Μπορεί η διπολική διαταραχή να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δυο ανθρώπων? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    πόσο καιρό είστε μαζί;

  2. #17
    [QUOTE=girl80;278130]όποτε του λέω να σταματήσει να πίνει λέει δεν πίνω..βγαίνουμε έξω (δεν μένουμε μαζί για να ξέρω σπίτι του τί κάνει) και πίνει 8-10 ποτά και είναι μια χαρά σαν να έχει πιεί νερό δηλαδή...δεν τον πιάνει το αλκοόλ πλέον δεν ξέρω τί να πω.... τί κίνητρο να του δώσω για να το σταματήσει? [QUOTE]

    σόρι, αλλά 8-10 ποτά είναι παααααααρα πολλά.....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by girl80 View Post
    Μου είπε ότι έχει αποφασίσει να τα κόψει γιατί θέλει να φτιάξουμε την ζωή μας και πως δεν θέλει να εξαρτάται από τέτοιες ουσίες και θεωρεί ότι δεν του προσφέρουν πλέον τίποτα. απλά φοβάται ότι τώρα πια έχει εθιστεί και εκεί θα είναι το πρόβλημα. Εγώ του είπα να ακολουθήσει πιστά αυτά που του έλεγε ο γιατρός του και να μην άλλαζε γιατρό αλλά εκείνος θεωρεί ότι ο καινούργιος γιατρός είναι καλύτερος..δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ο ίδιος να κρίνει ότι είναι σκάρτος ο γιατρός γιατί του είπε να μην κόψει τα χάπια...
    δεν ειναι καλη ενδειξη το οτι αποφασισε μονος του να κοψει τα φαρμακα, ευτυχως επισκεπτεται γιατρο και δεν τον εκοψε κι αυτον.
    και ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ενδειξη το οτι θεωρει στηριγμα (!!!!) το αλκοολ.
    το αλκοολ δεν μπορει αν ειναι στηριγμα για κανεναν, ποσο μαλλον για ασθενη....
    προσωπικα δεν θα προχωρουσα σε σχεσεη με ανθρωπο που εχει για στηριγμα το αλκοολ η τα ναρκωτικα, ακομα κι αν δεν ειχε κανενα αλλο προβλημα και με τπτ δεν θα σκεφτομουν την δημιουργια οικογενειας μαζι του και σου συνιστω να κανεις κι εσυ το ιδιο...

    δεν σου λεω να χωρισεις, αλλα ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ αν δεν λυθουν τα θεματα αυτα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    δηλ. τα δεδομένα μας μέχρι τώρα είναι πως έχει σκαμπανεβάσματα στη διάθεση, πως έκοψε τα φάρμακα και τον γιατρό, πως πίνει ένα μπουκάλι στην καθισιά και πως είναι μυστικοπαθής. δύσκολα.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    ειμαστε μαζί 1 χρόνο......συνήθως πίνει παραπάνω από 8-10 και εκεί αρχίζει ο καβγάς μας....και μετά εγώ του πέρνω το πότηρι και εκείνος μουρμουράει και χαλιόμαστε και κάθε φορά η ίδια συζήτηση έχεις δίκιο δεν θα ξαναπιώ τόσο και την άλλη μέρα ξαναπίνει....
    remedy το έχω σκεφτεί ότι θα είναι λάθος οι βάσεις για να ξεκινήσεις μια οικογένεια έτσι αλλά τί να κάνω για να τον βοηθήσω να δεί ότι είναι λάθος το αλκοόλ και όλα αυτά?αν του πω ότι αν δεν κόψει το αλκοόλ θα τον αφήσω είναι σα να τον εκβιάζω συναισθηματικά και αυτό είναι λάθος δεν θα ήθελα ούτε εμένα να το κάνουν οπότε δεν μπορώ να το κάνω ούτε και σε εκείνον...
    έχω μια απορία μπορεί δηλαδή όταν θα είναι σε κάποια φάση up/down να γίνει βίαιος λεκτικά ή σωματικά?εγώ ένα χρόνο τώρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε εμένα προσωπικά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by girl80 View Post
    έχω μια απορία μπορεί δηλαδή όταν θα είναι σε κάποια φάση up/down να γίνει βίαιος λεκτικά ή σωματικά?εγώ ένα χρόνο τώρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε εμένα προσωπικά.
    μ αρέσει που επιμένεις σε αυτό. λες και είναι το μοναδικό που έχει σημασία.

    έδιτ: έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις τα συμπτώματα της διπολικής;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    δεν είναι το μοναδικό που έχει σημασία..το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να είμαι μαζί του γιατί τον αγαπώ και θέλω να ξέρω αν είναι κάτι που εγώ μπορώ να αντέξω πρώτα θέλω να νιώθω εγώ σίγουρη για εμένα πρώτα..λάθος το σκέφτομαι δηλαδή?
    προσπαθώ να ενημερωθώ όσο περισσότερο μπορώ γιατί με ενδιαφέρει να είμαι ενημερωμένη για να κάνω το σωστό για εκείνον και όχι το σωστό που νομίζω εγώ...
    δεν ξέρω ρε παιδιά δεν θέλω να παρασυρθώ και να του λέω ότι ναναι θέλω να είμαι σίγουρη για τις κινήσεις μου για να μην επιβαρύνω εκείνον πάνω από όλα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    αν θέλεις να ενημερωθείς σου πρότεινα κάτι να διαβάσεις. ενόσω δεν ξέρεις τι είναι μανία δεν μπορείς να ρωτάς αν κάποιος είναι βίαιος. δεν έχει νόημα. διάβασε πρώτα, μάθε κ ύστερα αν έχεις ακόμα απορίες έλα να τις συζητήσουμε.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    ειναι πολυ ομορφο που τον αντιμετωπιζεις φυσιολογικα ομως ειναι απαραιτητο να ξερει και να ξερεις τι του συμβαινει εμενα δεκα χρονια οι γιατροι με επαιζαν απο φαρμακο σε φαρμακο και το μονο που ηθελα ηταν να κοψω τα φαρμακα και εχασα ολη μου τη ζωη σ αυτον τον αγωνα,το αφησα να περασει και στη σχεση μου και το αποτελεσμα ηταν καταστροφικο.το να θελει να κοψει τα φαρμακα ειναι λογικο ειδικα αν παιρνει νευροληπτικα ομως σε περιπτωση αποτυχιας,που αν πινει δεκα ποτα ειναι εξασφαλισμενη,θα υποφερει και θα υποφερεις.αν νιωθεις και πιστευεις οτι αγαπιεστε το να σου μιλησει θα βελτιωσει την σχεση σας και καλοειναι να σου μιλησει χωρις να εχει πιει τιποτα.το αλκοολ δεν ειναι θεραπεια για κανενα ψυχολογικο η ψυχιατρικο προβλημα κι εγω σε συνδυασμο με φαρμακα επινα και αλκοολ και ουσιες αλλα στην ουσια δεν εκανα τιποτα αλλο και οταν αυτο βγηκε στην επιφανεια αποφασισα να κοψω τα παντα αλλα τρελαθηκα κυριολεκτικα παρασερνοντας και την γυναικα που αγαπουσα.αν εχεις τις δυναμεις να τον στηριξεις η γνωμη μου ειναι να του προτεινεις να βρειτε μαζι εναν γιατρο και να παρετε καποιες κατευθυνσεις.μενει μονος του ο φιλος σου;

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    Μένει με τους δικούς του...απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν του λέω να μιλήσουμε το αποφεύγει...αν δεν ήθελε να το ξέρω δεν θα μου το έλεγε καθόλου....εγώ menippe νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε διάφορα για τα οποία δεν ευθυνόμαστε για το μόνο που ευθυνόμαστε είναι για την εξέλιξη τους και εγώ θέλω να αντιμετωπίσω μαζί του αυτό αλλά σωστά....το αλκοολ δεν το σταματάει με τίποτα..παλίοτερα είχε λέει σταματήσει ένα χάπι με την βοήθεια του αλκοόλ του πήρε λέει 3 μήνες αλλά εντάξει τα κατάφερε και του είπα το συκώτι όμως θα το πάρεις στο χέρι..και λέει δε πειράζει καλύτερα να πάρω το συκώτι στο χέρι παρά το μυαλό..

    Pelarity προσπαθώ να διαβάσω και ψάχνω όσο μπορώ διακριτικά γιατί αν καταλάβει κάτι τέτοιο θα γίνει έξαλλος.μου είχε πει για μια κοπέλα του στο παρελθόν που καθόταν διάβαζε έψαχνε και την χώρισε γιατί είχε γνώμη για όλα και τον κούρασε αυτό..προσπαθώ να είμαι διακριτική αλλά θέλω κυρίως να είμαι σωστή γιατί δεν είναι παιχνίδι είναι πραγματική ζωή.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    αυτό που σου λέει ο μένιππος είναι πολύ σωστό. πρότεινέ του να δείτε μαζί κάποιον γιατρό. θα είναι και μια καλή ευκαιρία για να σου ανοιχτεί.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    θα του το προτείνω και βλέπουμε, ελπίζω να δεχτεί . Σας ευχαριστώ πολύ.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    καλή τύχη λοιπόν.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    εγω παντως οταν καταλαβα οτι η κοπελα μου ενημερωνοταν για τα φαρμακα που επαιρνα συγκινηθηκα και το εκτιμησα απεριοριστα,στιγμη δε με λυπηθηκε οσο ημασταν μαζι αλλα εγω ο ηλιθιος κοιτουσα μονο τον εαυτο μου και τα προβληματα μου(εχω και αλλα προβληματα υγειας).οι σχεσεις με καποιον που παιρνει ψυχοφαρμακα ειναι λιγο περιεργες καθως και ο ιδιος δε θελει τις περισσοτερες φορες να ειναι εμφανες αυτο,οι σωματικες και ψυχολογικες παρενεργειες.το μονο σιγουρο και λογικο επιστημονικα ειναι οτι οταν συνδυαζεται η χημεια των φαρμακων με τη χημεια του αλκοολ τα αποτελεσματα καταρχην δεν ειναι αυτα που προσδοκα αυτος που τα συνταγογραφει αλλα ειναι κατι που κανεις δε μπορει να προβλεψει.ειδικα σε καταστασεις εντασης μπορει να καταληξουν σε ανεξελεγκτες συμπεριφορες.το αλκοολ ειναι προφανως το παυσιπονο του φιλου σου,τωρα το αν εσυ θα αναλαβεις να γιατρεψεις τους βαθυτερους του πονους ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι...

  15. #30
    Παντως απο οτι εχω διαπιστωσει εδω μεσα ανθρωποι με διπολικη εχουν μια ταση προς την καταχρηση ουσιων. Κι εγω πινω δυστυχως αρκετα. προσωπικα τα συζηταω με τον φιλο μου, το προβλημα, τι σημαινει, τις συνεδριες με τον γιατρο. Δεν καταλαβαινω τι τον τρομαζει τοσο και δεν σου μιλαει, ισως να ειναι η απορριψη... μην απογοητευεις εσυ, μη τρομαξεις κτλ. Μπορει και απλως να ειναι μυστικοπαθης. Απο τις μη ακραιες καταστασεις νομιζω (χωρις να ειμαι ειδικως και μιλωντας απο αυτα που εχω διαβασει εδω κι εκ πειρας) οτι την ''ασθενεια'' χαρακτηριζουν συχνα νευρα, εντονες διακυμανσεις συμπεριφορας, φοβιες, καταχρηστικες συμπεριφορες κτλ. Καλυτερα να διαβασεις σχετικα κι ακομα καλυτερα καποια στιγμη να μιλησετε για την τοτε εμπειρια του και τα συναισθηματα του. Και νομιζω κι εγω πως θα ηταν λαθος να σταματησει να βλεπει εναν ειδικο.
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  2. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 21:49
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. Replies: 22
    Last Post: 30-01-2009, 23:05
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •