Η ΠΡΟΣΕΛΗΝΩΣΗ? ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΑΨΟΓΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ? ΤΗ ΝΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    Η ΠΡΟΣΕΛΗΝΩΣΗ? ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΑΨΟΓΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ? ΤΗ ΝΑΣ

    Στο άλλο thread, για θεωρίες συνομωσίας, αναφέρθηκε και το θέμα της επίσκεψης στη σελήνη.
    Θα ήθελα να δώσω αυτά που κατάλαβα εγώ.

    Eίχα δει στην τηλεόραση αυτό το ντοκυμαντέρ που υποστήριζε ότι δεν έγινε ποτέ προσελήνωση. Ήταν τόσο πειστικό, με επιχειρήματα και το πίστεψα σε μεγάλο ποσοστό. Δηλαδή σκέφτηκα ότι ίσως ένα 80% να είναι αλήθεια και ένα 20% ψέμα.

    Και για περίπου ένα χρόνο πίστευα ότι μάλλον ήταν ψέμα η κατάκτηση της σελήνης.
    Υπήρχαν πολλά επιχειρήματα, ένα από αυτά που με συγκλόνισαν ήταν ότι πολλές φωτογραφίες στη σελήνη είχαν διπλή σκιά, και αυτό υποστήριζαν ότι οφειλόταν σε τεχηντό διπλό φως. Πράγματι, ακόμα και στο ίντερνετ αν έψαχνε κανείς θα έβρισκε τέτοιες φωτογραφίες. Και είχα ψάξει και είχα δει 1-2.

    Αργότερα, έτυχε να δω ένα άλλο ντοκυμαντέρ που αναφερόταν και σε αυτό το "ψέμα της προσελήνωσης". Σε αυτό, κάποιος μιλούσε και υποστήριζε: "πώς είναι δυνατόν να λένε τέτοια ψέματα. Φυσικά και πήγανε στη σελήνη". Ο ίδιος ανέφερε το θέμα των διπλών σκιών. Είπε ότι η γη για τη σελήνη είναι ακριβώς όπως βλέπουμε εμείς το φεγγάρι. Αλλά η γη που είναι 60 περίπου φορές μεγαλύτερη θα έχει δίνει και 60 φορές περισσότερο φως. Φανταστείτε λοιπόν ένα φεγγάρι 60 φορές μεγαλύτερο και 60 φορές φωτεινότερο. Αυτό το φεγγάρι θα δίνει τόσο φως που να μπορεί να δημιουργήσει και σκιά. (Όσοι έχουν παρατηρήσει σε περιοχές που δεν υπάρχει φως, με το φως του φεγγαριού μπορεί κάποιος να βλέπει να περπατά τη νύχτα. Πόσο μάλλον αν είναι 60 φορές περισσότερο). Έτσι, υποστήριζε ότι οι διπλές σκιές οφείλονται στο ταυτόχρονο φως από την ήλιο και από το φεγγάρι (που για τη σελήνη "φεγγάρι" είναι η γη).
    Και είπε ο ίδιος: "πώς είναι δυανατόν να πουν ένα τέτοιο ψέμα, ή πώς είναι δυνατόν αυτοί που έκαναν το ντοκυμαντέρ να μην το γνώριζαν;"

    Καταλαβαίνοντας λοιπόν ότι στο ντοκυμαντέρ που ανέφερε ότι ποτέ δεν έγινε προσελήνωση, υπήρχε ένα ψέμα, μια ανακρίβεια, κατάλαβα ότι και τα υπόλοιπα θα ειναι ψέματα ή/και ανακρίβειες. Συνεπώς, τώρα η σκέψη μου είναι πώς σίγουρα έγινε προσελήνωση.


    http://www.toptenz.net/wp-content/up...-landing-4.jpg
    Μεγαλύτερη εδώ http://americanmonsters.com/site/wp-...oon_apollo.jpg
    Σε αυτή τη φωτογραφία αναφερόταν πώς γίνεται να είναι φωτεινή η μποροστά πλευρά της σεληνακάτου και η μπροστά όψη του αστροναύτη αν το φως πέφτει από πίσω (όπως φαίνεται από τη σκιά); Γιατί η σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα και δεν μπορεί να γίνει διάχυση του φωτός!

    Επίσης εδώ, η γη φαίνεται σαν τεράστιο "φεγγάρι" της σελήνης.
    http://photos.imageevent.com/afap/sp...-Apollo-11.jpg

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τωρα την εποχη της ψηφιακης τεχνολογιας και του photoshop που μπορεις να κανεις θαυματα , το ιδιο θεμα θα παρουσιαστει πολλες φορες. Δεν μπορεις πλεον να πιστεψεις φψτογραφιες , βιντεο και οτιδηποτε εχει παραχθει. Οποτε ο καθενας θα βγαζει και μια θεωρια συνομωσιας , την οποια δεν θα μπορεις και ουσιαστικα να αντικρουσεις.

    Εδω δεν μπορεις να αντικρουσεις τα πιο πασιφανη.

    Τεσπα , πιστευω παντως οτι για την προσεληνωση στην οποια εμπλεκονται δεκαδες χιλιαδες εργαζομενοι πανω σε αυτο καμμια δεκαετια πανω-κατω , θα ηταν εξαιρετικα απιθανο να μην εχει γινει. Δεν μπορει κατι τετοιο να ξεγελασει - κρατηθει κρυφο απο οτσα εμπλεκομενα ατομα.

    Αλλα υπαρχουν πολλα τρελλα παραδειγματα συνομωσιων. Παραδειγματα που ουρλιαζει η λογικη οτι ειναι απιθανο να ισχυουν θεωριες συνομωσιας ,που ειναι απλως υποκυηματα της φαντασιας αλλα ο κοσμος τεινει να τα πιστευει .

    Και ξερεις κατι?

    Ακομα και να αποδειξεις βασει λογικης οτι το επιχειρηματα τους ειναι ατοπα δεν θα αλλαξουν γνωμη γιατι ετσι λειτουργουν οι περισσοτεροι. Απλουστατα δεν αλλαζουν γνωμη και συνεχιζουν να λενε τις μπαρουφες τους , οσες απιθανοτητες μπορει να εμπεριεχουν αυτες.

    Και στην πορεια κατασκευαζουν και αλλες απιθανοτητες , με οπλο την φαντασια και χωρις κανενα ουσιαστικο επιχειρημα. Με βγαζει απο τα ρουχα μου πολλες φορες αυτο , δεν μπορω να το καταλαβω.

    Δεν ξερω ειναι μαλιστα ενδιαφερον ψυχολογικο και κοινωνικο φαινομενο θα ελεγα.

    Και δεν ειναι καθολου αθωο.

    Εαν χρειαστει να φτιαξουμε κατι μεγαλο σαν ανθρωποτητα και χρειαστουμε τη συνεναιση των πολλων ανθρωπων , τοτε πισω απο αυτο το μεγαλειωδες εργο θα υπαρχουν και μερικες θεωριες συνομωσιας , οι οποιες εχουν την δυναμη να αποτρεψουν να γινει οτιδηποτε.

    Και φυσικα τα ΜΜΕ που εχουν τη δυνατοτητα στις φωνες οι οποιες δεν γνωριζουν τιποτα να ακουστουν σε ολη την υφηλιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τωρα την εποχη της ψηφιακης τεχνολογιας και του photoshop που μπορεις να κανεις θαυματα , το ιδιο θεμα θα παρουσιαστει πολλες φορες.
    Αυτό είναι σίγουρα ένας μεγάλος παράγοντας καχυποψίας. Εκτός αυτού τα ΜΜΕ δεν λένε πάντα την αλήθεια. Πρέπει να είναι κάποιος πολύ αθώωος για να πιστεύει το κάθε τι που ακούει στις ειδήσεις. keep, στην εποχή μας ούτε στην αφή δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη.

    Όμως θα έχουμε να μιλάμε για ένα τεράστιο ψέμα εφόσον γίνει παραδοχή στη συνέχεια πως το διάστημα δεν έχει μπορέσει να το επισκευτεί άνθρωπος. Άλλωστε εδώ και αρκετά χρόνια το μόνο που στέλνουν σε άλλους πλανήτες είναι διαστημόπλοια-ρομπότ.. σαν να φοβούνται ένα πράμα. Μια πιθανότητα είναι η προσελήνωση να έγινε μετά από πολλές προσπάθειες και η δήθεν πρώτη φορά να ήταν απλά ένας θρίαμβος προπαγάνδας των Αμερικανών απέναντι στην Ρωσία. Προφανώς είναι πανάκριβο ένα ταξιδάκι στο φεγγάρι.. ποιός ξέρει μπορεί να βρήκαν και κάτι στο φεγγγάρι το οποίο να συνέβαλε στην ανάπτυξη της τεχνολογίας (μια εξωγήινη κατασκευή όπως παρουσιάζεται στην ταινία 2001: A Space Odyssey του Kubric). Άλλωστε είχαν βγεί πολλές φήμες για πράσινα ανθρωπάκια (ότι κι αν αυτό συμαίνει) από την περίοδο εκείνη. Τώρα απλά είμαστε μπλέ και κόκκινα ανθρωπάκια κυρίως :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Υπάρχει και ο αντίλογος που βαριέμαι να αναπαράξω. Θα πώ μόνο ένα:

    1969, την πιο θερμή περίοδο του ψυχρού πολέμου. Αν υπήρχε η παραμικρή αμφιβολία πως πρόκειται για ένα καλά σκηνοθετημένο έργο, πρώτη πρώτη η Σοβιετική Ένωση θα έσπευδε να αποδομήσει το μεγάλο ψέμα.
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #5
    μη με αναγκάσετε να βάλω πάλι το βιντεάκι....:Ρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    μη με αναγκάσετε να βάλω πάλι το βιντεάκι....:Ρ
    Ποιό βιντεάκι; Να το βάλεις!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Χαχαχαχαχ Καλοοο! Αν και αυτό το "Στα τρένα!" δεν το βρίσκω καθόλου χιουμοριστικό!
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Οποιος νομίζει οτι ξέρει σίγουρα τι έγινε τότε , είναι βαθιά νυχτωμένος .

    Η αμφιβολία είναι μια δύσκολη κατάσταση του νου , αλλά και η απόλυτη βεβαιότητα μια γελοία απο αυτές . ΠΛΑΤΩΝ .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Οποιος νομίζει οτι ξέρει σίγουρα τι έγινε τότε , είναι βαθιά νυχτωμένος .

    Η αμφιβολία είναι μια δύσκολη κατάσταση του νου , αλλά και η απόλυτη βεβαιότητα μια γελοία απο αυτές . ΠΛΑΤΩΝ .
    Δεν θέλω να προσβάλλω τον αρχαίο φιλόσοφο αλλά οι ένοιες της αμφιβολίας και της σιγουριάς της εποχής εκείνης σε σχέση με την σύγχρονη ψυχασθένεια της κοινωνίας πρέπει να έχουν κάποια () απόσταση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Δεν θέλω να προσβάλλω τον αρχαίο φιλόσοφο αλλά οι ένοιες της αμφιβολίας και της σιγουριάς της εποχής εκείνης σε σχέση με την σύγχρονη ψυχασθένεια της κοινωνίας πρέπει να έχουν κάποια () απόσταση.
    Αθελά σου τον προσβάλεις , γιατί είναι απο τα πλέον διαχρονικά λογύδρια του Πλάτωνα . Δεν επηρρεάζεται απο ευμετάβλητες καταστάσεις όπως τα κοινωνικά μοντέλα και δρώμενα . Επικεντρώνεται πιο πολύ στο άτομο.

    Τέσπα , καρρότε , αυτο που θέλω να πω είναι οτι και οι δυο πλευρες επι του θέματος έχουν ισχυρα επιχειρήματα , οχι μονο φωτογραφίες . οποιος έχει παρακολουθησει το ντοκυμαντερ (εντελως αμερόληπτο) θα το καταλάβει .

    Προσωπικά αρνούμαι να διαλέξω εκδοχή , και δεν το κάνω για οποιοδήποτε γεγονός που δεν έχω συμμετέχει ενεργά .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    Αθελά σου τον προσβάλεις , γιατί είναι απο τα πλέον διαχρονικά λογύδρια του Πλάτωνα . Δεν επηρρεάζεται απο ευμετάβλητες καταστάσεις όπως τα κοινωνικά μοντέλα και δρώμενα . Επικεντρώνεται πιο πολύ στο άτομο.

    Τέσπα , καρρότε , αυτο που θέλω να πω είναι οτι και οι δυο πλευρες επι του θέματος έχουν ισχυρα επιχειρήματα , οχι μονο φωτογραφίες . οποιος έχει παρακολουθησει το ντοκυμαντερ (εντελως αμερόληπτο) θα το καταλάβει .

    Προσωπικά αρνούμαι να διαλέξω εκδοχή , και δεν το κάνω για οποιοδήποτε γεγονός που δεν έχω συμμετέχει ενεργά .

    Με αυτη τη λογικη τιποτα δεν γινεται για τιποτα. Επειδη υπαρχει το στοιχειο της αβεβαιοτητας παντα. Μπορει πχ η γατα μου η προηγουμενη να ψοφησε απο δηλητηριο μιας και οντως δηλητηριαστηκε , αλλα μπορει την τελευταια φορα πουτ ην πηγα στο γιατρο να της εδωσε λαθος φαρμακο και να κατερευσε το ανοσοποιητικο της συστημα και να μλυνθηκε απο ενα μικροβιο. Που το ξερω εχω αποδειξεις? Οχι εχω την φαντασια μου ομως:D
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φυσικα μπορει να μην προσεληνωθηκαν... ο ψαχνων βρισκει και δεν ειμαι διαθετειμενος να το ψαξω τοσο και να φαω κανα μηνα απο τη ζωη μου διαβαζοντας. Αλλα εκ πρωτης οψεως οτι δεν πηγαν φαινεται μπαρουφα.

    Απο κει και περα δεν μπορουν να συμβαινουν και τα δυο γεγονοτα , ειτε πηγαν ειτε δεν πηγαν.

    Στην τελικη δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο οσο το να αρνεισαι να κανεις εμβολιο γιατι πιστευεις οτι προκειται για πειραμα ευγονικης ή αντιθετα να κανεις ενα επικυνδινο εμβολιο γιατι εχει σκορπιστει πανικος απο τα ΜΜΕ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Φυσικα μπορει να μην προσεληνωθηκαν... ο ψαχνων βρισκει και δεν ειμαι διαθετειμενος να το ψαξω τοσο και να φαω κανα μηνα απο τη ζωη μου διαβαζοντας. Αλλα εκ πρωτης οψεως οτι δεν πηγαν φαινεται μπαρουφα.

    Απο κει και περα δεν μπορουν να συμβαινουν και τα δυο γεγονοτα , ειτε πηγαν ειτε δεν πηγαν.

    Στην τελικη δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο οσο το να αρνεισαι να κανεις εμβολιο γιατι πιστευεις οτι προκειται για πειραμα ευγονικης ή αντιθετα να κανεις ενα επικυνδινο εμβολιο γιατι εχει σκορπιστει πανικος απο τα ΜΜΕ.
    Σωστή τοποθέτηση .

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    61
    Δυο πραγματα θυμαμαι. Ειχαν πει πως την ωρα που προσγειωνοταν το τζετ 1) δεν εκανε κρατηρα απο κατω και 2) οταν βαλανε τη σημαια στη σεληνη αυτη αιωρουνταν. (?)
    Συμπερασμα: Κοροιδευουν το κοσμο.. αποψη μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Can i help you? Το να λυσεις ενα προβλημα ειναι πιο ευκολο οταν ανηκει σε αλλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-08-2011, 04:39
  2. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 23:47
  3. Προσοχή! Το διαδύκτιο είναι ανθρώπινο έργο με σενάριο την αμφιβολία
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 168
    Last Post: 18-10-2009, 23:10
  4. Σενάριο για ταινία!
    By ελπίδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 15-11-2008, 18:50
  5. Εχετε νοιωσει πως ειστε πλασμενοι για εναν αλλον κοσμο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 15-10-2008, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •