\"η ζωή είναι σκατά και μετά πεθαίνεις\"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    lost_world, το μόνο που μπορώ να σου πω... είναι να προσέχεις τον εαυτό σου!

    Έχεις τεράστιο θάρρος και δύναμη κι εσύ!
    Μπορεί να μη σώσεις κάποιον (κανένας μας δε σώζεται αν δε το επιθυμεί ο ίδιος), αλλά να θεωρήσεις μεγάλη σου επιτυχία το να καταφέρεις εσύ να προχωρήσεις στη ζωή σου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    lost_word, πολύ συγκινητικό το μήνυμά σου...

    Originally posted by lost_world
    Γιατι ρε παιδια να μην παραδεχεται το προβλημα της και να κανει κατι να βοηθησει τον εαυτο της οπως κανουν σχεδον ολοι εδω μεσα? αυτο ειναι που με σκοτωνει.
    Ξέρεις, φίλε μου, όλοι εμείς που πάσχουμε από αγχώδεις διαταραχές, φοβίες, κατάθλιψη, κρίσεις πανικού, διαταραχές πρόσληψης τροφής κτλ, έχουμε συναίσθηση του προβλήματός μας και αναζητούμε μόνοι μας βοήθεια.

    Η σχιζοφρένεια όμως, είναι κάτι το διαφορετικό.
    Ο σχιζοφρενής συνήθως δεν παραδέχεται το πρόβλημά του, και αρνείται την οποιαδήποτε βοήθεια με αποτέλεσμα το πρόβλημά του να επιδεινώνεται στο σημείο που δεν μπορείς να φανταστείς...

    Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις εφόσον αρνηθεί να δέχεται βοήθεια είναι πολύ επώδεινη, και για το άτομο που χρειάζεται την βοήθεια, αλλά και για τους οικοίους του.

    Πρέπει, λοιπόν,κάποιος συγγενής της- η μητέρα της καλύτερα σε αυτή την περίπτωση- να πάει στον εισαγγελέα και να ζητήσει αναγκαστική εξέταση από γιατρό.
    Εφόσον ο εισαγγελέας κρίνει ότι ο ασθενής είναι επικίνδυνος για τον εαυτό του ή για το σύνολο, εκδίδει ένα χαρτί με το οποίο πηγαίνεις στην αστυνομία, η οποία αναλαμβάνει την προσαγωγή του ασθενούς στο νοσοκομείο για αναγκαστική εξέταση...

    Να ξέρεις ότι ο ασθενής δεν θα έχει την αίσθηση ότι προσπαθείτε να τον βοηθήσετε, αλλά ότι έχετε στήσει μία πλεκτάνη εναντίων του, προκειμένου να τον εξοντώσετε...

    Να είσαι έτοιμος για οτιδήποτε. Ενδεχομένως να πρέπει για λίγο καιρό να εκλιστεί σε ψυχιατρική κλινική...

    Καλή δύναμη, καλό κουράγιο, θα είμαστε εδώ για οτιδήποτε χρειαστείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Αν σε παρηγορεί η σχιζοφρένεια, αφορά το 1% του πληθυσμού.

    Δηλαδή, 100.000 πάσχουν από σχιζοφρένεια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να πω μονο οτι οταν καταφερει και ξεπερασει το σταδιο που πρεπει να παραδεχτει το προβλημα της με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη που υπαρχει σημερα θα μπορεσει να εχει μια φυσιολογικη ζωη και με την ερευνα που γινεται στον τομεα της σχιζοφρενειας το μελλον προβλεπεται καλυτερο.
    Να σαι καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    lost_word, θα σου συνιστούσα να δείς μία καταπληκτική ταινία-βασισμένη σε πραγματική ιστορία- από την οποία έχεις πολλά να αντλήσεις για τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια.

    Ο τίτλος της είναι: ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ- a beutyfull mind, νομίζω στα αγγλικά- με πρωταγωνιστές τον Ράσελ Κρόου και την Τζένιφερ Κόννελι.

    Keep_walking, παρακολουθώ πάντα τα μηνύματά σου - με αμείωτο ενδιαφέρον - και πραγματικά εκπλήσσομαι από την ωριμότημα που παρουσιάζεις παρά την τόσο \"βαριά\" ψυχολογική σου πάθηση.
    Ο Θεός μαζί σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Μιχάλης
    Αν σε παρηγορεί η σχιζοφρένεια, αφορά το 1% του πληθυσμού.

    Δηλαδή, 100.000 πάσχουν από σχιζοφρένεια!
    Στην Ελλάδα εννοούσα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ρε συ lost_world να σε ρωτησω κατι? Απο οτι καταλαβα που λες οτι γνωριζεις καλα και οτι τα εζησες απο πρωτο χερι μαλλον πασχεις απο σχιζοφρενεια ετσι? Πως ετσι ξαφνικα σου βγηκε? Ειναι κληρονομικο η οφειλεται καπου αλλου? Απλα ξερεις μου μπαινει πολλες φορες στο μυαλο για τετοια πραγματα και γιαυτο σε ρωταω... Δηλαδη εκει που ησουν φυσιολογικα ξαφνικα εμφανισες συμπτωματα κ ποια ειναι αυτα? Σορυ που ρωταω τοσα πολλα απλα προσπαθω να καταλαβω. Επισης διαβασα οτι με το εγκεφαλογραφημα φαινεται κατι τετοιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    lost_world ,
    μια παρεξήγηση νομίζω ότι είναι αυτή με το Σπύρο και μη της δίνεις τέτοια προέκταση. Ο Σπύρος μάλλον δε διάβασε ολόκληρο το post σου και περνά μια φάση όπου είναι πολύ αγχωμένος και φοβισμένος ότι κάτι \"χειρότερο πάει στραβά με εκείνον\". Μην τον παρεξηγείς. Δε πιστεύω να είχε καμία τέτοια πρόθεση... Μάλλον την συμπτωματολογία ρωτούσε για να δει μήπως το έχει κι αυτό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Δεν ειπα τιποτα κακο Aggelika μου για τον Σπυρο. Εχω διαβασει για το προβλημα που αντιμετωπιζει και τις ανησυχιες που τον διακατεχουν. Σπυρο σου ευχομαι περαστικα μεσα απο την καρδια μου και μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. Καταλαβαινω οτι δεν ειχες κακη προθεση οπως και κανεις αλλος εδω μεσα. Τωρα αν κανεις λεει και μια κουβεντα παραπανω, αυτο ειναι ανθρωπινο. Απλα ειμαι και εγω φορτισμενος και ισως να απαντησα \"καπως\". Περιμενω ευχαριστα νεα απο τον Σπυρο και απο καθε εναν ξεχωριστα. Καλη δυναμη!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    lost_world, πραγματικα με συγκινισε η ιστορια σου... κλαιω ακομα.
    ειναι πολυ επώδυνο να βλεπεις τους ανθρωπους γυρω σου αβοηθητους και δεν ειναι ευκολο για σενα που την αγαπας και θες τοσο να την βοηθησεις να βλεπεις οτι αφηνει τον εαυτο της στο ελεος της. Δεν ξερω τι να σου πω και με στεναχωρει αυτο. Απλα να είσαι διπλα της οποτε σε χρειαστει... και μακαρι καποια στιγμη μεσα στον \"δικο\" της κοσμο να ακοκτησει την επιθυμια και να νοσταλγισει τις παλιες αγαπημενες στιγμες σας και να σου ζητησει πραγματικα βοηθεια...
    Σε καταλαβαινω γιατι ειμαι και εγω σε ευαλωτη κατασταση, οχι πολυ ομοια με την δικια σου ομως και ειναι ψυχοφθορω και σου μαυριζει την ψυχη....
    Ευχομαι να εχεις δυναμη, υπομονη και θεληση.
    Καποια στιγμη ισως ξαναβρεις τον αγγελο σου.

    Φιλικα
    Angela

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    ευχαριστω Aval για το ενδιαφερον σου. Πιστευω ομως πως μονο μια φορα σε αυτη την ζωη βρισκεις εναν Αγγελο επι γης, γιατι πραγματικα ετσι την αποκαλουσα οταν πρωτογνωριστηκαμε. Τελος παντων δε θελω να δραματοποιησω παραπανω τα πραγματα. Να προσεχεις τον εαυτο σου και να προσπαθεις να μην αφηνεις ατομα και καταστασεις να σε καταβαλλουν. Εγω καθε μερα δινω λυσαλεες μαχες με τον εαυτο μου και αλλαζω πολλες διαθεσεις την ημερα. Εκει που ειμαι καλα μελαγχολω, εκει που γελαω κλαιω, εκει που ειμαι ηρεμος ρημαζω τα παντα. Αλλα το παλευω. Δεν ειμαι ομως σιγουρος αν το παλευω για μενα η για καποιους αλλους. Θα δειξει. θα τα λεμε απο εδω. Ελπιζω να σε εκανα να νιωσεις λιιιγο τοσο δα καλυτερα.Να εισαι καλα!

    Κλαινε ορε τα παλικαρια? (μωρε με λυγμους!)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    lost_world διαβασες λαθος το μηνυμα μου, τωρα πως καταλαβες οτι παιζω με το πονο σου, τελος παντων σε καταλαβαινω γιατι απο γραπτα ο οποιοσδηποτες μπορει να το καταλαβει αλλιως και εξαλλου περνας και μια κατασταση που ειναι λογικο να εισαι πολυ φορτισμενος. Σε καταλαβαινω αλλα εγω απλα αλλα καταλαβα, δεν εννοουσα οτι εισαι εσυ σχιζοφρενης και φανταστηκες την ιστορια με την κοπελα σου, αλλα νομισα οτι ησουν αλλος και οχι αυτος που εγραψε για την κοπελα του αφου διαβασα επιπολαια τα μηνυματα μην κοιτοντας ονοματα διπλα. κ ετσι οταν ειπες τα περασες απο πρωτο χερι νομισα εννοουσες τον εαυτο σου..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •