθηκα και ημουν σαν ζομπι!Αυτα ειχα να πω μου βγηκανε μεσα απο την καρδια μου οπως καταλαβενετε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καταλαβαινω οτι υποφερεις , αλλα σκεφτηκες το ενδεχομενο οτι υποφερεις λογω ασθενειας και οχι οτι γιατι τα φαρμακα καναν καποια ζημια?

    Φυσικα εαν ριξεις την ευθυνη στα φαρμακα , μπορεις να τα κοψεις και να περιμενεις καλυτερες μερες κατι που δινει αισιοδοξια.

    Εαν ομως δεν φταινε τα φαρμακα τοτε τι μπορεις να κανεις , αφου δεν την περνας καλα?

    Οι λυσεις δεν ειναι απλες και διαφερουν στον καθενα , αλλα νομιζω οτι ο στοιβος μαχης ειναι εκει εξω και οχι εγω με φαρμακα και εγω χωρις φαρμακα.

    Οχι βεβαια οτι τα φαρμακα ειναι κατι καλο , αλλα ειναι αναγκαιο κακο πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη.Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα,πραγματι� �α δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Ποια ασθενεια?αφου πριν δεν μου μουδιαζε όλη η αριστερη πλευρα ουτε ειχα σπασμους,οπως επισης εβλεπα ονειρα,αλλα και εγραφα και μουσικη. Επειδης τα κοψα εδω και ενα χρονο κοντευω να σταθω στα ποδια μου.Το ξερω οτι οι λυσεις δεν ειναι απλες αλλα μου τη δινει που βγαζουν ετσι μια διαγνωση και δινουν ενα φαρμακο που απο προσωπικη μου εμπειρια μονο χειροτερα μπορει να σε κανει.Ειναι θεμα μαρκετινγκ καθαρα δεν εχω ακουσει καποιον να πει εγινα καλα απο τα αντικαταθλιπτικα , πραγματικα δεν θελω ουτε ο χειροτερος εχθρος μου να περασει αυτο το μαρτυριο το οποιο προηλθε μονο και μονο απο αυτα τα φαρμακα.Οσοι ξερετε αγγλικα δειτε το ντοκυμαντερ εγω εχω παθει πλακα

    Μα και συ βγαζεις διαγνωση!!!!!!!!!!!!!!

    Βγαζεις διαγνωση βασει της προσωπικης σου εμπειριας. Εγω πχ ειμαι με φαρμακα και περναω καλα- ποσο διαφορετικοι ειμαστε?. Χωρις φαρμακα δεν περναω καθολου καλα. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θεοποιω τα φαρμακα , μακαρι να μην τα επαιρνα ποτε ...τα σιχαινομαι.

    Αλλα εαν ποτε τα καταφερω να τα κοψω , σιγουρα δεν θα κατηγορησω ολη την ψυχιατρικη επιστημη.

    Σκεψου και το αλλο.

    Εσυ ξερεις την προσωπικη σου εμπειρια και οτι διαβαζεις πχ εδω και οτι εχεις συναντησει εξω. Το ιδιο και εγω.

    Ο αλλος ομως ειναι επαγγελματιας. Οι σπουδες του , η δουλεια του και ενα μερος της ζωης του ασχολειται μονο με τετοια θεματα. Δεν μπορεις να τον βγαλεις ως αχρηστο ψευτοεπιστημονα. Ισως κατι να ξερει παραπανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    http://topdocumentaryfilms.com/makin...opic-drugging/


    Ναι ημουν και γω εναν απο τα πολλα εκατομμυρια που εχουν ξεγελασει με τα γνωστες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια των χημικων στον εγκεφαλο και αλλα πολλα απο αυτους τους αγυρτες γιατι τετοιοι ειναι,επινοουν μια αρρωστια πχ εχεις αγχος θα σου βγαλουν διαγνωση οτι πασχεις απο καταθλιψη.Μετα απο τοσα φαρμακα κοντευω να μεινω φυτο,μεσα μου νιωθω λυπη και οργη.Δεν χανω ομως το θαρρος στην ζωη ξερω οτι πρεπει να αγωνιστω πολυ(παρολο που σχεδον ολη η αριστερη μερια ειναι μουδιασμενη,αυτο αρχισε να γινεται κυριως με το zyprexa και τα xanax.Οσοι ξεκινησαν ή εχουν ξεκινησει προσφατα θεραπεια θα τους προτεινα να το ξανασκεφτουν μιας και οι παρενεργειες ειναι πολυ πιο σοβαρες απο οτι τις γραφουν τα χαρτια.Δεν θελω να τρομαξω κανεναν απλα μιλαω μεσα απο προσωπικη εμπειρια.Καταλαβετε το καλα οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες και αυτα που συνταγογραφουν ειναι τα δηλητηρια τους!Αν θελετε να θεραπευτειτε απο το αγχος τα αντικαταθλιπτικα ξεχαστε τα!δεν θα δειτε καμια διαφορα και εαν ξεχασετε να παρετε το φαρμακο για μια ή 2 μερες θα γυρισετε στην αρχη σας το λεω εγγυημενα,ρωτηστε με ποιο αντικαταθλιπτικο θελετε τα εχω δοκιμασει ολα,ειχα γινει καλο πειραματοζωο,πηρε καλα πριμ ο γιατρος μου.Ευχομαι να μου τα λεγανε και μενα αυτα πραγματικα πριν 2-3 χρονια ουτε ανω διπολικοτητα θα ειχα που μετα εγινε κριση πανικου,που μετα μετατραπηκε σε μονικο αγχος μεχρι σημερα,αυτα φυσικα μην περιμενετε να τα ακουσετε απο τον γιατρο σας εγω τα λεω απο ενδιαφερον.Τι να πω ειμαι ακομα ζωντανος?Δωξα τον Θεο!περιμενα να χα πεθανει,θυμαμαι σαν περσυ τον αυγουστο πηρα για τελευταιες 2φορες το effexor και την επομενη ειχα σπασμους και δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι.Α ναι σηκωθηκα και ημουν σαν ζομπι!Αυτα ειχα να πω μου βγηκανε μεσα απο την καρδια μου οπως καταλαβενετε

    τωρα παιρνεις τιποτα?
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  6. #6
    Quote Originally Posted by pythagoras23 View Post
    τωρα παιρνεις τιποτα?
    Οχι δεν παιρνω τπτ τωρα για αυτο κοντευω να συνελθω,κανω και αεροβια.Ps:keep δεν ειναι επαγγελματιες μαρκετινγκ κανουν.Ολη η ψυχιατρικη επιστημη ειναι καθαρα θεμα business,μαλιστα εχουν και το θρασος να τα διαφημηζουν στην τηλεροραση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    για κατσε βρε παιδι μου.
    θελεις να πεις, οτι ησουν καλα η σχεδον καλα και πηρες φαρμακα "ετσι"?
    γιατι να παρεις φαρμακα αν ησουν καλα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    τα φαρμακα αλλους τους βοηθανε κ αλλους οχι! παρε παραδειγμα οσους δεν ειχαν την βοηθεια η τα χρηματα να τα παρουν και ειναι στον δρομο χωρις να ξερουν που πανε και που βρισκονται.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για κατσε βρε παιδι μου.
    θελεις να πεις, οτι ησουν καλα η σχεδον καλα και πηρες φαρμακα "ετσι"?
    γιατι να παρεις φαρμακα αν ησουν καλα?
    Κοιτα πως με βαλανε στο τρυπακι.Αρχικα ξεκινησα απο τον στρατο και ο λογος ειναι οτι επειδη ειχα λιγο αγχος μου χωρηγησανε effexor xr75mg.Απο τοτε αρχισε και αυτος ο γολγοθας,ημουν μια χαρα πηρα φαρμακα γιατι μου βγαλαν διαγνωση μια υποτιθεμενη ασθενεια.Αν παρετε ενα quiz online θα σας βγαλουν σιγουρα οτι πασχετε απο κατι επισης θα σας πουν να επισκευτητε και εναν γιατρο.Μερικοι σκεφτοντε οτι κανω λαθος που εχω ανοιξει αυτο το θεμα αλλα εγω θελω να τους ενημερωσω να ανοιξουν το μυαλο τους και να δουν και την αλλη πλευρα οπου δηλαδη οι φαρμακευτικες εταιριες μας βλεπουν σαν καταναλωτικα προ'ι'οντα και το χειροτερο σαν αναλωσιμους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Σίγουρα υπάρχει ένα θέμα με την υπερσυνταγογράφηση, την εσκεμμένη διάγνωση, την σχέση γιατρού και "πλασιέ" φαρμάκων, αλλά το να απορρίπτεις την ψυχιατρική χάρη σε αυτό είναι επίσης λανθασμένο. Είμαι ένα από τα άτομα που πιστεύει, η μάλλον είμαι σίγουρος ότι η φαρμακευτική βοήθεια μου έκανε πολύ καλό χωρίς μάλιστα σοβαρές παρενέργιες. Εχω πάρει αρκετά χρόνια το φάρμακο που ανέφερες. Γιατροί όλων των ειδικοτήτων μπορεί να έχουν μια ευκολία στο να δίνουν φάρμακα. Αν είχες ένα απλό άγχος τότε το effexor είναι νομίζω λίγο υπερβολή, εκτός αν λόγω στρατού ήθελαν να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους ή έπρεπε να συνταγογραφούν όσο περισσότερο γίνεται.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τι διαγνωση σε βγαλανε ?? κοιτα καλο ειναι οσο μπορουμε να αποφευγουμε τα φαρμακα, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ψυχικων ασθενειων (πχ ψυχωση, διπολικη) ειναι δυστυχως απαραιτητα γιατι αλλιως θα εισαι τερμα δυσλειτουργικος, δεν υπαρχει κατι στανταρ να πουμε οτι "ναι, ειναι πανακεια" η "οχι, ειναι για τον πουτσο" γιατι περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, μερικα οντως σε κανουν εργο τελειως, αλλα ειναι μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κατσει καλυτερα με τις λιγοτερες παρενεργειες...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    τι διαγνωση σε βγαλανε ?? κοιτα καλο ειναι οσο μπορουμε να αποφευγουμε τα φαρμακα, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ψυχικων ασθενειων (πχ ψυχωση, διπολικη) ειναι δυστυχως απαραιτητα γιατι αλλιως θα εισαι τερμα δυσλειτουργικος, δεν υπαρχει κατι στανταρ να πουμε οτι "ναι, ειναι πανακεια" η "οχι, ειναι για τον πουτσο" γιατι περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, μερικα οντως σε κανουν εργο τελειως, αλλα ειναι μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κατσει καλυτερα με τις λιγοτερες παρενεργειες...
    Προσωπικα εχω παρει πανω απο 20-30 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα μιας και απο το effexor αρχισα να εχω ψυχωση,αλλα και τρομερους εφιαλτες.Να μην ξεχασω το ποιο σημαντικο εχω αλλαξει τελειως σαν προσωπικοτητα ειμαι αλλος ανθρωπος δηλαδη,νιωθω σαν να μην ειμαι ο εαυτος μου.Μου βγαλανε με τη μια οτι εχω μειζονα καταθλιπτικη διαταραχη αλλα να καταλαβαιτε το λογο που βγαζουν ετσι αυτες τις υποτιθεμενες ασθενειες πρεπει να δειτε το ντοκυμαντερ, τετοιοι ανθρωποι για μενα ειναι εγκληματιες¨χωρηγουνε τοξικα,περσυ τον απριλη που εδωσε trileptal αυτος που του ειχα εμπιστευτει τη ζωη μου και δεν φανταζεστε τη μαρτυριο περασα.Μαλιστα με ειχε πει και πρεζακι γιατι επαιζα πολλες ωρες παιχνιδια εκεινη την εποχη.Τοσο πολυ μας εκτιμανε,πως να μας ξεκανουν θελουν και να μας παρουν τα λεφτα.Τωρα εγω πρεπει κανω μαγνητικη γιατι ολη η αριστερη πλευρα μου ειναι ολη μουδιασμενη.Καταλαβετε το καλα ειναι καθαρα ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ δεν ειναι επιστημη επινοουν ψυχικες ασθενειες,καθως και αλλες βλακειες του τυπου προβλημα στην ισορροπια της σεροτονινης του εγκεφαλου και τετοιες βλακειες με σκοπο να πεισουν το ανυποψιαστο θυμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ρε συ Weak, πραγματικα καταλαβαινω την απογνωση σου και υπαρχουν οντως τετοιες περιπτωσεις.(Και σ αυτες τις περιπτωσεις και η δικη μου αποψη για τους συγκεκριμενους γιατρους ειναι οτι ειναι εκγληματιες.Και μαλιστα χειροτεροι απ αυτους της φυλακης.Γιατι ειναι "νομιμοι").
    Αλλα μη γενικευεις ετσι ανελεητα παρασυρωμενος απ τον πονο σου.
    Δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο σκατα,κ υπαρχουν και ασθενεις που οντως πασχουν απο συγκεκριμενες ψυχικες ασθενειες και τα φαρμακα τους βοηθουν.Η φαση ειναι να πεσεις οσο το γρηγοροτερο γινεται σε σωστο επαγγελματια.Καταλαβαινω πολυ αυτο που λες σε σχεση με τα πειραματοζωα.Το σκεφτομαι πολυ συχνα κι εγω.Τωρα ομως ειμαι σε φαση που η αγωγη εχει ταιριαξει ακριβως σ αυτο που με εκανε να υποφερω.Περασα τα σταδια που αναφερεις με βλαμμενες διαγνωσεις κι ασχετα φαρμακα,αλλα μετα απο χρονια επιτελους νομιζω ειμαι στο σωστο δρομο.
    Απλως σου λεω να μην εισαι τοσο απολυτος,οτι αυτο ισχυει στη καθε περιπτωση και για ολους τους γιατρους.Δεν ειναι ετσι..
    Το να εχει ο καθενας μας μια υποψια και μια επιφυλαξη το θεωρω σωστο,αλλα οχι να τρεχει στο αλλο ακρο.
    Μια ερωτηση:οταν λες οτι ειναι μουδιασμενη η μια πλευρα σου εννοεις οτι ειναι παραλυτη?
    Last edited by niah; 02-08-2011 at 16:14.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    τι διαγνωση σε βγαλανε ?? κοιτα καλο ειναι οσο μπορουμε να αποφευγουμε τα φαρμακα, αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις ψυχικων ασθενειων (πχ ψυχωση, διπολικη) ειναι δυστυχως απαραιτητα γιατι αλλιως θα εισαι τερμα δυσλειτουργικος, δεν υπαρχει κατι στανταρ να πουμε οτι "ναι, ειναι πανακεια" η "οχι, ειναι για τον πουτσο" γιατι περιπτωση απο περιπτωση διαφερει, μερικα οντως σε κανουν εργο τελειως, αλλα ειναι μεχρι να βρεις αυτο που θα σου κατσει καλυτερα με τις λιγοτερες παρενεργειες...

    +1 συμφωνώ με την lacrymosa


    Λόγω των φαρμάκων το 60% των ατόμων με ψύχωση μπορούν να ξανα-επικοινωνήσουν και να είναι λειτουργικοί. Σίγουρα αυτά τα φάρμακα δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά έχουν βγάλει άπειρο κόσμο από τον δρόμο και τα άσσυλα.


    Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτόν τον "ιδεολογικό" πόλεμο. Δεν έρχεται κανείς μπάτσος με το ζόρι να σου δώσει effexor για την κατάθλιψη η το άγχος. Επιλογή του καθενός είναι. Και ναι βοηθάνε, έχω δει άτομα με κατάθλιψη να επανέρχονται με τέτοια φάρμακα. Αυτό που δεν συμφωνώ είναι η υπερβολική συνταγογράφηση και οι μειωμένες ψυχοθεραπευτικές υπηρεσίες, την στιγμή που επιστημονικά, κάποιες ψυχοθεραπείες έχουν δείξει καλύτερα αποτελέσματα για κατάθλιψη, πανικούς, ΙΨΔ, φοβίες και άγχος. Επίσης με την ψυχοθεραπεία μπορείς να "εισχωρήσεις" και σε προβληματικές-ά συνήθειες, χαρακτηριστικά και βαθιές πεποιθήσεις του καθενός που μπορεί να εκλύουν, να ενισχύουν και να διατηρούν το οποιοδήποτε πρόβλημα ψυχικής υγείας.


    Είναι όντως κρίμα που πολλά άτομα κατηγοριοποιούνται σαν "διπολικά" η "καταθλιπτικά", τους συνταγογραφούν το ανάλογο φάρμακο και μετά "adios" αφήνοντας το άτομο στις μόνιμα προβληματικές συνήθειες και καταστάσεις του με τα φάρμακα στο χέρι για μια ζωή. Αυτό είναι κατακριτέο και δυστυχώς είναι το "στανταρ" για τον περισσότερο κόσμο παγκοσμίως. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τους ειδικούς, όσο με το ιατρικό-οικονομικό μοντέλο ψυχικής υγείας που έχει επικρατήσει παγκοσμίως. Για άγχος, πανικούς, κατάθλιψη η πρώτη λύση θα έπρεπε να είναι ψυχοθεραπευτική παρέμβαση ενώ θα έπρεπε να δίνεται και στις καταστάσεις όπως την διπολική και τις ψυχώσεις. Τα φάρμακα θα μπορούσαν και αυτά να βοηθήσουν σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία, γιατί όχι? Αν το θέλει το άτομο και μπορεί να πάρει βοήθεια. Το μόνο που έχει να χάσει είναι κάποια έξτρα χρήματα και ίσως πιθανές παρενέργειες που αμέσως σταματάνε με την διακοπή η την αλλαγή του φαρμάκου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καλα petran,στο κομματι που γραφεις οτι δεν ερχεται κανεις μπατσος να σου δωσει φαρμακα με το ζορι διαφωνω.Πως μπορει ενας ανθρωπος διχως γνωσεις περι ψυχιατρικης και φαρμακων να ξερει εκ των πρωτερων το ποσο δυνατο ειναι,οτι μπορει να ειναι επιβλαβες για τον ιδιο,και τι παρενεργειες μπορει να εχει πανω του?
    Συνηθως αρχικα ασχετοι οντας ακουμε κ εμπιστευομαστε τον γιατρο που μας τα δινει.Δεν εχουμε (αρχικα) λογο να τον αμφισβητησουμε, σκεφτομενοι οτι κατι θα ξερει παραπανω.
    Επομενως δεν συμφωνω στο οτι επειδη δεν μας λεει με το ζορι να παρουμε το φαρμακο που μας γραφει,δεν ειναι υπευθυνος για τυχων βλαβες του ασθενους μετα οφειλομενες στο φαρμακο.Οπως ειναι υπευθυνοι και για τις επιπολαιες διαγνωσεις που βγαζουν χωρις να ψαξουν πολλα πολλα.Τετοιοι γιατροι ειναι οντως εγκληματιες.Γα**νε ζωες,οχι ψεμματα.
    Επισης, δεν το βλεπω τοσο επιπολαια το θεμα των φαρμακων."Δοκιμαζουμε κι αντε αν δε μας κανει το κοβουμε εχοντας το πολυ πολυ λιγες παρενεργειες κ χανοντας καποια λεφτα"Δεν ειναι ετσι κατα τη γνωμη μου.Πιστευω πως μια αρρωστεια που δεν προυπηρχε μπορει να αποκτηθει εξαιτιας των φαρμακων

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η Αλήθεια μου......
    By pinkfloyd in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2011, 21:41
  2. δειτε το αλλιως
    By gatsounaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-08-2009, 18:24
  3. μια αληθεια
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2008, 15:51
  4. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα.... θα ειμασταν σιγουρα μαζι...
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2007, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •