ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ..

    Επειδη δε ξερω πολλα σε αυτα, και επειδη εχω ενα φοβο για τετοιες καταστασεις θελω να μαθω απο οσους ξερουν. Τι ειναι ακριβως ψυχωτικο επεισοδιο,ψυχωση,μανιακο επεισοδιο? Τι συμπτωματα εχουν?? Ειναι ευκολο να φανει αυτο αν τα εχει καποιος??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Γεια σου Σπυρο.
    Ξερω να σου πω για το μανιακο επεισοδιο το οποιο εχει πολλες μορφες,πολλες φορες εχεις την αισθηση οτι σε παρακολουθουν,νιωθεις οργη για το πιο απλο πραγμα,τρομερη υπρενταση και γενικα λειτουργεις με το 140% των δυνατοτητων σου και σωματικα και πνευματικα,μπορει να κανεις και 5-6 μερες να κοιμηθεις,περνανε απο το μυαλο σου σκεψεις σε απιστευτη ταχυτητα,μιλας πολυ γρηγορα και αλλαζεις θεμα συζητησης απο τη μια στιγμη στην αλλη,πολλες φορες ακους φωνες ή εχεις αλλες ψευδαισθησεις και μπορει να κρατησει απο ωρες εως και 1 εβδομαδα,συνηθως μετα ακολουθει η καταρευση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Ειναι πολυ ευκολο να φανει αλλα οχι απο αυτον που εχει το προβλημα μερος των συμπτωματων ειναι και το οτι δεν δεχεται οτι εχει προβλημα και το οικογενειακο περιβαλλον δυσκολευεται γιατι το μυαλο τους παει σε χιλια δυο αλλα πραγματα εκτος απο αυτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Δημητρη και εγω νιωθω πολυ οργη και νευρα για το παραμικρο...Η μαλακια ειναι πολλα που συνδεοντε με το αγχος υπαρχουν και σαν συμπτωματα και σε αλλες παθησεις οπως αυτα π εγραψα..Πως μπορεις να καταλαβεις ομως?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Φιλε Σπυρο δεν νομιζω πως μπορεις να το καταλαβεις μονος σου,καλο ειναι να επισκεφτεις εναν ψυχολογο.Μια καλη περιπτωση ειναι να πας στο Αιγινιτειο βραδυ μετα τις 22:00, καθε μερα εφυμερευει ,και να μιλησεις με καποιον γιατρο για να σου δωσει μια πρωτη αποψη,κατα την γνωμη μου δεν μπορεις να κανεις διαγνωση-αν υπαρχει καποιο προβλημα ή οχι-απο μονος σου ή μεσω των γνωσεων των ανθρωπων που γραφουν στο σαϊτ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...dimitriskai σωστα το τοποθετεις!Αιγινητειο,ψυχ/κη κλινικη γεν νοσ/μειου,Κ.Ψ..Υ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Ρε παιδια φοβαμαι να πουμε εκει μην μου πουν α σε κραταμε ετσι προληπτικα πως κανουν στα πιο πολλα νοσοκομεια γενικα...... Παω (3 φορες εχω παει) σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας αλλα ακομα δεν μ εχει πει κατι και δεν βλεπω πως θα με βοηθησει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Δεν υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν-εδω δεν υπαρχει χωρος για αυτους που πρεπει-εκτος αν βρισκεσαι σε κατασταση τετοια ωστε να βλαψεις τους αλλους ή τον εαυτο σου.

    Σπυρο να σε ρωτησω ποσο χρονων εισαι; και τι εννοεις λεγοντας πως εχεις πολλα νευρα;

    Αν και σε αλλο ποστ σου εδωσε μια συμβουλη ο dodoni και \"αρχηγου\" παρωντος πασα αρχη παυσατω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Μου τη δινει και νευριαζω οταν βρισκομαι σπιτι κυριως, με τους δικους μου με κανε εκεινο η το αλλο, α και παλι εξω ξερω γω εχεις εξεταστικη, και ελα φαε μια ωρα εχω βαλει φαγητο κτλ. Απλα πραγματα τα οποια ομως εμενα μου προκαλουν τρομερα νευρα γιατι δε μπορω καθολου πιεση αυτο το καιρο. Αυτο που με βοηθαει και νιωθω καλυτερα ειναι να ειμαι εξω με παρεα σε κοσμο, κοσμο, κοσμο.... Ενταξει απλα στο ειπα γιατι δεν το εχω και με το καλυτερο ματι αυτο το νοσοκομειο, δλδ. λεω αυτοι οτι και να τους πεις θα σου δωσουν κανα φαρμακο και οκ. Εχω εχω αναγκη να ψαξει ο αλλος στο υποσεινηδυτο μου που εγω οπως ειμαι τωρα δε μπορω και να μου βρει αυτα που με τρομαζουν, με φοβιζουν, με αγχωνουν και με κανουν να νιωθω ετσι. Ετσι πιστευω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιτα καλυτερα κλεισε ραντεβου σε ενα κ.ψ.υ η αν δεν θες το δημοσιο ,βρες ενα συναδελφο εξω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Το θεμα ειναι οτι εχω κλεισει εδω και καιρο, εχω παει 4-5 φορες τωρα, παω καθε Παρασκευη, αλλα δε βλεπω πως θα με βοηθησει ρε γαμωτο απλα του λεω και τωρα τις τελευταιες δυο φορες απλα μου λεει και καποια πραγματα ετσι αλλα δε ξερω δλδ. αυτο ειναι καθε φορα που τα λες και αυτο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Τι ακριβως θελεις να γινει; απο την μια αποριπτεις καθε ιδεα για φαρμακα απο την αλλη η συζητηση δεν σου αρκει! Πρεπει πρωτα να βρεις τι θελεις.Ο ψυχολογος ή ο ψυχιατρος δεν μπορουν να σου λυσουν τα προβληματα δια μαγειας ουτε να σου λενε τι ακριβως να κανεις στη ζωη σου! μπορουν να σου δωσουν μια αλλη οπτικη γωνια να δεις τα πραγματα και το κυριοτερο να \"ξεφωρτωνεις\" αυτα που εχεις στο μυαλο σου και αυτο θελει χρονο και υπομονη και δεν υπαρχουν ειδικες εξετασεις για αυτο το πραγμα,δεν ειναι παραδειγμα εσπασα το χερι μου βγαζω μια ακτινογραφια,βαζω γυψο και τελειωσε!.
    Θελει κουβεντα και θελει χρονο και υπομονη!
    Σκεψου την περιπτωση να πας σε ψυχοθεραπευτη που μαλλον χρειαζεσαι για να βρεις το τι και γιατι σε τρομαζει κ.τ.λ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    όλος ο κόσμος έχει νεύρα. Ολοι θυμώνουν, στεναχωριούνται, αισθάνονται άσχημα από άσχημες καταστάσεις που συμβαίνουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είναι κάτι παθολογικό που θα χρειάζονται και φάρμακα όταν δεν αισθάνεσαι καλά με τις αδικίες και με διάφορα περίεργα που συναντάς σε αυτή την ζωή. Αμα ήταν έτσι όλοι έπρεπε να πηγαίνουν σε ψυχιάτρους. Στην τηλεόραση βλέπουμε συμπεριφορές με εντάσεις. Βλέπουμε τη ρούλα βροχοπούλου που λένε ότι είναι φυσιολογική. Βλέπουμε πράγματα που εμείς τα θεωρούμε γελοια και γελάμε. Εκείνοι λοιπόν είναι φυσιολογικοί και εμείς είμαστε οι άρρωστοι? Επειδή σε κάποια κρίσιμη στιγμή αντιμετωπίσαμε κάποιο επεισόδιο και το λέμε εδώ και το εκφράζουμε, πιστεύετε ότι με τόσο άγχος που επικρατεί στην καθημερινή μας ζωή δεν έχει εκδηλωθεί σε αν8ρώπους που επικοινωνούμε και τους θεωρούμε νορμάλ?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    4
    i broxopoulou prepei na exei kati apo maniokatathliptiki sxizofreniki psixosi!se sindiasmo me tin gerontiki annoia pou exei arxizei na tin pianei

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •