έκλαψα επιτέλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    έκλαψα επιτέλους

    Λοιπόν φίλοι, μετά από δυο δεκαετίες κατάφερα να κλάψω επιτέλους. Όταν ήμουνα παιδί και ήμουνα πολύ λυπημένη είχα ένα κόμπο στο λαιμό, αλλά συγκρατιόμουνα, έλεγα δεν θα τους δώσω την ικανοποίηση να με δούνε να κλαιω, το ένιωθα σαν ήττα να κλάψω μπροστά τους. Πόσα δεν μάζεψα αυτά τα χρόνια μέσα μου, αυτές τις δεκαετίες, προσβολές, ρατσιμό, απαξίωση, προδωσίες φίλων, φτυσίματα. Έκανα δήθεν ότι εγώ στεκόμουνα πάνω από τα πράγματα, δεν έδειχνα απογοήτευση, ξεκινούσα μαχητικά κάτι καινούριο, πολύ καλύτερο του παλιού. Δεν τους έδωσα ποτέ την ικανοποίηση ότι με λύγισαν με τις μικρότητές τους. Έφτασα πολύ ψηλότερα από ότι αυτοί.
    Θελω εδω να σας πω και κάτι άλλο, γιατί κάποιος φίλος έγραψε, ότι θέλει να κάνει παιδιά και θα τα αγαπάει πάνω από οτιδήποτε άλλο. Εγώ επειδή πέρασα δύσκολα παιδικά χρόνια, είπα ότι αν κάνω παιδιά θα τους τα δώσω όλα, όλα όσα εγώ ποτέ δεν πήρα. Έκανα τα πάντα για τα παιδιά, χατήρι δεν τους χάλασα ποτέ , κάθε θυσία, ποτέ δεν έβαλα τον εαυτό μου σε τίποτα πάνω από τα παιδιά. Τι συνέπειες λέτε ότι είχε αυτό; Ότι τα παιδιά είναι τα πιο ευτυχισμένα παιδιά του κόσμου και με λατρεύουνε που τους πρόσφερα τα πάντα; Όχι, δυστυχώς. Τα παιδιά είναι τα πιο κακομαθημένα παιδιά του κόσμου.
    Όταν λοιπόν πρόσφατα τα παιδιά με αποκάλεσαν, γρια, χοντρή, άσχημη και αλλοδαπή, (ο σύζυγός μου δεν είναι Ελληνας και τα παιδιά δεν έχουνε την ελληνική υπηκοότητα)κάτι έσπασε μέσα μου. Όχι απέναντι στα παιδιά, απέναντι σε όλους.
    Αρχικά λυπήθηκα και απογοητεύτηκα πολύ. Μετά θύμωσα φοβερά. Μετά ήπια μερικές ρετσίνες και κοιμήθηκα. Το πρωί ξύπνησα και όλη μέρα έκλαιγα. Έκλαιγα με λυγμούς και δεν έκλαιγα μόνο γι αυτό που είπαν τα παιδιά, έκλαιγα για όλα. Καθότι την ίδια μέρα είχα κόψει τα μαλλιά μου, θυμήθηκα τον πατέρα μου που κάποτε, όταν έκοψα τα μαλλλά μου με φώναζε "Αριστείδη", ο Αριστείδης ήτανε ένας συγχωριανός μας κουασιμόδος και πνευματικά καυθστερημένος.
    Ήρθανε όλες οι απογοητεύσεις χρόνων κα με πνίξανε. Πάντα έζησα με την κατηγορηματική προστακτική (kategorischer Imperativ) του Κάντ, πάντα πιο ηθική κι από την ηθική και τελικά κατάντησα μαλάκας (σόρρυ για την έκφραση).
    Μια ολόκληρη μέρα έκλαιγα. Την επόμενη ξύπνησα και ένιωθα ανάναλφρη και ευτυχισμένη. Μου έκανε φοβερό καλό να τα βγάλω από μέσα μου.
    Σήμερα κατάλαβα την αναγκαιότητα να θέτω έγκαιρα τα όρια μου και να είμαι πιο ρεαλίστρια στις σχέσεις.
    Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που έλεγε ο δικός μας Βίας, ότι οι περισσότεροι είναι κακοί, αν το μεταφράζουμε σωστά, γιατί μπορεί να έχει και την έννοια ότι όταν ο άνθρωπος ανήκει σε μια πλειοψηφία γίνεται κακός, καλοί πάντως δεν είναι και κυρίως είναι περιστασιακοί.
    Αυτό όμως δεν πρέπει να γίνεται η αιτία να χάσουμε και εμείς ότι όμορφο έχουμε μέσα μας.
    Και κάτι χαζό, είμαι αιγόκερος με ωροσκόπο παρθένο, μαι ζωή του καθήκοντος. Σας χαιρετώ, καλό σας βράδυ και μη με κοροιδέψετε, αν και ακούγονται γελοία αυτά που σας είπα.

  2. #2
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Λοιπόν φίλοι, μετά από δυο δεκαετίες κατάφερα να κλάψω επιτέλους. Όταν ήμουνα παιδί και ήμουνα πολύ λυπημένη είχα ένα κόμπο στο λαιμό, αλλά συγκρατιόμουνα, έλεγα δεν θα τους δώσω την ικανοποίηση να με δούνε να κλαιω, το ένιωθα σαν ήττα να κλάψω μπροστά τους. Πόσα δεν μάζεψα αυτά τα χρόνια μέσα μου, αυτές τις δεκαετίες, προσβολές, ρατσιμό, απαξίωση, προδωσίες φίλων, φτυσίματα. Έκανα δήθεν ότι εγώ στεκόμουνα πάνω από τα πράγματα, δεν έδειχνα απογοήτευση, ξεκινούσα μαχητικά κάτι καινούριο, πολύ καλύτερο του παλιού. Δεν τους έδωσα ποτέ την ικανοποίηση ότι με λύγισαν με τις μικρότητές τους. Έφτασα πολύ ψηλότερα από ότι αυτοί.
    Θελω εδω να σας πω και κάτι άλλο, γιατί κάποιος φίλος έγραψε, ότι θέλει να κάνει παιδιά και θα τα αγαπάει πάνω από οτιδήποτε άλλο. Εγώ επειδή πέρασα δύσκολα παιδικά χρόνια, είπα ότι αν κάνω παιδιά θα τους τα δώσω όλα, όλα όσα εγώ ποτέ δεν πήρα. Έκανα τα πάντα για τα παιδιά, χατήρι δεν τους χάλασα ποτέ , κάθε θυσία, ποτέ δεν έβαλα τον εαυτό μου σε τίποτα πάνω από τα παιδιά. Τι συνέπειες λέτε ότι είχε αυτό; Ότι τα παιδιά είναι τα πιο ευτυχισμένα παιδιά του κόσμου και με λατρεύουνε που τους πρόσφερα τα πάντα; Όχι, δυστυχώς. Τα παιδιά είναι τα πιο κακομαθημένα παιδιά του κόσμου.
    Όταν λοιπόν πρόσφατα τα παιδιά με αποκάλεσαν, γρια, χοντρή, άσχημη και αλλοδαπή, (ο σύζυγός μου δεν είναι Ελληνας και τα παιδιά δεν έχουνε την ελληνική υπηκοότητα)κάτι έσπασε μέσα μου. Όχι απέναντι στα παιδιά, απέναντι σε όλους.
    Αρχικά λυπήθηκα και απογοητεύτηκα πολύ. Μετά θύμωσα φοβερά. Μετά ήπια μερικές ρετσίνες και κοιμήθηκα. Το πρωί ξύπνησα και όλη μέρα έκλαιγα. Έκλαιγα με λυγμούς και δεν έκλαιγα μόνο γι αυτό που είπαν τα παιδιά, έκλαιγα για όλα. Καθότι την ίδια μέρα είχα κόψει τα μαλλιά μου, θυμήθηκα τον πατέρα μου που κάποτε, όταν έκοψα τα μαλλλά μου με φώναζε "Αριστείδη", ο Αριστείδης ήτανε ένας συγχωριανός μας κουασιμόδος και πνευματικά καυθστερημένος.
    Ήρθανε όλες οι απογοητεύσεις χρόνων κα με πνίξανε. Πάντα έζησα με την κατηγορηματική προστακτική (kategorischer Imperativ) του Κάντ, πάντα πιο ηθική κι από την ηθική και τελικά κατάντησα μαλάκας (σόρρυ για την έκφραση).
    Μια ολόκληρη μέρα έκλαιγα. Την επόμενη ξύπνησα και ένιωθα ανάναλφρη και ευτυχισμένη. Μου έκανε φοβερό καλό να τα βγάλω από μέσα μου.
    Σήμερα κατάλαβα την αναγκαιότητα να θέτω έγκαιρα τα όρια μου και να είμαι πιο ρεαλίστρια στις σχέσεις.
    Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που έλεγε ο δικός μας Βίας, ότι οι περισσότεροι είναι κακοί, αν το μεταφράζουμε σωστά, γιατί μπορεί να έχει και την έννοια ότι όταν ο άνθρωπος ανήκει σε μια πλειοψηφία γίνεται κακός, καλοί πάντως δεν είναι και κυρίως είναι περιστασιακοί.
    Αυτό όμως δεν πρέπει να γίνεται η αιτία να χάσουμε και εμείς ότι όμορφο έχουμε μέσα μας.
    Και κάτι χαζό, είμαι αιγόκερος με ωροσκόπο παρθένο, μαι ζωή του καθήκοντος. Σας χαιρετώ, καλό σας βράδυ και μη με κοροιδέψετε, αν και ακούγονται γελοία αυτά που σας είπα.
    Καθολου χαζο το τελευταιο...... Αιγοκερος κ εγω.... του καθηκοντος κ της οικογενειας....του πρεπει κ του δεν πρεπει....Καλο σου βραδυ..κ να μην ντρεπεσαι-φοβασαι να κλαις....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά. Δεν πρέπει να ντρέπομαι που κλαιω. Κανείς δεν πρέπει να ντρέπεται, όλοι άνθρωποι είμαστε με τις δυνατές στιγμές τους, αλλά και τις δύσκολες. Φρόντισα να έχω ένα ξηρό Merlot στο σπίτι, καλή η ρετσίνα, μου θυμίζει πολλά, αλλά χωρίς κόκα-κόλα δεν μου αρέσει, το Merlot κατεβαίνει πιο εύκολα. Δεν πίνω συνήθως, καπνίζω όμως δυστυχώς ακόμα σαν φουγάρο, κι έτσι μερικά ποτηράκια κάνουν τη δουλειά τους.
    Σε λίγο φεύγουμε διακοπές κι έτσι έχω τον χρόνο και την ηρεμία να τα σκεφτώ όλα. Καλό σου βράδυ επίσης!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    τι να σου πω βρε νοσταλγία , μακάρι να το κατάφερνα και εγώ να κλάψω κάποτε . Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς , και η λυτρωτική δύναμη των δακρύων μου έχει λείψει και εμένα εδώ και δεκαετίες .
    Βλέπεις εμείς οι άντρες ''δεν κάνει'' να κλαίμε , και κάποιοι φροντίζουν να μας φυτευσουν αυτήν την αφύσικη και απάνθρωπη ψευτοάμυνα απο την παιδική μας ηλικία , 'έτσι ώστε να μας καταντάει συνείδηση που δεν σπάει με τίποτα. ''Δουλεια δεν είχες διάολε πείραζες τους γονέις και όλο τους το σόι'' .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    τι ακριβως εδινες στα παιδια σου οταν λες οτι τους τα εδινες ολα; Τα παιδια θελουν ολη την αγαπη σου, χωρις ποτε να γινεται παθολογικη, και οσο πιο πολυ ποιοτικο χρονο μαζι σου γινεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Λοιπόν φίλοι, μετά από δυο δεκαετίες κατάφερα να κλάψω επιτέλους.
    Κατόρθωμα είναι αυτό? Κλάψε όσο θες μόνο μην το κάνεις κατόρθωμα σε παρακαλώ,

  7. #7
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    Κατόρθωμα είναι αυτό? Κλάψε όσο θες μόνο μην το κάνεις κατόρθωμα σε παρακαλώ,
    Για καποιους ναι...ειναι κατορθωμα!!!!!! Κ γαι να θελησει να το βγαλει απο μεσα της η γυναικα παει να πει οτι την ετρωγε.....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Κλάψε καλή μου για ότι σε πονάει όσο θες να ξεσπάσεις και μη ντρέπεσαι καθόλου γι' αυτό!!! Μια φορά είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο την εξής φράση: "τα δάκρυα.... κάνουν καλό τα δάκρυα... δείχνουν ότι η ρημάδα η καρδιά δεν πέτρωσε ακόμα.... (νομίζω ότι το βιβλίο λεγόταν "ένα δέντρο στην αυλή μας)

  9. #9
    Πολύ καλό το τσιτάτ IreneMarina. Καθόλου κατόρθωμα δεν το νιώθω. Δυο φορές συνόδεψα τα πιο στενά μου πρόσωπα στο νεκροταφείο, όπου εκεί τελείωνε και για μένα οριστικά και αμετάκλητα το πιο ωραίο κομμάτι της ζωής μου και ενώ όλοι έκλαιγαν εγώ στεκόμουνα σαν μάρμαρο εκεί, ήτανε ίσως το σοκ, το απίστευτο.Έλεγα θα συνεχίσω και γι αυτούς και δεν θα κλάψω και θα είμαι δυνατή για να χαίρονται εκεί πάνω (φυσικά και δεν πιστεύω, αλλά και πάλι σε δύσκολες στιγμές θέλω να πιστεύω), ό,τι κι αν μου συνέβαινε πέτρωνα, δεν μπορούσα να κλάψω.

    Ναι, και ποιοτικός χρόνος με τα παιδιά και η αγάπη δεν ήτανε παθολογική καθότι έχω αρκετά πράγματα μόνο για μένα που με γεμίζουνε πολύ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Και εγώ αισθάνθηκα μια λύτρωση διαβάζοντας το μήνυμά σου!!! (μην παίρνεις πάντα τοις μετρητοίς οσα σου λένε τα παιδιά σου. Καποιες φορές γινόμαστε σκληροί και ξεσπάμε απέναντι σε ανθρώπους που ξερουμε ότι θα είναι πάντα "εδώ")

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Α, εμένα ο αντίστοιχος Αριστείδης της περιοχής μου θα μου λέιψει πολύ, οταν φύγει από τη ζωή (αν δεν τον προλάβω βέβαια

  12. #12
    τουλάχιστον έχουμε και χιούμορ, καλό σημάδι αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Σας χαιρετώ, καλό σας βράδυ και μη με κοροιδέψετε, αν και ακούγονται γελοία αυτά που σας είπα.
    Γεια χαρα! Προσωπικα, τις περιοδους που ειμαι παγωμενη συναισθηματικα, δεν μπορω να εκφραστω.Ουτε λυπη, ουτε χαρα...τίποτα. Τις πιο σκληρες στιγμες της ζωης μου θυμαμαι να τις περασα ανεκφραστη. Αδυνατωντας να κλαψω....Οταν αρχισα να ξεπαγωνω, ηρθαν κ τα δακρυα κ ηταν πραγματι λυτρωτικα. Κ ενιωσα να φευγει ενα βαρος. Για μενα ηταν κατορθωμα, να μπορεσω να αφησω να φυγει αυτο το βαρος ανασαινωντας πια...Σε καταλαβαινω...ελπιζω λοιπον να ρθουν κι αλλα δακρυα, ανακουφισης.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Νοσταλγία, σε μένα σηνέβη ακριβώς το αντίθετο! Λόγω κατάθλιψης έκλαιγα συχνά με το παραμικρό. Τώρα όμως με την αγωγή, τα κατάφερα και δεν κλαίω τόσο συχνά. Να κλαις ρε συ, θα σου κάνει καλό! Είναι όντως σημάδι ότι η καρδιά μας δεν έχει πετρώσει. Ποιος είναι ο λόγος όμως που τα παιδιά σου έφτασαν στο σημείο να σε χαρακτηρίσουν έτσι; Για μένα δεν είναι κάτι που μπορεί να περάσει στα ψιλά γράμματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Τα παιδιά ήτανε το σύμπαν κι εγώ μια αυτονόητη. Δεν καταλαβαίνανε και πόσο με πλήγωναν με αυτό. Μάλλον είναι και η αρχή της εφηβείας, ότι ποτέ δεν έθεσα όρια, κοκ. Μου ζήτησαν συγνώμη όμως. Καμιά φορά οι άνθρωποι είναι πιο σκληροί απέναντι σε αυτούς που αγαπάνε από ότι σε άλλους, πιο μακρινούς.
    Μου έκανε όντως καλό, που είχα τη δύναμη να δείξω αδυναμία. Αναφέρθηκε κι από έναν φίλο άνδρα, για αυτούς ακόμη πιο δύσκολο.
    Να είστε όλοι καλά, είπατε πολλά, σωστά και ωραία πράγματα. Μου δώσατε πολλά ερεθίσματα να σκεφτώ παρακάτω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. επιτελους!!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2011, 20:39
  2. Επιτέλους
    By alexandros3 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-2010, 23:57
  3. Τι συμβαινει επιτελους?..
    By Wintertimes in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 08-11-2009, 20:25
  4. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΖΩ !!!!!
    By λίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 101
    Last Post: 03-09-2009, 11:24
  5. επιτέλους...
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-11-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •