ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΠΡΩΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΠΡΩΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ!

    Παιρνω το θαρρος να προτεινω μια δοκιμασια σε ολους μας ! Μια προσπαθεια για λιγες μερες , να γινουμε καλυτεροι απο οτι ειμαστε εως τωρα!

    Σας προτρεπω λοιπον να συμμετασχουμε σε ενα πειραμα !Ακουγετε τρελο ε? ε ! και εσεις τι αλλο περιμενατε απο εμενα? ¨) Δεν ειναι παντος κατι που θα σας κοστισει τοσο πολυ ωστε να το δειτε αρνητικα αυτο που σας λεω.

    Προτεινω λοιπον να αλλαξουμε για λιγο τον τροπο αντιληψης μας για τους γυρο μας , μπορουμε να μιλαμε με πιο ευγενεια , να εχουμε ως πρωτη σκεψη μια θετικη γνωμη για το τι θα θελει αυτος που μας πλισιαζει και ζητα κατι απο εμας , οπως και το αντιστροφο , οταν ξεκιναμε μια κουβεντα ,οταν απετουμε η ζηταμε κατι να το κανουμε με χαμογελο .

    Αυτο μπορει να γινει στην πραξη με τους εξεις ευκολους τροπους , με το να ειμαστε πιο ευχαριστοι στις κοινωνικες μας επικοινωνιες , με το να εχουμε ως πρωτη ενεργεια την θετικη φαση μας ,πρωτη σκεψη μια καλοπροαιρετη γνωμη , μπορουμε να κανουμε συνεχεις ευχαριστες σκεψεις , στο σπιτι , στην δουλεια ,ακομα και στον δρομο , π.χ. εκει που θα βριζαμε εναν κακο η απροσεκτο οδηγο να το καταπιουμε και να του σκασουμε ενα χαμογελο αντι να του σκασουμε καμια μουτσα η καμια κλωτσια! Το ιδιο μπορουμε να κανουμε και εδω , στο φορουμ , να γραφουμε με πιο ανεκτικοτητα ως πρως τις διαφορετικες απο τις δικες μας αποψεις.

    Ολο αυτο το εγχειρημα για καποιους θα ειναι δυσκολο ,για αλλους ευκολο και για αλλους το εχουν ηδη κανει στην καθημερινοτητα τους ! . Ξερω πως πολλοι ουτε καν θα το προσπαθησετε ! παντως οποιος - οποια θα θελει να συμετεχει στο πειραμα αυτο ας δυλωση συμετοχη !¨) , ας το επιχειρησουμε για 4-5 μερες !! δεν ειναι τιποτα τρομερο ! και μετα ας δουμε ας πουμε για τα αποτελεσματα ,ας δουμε τις συνεπειες του πανω μας!

    Τι λετε? ειστε μεσα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αυτο που γραφεις φιλε το νιωθω και το σκεφτομαι τη τελευταια βδομαδα σχεδον. ηθελα να ξαναγινω καλος ανθρωπος, κοινωνικος, εργατικος, με τη καλη κουβεντα στο στομα, οπως πρεπει! ελεγα να ξαναρχισω να πιστευω και στον Θεο μαλιστα, μετα απο προτροπη της χρηστριας Lou, κι αφου μου εστειλε ενα μηνυμα και με επηρεασε. ομως δε τα καταφερνω και τοσο καλα γμτ, οσο κι αν θελω να γινω κοινωνικος και να γνωρισω ατομα, οταν η μοναξια υπαρχει παντου τριγυρω σου, και δεν εχεις συνηθισει κι εσυ να πεις παω γινομαι μελος καπου ετσι ξεκαρφωτα απλα να βρω κοσμο, τοτε σου φαινεται δυσκολο να ξεκολλησεις απ'αυτη. ειδικα οταν ο κοσμος συνεχιζει και ειναι πολυ αδιαφορος και δε νοιαζεται αν ζεις ή πεθανες. οπως και δυσκολο βρισκω το να μιλαω καλυτερα, να μη χρησιμοποιω κακες λεξουλες, και να μη παει το μυαλο μου συνεχως στο πονηρο και ειδικα το σεξ. φταιει και το καλοκαιρι τωρα, και η λιμπιντο μας ειναι στα υψη. οπως και να εχει, προσπαθω να ξαναγινω οπως θελουν, ενα υπακουο κι ακακο σκυλακι ετοιμο να το διαταξουν και να το κανουν οτι θελουν. θα αρχισω να μοιραζω αγκαλιες σε οποια βρω μπροστα μου!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχεις δικιο ,δυστυχως αλλα εχεις, οι πιο πολλοι ανθρωποι κοιταν την παρτη τους , οι πιο πολλοι που θα μπορουσαν να γινουν φιλοι μας την βλεπουν οτι αμα τους πλυσιασεις ,την βλεπουν πως θελεις κατι να τους αρπαξεις , την ψωνιζουν πιστευωντας πως ειναι κατι συμαντικο , αστα να πανε εχει χαθει η αθωοτητα.

    Απο την αλλη οι γυναικες μολις πας να κανεις το ιδιο σε σνομπαρουν , σου μηλαν με ενα υφος βασιλικο , λες και ειναι σταρ του χολυγκουντ! νωμιζουν οτι δεν εχεις κατι που να θελουν απο εσενα και ο μονος τους σκοπος ειναι να σε ταπυνοσουν οσο πιο γρηγορα και οσο πιο δυνατα γινετε ! και μετα απορουν γιατι εχουν τετοια καταλυξη οι σχεσεις τους !

    Μεσα απο αυτο το θεμα προτεινω να το κανουμε εστο για λιγες μερες , δεν ειναι τυποτα, ξρω ξρειες πως δεν θα αλλαξουμε το κοσμο , αλλα εστο και εδω μεσα αμα τους γραφουμε και μας γραφουνε ολοι με ενα πιο θετικο κλιμα , δεν λεω οτι θα γινει καμια επανασταση στην συμπεριφορα των ανθρωπων , απλα να δουμε πως θα ηταν , εστο και για μια στιγμη!

    Μην με παρεξηγειτε , ισως ειναι τα ναρκωντικα που με κανουν να γραφω τετοια χυπικα θεματα! ισως φταινε αυτα που εχω τοσο ρωμαντικες ιδεες και σκεψεις ισως.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Εγώ πάλι σκέφτομαι για λίγες μέρες να γίνω μαλακισμένο και να κάνω στους άλλους όσα μου κάνουν αυτοί. Έτσι για αλλαγή βρε αδελφέ.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Leo buscalia - Να ζείς να αγαπάς και να μαθαίνεις??
    there's too much blood in my caffeine system

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Καλή ιδέα! Επίσης γελάστε ακόμα και όταν θα προσπαθήσουν να σας κοροιδέψουν και σας βρίσουν...:D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γιώργο Πάνου, μην παραμυθιάζεσαι, όσο ακόμα παίρνεις πρέζα όλα αυτά περί καλύτερων ανθρώπων κτλ τα αναιρείς... Κάνε την αρχή με τον εαυτό σου και η κοινωνία θα γίνει αμέσως πολύ-πολύ καλύτερη. Στο χέρι σου είναι...

  8. #8
    Quote Originally Posted by streidi View Post
    Γιώργο Πάνου, μην παραμυθιάζεσαι, όσο ακόμα παίρνεις πρέζα όλα αυτά περί καλύτερων ανθρώπων κτλ τα αναιρείς... Κάνε την αρχή με τον εαυτό σου και η κοινωνία θα γίνει αμέσως πολύ-πολύ καλύτερη. Στο χέρι σου είναι...
    ακριβώς όμως....:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν ξέρω πόσο καλή είναι αυτή η ιδέα και κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει σε μια κοινωνία που είναι σχιζοειδής. Εγώ προσπαθώ να είμαι θετική απέναντι στους άλλους αλλά αν με κάποιους δεν ταιριάζω, δεν ταιριάζω, τι να κάνουμε; Το κακό είναι όπως λέει και ο ΚΕΝΟ ότι όταν έχεις συνήθισει μόνος σου μετά ανοίγεσαι πιο δύσκολα. Το καλός άνθρωπος δεν σημάινει απαραίτητα κοινωνικός. Αυτό εξαρτάται από τον κάθε χαρακτήρα. Από μια άλλη άποψη, η επιθετικότητα και η εχθρότητα είναι στοιχεία που ενδημούν στην ανθρώπινη φύση και δεν πρέπει να καταπιέζονται προς χάρην της ισορροπίας της ψυχής. Ο Φρόυντ ήθελε πάντα να έχει έναν πολύ καλό φίλο και έναν μισητό εχθρό. Πολύ σοφό πιστεύω γιατί μπορούσε να διοχετεύει την επιθετικότητα του στους εχθρούς και όχι στους δικούς του ανθρώπους.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    new york!!
    Posts
    25
    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω...αμα πετυχει δλδ δω αλλαγη τι να πω τοτε θα αναγνωρισω οτι εγω εχω το προβλημα και θα αρχισω να αλλαζω μεχρι εκει που μπορω βεβαια αλλα οχι σε ολους σε συγκεκριμενα ατομα γιατι δεν βγαζω τον κακο μου εαυτο σε ολους!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by homer View Post
    Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω...αμα πετυχει δλδ δω αλλαγη τι να πω τοτε θα αναγνωρισω οτι εγω εχω το προβλημα και θα αρχισω να αλλαζω μεχρι εκει που μπορω βεβαια αλλα οχι σε ολους σε συγκεκριμενα ατομα γιατι δεν βγαζω τον κακο μου εαυτο σε ολους!!
    και η προσπαθεια μετραει! κατι θα βγαλεις απο αυτο !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Γιώργο τι κάνεις με το θέμα σου; Πως είσαι;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    new york!!
    Posts
    25
    Μακαρι γιατι δεν βλεπω αλλον τροπο...ξερεις καμια φορα η ευγενεια σε ανθρωπους που δεν το περιμενεις μπορει να ειναι το καλυτερο πραγμα που σου εχει συμβει...2 πραγματα μπορω να παθω ή να μου βγει σε καλο ή να πω για μια ακομη φορα 'ποιος ο ο λογος αφου παλι το ιδιο θα ειναι'...αντε να δουμε!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Εγω το κανω ολη μου την ζωη.... λιγη ανταποκριση... αλλα βλεπω ανταποκριση :) ακομη και αυτο μου κανει.Αλλαζω τον κοσμο γυρω μου!
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    new york!!
    Posts
    25
    Βρε ithaki αυτο το εκανες και σε ανθρωπους που πιστευες οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν με τπτ? Γιατι στο ατομο ας πουμε που θελω να το αρχισω (δλδ θα ξεκινησω απο αυτο και μετα θα το εφαρμοσω και στους αλλους) δεν βλεπω μεχρι στιγμης καποια ουσιωδης αλλαγη...Ποσο περιμενε και ποση υπομονη να κανεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρυθμιες ... θελω λιγες πληροφοριες
    By konsav92 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 111
    Last Post: 25-10-2019, 02:11
  2. πως γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι?
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 04-02-2011, 00:20
  3. Ένα ενδιαφέρον πείραμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-2010, 20:20
  4. Συνταγες με λιγεσ θερμιδεσ!!
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 07-06-2010, 22:51
  5. πως μπορεις να κανεις μπαχαλο τη ζωη σου μεσα σε λιγες μερες?
    By chrisaoik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 02-02-2009, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •