Ειρωνικές συμπεριφορες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281

    Ειρωνικές συμπεριφορες!

    Καλησπερα σε ολους

    Νιώθω ασχημα με τους ειρωνες. Ο ειρωνικος τρόπος τους οταν βγαίνει χωρις να υπαρχει λογος. Σιγουρα υπαρχει καποια λογικη. Όπως το βλεπω με τα δικα μου ματια, μια τετοια συμπεριφορα σιγουρα πηγαζει απο τον εσωτερικο κοσμο του ειρωνα ο οποιος εχει αρνητισμο και θελει να ξεσπασει ή να ψεκασει το δηλητηριο του προς τους αλλους.. αυτο δειχνει και κακια. Υπαρχουν καλυτεροι τροποι να συζητησεις με καποιον αλλα μερικοι επιλεγουν τον ειρωνικο τροπο. Ειναι τραγικο να θελουν να προσφερουν το δηλητηριο της ψυχης τους αντι να προσφερουν κατι ομορφο και καλο. Ειναι μια προβληματικη συμπεριφορα του ιδιου να επικοινωνησει οπου και καταφευγει στην προσβολη.Αυτη η συμπεριφορα τους χαρακτηριζει. Δεν την δικαιολογώ οταν γινεται επαναλλαμβανομενα ή οταν γίνεται χωρις να υπαρχει αντιστοιχη προκληση απο τον αλλον. Ο καθενας εχει τα προβληματα του σοβαρα ή μη για τον καθενα και δεν εχει το δικαιωμα κανενας μα κανενας να τα κρινει με τετοιο απαισιο τροπο. Που ειναι η ανθρωπια μας? Γιατι ολος αυτος ο πολεμος? Σαφως δεν περιμενω απαντηση και ηδη την γνωριζω.. Απλα λυπαμαι που υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι. Και μετα απορουν γιατι υπαρχει ασχημια.. εφοσον αυτο δινεις ρε φιλε τοτε τι πιστευεις οτι θα παρεις? Και συμπεριφερονται ασχημα με χωρις καθολου σεβασμο (αλλα κυριως του εαυτου τους) και περιμενουν και εχουν την απαιτηση να τους φερονται καλα αν ειναι δυνατον.

    Τελος παντων αυτοι ειναι δικοι μου προβληματισμοι και απλα ηθελα καπου να τα πω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    104
    Η ειρωνια ειναι οντως ενας δυσαρεστος τροπος εκφρασης για ολους.
    Θα διαφωνησω ομως μαζι σου σε καποιες εκφρασεις που χρησιμοποιεις οπως "το δηλητηριο της ψυχης τους": αν και ειναι θεμα κοσμοθεωρησης αυτος που αποδεχεται την υπαρξη της Ψυχης δεν ειναι νοητο να τις προσδιδει ιδιοτητες της ταξης του αρνητικου.

    "Απλα λυπαμαι που υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι." Πιστευω οτι θα επρεπε να λυπασαι με την δυστυχια αυτων των ανθρωπων και να ευχεσαι να μην υπηρχε αυτη η δυστυχια τους κι οχι οι ιδιοι οι ανθρωποι.

    Αισθανομαι οτι και τα δυο σημεια που επισημανα τα εννοουσες διαφορετικα,απλα ετσι οπως τα γραφεις ειναι ευκολο να παρεξηγηθουν ιδιως απο τους "ειρωνες".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Ωραιο θεμα παλι εθειξες χριστινα!
    Πολλες φορες υπηρξα ειρωνας... ειδικα με τον εαυτο μου, και μετα με μεμονομενα ατομα τα οποια αποδεδειγμενα μου λεγανε ψεμματα μπροστα στα ματια μου ενω εβλεπα καθαρα την αληθεια....
    Ισως επειδη ηθελα να διωξω την "ταμπελα" καλου παιδιου που μου εχουν κολλησει ολοι.Δεν παιρνω το μερος κανενος ειρωνα... Δεν ειπα οτι ειναι σωστο.. ειναι κακια αντιδραση....
    απλα δειχνω μια αλλη προοπτικη στο θεμα αυτο....την δικια μου σκοπια που αντικατοπτριζει εμενα και μονο....
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Νομίζω ότι η Χριστίνα εννοεί περισσότερο αυτό που γράφει στην δεύτερή της πρόταση, όταν δηλαδή η ειρωνία βγαίνει χωρίς να υπάρχει λόγος. Δε νομίζω όμως να υπάρχει λογική, είναι απλά τρόπος έκφρασης ή και χιούμορ, όπως και ο σαρκασμός (που είναι ειρωνία στοχευμένη στον εαυτό σου) όπως και η αμεσότητα κτλ. Συμφωνώ με το κακάο ότι δεν είναι θέμα δηλητηρίου ψυχής (έλεος βρε κοπελία, πολύ βαθειά το πήγες) αλλά διάθεσης. Ώρες ώρες με πιάνουν τα χαζορομαντικά μου και είμαι ένα απαλό και χνουδωτό αρκουδάκι, αλλά όταν με τσαντίσει κάτι και ιδιαίτερα αν ο άλλος κάνει πως δεν καταλαβαίνει, γεμίζω γωνίες και η ειρωνία μου πάει σύννεφο... Υπάρχουν όμως ώρες για σοβαρότητα και ώρες για ειρωνία πράγματι, περί αυτού δεν διαφωνώ καθόλου.

    Προσωπικά είμαι οπαδός της στοχευμένης και έξυπνης ειρωνίας, και τη θεωρώ τρόπο βολής που δεν μπορεί να πετύχει ο καθένας. Όλοι μπορούν να βριστούν και να πιαστούν στα χέρια, αλλά μόνο οι πραγματικοί αρτίστες της γλώσσας μπορούν να χτυπήσουν φλέβες που ούτε ήξερες ότι πονάνε και να σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν τώρα πραγματικά κάποιος σε έθιξε ή είναι η ιδέα σου. Ολόκληρος Σωκράτης τη χρησιμοποιούσε για να περάσει τα μηνύματά του, ποια είμαι εγώ να την σνομπάρω;
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    61
    Καθε ειλικρινης και ευγενικη λεξη αγαπης, ανεβαζει το πνευμα και αναζωογονει τη ψυχη. Οι ειρωνες φανταζομαι ποτε τους δεν ακουσαν τετοια λογια για να ξερουν την γλυκα.. Ποτε τους δεν αισθανθηκαν τη ψυχη τους γαληνια ακουγοντας απλα και μονο δυο τρεις καλες κουβεντες. Καποιοι μπορει να το εχουν και ως αμυνα. Καποιοι μπορει επειδη θελουν να τσιγκλησουν μια γυναικα. ( ημουν ενας απο αυτους ( αλλα δεν το εκανα κακοπροαιρετα :p )
    Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Προσωπικά είμαι οπαδός της στοχευμένης και έξυπνης ειρωνίας, και τη θεωρώ τρόπο βολής που δεν μπορεί να πετύχει ο καθένας. Όλοι μπορούν να βριστούν και να πιαστούν στα χέρια, αλλά μόνο οι πραγματικοί αρτίστες της γλώσσας μπορούν να χτυπήσουν φλέβες που ούτε ήξερες ότι πονάνε και να σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν τώρα πραγματικά κάποιος σε έθιξε ή είναι η ιδέα σου. Ολόκληρος Σωκράτης τη χρησιμοποιούσε για να περάσει τα μηνύματά του, ποια είμαι εγώ να την σνομπάρω;
    Συμφωνώ απόλυτα. Και διαφωνώ με γενικεύσεις τύπου " οι είρωνες ποτέ τους δεν αισθάνθηκαν την ψυχή τους γαλήνια...". Η σωστή ειρωνία προϋποθέτει εξυπνάδα κατά τη γνώμη μου. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που δεν θίγονται από την ειρωνία, αλλά μπορούν να απαντήσουν ανάλογα, βάζοντας συχνά τον είρωνα στην θέση του.
    Βεβαίως, δεν μιλάω για ανθρώπους που ειρωνεύονται συνεχώς και τα πάντα ή τους πάντες. Αυτοί μάλλον κάποιο πρόβλημα έχουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Καλησπερα σε ολους

    Νιώθω ασχημα με τους ειρωνες. Ο ειρωνικος τρόπος τους οταν βγαίνει χωρις να υπαρχει λογος. Σιγουρα υπαρχει καποια λογικη. Όπως το βλεπω με τα δικα μου ματια, μια τετοια συμπεριφορα σιγουρα πηγαζει απο τον εσωτερικο κοσμο του ειρωνα ο οποιος εχει αρνητισμο και θελει να ξεσπασει ή να ψεκασει το δηλητηριο του προς τους αλλους.. αυτο δειχνει και κακια. Υπαρχουν καλυτεροι τροποι να συζητησεις με καποιον αλλα μερικοι επιλεγουν τον ειρωνικο τροπο. Ειναι τραγικο να θελουν να προσφερουν το δηλητηριο της ψυχης τους αντι να προσφερουν κατι ομορφο και καλο. Ειναι μια προβληματικη συμπεριφορα του ιδιου να επικοινωνησει οπου και καταφευγει στην προσβολη.Αυτη η συμπεριφορα τους χαρακτηριζει. Δεν την δικαιολογώ οταν γινεται επαναλλαμβανομενα ή οταν γίνεται χωρις να υπαρχει αντιστοιχη προκληση απο τον αλλον. Ο καθενας εχει τα προβληματα του σοβαρα ή μη για τον καθενα και δεν εχει το δικαιωμα κανενας μα κανενας να τα κρινει με τετοιο απαισιο τροπο. Που ειναι η ανθρωπια μας? Γιατι ολος αυτος ο πολεμος? Σαφως δεν περιμενω απαντηση και ηδη την γνωριζω.. Απλα λυπαμαι που υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι. Και μετα απορουν γιατι υπαρχει ασχημια.. εφοσον αυτο δινεις ρε φιλε τοτε τι πιστευεις οτι θα παρεις? Και συμπεριφερονται ασχημα με χωρις καθολου σεβασμο (αλλα κυριως του εαυτου τους) και περιμενουν και εχουν την απαιτηση να τους φερονται καλα αν ειναι δυνατον.

    Τελος παντων αυτοι ειναι δικοι μου προβληματισμοι και απλα ηθελα καπου να τα πω..
    εγω παλι θα προτιμουσα να ημουν ειρων παρα να λυπαμαι που υπαρχουν καποιοι ανθρωποι. Ελπιζω οτι δεν το εννοουσες ετσι οπως το εγραψες. Και βασικα και εσυ δηλητηριο φαινεται οτι βγαζεις σε αυτο το ποστ, μπορει να θεωρεις οτι το αξιζουν βεβαια, αλλα προφανως το ιδιο πιστευουν και οι ειρωνες για αυτους που ειρωνευονται. Το οτι δεν ειρωνευεσαι και χρησιμοποιεις αλλο τροπο δεν το κανει καθως πρεπει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by kokoa View Post
    Η ειρωνια ειναι οντως ενας δυσαρεστος τροπος εκφρασης για ολους.
    Θα διαφωνησω ομως μαζι σου σε καποιες εκφρασεις που χρησιμοποιεις οπως "το δηλητηριο της ψυχης τους": αν και ειναι θεμα κοσμοθεωρησης αυτος που αποδεχεται την υπαρξη της Ψυχης δεν ειναι νοητο να τις προσδιδει ιδιοτητες της ταξης του αρνητικου.

    "Απλα λυπαμαι που υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι." Πιστευω οτι θα επρεπε να λυπασαι με την δυστυχια αυτων των ανθρωπων και να ευχεσαι να μην υπηρχε αυτη η δυστυχια τους κι οχι οι ιδιοι οι ανθρωποι.


    Αισθανομαι οτι και τα δυο σημεια που επισημανα τα εννοουσες διαφορετικα,απλα ετσι οπως τα γραφεις ειναι ευκολο να παρεξηγηθουν ιδιως απο τους "ειρωνες".
    Kokoa εχεις απολυτο δικιο.. με εχεις πιασει! Καποιες φορες και λογικο ειναι να μην εκφραζομαι σωστα (ιδιως εγω που ποτε δεν ημουν καλη στην εκθεση και την εκφραση) οποτε και , ναι, λογικο να παρεξηγηθω. Σε ευχαριστω για τις διορθωσεις! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Νομίζω ότι η Χριστίνα εννοεί περισσότερο αυτό που γράφει στην δεύτερή της πρόταση, όταν δηλαδή η ειρωνία βγαίνει χωρίς να υπάρχει λόγος. Δε νομίζω όμως να υπάρχει λογική, είναι απλά τρόπος έκφρασης ή και χιούμορ, όπως και ο σαρκασμός (που είναι ειρωνία στοχευμένη στον εαυτό σου) όπως και η αμεσότητα κτλ. Συμφωνώ με το κακάο ότι δεν είναι θέμα δηλητηρίου ψυχής (έλεος βρε κοπελία, πολύ βαθειά το πήγες) αλλά διάθεσης. Ώρες ώρες με πιάνουν τα χαζορομαντικά μου και είμαι ένα απαλό και χνουδωτό αρκουδάκι, αλλά όταν με τσαντίσει κάτι και ιδιαίτερα αν ο άλλος κάνει πως δεν καταλαβαίνει, γεμίζω γωνίες και η ειρωνία μου πάει σύννεφο... Υπάρχουν όμως ώρες για σοβαρότητα και ώρες για ειρωνία πράγματι, περί αυτού δεν διαφωνώ καθόλου.

    Δεν μιλαω για σαρκασμος ή αυτοσαρκασμο αλλα για ειρωνικες συμπεριφορες!


    Προσωπικά είμαι οπαδός της στοχευμένης και έξυπνης ειρωνίας, και τη θεωρώ τρόπο βολής που δεν μπορεί να πετύχει ο καθένας. Όλοι μπορούν να βριστούν και να πιαστούν στα χέρια, αλλά μόνο οι πραγματικοί αρτίστες της γλώσσας μπορούν να χτυπήσουν φλέβες που ούτε ήξερες ότι πονάνε και να σε κάνουν να αμφιβάλλεις αν τώρα πραγματικά κάποιος σε έθιξε ή είναι η ιδέα σου. Ολόκληρος Σωκράτης τη χρησιμοποιούσε για να περάσει τα μηνύματά του, ποια είμαι εγώ να την σνομπάρω;
    Προσωπικα το θεωρω μια αποτυχημενη μορφη επικοινωνιας καθως και ελλειψη προσωπικοτητας οταν χρησιμοποιειται χωρις να υπαρχει λογος και απλα και μονο για να την πει ή να πικαρει τον αλλον. Αν θες να μιλησεις περι σαρκασμου τοτε θα σου πω το εξης οτι αυτος που θελει να χρησιμοποιησει αυτη την μορφη τοτε θα πρεπει να την κανει με προσεκτικο τροπο δλδ να υπαρχει την καταλληλη στιγμη και μπορεί να φέρει χαμόγελα και γέλια, για όσο όμως χρησιμοποιείται με καλό χιούμορ και δεν προσβάλει και δεν περιγελα τον συνομιλητή σου (αυτο ναι θα συμφωνησω οτι ειναι εξυπνο) αλλιως δεν μιλαμε για σαρκασμος αλλα για ηλιθιοτητα. Αυτοι λοιπον που θελουν να χρησιμοποιησουν αυτη την μορφη ας την χρισημοποιουν πετυχημενα! Η εξυπνη ειρωνια επισης το ιδιο.. δεν ειναι επιτυχημενη οταν την χρησιμοποιεις και γέλας μονη σου αλλα να γελαει και ο συνομιλητης σου. Να στοχευει στο γελιο και την διασκεδαση και οχι στις κοντρες (αυτο ναι ειναι αποτυχια)!
    Last edited by Christina82; 10-08-2011 at 12:02.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    ..... Αυτοι λοιπον που θελουν να χρησιμοποιησουν αυτη την μορφη ας την χρισημοποιουν πετυχημενα! Η εξυπνη ειρωνια επισης το ιδιο.. δεν ειναι επιτυχημενη οταν την χρησιμοποιεις και γέλας μονη σου αλλα να γελαει και ο συνομιλητης σου. .....!
    οτιδηποτε εξυπνο, ειτε περιεχει ειρωνια ειτε οχι, θελει πανω απ ολα εξυπνους αποδεκτες....
    δεν μπορεις να περιμενεις απο εναν κουτο, να αξιολογησει και να εκτιμησει ενα εξυπνο σχολιο.

    εν κατακλειδει
    δεν απευθυνομαστε ολοι σε ολους. επιλεγουμε συνομιλητες αναλογα με τον τροπο που μιλαμε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οτιδηποτε εξυπνο, ειτε περιεχει ειρωνια ειτε οχι, θελει πανω απ ολα εξυπνους αποδεκτες....
    δεν μπορεις να περιμενεις απο εναν κουτο, να αξιολογησει και να εκτιμησει ενα εξυπνο σχολιο.

    εν κατακλειδει
    δεν απευθυνομαστε ολοι σε ολους. επιλεγουμε συνομιλητες αναλογα με τον τροπο που μιλαμε
    ...
    Συμφωνω... επιλεγουμε ,οπως ειπα, την καταλληλη στιγμη και τα καταλληλα ατομα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    104
    Οι λεξεις εχουν αφανταστη δυναμη και ο τροπος που τις χρησιμοποιουμε μπορει να κανει αυτην την δυναμη καταστροφικη ή δημιουργικη.
    Ας μην ξεχναμε οτι Γνωση ειναι να ξερω οτι η ντοματα ειναι φρουτο.Σοφια ειναι να μην την βαζω στην φρουτοσαλατα;)

    Η δυναμη των λεξεων οπως παρουσιαζεται σε ενα πολυ ομορφο βιντεο: The Power of Words

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    37
    Σας χαιρετώ. Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά όχι στα φόρουμ. Θα σας πω και εγώ ότι έχω μεγάλο πρόβλημα στα άλλα φόρουμ που γράφω από πολλούς είρωνες και μάλιστα μορφωμένους.
    Αφορμή της διαμάχης μου με τους είρωνες είναι μία εφεύρεση δική μου που δημοσίευσα στα φόρουμ.
    Έχω φθάσει στο σημείο να μην ξέρω πια αν εγώ είναι άρρωστος ψυχολογικά ή αν αυτοί θέλουν να με τρελάνουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    τετοιοι παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν.το θεμα ειναι απλα να τους γραφεις κανονικα,να μην αφηνεις να σε αγγιζουν αυτα που λενε!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by seismic View Post
    Σας χαιρετώ. Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά όχι στα φόρουμ. Θα σας πω και εγώ ότι έχω μεγάλο πρόβλημα στα άλλα φόρουμ που γράφω από πολλούς είρωνες και μάλιστα μορφωμένους.
    Αφορμή της διαμάχης μου με τους είρωνες είναι μία εφεύρεση δική μου που δημοσίευσα στα φόρουμ.
    Έχω φθάσει στο σημείο να μην ξέρω πια αν εγώ είναι άρρωστος ψυχολογικά ή αν αυτοί θέλουν να με τρελάνουν.
    Να το συζητησουμε απο την νεα χρονια καλυτερα αυτο το θεμα..του 2011 , να πουμε οτι εκλεισε και μια τετραετια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. παθολογικοποιούμε καταστάσεις /συμπεριφορές?
    By αν? in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 27-02-2011, 02:05
  2. Προβληματικες συμπεριφορες και επαναπροσδιορισμος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-01-2011, 02:03
  3. Γονεικές συμπεριφορές ελέγχου
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 02-12-2009, 06:31
  4. Κακόβουλες συμπεριφορές στο φορουμ
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 136
    Last Post: 24-10-2009, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •