Αδιέξοδο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Κοίτα δεν είμαι επιθετική όπου να ναι, είμαι εκεί που με ενοχλούν εκεί που με προσβάλλουν εκεί που προσπαθούν να με υποτιμήσουν ή να με κοροιδέψουν. Το να με απομακρύνουν από τους λίγους φίλους που έχω τόσα χρόνια δεν λέγεται προστασία... Μάλλον βίτσιο είναι. Το να βάζω στόχους και να γελάνε (λες και είπα ότι θα πάω κολυμπώντας στο φεγγάρι να χτίσω μια βίλα με εσωτερική πισίνα και θα έχω τον Ε.Τ. να κάνει την καμαριέρα) δεν είναι αυτό που λέμε νοιάζομαι για σένα θέλω να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου μάλλον το αντίθετο. Αυτά συνέβεναν πάντα ακόμα και όταν έκανα τη θεραπεία, η ψυχίατρος τα ξέρει όλα αλλά κρατάει ουδέτερη στάση δεν ξέρω ίσως επειδή είναι σόι με τον πατέρα μου... Ίσως επειδή συναναστρέφεται μαζί του.. δεν έχω ιδέα πραγματικά συνήθως το μυαλό μου έτρεχε πολύ γρήγορα και σύντομα έβρισκα τρόπο να ξεφύγω από τέτοιες καταστάσεις.. Έχω σκαλώσει γι αυτό διάβασα αρκετές ώρες αυτό το φόρουμ και είπα να ζητήσω βοήθεια εδώ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κοίτα, το γεγονός ότι η ψυχίατρος είναι συγγενής σας, αυτό μπορεί να σημαίνει και συναισθηματική εμπλοκή δική της που δεν είναι καλό για την θεραπευτική σχέση. Πρέπει ο ψυχίατρος να είναι ένας ξένος που θα τα βλέπει όλα αντικειμενικά και θα μπορεί να κρίνει ψύχραιμα. Το γεγονός ότι έχεις μια διαταραχή προσωπικότητας δεν σημαίνει ότι έχεις αποτρελαθεί κιόλας...Μπορεί και οι δικοί σου να σφάλλουν και μάλιστα σοβαρά. Γιατί δεν πηγαίνεις σε άλλο ψυχίατρο καλύτερα;



    Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Όταν λες σε προσβάλλουν και σε κοροιδεύουν, τι εννοείς ακριβώς; Δώσε μου μερικά παραδείγματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Θα κοιτάξω αν υπάρχει άλλος και θα αν μπορέσω θα πάω. . Τι να σου πω τώρα ντρέπομαι... Ήθελα να δώσω πανελλήνιες και όταν το είπα γέλασε μου είπε ότι απέτυχα μια φορά αρα δεν θα πετύχω και τώρα ήθελα να μάθω μια ξένη γλώσσα και πάλι γέλασαν, γενικότερα ψαχνόμουν με δραστηριότητες και γνώσεις και τέτοια αλλά πάντα όταν έλεγα κάτι γελούσαν και έλεγαν εδώ απέτυχες στις πανελλήνιες τι ψάχνεις? η Λίλιθ η γάτα μου είναι μωράκι ακόμα και θέλει παιχνίδι όταν πάει κοντά σε άτομο της οικογένιας εκείνο με καταριέται και με βρίζει με βαριές κουβέντες καταριέται και τη μικρή ντάξει εμένα αλλά και το παιδί???!! Εκεί να μην τα κάνω όλα στάχτη και μπούρμπερη?. Η μάνα μου έκανε απόπειρες αυτοκτονίας για τα δικά της θέματα και μου λεγανε ότι εγώ την αναγκάζω να τα κάνει δεν είχα καμία σχεση με τη δική της ζωή και φυσικά μου έχει μίνει και η ταμπέλα Μητροκτόνος όταν μου φορτόνουν την βλακεία του κάθενος να μην αρχίσω το κράξιμο?. Ντάξει.. το γεγονός ότι μία φορά στη ζωή μου κατάφερα να αδυνατίσω λίγο ήταν αρκετό για να με φωνάζουν σήμερα πρεζάκι και φυσικά να με ταίζουν και να προσπαθούν να με πείσουν ότι είμαι στα όρια ανορεξίας (μιλάμε για 65 κιλά με ύψος 1.68 τότε). Δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια βαριά πράματα. Όσο για δουλειά.. κλάφτα! Αυτά είναι κάποια παραδείγματα ελπίζω να σε κάλυψα αν όχι μου λες.. Ή έρχεται και μ λέει από ανθρωπισμό σε κρατάω εδώ έχεις καταστρέψει την οικογένεια και τα οικονομικά μας! από που κι ως που? εγώ τον έβαλα να κάνει 40 δάνεια? εκεί να μην σκονοβολήσω το σύμπαν? Είμαι υπερβολική λες? Όσο ήμουν πιτσιρίκα και τον είχα ακόμα πρότυπο μέχρι 14 να σου πω με σάπιζε στο ξύλο για να κάθομαι να διαβάζω και να του φέρνω καλούς βαθμούς και αν πάνω στην αγανάκτισή μου του έλεγα καμια κουβέντα θυμάμαι με έβαζε να γονατίζω και με το κεφάλι να ακουμπάει στο πάτωμα να του ζητάω συγνώμη.. και εκείνος να απαντάει δεν σε συχωρώ παχύδερμο κοπρόσκυλο κηφήνα.. ότι του κατέβενε!. Κάθε μέρα το σκέφτομαι και τον μισώ ακόμα πιο πολύ και ευγνωμονώ το θεο που με έκανε διαταραγμένη και του είπα όσα δεν τόλμησε να του πει κανείς γιατί στον έξω κόσμο όλοι τον θεωρούν αγαθό ανθρωπάκι του θεού κυριολεκτικά.. .. και φυσικά αν του αναφέρω κάποιο γεγονός προσπαθεί να με μπερδέψει και να με πείσει ότι ποτέ δεν έγινε κάτι τέτοιο.. ευτυχώς που ζουνε κι αλλοι εδώ μέσα και όταν προσπα8ει να με μπερδέψει έρχονται οι άλλοι να του πουν κοφτο ψέμα. Δεν σας κρύβω ότι κάποτε τα κατάφερε και με έπεισε για λίγες μέρες ότι όσα θυμόμουν ήταν σενάρια του μυαλού μου εκείνες τις μέρες έτσι που ένιωθα σαν χαμένη να ψάχνω στα χρόνια που πέρασαν τι είναι αληθινό και τί όχι!! και έρχομαι να αναρωτηθώ αυτά κάνουν όλοι οι "λογικοί"? είμαι υπερβολική?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μην ντρέπεσαι ρε συ! Γι' αυτό είμαστε εδώ! Αν είναι έτσι όπως μου τα περιγράφεις. Τότε σίγουρα φταίνε και οι δικοί σου. Μάλλον αυτοί χρειάζονται ψυχολόγο. Γιατί προσπαθούν με τόση μανία να σε υποβαθμίσουν δεν το καταλαβαίνω. Μήπως έχεις γίνει το εξιλαστήριο θύμα στις δικές τους διαμάχες; Μήπως κάποιος από τους γονείς σου, έχει και αυτός πρόβλημα με διαταραχή προσωπικότητας;


    Όλα αυτά τα γνωρίζει η ψυχίατρος και δεν μιλάει; Είναι δυνατόν;

    Η μητέρα σου για ποιο λόγο έκανε απόπειρα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Εικονικά για τις εντάσεις που είχαμε μέσα στο σπίτι τότε δεν ξέραμε τι παιζόταν με εμένα. Όλα τα ξέρει η ψυχίατρος κι εγώ δεν ξέρω αν η ουδέτερη στάση που κρατάει είναι ο σωστός ρόλος που πρέπει να έχει. Α κάποιο μύνημα σας έλεγε κάτι για αυτοπαρατήρηση κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να το καταφέρω αφού με τούτα και με κείνα κρατάω αποστάσεις ασφαλείας από τον περισσότερο κόσμο καταλαβένετε το λόγο. Τα όσα συνέβεναν εδώ εισ βάρος μου φρόντιζα να τα κουβεντιάζω με την αδερφή μου που ήταν παρουσα σε αυτά τα γεγονότα εμμ τη ρωτούσα αν είμαι υπερβολική αν όντως τα πράγματα εδώ μέσα είναι τόσο ανώμαλα όσο τα βίωνα .. κα μου έλεγε ότι όντως ήταν ανώμαλα όλα αυτά. Σύμφωνα με τα γεγονότα σας μιλάω

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Στο ξύλο που αναφέρθηκε θυμήθηκα τους δικούς μου γονείς που εντάξει δε με τσάκιζαν τα κόκκαλα, σήκωναν όμως χέρι. Υπερπροστατευτικό περιβάλλον αποτελούμενο από γονείς ανασφαλείς, που προσπαθούν να καλύψουν την ανασφάλεια τους με το στραγγαλισμό (βιασμό, λεκτικό και ψυχολογικό) της προσωπικότητας του παιδιού. Τα κίνητρα και οι στόχοι του παιδιού είναι αυτά που επιτάσουν οι γονείς με αποτέλεσμα το παιδί να μην έχει προσωπικές επιλογές και κατ' επέκταση μία ολοκληρωμένη εικόνα για τον εαυτό του. Ο εαυτός του, είναι αυτός που με βία προσπαθούν να επιβάλουν οι γονείς οι οποίοι, αισθανόμενοι πως έχουν το αλάθατο του Πάπα, δρουν ανεξέλεγκτα, με μότο, τσιτάτο, "για το καλό σου, όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις κλπ". Αν το παιδί τολμήσει να πει τι επάγγελμα θέλει να κάνει, στην πρώτη πράξη αποκομίζει την ειρωνεία των γονέων και σε δεύτερη την ειρωνεία των συγγενών που όλος τυχαίος, έχουν τις ίδιες απόψεις με τους γονείς.......Αποθαρρυμένο το παιδί σε ένα τέτοιο εχθρικό περιβάλλον αντιλαμβάνεται πως η όποια αντίδραση, μοίαζει με μπουνιά σε μαχαίρι και δει ιδιαίτερα κοφτερό.
    Ο γιατρός. Ο γιατρός λέει πως εξετάζει το παιδί και όχι τους γονείς. Μέχρι να αποφασίσει να καλέσει και τους γονείς, το παιδί θα έχει ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή, θα καταβάλει τις προσπάθειές του, μέσα όμως στο ίδιο οικογενειακό περιβάλλον. Μοίαζει με την περίπτωση του ασθενούς που έχει πυρετό και αντί να δούνε γιατί έχει πυρετό, του δίνουν μια ασπιρίνη μπας και φοβηθεί ο πυρετός και φύγει. Τις ίδιες "ασπιρίνες" δίνει και ο ψυχίατρος και όταν δει πως δε φεύγει ο "πυρετός" ίσως αποφασίσει να κοιτάξει την αιτία δλδ το οικογενειακό περιβάλλον".
    Έτσι τα βίωσα φίλη μου. Μπορεί να βρεις κοινά σημεία, μπορεί και όχι. Η αφήγησή σου εδώ, αν έγινε και στην γιατρό και την άφησε ασυγκίνητη, τι να πω!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Εικονικά για τις εντάσεις που είχαμε μέσα στο σπίτι τότε δεν ξέραμε τι παιζόταν με εμένα. Όλα τα ξέρει η ψυχίατρος κι εγώ δεν ξέρω αν η ουδέτερη στάση που κρατάει είναι ο σωστός ρόλος που πρέπει να έχει. Α κάποιο μύνημα σας έλεγε κάτι για αυτοπαρατήρηση κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να το καταφέρω αφού με τούτα και με κείνα κρατάω αποστάσεις ασφαλείας από τον περισσότερο κόσμο καταλαβένετε το λόγο. Τα όσα συνέβεναν εδώ εισ βάρος μου φρόντιζα να τα κουβεντιάζω με την αδερφή μου που ήταν παρουσα σε αυτά τα γεγονότα εμμ τη ρωτούσα αν είμαι υπερβολική αν όντως τα πράγματα εδώ μέσα είναι τόσο ανώμαλα όσο τα βίωνα .. κα μου έλεγε ότι όντως ήταν ανώμαλα όλα αυτά. Σύμφωνα με τα γεγονότα σας μιλάω
    και γω σύμφωνα με αυτά που λες, βγάζω το συμπέρασμα ότι κάποιοι άλλοι έχουν το πρόβλημα και όχι εσύ. Πήγαινε καλύτερα σ' έναν άλλο ψυχίατρο και κάνε συστηματική δουλειά μαζί του. Ξεκίνησε να δώσεις ξανά πανελλήνιες και να περάσεις εκεί που θέλεις. Είναι δυνατό αυτό στην παρούσα φάση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κάτι άλλο που θα ήθελα να σημειώσω είναι πως όταν λέω αυτοπαρατήρηση, εννοώ εσύ μόνη σου για τον εαυτό σου. ΜΕΣΑ ΣΟΥ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Panoslnk έτσι όπως τα λες είναι δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα, η γιατρός τις πρώτες φορές που της μίλησα βούρκωνε αλλά δεν μιλούσε. Τώρα προσέχω τον τρόπο μου να μην την φέρνω σε τέτοια θέση :) . Gypsy Cello Μου είναι αδύνατον να το κάνω αυτό εφόσον όλα όσα κάνω και λέω μου φαίνονται λογικά θα ηρεμήσω και θα κάνω μια προσπάθεια. Σήμερα άρχισα να ψάχνω άλλο ψυχίατρο αλλά από ότι έμαθα δεν υπάρχει άλλος στο νησί έτσι μου είπε. Θα δούμε μακάρι να κάνω λάθος, θα το ψάξω λίγο ακόμα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το να βρεις άλλον γιατρό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις κι αν γίνεται μην το πεις στους γονείς σου γιατί θα επέμβουν. Σου εύχομαι καλό κουράγιο κι ότι θέλεις εδώ είμαστε :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Πληροφοριακά φίλη μου, οι σχέσεις μου με τους γονείς μου βελτιώθηκαν όταν στο τραπέζι καθίσαμε εγώ, οι γονείς μου και ο γιατρός. Ο τελευταίος ακούγοντας τις απόψεις όλων, μας ενημέρωνε που ο καθένας είχε δίκιο ή όχι και πως να αποφεύγουμε τις εντάσεις. Αυτό βοήθησε πολύ όλους μας και τώρα η συμβίωση μαζί τους είναι πολύ καλύτερη. Ρόλο βέβαια έπεξε και το γεγονός πως είχανε τη διάθεση να ακούσουν κάποιον τρίτο. Μέχρι τότε είχαν συνηθίσει να μην ακούνε τρίτους αλλά μόνο το ότι μεταξύ τους αποφάσιζαν να κάνουν.....Ελπίζω να τα πας καλύτερα :)

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ειλικρινα λυπαμαι για οτι σου συμβαινει!! ειναι κριμα να μην μπορεις να χαρεις το καλοκαιρακι σου οπως καθε αλλη κοπελα .

    Απο την αλλη εξοργιζομαι οταν βλεπω παιδια , κοριτσια σαν εσενα που δεν εχουν κανα κουσουρι ,που ειναι μια χαρα ,μεσα σε μια κανονικη οικογενεια με τα προβληματα της βεβαια αλλα εχεις μια στςεγη και ενα πιατο φαη, ξενερωνω οταν εσυ φιλη μου δεν μπορεις να χαρεις τα νιατα σου!! μακαρι να μπορουσα να κανω κατι ! νιωθω τοσο οργη για αυτο που σου στερει ολα αυτα τα ωραια !! μακαρι να ηταν τοσο ευκολο να ανοιγες απλα την πορτα και να εβγαινες εξω να πας σε καποιο κλαμπ , σε καποιο παραλιακο μπαρ να διασκεδασεις!! και καθε αλλος νεος νεα του φορουμ να μπορουσα να σας επερνα βολτα να ερχομασταν στην παραλιακη ,στα νοτιο ανατολικα προαστια της αττικης ( δεν υποτιμο την υπολοιπη πανεμορφη Ελλαδα απλα εκει μενω και αυτα ξερω καλα) και να διασκεδαζατε οπως καθε νεο παιδι !! δεν ξερετε ποσο σας ζηλευω εγω και καθε αλλος που δεν εχει τα χρονια σας!!

    Δεν παραβλεπω την δυσκολια του λογου για τον οποιο και δεν υπαρχη ορεξη ! ουτε κανω τον γιατρο οπως καποιες εδω μεσα για να πω την λυση , αλλα ας προσπαθησετε βρε παιδια!! ειναι πολυ κριμα να χανετε τα πιο ομορφα χρονια σας !!

  13. #28
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post

    Δεν παραβλεπω την δυσκολια του λογου για τον οποιο και δεν υπαρχη ορεξη ! ουτε κανω τον γιατρο οπως καποιες εδω μεσα για να πω την λυση , αλλα ας προσπαθησετε βρε παιδια!!
    ναι, αλλα δεν σε είδα να απαντάς σε αυτή "που κάνει το γιατρό εδώ μέσα"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Panoslnk Στο τραπέζι έχουμε κάτσει όλοι μαζί αρκετές φορές με γιατρό και γονείς. Δεν βλέπω βελτίωση ακόμα και όταν περνάνε οι μέρες χωρίς να βγαίνει κουβέντα από το στόμα μου πάλι κάπως θα "προκαλέσω" και θα γίνουν όλα κουλουβάχατα! τέλος πάντων . Να αλλάξω γιατρό αν υπάρχει κάποιος άλλος στο νησί είναι αδύνατον αφού όποτε βγω από το σπίτι (μόνο για γιατρό) με συνοδεύει ο Κέρβερος. συγνώμη για την καθυστέρηση διάβαζα τα άλλα θέματα σας. :)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    GiorgosPanou Δυστηχώς αυτό ζω . Και απότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή από το να συμφιλιωθώ με αυτό ίσως έτσι γίνουν καλύτερα τα πράγματα.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. αδιεξοδο
    By otinanai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-04-2011, 13:19
  2. Αδιέξοδο...
    By Oblis_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 17-03-2011, 21:57
  3. Αδιέξοδο
    By tonia1804 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2011, 10:56
  4. Αδιέξοδο...
    By Ariadni87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 25-04-2010, 01:26
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •