Οριακή- ιδεοληπτική διαταραχή προσωπικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5

    Οριακή- ιδεοληπτική διαταραχή προσωπικότητας

    Καλημέρα σας, ευχαριστήθηκα πολύ όταν ανακάλυψα το site σας. Δεν ξέρω πώς να αρχίσω. Ο τίτλος του θέματός μου είναι ακριβώς και η διάγνωση που έκανε ο ψυχίατρός μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Γειά σου Ιώ,

    Το πιο δύσκολο το έκανες (πάει η αρχή έγινε).
    Όπως θες συνέχα. Όλο και κάποιος θα έχει να σου πει κάτι (για τα όσα φαντάζομαι ότι σε απασχολούν)
    Τα νέα σου, τα παλιά σου, τα ωραία σου, τα άσχημά σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Ενα \'\'σύντομο\'\' ιστορικό μου.
    Σε ηλικία 15 ετών έχασα τον πατέρα από καλπάζουσα μορφή καρκίνου.
    Οι ρόλοι της οικογένειάς μου άλλαξαν, γίναμε όλοι υπερβολικά αγχώδεις, φοβισμένοι και αρκετά νευρικοί ή τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου οπτική για τα γεγονότα.
    Τότε άρχισαν και τα δικά μου ας πούμε παιχνίδια ελλάτωσης της έντασης που ένιωθα.
    Βουλιμία και πρόκληση εμετού εκουσίως, ξύσιμο και ξερίζωμα ουσιαστικά του τριχωτού της κεφαλής μου και άλλα που δεν θέλω να αναφερθώ.
    Έφυγα από το σπίτι μου και ως φοιτήτρια και με αρκετά ισχυρή προσωπικότητα και ομορφιά τραβούσα πάντα τον κόσμο κοντά μου και ιδιαίτερα δημιουργούσα έντονες φιλικές σχέσεις με άντρες και ερωτικές ασφαλώς. Δεν άντεχα ποτέ στη σκέψη της εγκατάλειψής μου από τους άλλους, ήθελα πάντα να τους αφήνω εγώ. Η ζήλεια μου ήταν έντονη και αδικαιολόγητη. Η συμπεριφορά μου απέναντι στους άντρες που είχα δεσμό ήταν προσβλητική και αρκετά καταπιεστική.
    Οι σχέσεις με τις γυναίκες ποτέ δεν ήταν αρκετά ικανοποιτικές γιατί αν και αρχικά με δεχόντουσαν αργότερα με απεύφεγαν ίσως γιατί τις φόβιζα , ήμουν αρκετά εκρηκτική, παρορμητική, έκανα τους πάντες να γελάνε αλλά όλη αυτή η ένταση που έβγαζα τις απομάκρυνε στο τέλος.
    Επίσης ήταν και η αρκετά ιδιόρυθμη συμπεριφορά μου καθώς προτιμούσα να κάνω χρήση κοκαίνης από το να δώ μια φίλη μου και να πέράσω ενα ήσυχο απόγευμα μαζί της.
    Η φίλη που γνώρισα στο πανεπιστήμιο και που έγινε κολλητή μου πάσχει από σχιζοφρένεια, η παρέα μαζί της ήταν κατασταλτική για εμένα, καθώς με γέμιζε με ανασφάλεια αλλα ταυτόχρονα δημιουργήθηκε μεταξύ μας ένα είδος εξάρτησης.
    Η παρέα μου λοιπόν με αυτή την κοπέλα απομάκρυνε όλες τις άλλες φίλες από κοντά μου, καθώς αναρωτιόντουσαν πώς την αντέχω.
    Η κοπέλα αυτή ,λόγω ίσως της ασθένειάς της, είχε αρκετά έντονη σεξουαλικότητα και πάντα έκανε ερωτικές προτάσεις στους συντρόφους μου, τις οποίες μου τις αποκλυπταν συνήθως οι εκάστοτε σύντροφοί μου ή ακόμα και η ίδια.
    Εγώ το έβλεπα σαν παιχνίδι και έκανα οτι δεν με πειράζει καθόλυ, αλλα ουσιαστικά με ενοχλούσε και μου δημιουργουσε ακόμα μεγαλύτερη ανασφάλεια και θυμό.
    Τελοσπάντων σας κούρασα.
    Ένα τελευταίο είναι ότι πρίν 3 έτη έπεσα θύμα επικίνδυνου ξυλοδαρμού, απόπειρας στραγγαλισμού και ευτυχώς όχι τελικά βιασμού.

    Κάποια στιγμή πριν 2 μήνες έσπασα, τα πράγματα σταμάτησαν να είναι υπό τον έλεγχό μου και αφού δόθηκε και η αφορμή, έσπασα. Νόμιζα οτι θα τρελαθώ.Ο θυμός μου ήταν τόσο μεγάλος που όταν η μητέρα μου προσπαθούσε να με πλησιάσει και να με αγκαλιάσει εγώ ήμουν ικανή να την χτυπήσω.Το μυαλό μου γύριζε γύρω απο τα ίδια και τα ίδια και ενώ ήξερα ότι έπρεπε να σταματήσω να τα σκέφτομαι δεν μπορούσα να το κάνω.Ήταν σαν να μου έδινε ο πόνος μια ηδόνη, μόνο αυτό υπήρχε για εμένα.Η πίεση που ένιωθα στο κεφάλι μου και το 24ωρο κλάμα με οδήγησαν στον ψυχίατρο.Νόμιζα οτι θα πάθω εγκεφαλικό αν δεν σταματούσα.

    Δεν ξέρω πως χωράνε όλα αυτά σε μια παράγραφο.
    \'Ολο αυτό το μπέρδεμα όμως χωρεσε μέσα μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ναι εγω θα το ελεγα οριακη διαταραχη,εμμονες και ψυχαναγκασμοι εμπεριεχονται στην οριακη προσωπικοτητα,αλλα οι επι μερουςδιαγνωσεις εν παση περιπτωσει ειναι δευτερευουσης σημασιας,το βασικοτερο ειναι η θεραπεια!Παιρνεις καποια αγωγη;Κανεις ψυχοθεραπεια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Πόσο χρονών είσαι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Ναι ακολουθώ μια θεραπεία. Παίρνω seroxat, 30mg ημερησίως. Νομίζω, αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα οτι το θυμικό μου είναι κάπως καλύτερα. Δεν ξέρω. Απλά κατάφερα πάλι να ελέγχω κάποιες καταστάσεις και αυτό με κάνει να νιώθω καλύτερα. Αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι να είμαι καλά όταν όλα είναι καλά για εμένα γύρω μου, φοβάμαι ότι σε μια ενδεχομενη απογοήτευση ή λύπη θα καταρρεύσω πάλι.
    Για την dalia, η ηλικία μου είναι 26 ετών

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ιω καλώς ήρθες:)

    Δεν είναι λίγα τα οσα πέρασες, αρα λογικο το βρίσκω να φοβάσαι μήπως κ καταρρεύσεις πάλι.

    Δεν ειναι απλο οπως γράφεις που κατάφερες να ελεγχεις καποιες καταστάσεις. Ειναι σημαντικο κ μπραβο σου....!

    Το επομενο βήμα τώρα,ε? Ειναι σίγουρο οτι ολοι θα βρεθουμε αντιμετωποι με δυσκολες καταστάσεις. ΟΛΟΙ. Ειναι καλό που θέλεις να ξερεις να διαχειριζεσαι τον εαυτο σου ουσιαστικα, αντιμετωπη σε τετοια δύσκολα γεγονοτα κ συναισθηματα (λύπη, θυμος,απογοήτευση).

    Πέρα απο τον ψυχίατρο κάνεις ψυχοθεραπεια? (Νομίζω σε ρωτησε κ ο Alkmeon)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Γειά σου Σοφία
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αλήθεια.
    Όχι δεν κάνω ψυχοθεραπεία, αν και θα ήθελα. Η αλήθεια είναι οτι αν δεν νόμιζα οτι θα πεθάνω δεν θα έβλεπα ούτε τον ψυχίατρο.
    Το σκέφτομαι ασφαλώς.Ο ψυχίτρός μου νομίζω ότι αν και θέλει δεν μπορεί να μου προσφέρει το είδος της στήριξης που χρειάζομαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τίποτα Ιω (εχεις υπέροχο όνομα:)))

    Δεν κάνει τίποτα, απλά γράφω οσα αισθάνομαι.

    Ο ψυχίατρος κάποιες φορές η αλήθεια ειναι πως δεν αρκει. Κι άλλες φορές ο ψυχολόγος. Εκανες λοιπον το ενα βήμα, νιωθεις πως εισαι έτοιμη κ για το δεύτερο. Καταπληκτικο:)

    Πολλοι νομίζω πως δεν θα έφταναν σε ψυχολογο ή ψυχίατρο...Δεν ειναι απλή υπόθεση να ανοιγεις την ψυχή σου...Κι εγω μέχρι να φτάσω, εβρισκα ενω σωρό αστειες προφάσεις για να μην παω. Αλλωστε είχα την εντύπωση πως μπορώ να τα φτιάξω ολα μόνη μου. Μάλλον ήμουν πολύ εγωιστρια για να παραδεχτώ οτι δεν μπορώ!Οτι πρεπει καποιος να με βοηθησει....

    Ελπίζω να βρεις τον θεραπευτή που σου ταιριάζει κ θα σε βοηθήσει σ αυτή τη διαδρομη:)

    Μπράβο σου για τη δύναμη κ την αποφασιστικότητα (ή και διαύγεια)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    5
    Ευχαριστώ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ιώ γεια σου..Μου φάνηκε παράξενη η διάγνωσή σου αλλά για να την λέει ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς...
    Όσο για τον ψυχίατρο και ότι δεν μπορεί να βοηθήσει το αισθανόμαστε πολλές φορές πολλοί.......ακόμα και αν είμαστε μέσα στην ίδια την θεραπεία και όχι πριν την αρχίσουμε......αλλά σίγουρα θα σε κάνει να μάθεις περισσότερα και πως μπορείς να διαχειρίζεσαι μερικά σου συναισθήματα και να είσαι λιγότερο ίσως αυτοκαταστροφική.....Οδηγήθ� �κα και εγώ σε ψυχίατρο όχι με το ζόρι των γονιών μου αλλά γιατί όπως αναφέρεις και εσύ νόμιζα θα πεθάνω.....
    Ελπίζω να βρεις έναν καλό ψυχίατρο με τον οποίο να επικοινωνείτε......Δεν ήξερα αυτό που είπε ο Αλκμαίων ότι δηλαδή στην οριακή διαταραχή ενυπάρχουν και ψυχαναγκασμοί....
    Μόνο από περιέργεια.Υπάρχει οριακή-ιδεοληπτική διαταραχή σε ένα ή είναι δύο διαταραχές μαζί;;Δηλ....Ιδεοψυχαναγκαστ ική διαταραχή και οριακή;;;
    Όπως και να έχει Ιώ να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και πιο άσπρες μέρες.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....λοιπον μια που ρωτατε διαγνωστικα,κατα το διεθνες συστημα ταξινομησης υπαρχει η ’’διαταραχη της προσωπικοτηταςτου τυπου της συναισθηματικης ασταθειας’’ με 2 παραλλαγες τον παρορμητικο τυπο[παλια το αναφεραμε ως εκρηκτικη και επιθετικη προσωπικοτητα] και τον μεθοριακο τυπο η μεθοριακη η οριακη προσωπικοτητα με κυρια χαρακτηριστικα τις ασταθεις διαπροσωπικες σχεσεις,τις συναισθηματικες κρισεις και τα χρονια συναισθηματα κενου!τα οποια ιδεοληπτικα στοιχεια αναφερονται στις επανειλημμενες συναισθηματικες κρισεις και πραξεις,αλλα δεν ειναι τοσο εμφανη προφανως οσο σε μια καταναγκαστικη διαταραχη προσωπικοτητας πχ Τελος παντων,οριακη λεγεται η διαταραχη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Γι\'αυτό η Ίντερ με την οριακή ανέφερε κολλήματα που θύμιζαν λίγο ιδεοληψίες αλλά δεν είχε τίποτα από ψυχαναγκασμό...Ευχαριστώ Αλκ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....οι Αμερικανοιπαλι στοdsm-4 περιγραφουν την οριακη η μεταιχμιακη διαταραχη ως ασταθεια των συναισθηματων,διαπροσωπικ� �ν σχεσεων,,εαυτου και παρορμητικοτητας-οπως το λες η παρορμητικοτητα μπορει να εχει να κανει με επαναληπτικου τυπου συμπεριφορες αλλα δεν ειναι ιδεοψυχαναγκασμοι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ρε συ Αλκ....μια απορία που έχω καιρό..Πώς γίνεται σε μία προσωπικότητα-καλή ώρα η δικιά μου-να υπάρχουν ιδεοψυχαναγκαστικά στοιχεία μαζί με οριακά;Καμία σχέση ο κλειστός, φοβικός , δυσπροσάρμοστος ιδεοψυχαναγκαστικός χαρακτήρας με τον παρορμητικό οριακό......Πώς κατάφερα και καμάκωσα τις δύο άσχετες διαταραχές μαζί;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •