Μπορεί η διπολική διαταραχή να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δυο ανθρώπων?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10

    Μπορεί η διπολική διαταραχή να σταθεί εμπόδιο στην ευτυχία δυο ανθρώπων?

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

    Έχω σχέση με έναν άνθρωπο εδώ και ένα χρόνο και μου είχε αναφέρει ότι έχει κάποιου είδους ψυχολογικά προβλήματα και ότι είχε νοσηλευτεί και πέρνει φαρμακευτική αγωγή. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του πέρα από το άγχος και το στρες που έχουμε έτσι και αλλιώς όλοι μας λόγω της κατάστασης που ζούμε (εννοώ για το οικονομικό) και γενικά επειδή είμαστε και οι δυο σε παραγωγική ηλικία (στον εργασιακό τομέα) είναι λογικό να αγχωνόμαστε...
    Πρόσφατα μου είπε ότι έχει διπολική διαταραχή και πως είναι κάτι που μάλλον δεν θεραπεύεται ποτέ. Παρακολουθείτε από γιατρό κανονικά και είναι σε ένα στάδιο που έχει ελαττώσει τα φάρμακα στο ελάχιστο και έχει τώρα κάποιο διάστημα που τα έχει σταματήσει και θέλει να τα κόψει για πάντα.
    Αυτό που με φοβίζει είναι το άγνωστο το τί μπορεί να μας συμβεί. Είναι κάτι που θα μπορώ να αντιμετωπίσω?υπάρχει περίπτωση να γίνει βίαιος κάποιος έχοντας αυτή την διαταραχή, τί μπορεί να γίνει δηλαδή....Δεν μπορώ να τα συζητήσω αυτά μαζί του γιατί νιώθει άβολα και δεν θέλω να τον φέρνω σε δύσκολη θέση. Θέλω από τις εμπειρίες σας να μου πείτε την γνώμη σας. Εγώ είμαι δίπλα του και τον στηρίζω και θα τον στηρίζω αλλά θέλω να ξέρω..Θέλω να κάνω οικογένεια μαζί του και με τρομάζει το άγνωστο.

    Η γνώμη σας για μένα είναι πολύ σημαντική. Είμαστε όλοι άνθρωποι με αδυναμίες και έχουμε όλοι μας μοναδικά χαρακτηριστικά. Εγώ σε αυτόν τον άνθρωπο έχω δει το άλλο μου μισό και δεν τον αφήνω για τίποτα άλλο στον κόσμο....απλά θέλω να ξέρω...

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    γεια σου,
    πόσα επεισόδια έχει κάνει κ πόσος καιρός έχει περάσει από το τελευταίο επεισόδιο; πόσο καιρό έχει με διάγνωση διπολικής;

    μια υποτροπή μπορεί να συμβεί ακόμα και αν είναι προσεχτικός κανείς. πως θα εκδηλωθεί όμως η υποτροπή κ ιδιαίτερα η μανία έχει να κάνει με το πόση δουλειά έχει κάνει με τον εαυτό του κανείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η ερωτηση ειναι αδυνατο να απαντηθει απο σενα που τον ξερεις και περιμενεις να την απαντησουν ενα ματσο αγνωστοι του διδικτυου?

    Δεν ειμαστε η ασθενεια , ο καθενας εχει την πορεια του, τον χαρακτηρα του, τις αξιες του και η λιστα δεν εχει τελος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    Είναι με φαρμακευτική αγωγή 14 χρόνια και τώρα την σταματάει..ένα επεισόδιο είχε πριν 14 χρόνια και νοσηλεύτηκε...

    Keep_walking δεν ήθελα να θίξω κανένα απλά ήθελα να ξέρω την γνώμη ανθρώπων που το ζούν οι ίδιοι γιατί εκείνος δεν μου λέει λεπτομέρειες και προσπαθώ να καταλάβω...προσπαθώ να μάθω τί μπορώ να κάνω πως μπορώ να βοηθήσω τί είναι σωστό και τί λάθος..αν δηλαδή αρχίσει να ανοίγετε σε εμένα και όχι στον γιατρό του και τον συμβουλεύω εγώ αυτό είναι καλό ή είναι κακό....έχω στο μυαλό μου πάρα πολλές απορίες και δεν ξέρω που να βρω απαντήσεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θιχτηκε κανενας....εξηγω το αδυνατο του ολου εγχειρηματος. Δεν τον ξερουμε τον ανθρωπο. Αυτος εχει αρχισει να συμπεριφερεται περιεργα? Το μονο που μας εχεις πει ουσιαστικα ειναι οτι εχει διπολικη και οτι παει να κοψει τα φαρμακα.

    Ο γιατρος του θα ξερει μαλλον καλυτερα... Οσο για ενημερωση γυρω απο την διπολικη διαταραχη ισως να ηταν καλυτερα να διαβαζες καποιο εξιδεικευμενο βιβλιο , αν και δεν θα το προτεινα.

    Οσο ασχολεισαι ισως με κατι , τοσο ασχολειται και αυτο μαζι σου , δηλαδη υπερβολικη ενασχοληση με μια ασθενεια δεν θα ηταν κατι καλο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε γενικες γραμμες παντως απο οτι νομιζω δεν ειναι κατι που αντιμετωπιζεται χωρις φαρμακα...αλλα μπορει και να χει λαθος διαγνωση , μπορει χιλια δυο. Ας πουνε τα παιδια με διπολικη...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    Υπάρχουν μέρες που είναι πάρα πολύ καλά, δηλαδή δουλεύει στην παλαβή και 15 ώρες συνεχόμενα μετά βγαίνουμε έξω πίνουμε διασκεδάζουμε και μετά έχει υπερένταση και δεν μπορεί να κοιμηθεί..αυτό καταλαβαίνω ότι είναι μια ένδειξη....υπάρχουν όμως και μέρες που είναι πολύ down σκέφτεται απαισιόδοξα, είναι στεναχωρημένος και δεν μπορεί να νιώσει καλύτερα με τίποτα.....
    Άλλαξε γιατρό πριν λίγο καιρό γιατί ήθελε να κόψει τα χάπια, ο προηγούμενος δεν συμφωνούσε..Ο τωρινός γιατρός του είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά εκείνος επιμένει. Έχει βρει στήριγμα στο αλκοόλ και νομίζει ότι έτσι θα το αντιμετωπίσει και θα ξεφύγει από όλα αυτά..

    Μπορεί όμως ένα επεισόδιο πριν 14 χρόνια να σε βάλει σε αυτή τη φάση να πέρνεις φάρμακα για μια ζωή για μία μόνο άτυχη στιγμή?Θα μπορούσε να ήταν λάθος διάγνωση τότε?Οι δικοί του όμως του έκαναν εισαγωγή και έμεινε αρκετό καιρό..λεπτομέρειες δεν μου λέει δεν ξέρω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλκοολ ασχημο.
    Να κοψει τα φαρμακα επειτα απο 14 χρονια....πολυ δυσκολο (κατα την γνωμη μου παντα).

    Δεν ξερω ρε girl....οντως μαλλον θα ναι δυσκολα. Γιατι επιμενει να κοψει τα φαρμακα? Δεν ειναι ευχαριστημενος απο αυτο που ειναι?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by girl80 View Post
    Είναι με φαρμακευτική αγωγή 14 χρόνια και τώρα την σταματάει..ένα επεισόδιο είχε πριν 14 χρόνια και νοσηλεύτηκε...

    Keep_walking δεν ήθελα να θίξω κανένα απλά ήθελα να ξέρω την γνώμη ανθρώπων που το ζούν οι ίδιοι γιατί εκείνος δεν μου λέει λεπτομέρειες και προσπαθώ να καταλάβω...προσπαθώ να μάθω τί μπορώ να κάνω πως μπορώ να βοηθήσω τί είναι σωστό και τί λάθος..αν δηλαδή αρχίσει να ανοίγετε σε εμένα και όχι στον γιατρό του και τον συμβουλεύω εγώ αυτό είναι καλό ή είναι κακό....έχω στο μυαλό μου πάρα πολλές απορίες και δεν ξέρω που να βρω απαντήσεις..
    κατ' αρχάς, ψυχραιμία... το ότι έχει διπολική δεν σημαίνει το τέλος του κόσμου... μπορείτε να ζήσετε φυσιολογικότατα όπως όλα τα υπόλοιπα ζευγάρια...
    εννοείς μόνο ένα μανιακό; γιατί δεν μπορεί να έχει κάνει ένα μόνο επεισόδιο.
    το ότι είναι 14 χρόνια σταθεροποιημένος είναι πολύ καλό. τι φάρμακα έπαιρνε ξέρεις; σταματώντας τα φάρμακα ποια είναι η συνέχεια; θα συνεχίσει με ψυχοθεραπεία; κάθε πότε παρακολουθείται από γιατρό;

    καλό είναι να έχεις απορίες... αυτό σημαίνει ότι τον νοιάζεσαι και ότι θέλεις να του σταθείς κ να είσαι κοντά του στα δύσκολα...
    μπορείς να διαβάσεις το κόμικ "όλα ή τίποτα" http://www.mazi.org.gr/forum/32-%CE%...BF%CF%84%CE%B1 για να ενημερωθείς για τα συμπτώματα της διπολικής. η γνώση σαφέστατα είναι δύναμη και θα σε βοηθήσει με τις απορίες σου σίγουρα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    το αλκοολ σιγουρα δεν ειναι καλος συμμαχος αν θελει να σταματησει τα φαρμακα,ουτε ομως και ο φοβος ενος νεου επεισοδιου.και οσο και να θελεις εσυ να τον στηριξεις καποια πραγματα δεν περνανε απο το χερι μας .εγω με την κοπελα που ημουν ημασταν σουπερ διασκεδαζαμε απιστευτα βγαιναμε πιναμε σκοπευαμε να κανουμε οικογενεια αλλα εγω εκανα επεισοδιο και μπηκα μεσα για ενα εξαμηνο και απο τοτε διαλυθηκε και η σχεση μας αλλα κυριως μπηκε στη μεση ο φοβος που δε μας αφησε να ζησουμε μαζι.καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου να του ζητησεις να σου πει τι ειχε γινει τοτε χωρις να τον πιεσεις λεγοντας πραγματα οπως πες τα μου ολα η πες μου ολη την αληθεια και καλο θα ειναι να του δινεις και το περιθωριο ναμην ειναι παντα καλα οπως θα επρεπε να το εχει αυτο το περιθωριο και ο οποιοσδηποτε...η αγαπη σου μπορει να τον βοηθησει μπορει ομως και να τον ανεβασει υπερβολικα..γιατι δεν του προτεινεις να πατε μαζι στο γιατρο;εγω πολλες φορες ευχομαι να ειχε ερθει μαζι μου στο γιατρο...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    Μου είπε ότι έχει αποφασίσει να τα κόψει γιατί θέλει να φτιάξουμε την ζωή μας και πως δεν θέλει να εξαρτάται από τέτοιες ουσίες και θεωρεί ότι δεν του προσφέρουν πλέον τίποτα. απλά φοβάται ότι τώρα πια έχει εθιστεί και εκεί θα είναι το πρόβλημα. Εγώ του είπα να ακολουθήσει πιστά αυτά που του έλεγε ο γιατρός του και να μην άλλαζε γιατρό αλλά εκείνος θεωρεί ότι ο καινούργιος γιατρός είναι καλύτερος..δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ο ίδιος να κρίνει ότι είναι σκάρτος ο γιατρός γιατί του είπε να μην κόψει τα χάπια...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by girl80 View Post
    Άλλαξε γιατρό πριν λίγο καιρό γιατί ήθελε να κόψει τα χάπια, ο προηγούμενος δεν συμφωνούσε..Ο τωρινός γιατρός του είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο αλλά εκείνος επιμένει. Έχει βρει στήριγμα στο αλκοόλ και νομίζει ότι έτσι θα το αντιμετωπίσει και θα ξεφύγει από όλα αυτά...
    αλκοόλ (πόσω μάλλον στήριγμα στο αλκοόλ) +διακοπή φαρμάκων=ανευθυνόνητα

    και αυτό το λεπτομέρειες δεν μου λέει δεν το καταλαβαίνω... στο πρώτο σου ποστ γράφεις πως θέλεις να κάνεις οικογένεια με αυτόν τον άνθρωπο... με τα δεν μου λέει θα την κάνεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by girl80 View Post
    Μου είπε ότι έχει αποφασίσει να τα κόψει γιατί θέλει να φτιάξουμε την ζωή μας και πως δεν θέλει να εξαρτάται από τέτοιες ουσίες και θεωρεί ότι δεν του προσφέρουν πλέον τίποτα.
    ενώ του προσφέρει το αλκοόλ; πολύ ωραία.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    pelarity: μου είπε ότι θα συνεχίσει να πηγαίνει στο γιατρό (νευρολόγο μου είπε) για να κάνει εξετάσεις ρουτίνας ιατρικές και όχι σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. νομίζω πως αν πάρω θέση και του πω την γνώμη μου θα με παρεξηγήσει, γιατί εγώ νομίζω ότι πρέπει να πηγαίνει και σε ψυχίατρο όπως παλιότερα.Δεν μου έχει μιλήσει για άλλο επεισόδιο μόνο για αυτό το ένα πριν 14 χρόνια και ότι έπειτα είχε φαρμακευτική αγωγή και σε συνδυασμό με το αλκοόλ το καταπολεμά..
    menippos:έχω την εξής άποψη ότι θέλω μόνος του να μου μιλήσει όταν νιώσει την ανάγκη να το κάνει....δεν θέλω να τον ρωτάω γιατί πολλές φορές όταν πάω να ρωτήσω κάτι δυσανασχετεί και μετά μου λέει την κλασσική ατάκα του: δεν είμαι τρελός δεν χρειάζεται να με ρωτάς θα σου λέω εγώ αυτά που χρειάζεται να ξέρεις...δηλαδή του βγαίνει κάτι το επιθετικό ενώ δεν θέλω να τον θίξω τον αγαπώ και θέλω να είμαι μαζί του σε δύσκολα και εύκολα εκείνος στραβώνει...εγώ ποτέ δεν του έδειξα κάτι τέτοιο ούτε τον αντιμετωπίζω σαν τρελό για όνομα του θεού...εγώ τον αντιμετωπίζω όπως αντιμετωπίζω και τον εαυτό μου είμαστε μια χαρά όλοι απλά έτυχε να έχει κάτι όπως και εγώ έχω πίεση τί πάει να πεί αυτό ότι είμαστε δηλαδή τρελοί...

    για αυτό φοβάμαι να του μιλήσω δεν ξέρω τον τρόπο και το ύφος που πρέπει να τον προσεγγίσω για να μου πεί περισσότερα έτσι ώστε να μπορώ να τον στηρίξω περισσότερο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    10
    όποτε του λέω να σταματήσει να πίνει λέει δεν πίνω..βγαίνουμε έξω (δεν μένουμε μαζί για να ξέρω σπίτι του τί κάνει) και πίνει 8-10 ποτά και είναι μια χαρά σαν να έχει πιεί νερό δηλαδή...δεν τον πιάνει το αλκοόλ πλέον δεν ξέρω τί να πω.... τί κίνητρο να του δώσω για να το σταματήσει? του είπα ότι το αλκοόλ τον καταστρέφει χειρότερα από τα χάπια που νομίζει ότι του κάνουν κακό και μου λέει να κοιτάω την δουλειά μου και ότι είναι καλά....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 22:49
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  4. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •