Η ΔΙΑΙΤΑ ΖΙΓΚ-ΖΑΓΚ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    Η ΔΙΑΙΤΑ ΖΙΓΚ-ΖΑΓΚ

    Βρηκα το παρακατω

    Η δίαιτα on-off

    Τη μία ημέρα τρώτε, την άλλη… δεν τρώτε! Αυτή είναι, σε αδρές γραμμές, η νέα δίαιτα «Τhe Alternate-Day Diet», που κάνει θραύση στο εξωτερικό, κυρίως επειδή θεωρείται εύκολη στην εφαρμογή της. Γνωστή και ως «Τhe Longevity Diet» (η δίαιτα της μακροβιότητας), η νέα δίαιτα υπόσχεται απώλεια βάρους, αλλά και ανακούφιση από το άσθμα, βελτίωση του λιπιδαιμικού προφίλ, ακόμη και προστασία των εγκεφαλικών κυττάρων. Ο εμπνευστής της, ο πλαστικός χειρουργός δρ. James Johnson, δηλώνει ότι αδυνάτισε εύκολα χάρη σε αυτή τη μέθοδο. Ας δούμε, όμως, τι ακριβώς είναι η εναλλασσόμενη δίαιτα και ποια είναι η γνώμη των ειδικών.

    Πώς γίνεται η νέα δίαιτα;
    Καθ’ όλη τη διάρκεια της δίαιτας, τη μία ημέρα θα τρώτε ελεύθερα όσο θέλετε (ΟΝ) και την επομένη θα τρώτε περιορισμένα (ΟFF).

    Τις πρώτες 2 εβδομάδες
    ON Τις 7 «ελεύθερες» ημέρες μπορείτε να τρώτε ό,τι θέλετε, χωρίς όμως να φορτώνετε το στομάχι σας εσκεμμένα, με το σκεπτικό ότι την επόμενη ημέρα θα πεινάσετε.
    ΟFF Τις 7 ημέρες που «δεν τρώτε», δεν πρέπει να υπερβείτε τις 500 θερμίδες ημερησίως. Για το σκοπό αυτό, ο δρ. Johnson συστήνει να εφοδιαστείτε με έτοιμα γεύματα (π.χ. ολιγοθερμιδικά ροφήματα από το φαρμακείο) και σνακ λίγων θερμίδων.

    Μετά τις πρώτες 2 εβδομάδες
    ON Τις «ελεύθερες» ημέρες, ο δρ. Johnson συστήνει να συμπεριλάβετε στο διαιτολόγιό σας υγιεινά τρόφιμα, όπως φρούτα και λαχανικά, και να αποφεύγετε τα τρανς λιπαρά (περιέχονται κυρίως σε συσκευασμένα τρόφιμα). Μάλιστα, στο βιβλίο του, «Τhe Alternate-Day Diet», ο αμερικανός πλαστικός χειρουργός παραθέτει συνταγές υγιεινών γευμάτων.
    ΟFF Τις ημέρες που «δεν τρώτε», μπορείτε είτε να συνεχίσετε να καταναλώνετε 500 θερμίδες ημερησίως είτε να τις αυξήσετε προσλαμβάνοντας έως και το 35% των θερμίδων που συνηθίζετε να καταναλώνετε σε μία «ελεύθερη» ημέρα, ανάλογα με το βάρος που επιθυμείτε να χάσετε και με τις αντοχές σας.
    Διατήρηση του βάρους Αφού χάσετε τα κιλά που επιθυμείτε, μπορείτε να διατηρήσετε το νέο σας βάρος συνεχίζοντας την εναλλασσόμενη δίαιτα σε μια πιο χαλαρή μορφή, δηλαδή καταναλώνοντας τις ημέρες που «δεν τρώτε» το 50-60% των θερμίδων που συνήθως προσλαμβάνετε σε μία «ελεύθερη» ημέρα.

    Σε 10 εβδομάδες, οι 16 παχύσαρκοι που πήραν μέρος στην έρευνα, είχαν χάσει 5-14 κιλά

    Χρήσιμες συμβουλές
    Ο δρ. Johnson συνιστά κατά τη διάρκεια της δίαιτας:
    • Να πίνετε άφθονο νερό.
    • Να ασκείστε, κατά προτίμηση τις «ελεύθερες» ημέρες.
    • Να ζυγίζεστε μία φορά την εβδομάδα, το πρωί μιας «ελεύθερης» ημέρας.

    Το γονίδιο του μεταβολισμού

    Τα οφέλη της δίαιτας των εναλλασσόμενων θερμίδων αποδίδονται, σύμφωνα με το δρ. Johnson, στην ενεργοποίηση του γονι*δίου SIRT1, το οποίο σχετίζεται με το μεταβολισμό, την απώλεια βάρους και τη μακροβιότητα. Επίσης, ο εμπνευστής της νέας δίαιτας ισχυρίζεται ότι επιδρά ευεργετικά στο άσθμα, στις αλλεργίες και στην αρθρίτιδα.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    όμως λέει ότι είναι για παχύσαρκους που χρειάζεται να χάσουν κιλά. αν είσαι ήδη λεπτός και γενικά υγιής για πιο λόγο να ακολουθήσεις μια τέτοια διατροφή? μιλάω για τις πρώτες δύο βδομάδες που δίνει 500 θερμίδες στις μέρες που δεν τρως. στη φάση συντήρησης μου φαίνεται πιο βιώσιμο και πιθανό να μπορέσει κάποιος να το ακολουθήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να την κάνω

  4. #4
    ειδικα η ντολ που εχει ΠΟΛΛΛΑ παραπανίσια κιλά χρειάζεται μια τετοια δίαιτα δέκα εβδομάδων..:ρ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    νομιζω κ εγω εχω αναγκη απ αυτη τη διαιτα:)

  6. #6
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    νομιζω κ εγω εχω αναγκη απ αυτη τη διαιτα:)
    ναι, και συ θες να χασεις κιλα:ρ

    θα με τρελλάνετε σήμερα και συ και η ντολ μου φαίνεται, κοκαλόσουπες..:ρ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω εχω παρατηρησει παντως πως πολοι το κανουν χωρις να το χουν διαβασει καπου, δλδ αν την μια μερα τρωνε τα κερατα τους την επομενη ακριβως θα φανε 5 γιαουρτια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    μπροκεν επειδη η δικη μου βουλιμια οφειλεται στο οτι παιρνω φαρμακα που και να θες να ραψεις το στομα σου δεν μπορεις(remeron,zyprexa),ξερεις αν υπαρχει καποιο φαρμακο εστω και φυτικο με το οποιο να αδυνατιζεις ενω παραλληλα να τρως οτι θελεις (νταξει δεν εννοω και πεντε πιτσες στην καθισια σου)?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ναι, και συ θες να χασεις κιλα:ρ

    θα με τρελλάνετε σήμερα και συ και η ντολ μου φαίνεται, κοκαλόσουπες..:ρ
    τα φαινομενα απατουν θεφανιαααααααααααα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Αν την μια μέρα σαβούριαζα στα ψητοπωλεία μέχρι σκασμού την επόμενη θα μπορούσα σίγουρα να το κάνω! Αλλά δεν νομίζω ότι τότε θα είχα λιγότερα λιπίδια στο αίμα! Καμία άλλη πιο καλή που να περιλαμβάνει και σύσφιξη υπάρχει;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    με αυτα και με αυτα ερχεται και δενει με αυτα που σου ελεγα ντολ οτι φαε οσο θεσ τη μια μερα αρκει την επομενη να μη φασ γιατι το λιποσ αποθηκευεται σε υγρη μορφη και καιγεται την επομενη μερα να τον ακουσ τον μπαρμπα pad :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    τι λετε ρε παιδια ειναι ο,τι χειροτερο αυτη η "διαιτα", δεν χανεις κιλα ετσι, αλλα μετα απο τη στερηση θα φας περισσοτερο, σε βουλιμικο μου φερνει, αμα θελετε πιο αποτελεσματικα ακολουθηστε την διαιτα atkins αλλα ειναι λιγακι επικινδυνη κ θελει συννενοηση με διατροφολογο, το ιδανικο ειναι 3 γευματα την ημερα εκ των οποιων το ενα ειναι φρουτα, αμελι φυτικο ειναι το proactol νομιζω, το alli ειναι καλο αλλα δεν ειναι φυτικο
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    amelie εγω παιρνω τωρα το proactol που ειναι φυτικο. δεσμευει λεει το 30% του λιπους! πριν επαιρνα εκεινο το xenical για 1 χρονο σχεδον...αλλα ειναι για παχυσαρκους κ εχει ορλιστατη.

    lacry αυτη η διαιτα δεν συνησταται σε ατομα με διατροφικη διαταραχη. ατομα με διατροφικη διαταραχη δεν πρεπει να εχουν την λεξη ''διαιτα'' μεσα στο κεφαλι τους για οσο καιρο ασθενουν
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by Militon View Post
    Αν την μια μέρα σαβούριαζα στα ψητοπωλεία μέχρι σκασμού την επόμενη θα μπορούσα σίγουρα να το κάνω! Αλλά δεν νομίζω ότι τότε θα είχα λιγότερα λιπίδια στο αίμα! Καμία άλλη πιο καλή που να περιλαμβάνει και σύσφιξη υπάρχει;
    ναι, μιλιτον....
    για συσφιξη, διαλογισμος...
    συνηθως για συσφιξη κανουμε γυμναστικη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    εγω νομιζω
    οτι αυτη η διαιτα, αν καταφερεις να την κανεις κανονικα, δλδ να μην πεφτεις με τα μουτρα στο φαι τις ελευθερες μερες, αλλα απλα να τρως φυσιολογικα, ειναι σαν να κανεις τις μισες μερες διαιτα. δλδ σε 2 εβδομαδες πρεπει να περιμενεις αποτελεσματα 1 εβδομαδες.
    ΑΛΛΑ
    συμφωνω οτι λογω της στερησης, εχεις ΠΟΛΥ μεγαλυτερη ταση να πεσεις με τα μουτρα, οποτε και ΔΕΝ θα εχεις αποτελεσμα και οπωσδηποτε αντενδεικνυται για ατομα που κανουν βουλιμικα, γιατι ειναι κικ σταρτ για βουλιμικο... στανταρ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαιτα
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 12-11-2007, 20:48
  2. Είναι τόσο κακή μια δίαιτα αστραπή;
    By sandra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2007, 09:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •