ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ !! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 105
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Γιατί κοριτσάκι μου βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου;;; νομίζω ότι θα έπρεπε να συζητήσεις μ' έναν ειδικό το γιατί υποβάλλεις τον εαυτό σου σε τέτοια βασανιστήρια και με τη βοήθεια ενός διαιτολόγου στη συνέχεια να αρχίσεις ν' ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή... εγώ είμαι λίγο λιχούδα και μερικές φορές μπορεί να τρώω ανακατεμένα πράγματα (παγωτό για παράδειγμα και μετά από λίγη ώρα και γλυκό) αλλά δεν το ρίχνω μετά ούτε στα καθαρτικά ούτε στους εμετούς... δόξα τω θεώ....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    lacry ξερω πως νιωθεις, πως εχεις χασει καθε μεσο ασφαλειας. τον εμετο και τα καθαρτικα. οπως ειπανε στο υπογραφω κ εγω τα καθαρτικα δεν βγαζουν το φαι!!!!! το λιπος μενει στο εντερο. βγαινουν αλλα με τα σκατα!

    επισης δεν γινεται να ποσταρεις κ να περιμενεις να σ πει καποιος τι να παρεις για να ξερασεις κανεις δεν θα σ πει εδω μεσα δημοσιως!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ιρενεμαρινα δεν μπορει να παει σε διαιτολογο! ουτε εγω μπορω να παω!θα ναι χειροτερα μετα αν μπει σε διαδικασια ΠΑΛΙ διαιτας με ειδικο που πρεπει να σε ζυγιζει 1 φορα την βδομ! θα χεις το αγχος και επισης θα ναι πιο εντονη η προσπαθεια να τα βγαλει επειδη θα χει ζυγαρια και ανθρωπο να ελεγχει!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by streidi View Post
    Καλή μου Lacry, δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε... Όσα θέματα και να ανοίξεις, όσα μηνύματα κι αν σου γράψουμε, μηδέν αποτέλεσμα. Απλά παίρνεις λίγη υποστήριξη (αν παίρνεις) και μετά άντε πάλι από την αρχή. Και ούτε να σε καταλάβουμε μπορούμε στην τελική, μόνο άτομο που έχει μελετήσει πάρα πολύ καλά τις διατροφικές,ή που έχει και το ίδιο μπορεί ίσως να σε νιώσει. Μονο εσύ μπορείς να σε βοηθήσεις, με βοήθεια επαγγελματική, συνειδητοποιημένη και συστηματική. Αλλά να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, δε με έχεις πείσει ότι θα ήθελες κατι τέτοιο, ίσως δεν είσαι σε φάση ακόμα, δεν ξέρω. Πρόσεξε μόνο να μην είναι πολύ αργά όταν το αποφασίσεις, γιατί κάποιες βλάβες στον οργανισμό είναι μη αναστρέψιμες. Κρίμα πάντως... :(
    +10 streidi...

    Καλή μου Λάκρι, διάβασε αυτό το μήνυμα προσεκτικά...
    Πόση αλήθεια έχει;
    Δεν ξεκινάμε απο αυτό και να αφήσουμε τις συζητήσεις του "κώλου":Ρ...Εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε....
    Είσαι τόσο καλό πλασματάκι...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Δεν είμαι ειδική για τις διαταραχές αυτού του τύπου αλλά με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι το θέμα είναι να τρώει ισορροπημένα και να μη προσπαθεί μετά να τα βγάλει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... και κυρίως να μάθει ν' αγαπάει τον εαυτό της και να μην τον υποβάλλει σε τέτοια βασανιστήρια....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Λακριμοζα να σε ρωτησω κατι?
    Μπορεις να το βαλεις πεισμα μια βδομαδα να τρως μονο φρουτα, λαχανικα κ χυμους?
    μπορεις να το κανεις αυτο?σκεψου το λιγο σοβαρα και πες μου
    Εκει θα φανει ο ελεγχος σου.
    Κι ουτε να τα βγαζεις χρειαζεται ουτε τιποτα.Και ενεργεια θα παρεις κι ουτε σ αυτες τις μαλακιες που κανεις τωρα θα χρειαζεται να υποβαλεις τον εαυτο σου.
    Εχεις κανει ζημια στον οργανισμο σου μπορεις να το παρεις χαμπαρι?
    αν μια βδομάδα τρως δηλαδή μια σαλάτα και 2 μπανάνες έχεις ενέργεια? ζαλάδες και σκοτοδίνες ίσως....

    εμένα αυτά που έφαγες ρε λακρυμόζα δεν μου φαίνονται πολλά για να λες ότι έκανες βουλιμικό. νορμάλ πράγματα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Δεν υπεδειξα ποσοτητα.Ειδος τροφης προτεινα για ενα χρονικο διαστημα.
    Δεν εχεις ακουσει ανθρωπους να τρωνε σε μια φαση της ζωης τους(ειδικα καλοκαιρι που υπαρχει κ ποικιλια) φρουτα κ λαχανικα?
    Δεν νομιζω καποιος που το κανει ας πουμε για αποτοξινωση για μια βδομαδα να χει ζαλαδες και σκοτοδεινες οταν οι ποσοτητες ειναι επαρκεις.
    Εμενα τουλαχιστον δεν μου συμβαινει,αν συμβει εννοειται οτι το ψαχνει και προσθετει κατι αλλο στη διατροφη

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μα και να το πει πως θα το κανει δεν θα πετυχει επειδη ο οργανισμος της μετα απο ελλειψεις ζηταει πραγματα τωρα! γιαυτο κανει και βουλιμικα! οι αλλοι ανθρωποι που οπως λες κανουν αποτοξινωση δεν εχουν τετοιου ειδους προβλημα! εγω οταν ξεπερασα σχετικα τις τεραστιες βουλιμικες μ περιοδους αναγκαστικα να παρω μερικα κιλα! μετα σταματησε να ζηταει ο οργανισμος μ πραγματα και το ρυθμισα! αλλα εγινε αθελα μου! δεν σκοπευα ΠΟΤΕ να παρω κιλα ηταν ο χειροτερος εφιαλτης μ! αμα γινει κ σε κεινη τοτε θα ξεπεραστει
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οπως λεει κ το στρειδι, γιατι ασχολουμαστε με τα επιφανειακα?

    λακρυ ολα αυτα ακουγονται σαν διατροφικη διαταραχη. δεν ξερω σχεδον τπτ γiα αυτα, αλλα απο μια συνεδρια με την ψυχολογο μου που ειχα κανει, κατι συζηταγαμε για τα μανεκεν κ μου ειπε 2 πραγματα γι αυτα γιατι την ενδιαφερουν πολυ οι διατροφικες. η διατροφικη διαταραχη ουσιαστικα κρυβει απο πισω της υπερβολικη τελειοθηρια που βγαινει σε μορφη να ειμαι τελειος με το σωμα μου. τελικα οι κοπελες με διατροφικη κ με ανορεξια, ειναι δυστυχεις, μονο για τον εαυτο τους το κανουν, σαν εμφανιση ειναι -κατα τα λογια της ψυχολογου μου- σαν σκιαχτρα, ειναι ανοργασμικες, δεν μπορουν να εχουν οργασμο, ουτε οι αντρες θελουν πετσι κ κοκκαλα. κ πώς να μπορεις να εισαι ερωτικος οταν εισαι ολο "μη φαω αυτο κ μη φαω εκεινο κ θα παχυνω"? ο ερωτας ειναι παραδοση στον αλλο. τις ανορεξικες τις φανταζομαι σφιγμενες, να μην μπορουν να παραδωθουν στον εραστη τους, να αφεθουν στη μαγεια του ερωτα, να αφησουν τον ελεγχο του εαυτου τους.

    νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να αφησεις ολες αυτες τις βλακειες κ να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια κ για τη διατροφικη κ για την τελειομανια που εχεις αναφερει κ σε αλλα ποστ οτι σε βασανιζει. κ με τον καιρο θα τα πας μια χαρα! καλη συνεχεια! :D
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ναι εγώ τρώω 5-6 διαφορετικά φρούτα και σαλάτα ΚΑΘΕ μερα χειμώνα-καλοκαίρι. αλλά παράλληλα τρώω μούσλι, ξηρούς καρπούς, το φαγάκι μου κανονικά και γλυκά αν θέλω, γάλα, γιαούρτι ή τυρί. και αυτά κάθε μέρα.

    σε φάσεις που έχω κόψει εντελώς το κρέας για μια βδομάδα πχ μετά από λίγες μέρες νιώθω αδυναμία σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω την προπονησή μου καλά. και δεν έχω πρόβλημα με αναιμίες και τέτοια.

    η λύση δεν είναι να μπει ο άλλος σε φάση στέρησης. αλλά να αλλάξει τρόπο σκέψης σε ένα βαθμό για να μπορεί να είναι λειτουργικός και να μην ξεσπάει στο σώμα του. οπότε το να της δίνουμε συμβουλές για πλάνα διατροφής νομίζω πως μάλλον κακό της κάνει μακροπρόθεσμα παρά καλό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    μα και να το πει πως θα το κανει δεν θα πετυχει επειδη ο οργανισμος της μετα απο ελλειψεις ζηταει πραγματα τωρα! γιαυτο κανει και βουλιμικα! οι αλλοι ανθρωποι που οπως λες κανουν αποτοξινωση δεν εχουν τετοιου ειδους προβλημα! εγω οταν ξεπερασα σχετικα τις τεραστιες βουλιμικες μ περιοδους αναγκαστικα να παρω μερικα κιλα! μετα σταματησε να ζηταει ο οργανισμος μ πραγματα και το ρυθμισα! αλλα εγινε αθελα μου! δεν σκοπευα ΠΟΤΕ να παρω κιλα ηταν ο χειροτερος εφιαλτης μ! αμα γινει κ σε κεινη τοτε θα ξεπεραστει

    πολύ σωστή.

  12. #27
    Quote Originally Posted by claire View Post
    ναι εγώ τρώω 5-6 διαφορετικά φρούτα και σαλάτα ΚΑΘΕ μερα χειμώνα-καλοκαίρι. αλλά παράλληλα τρώω μούσλι, ξηρούς καρπούς, το φαγάκι μου κανονικά και γλυκά αν θέλω, γάλα, γιαούρτι ή τυρί. και αυτά κάθε μέρα.

    σε φάσεις που έχω κόψει εντελώς το κρέας για μια βδομάδα πχ μετά από λίγες μέρες νιώθω αδυναμία σε σημείο να μην μπορώ να βγάλω την προπονησή μου καλά. και δεν έχω πρόβλημα με αναιμίες και τέτοια.

    η λύση δεν είναι να μπει ο άλλος σε φάση στέρησης. αλλά να αλλάξει τρόπο σκέψης σε ένα βαθμό για να μπορεί να είναι λειτουργικός και να μην ξεσπάει στο σώμα του. οπότε το να της δίνουμε συμβουλές για πλάνα διατροφής νομίζω πως μάλλον κακό της κάνει μακροπρόθεσμα παρά καλό.
    Σωστο αυτο για τα πλανα διατροφης οπως το θετεις.... πριν μερικες μερες ειχαμε την ιδια συζητηση κ της ειχα πει οτι οταν νιωθει οτι παει να την πιασει βουλιμικο να το ριχνει στα καροτα,στ αγγουρακια κ στα φρουτα οποτε να μην μπαινει κ στην διαδικασια πω πωωωω εχω παρει θερμιδες πρεπει να τα βγαλω ολα με τον οποιοδηποτε τροπο....αλλα οτι συμβουλη κ αν της δωσουμε αν η ιδια δεν θελησει να βγει απ αυτο το λουκι δεν προκειτε να βγει........ κ εκτος αυτου εμεις ειμαστε εξω απο το χορο κ δεν μπορουμε να ξερουμε πως νιωθει αυτο το κοριτσι...... που ειναι κ πανεξυπνο!!!!
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    για να την πιάνει βουλιμικό μάλλον πάει να πει ότι της χρειάζονται αυτά που θέλει να φάει είτε σωματικά είτε ψυχολογικά.

    μεγαλύτερη σημασία έχει το να βρει τρόπους να αποφεύγει τα βουλιμικά ή αν της συμβαίνουν να μπορεί να εκλογικεύει λίγο την κατάσταση και να μην την πιάνει απελπισία?

    βουλιμικά κάνουμε όλοι νομίζω σε φάσεις, απλά δεν τα λέμε έτσι. εσάς δεν σας έχει τύχει να φάτε μια μέρα μέχρι σκασμού από λαιμαργία και μόνο? απλά μετά δεν τρέχει και τίποτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    μα και να το πει πως θα το κανει δεν θα πετυχει επειδη ο οργανισμος της μετα απο ελλειψεις ζηταει πραγματα τωρα! γιαυτο κανει και βουλιμικα! οι αλλοι ανθρωποι που οπως λες κανουν αποτοξινωση δεν εχουν τετοιου ειδους προβλημα! εγω οταν ξεπερασα σχετικα τις τεραστιες βουλιμικες μ περιοδους αναγκαστικα να παρω μερικα κιλα! μετα σταματησε να ζηταει ο οργανισμος μ πραγματα και το ρυθμισα! αλλα εγινε αθελα μου! δεν σκοπευα ΠΟΤΕ να παρω κιλα ηταν ο χειροτερος εφιαλτης μ! αμα γινει κ σε κεινη τοτε θα ξεπεραστει
    Εχεις δικιο στα περι οργανισμου.Κι εγω οι μοναδικες φορες που ειχα αποτελεσματα κι ετρωγα νορμαλ ηταν οταν ασχολιομουν μ αλλα πραγματα κ δεν στερομουν κανενα ειδος τροφης.Οταν με λιγα λογια δεν το χα μονιμως στο μυαλο μου.Μπορει να τρωγα μια σοκολατα και αυτο ηταν,δεν θα το ριχνα μετα σε τουρτες,παγωτα και 1002 αλλα με τη σκεψη του "αφου το γμσα που το γμσα γιατι να μην φαω τα παντα και μετα βλεπουμε."πραγμα που κανω σε βουλιμικες φασεις.
    Εγω αυτη τη στιγμη κανω αυτο που προτεινα και στη λακρι.Και της το προτεινα προκειμενου να μην καταφευγει στις μεθοδους που καταφευγει.Γιατι σιγουρα τρωγοντας υγιεινα δεν θα νιωθει την αναγκη να αποβαλει την τροφη.Και θα νιωθε οτι εχει κ τον πολυποθητο ελεγχο.Κι οταν θα μπαινε το μυαλο τις σε τετοιου ειδους διατροφικες συνηθειες σιγα και σταδιακα θα προσθετε και γαλα,γιαουρτια,ψαρι,κρεας κλπ κλπ.,και αργοτερα τρωγοντας κ ενα παγωτο δεν θα νιωθε πως ηρθε το τελος του κοσμου.
    Νομιζω οτι το κλειδι σ ολα αυτα ειναι να μπορεσεις να μην το χεις συνεχεια στο μυαλο σου,να μην καθοριζει τη ζωη σου,να απασχολεισαι με αλλα πραγματα στη διαρκεια της ημερας,και το βασικο και κυριοτερο που ξαναναφερθηκε να μαθεις να αγαπας,να φροντιζεις και να νοιαζεσαι πραγματικα τον εαυτο σου κι οχι να τον εκδικεισαι.Τωρα το πως επιτυγχανονται ολα αυτα ειναι αλλο θεμα βεβαια.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    niah, έχεις κι εσύ διατροφική διαταραχή?

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  2. ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 05-04-2011, 13:21
  3. ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ
    By mxrist1 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2011, 14:59
  4. δεν νιωθω πλεον τιποτα φιλικο για την κολλητη μου
    By xrisaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2010, 11:40
  5. Με έχω πλέον σιχαθεί!!!
    By bouffos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-02-2009, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •