Το σύνδρομο του γραμματοσήμου - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 189
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Εννοειται αυτο που λες. Όλοι θελουμε να καταλαβαίνουμε. Και τα βιβλία πάντως καλό κάνουν

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Και τα βιβλία πάντως καλό κάνουν
    Σαφεστατα! Μερικες,ομως,φορες οταν καποιος διαβαζει επιφανειακα λιγο απο 'δω και λιγο απο 'κει....φτιαχνει μια ωραιοτατη σαλατιτσα την οποια σερβιρει σαν την επικρατεστερη κι επισημη επιστημονικη θεωρια!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Σαφεστατα! Μερικες,ομως,φορες οταν καποιος διαβαζει επιφανειακα λιγο απο 'δω και λιγο απο 'κει....φτιαχνει μια ωραιοτατη σαλατιτσα την οποια σερβιρει σαν την επικρατεστερη κι επισημη επιστημονικη θεωρια!!!
    αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα χαχαχαχχαχαχαχαχααα!!!!!!!!!!!! !!!
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    μερικες φορες η "ειδημοσυνη" γινεται "οιδημοσυνη", γιατι προκαλει οιδηματα, οταν δεν εχει αιδω.

  5. #155
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ........ Δηλαδή είσαι υποτακτική μπροστά στον άντρα σου θα μπορούσες να ζήσεις σε μια σχέση με το ταίρι σου να έχει τον πλήρη έλεγχο του χρόνου σου και του χώρου σου να αποφασίζει εκείνος αν θα μιλήσεις τι θα πείς πώς θα μιλήσεις η αν θα του μιλάς σε 2ο ενικό ή 2ο πλυθυντικό , τι θα φοράς αν θα κοιμάσαι σε κρεβάτι ή στο πάτωμα? Να σου μιλάει όπως θέλει και παρόλα αυτά εσύ να είσαι ευτυχισμένη σε αυτή τη σχέση και με δική σου επιλογή και συναίνεση να γίνεται όλο αυτό.
    Εγώ πάντως απάντησα και σε προηγούμενο μήνυμα, ότι φυσικά και μπορεί να γίνεται με επιλογή και συναίνεση. Δεν ξέρω τι είδους μηνύματα ανταλλάξατε με τον Seduction και πώς πήγε να σου εξηγήσει, αλλά σε τέτοιου τύπου ζευγάρια, η οργάνωση της καθημερινότητας είναι κοινή τους συμφωνία. Μπορεί εσένα να σου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχει άνθρωπος που επιλέγει όλο αυτό, εμένα δεν μου φαίνεται αδιανόητο αλλά προσωπικά μου είναι ανεπιθύμητο, παρόλα αυτά οι ανθρώπινες επιθυμίες και συμπεριφορά έχουν μεγάλη ποικιλία και δεν μπορούμε να λέμε πως αποκλείεται κάποιος να είναι ευτυχισμένος μέσα σε μια τέτοια σχέση.

  6. #156
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Η κουβέντα δεν είναι για την κρεβατοκάμαρα...αν ήταν μόνο κρεβατοκάμαρα καλά θα ήταν
    μιλάει για όλη τη σχέση
    Μα ναι, μιλάμε όμως για μια σχέση ζευγαριού. Δεν είναι μόνο η κρεβατοκάμαρα μια σχέση. Οπότε, σε κάποιους αρέσουν τα παιχνιδάκια κυριαρχίας-υποταγής μόνο στο κρεβάτι, σε άλλους όλο αυτό υπάρχει και... στην τραπεζαρία και οπουδήποτε αλλού :P Αν συμφωνούν και οι δύο ότι έτσι τους αρέσει, ας τρώει ο ένας στο πάτωμα κι ο άλλος στην καρέκλα, ας κοιμάται ο ένας στο μαξιλάρι κι ο άλλος στα σανίδια... Περί ορέξεως...

  7. #157
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Αυτου του ειδους η "ευτυχια" που προκαλειται μεσω της ταπεινωσης,κρυβει εξαρτηση και απαιτειται να διερευνηθει περαιτερω(αναλογα με την περιπτωση καθε φορα) για ν'αντιμετωπιστει! Νομιζω,ομως,οτι η Ματινα δεν αναφερεται σε μια τετοιου ειδους νοσηρη κατασταση εξαρτησης!
    ΑLIA, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τα γραφόμενά σου αν παρουσιάζονταν ξεκάθαρα σαν προσωπική άποψη και όχι σαν μια γενική αλήθεια. Όταν η 'ταπείνωση' είναι αποτέλεσμα μιας κοινής συμφωνίας ενός ζευγαριού, δεν έχει το ίδιο νόημα με την ταπείνωση που υφίσταται ένας άνθρωπος αθέλητα, ή από φόβο ή από χαμηλή αυτοεκτίμηση ή οτιδήποτε άλλο. Δεν μπορούμε εμείς να βάζουμε την 'ευτυχία' του καθενός σε εισαγωγικά, χωρίς αυτό να τεκμηριώνεται από κάποια στοιχεία, και να συμπεραίνουμε με απόλυτο τρόπο ότι 'είναι εξάρτηση' και 'πρέπει να αντιμετωπιστεί'. Ποιος το αποφασίζει ακριβώς αν κάτι πρέπει να διερευνηθεί και να αντιμετωπιστεί??

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Μα ναι, μιλάμε όμως για μια σχέση ζευγαριού. Δεν είναι μόνο η κρεβατοκάμαρα μια σχέση. Οπότε, σε κάποιους αρέσουν τα παιχνιδάκια κυριαρχίας-υποταγής μόνο στο κρεβάτι, σε άλλους όλο αυτό υπάρχει και... στην τραπεζαρία και οπουδήποτε αλλού :P Αν συμφωνούν και οι δύο ότι έτσι τους αρέσει, ας τρώει ο ένας στο πάτωμα κι ο άλλος στην καρέκλα, ας κοιμάται ο ένας στο μαξιλάρι κι ο άλλος στα σανίδια... Περί ορέξεως...

    Οκ... δεν κατάλαβα τι προσπαθείς να πετύχεις με το να απαντάς στη διευκρίνηση που έκανα στη julias θες να πεις κάτι?...... Τέλος πάντων μόνη σου το είπες είναι παιχνίδι.. φάση είναι και περνάει δεν είναι τόσο ουτοπικό ούτε είναι δυνατόν να κρατήσει .. Μιλάμε για μια σχέση χωρίς ισσοροπίες, και θα ξέρεις ότι χωρίς ισσοροπίες δεν υπάρχει και υγεία. τα υπόλοιπα τα έχω πει σε άλλες σελίδες δεν θα τα επαναλάβω. Τα μυνήματα που αντάλλαξα μαζί με τον seduction δεν είναι τίποτα παραπάνω από τα λόγια που είπα Τον ρώτησα απλά τι σκατά είναι αυτή η σχέση να μου την περιγράψει με απλά λόγια γιατί εδώ μέσα μόνο επιστημονικά τα λέει και γενικά και μ είπε αυτα ακριβώς που διάβασες...
    Κάτι άλλο?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    ΑLIA, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τα γραφόμενά σου αν παρουσιάζονταν ξεκάθαρα σαν προσωπική άποψη και όχι σαν μια γενική αλήθεια. Όταν η 'ταπείνωση' είναι αποτέλεσμα μιας κοινής συμφωνίας ενός ζευγαριού, δεν έχει το ίδιο νόημα με την ταπείνωση που υφίσταται ένας άνθρωπος αθέλητα, ή από φόβο ή από χαμηλή αυτοεκτίμηση ή οτιδήποτε άλλο. Δεν μπορούμε εμείς να βάζουμε την 'ευτυχία' του καθενός σε εισαγωγικά, χωρίς αυτό να τεκμηριώνεται από κάποια στοιχεία, και να συμπεραίνουμε με απόλυτο τρόπο ότι 'είναι εξάρτηση' και 'πρέπει να αντιμετωπιστεί'. Ποιος το αποφασίζει ακριβώς αν κάτι πρέπει να διερευνηθεί και να αντιμετωπιστεί??
    Αν η ταπείνωση για σένα είναι ευτυχία με γεια σου με χαρά σου και μαγκιά σου ! Ανήκεις σε μειονότητα όμως οι περισσότεροι απο εμας την ευτυχία την βιώνουμε διαφορετικά επετρεψε μας να φρικάρουμε με τη δική σου ευτυχία... :Ρ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Όταν η 'ταπείνωση' είναι αποτέλεσμα μιας κοινής συμφωνίας ενός ζευγαριού, δεν έχει το ίδιο νόημα με την ταπείνωση που υφίσταται ένας άνθρωπος από χαμηλή αυτοεκτίμηση ή οτιδήποτε άλλο.
    Επιζητας συζητηση χωρις ιχνη εμπαθειας γι'αυτο και ανταποκρινομαι! Λοιπον,οταν ο συζυγος της κοπελας της πει να παει να κοιμαται εξω στο σπιτακι του σκυλου κι εκεινη το δεχεται με συνεση και συναινεση...αυτο δε δειχνει ατομο με χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση? Δεν ειναι μια συμπεριφορα που χρειαζεται να διερευνηθει και ν'αντιμετωπιστει? Προσωπικα,αποδεχομαι πολλα πραγματα τα οποια μπορει να μη μ'εκφραζουν αλλα εκφραζουν αλλους ανθρωπους αλλα εδω προκειται για μια νοσηρη κατασταση οπως προειπα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ...... Τέλος πάντων μόνη σου το είπες είναι παιχνίδι.. φάση είναι και περνάει δεν είναι τόσο ουτοπικό ούτε είναι δυνατόν να κρατήσει ..
    Ακριβως! Δε μιλαμε απλως για ενα εφημερο σαδομαζοχιστικο παιχνιδακι αλλα για μια μονιμη κι επαναλαμβανομενη πλεον κατασταση! Εκει τα πραγματα αλλαζουν κι απαιτειται παρεμβαση!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  12. #162
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Οκ... δεν κατάλαβα τι προσπαθείς να πετύχεις με το να απαντάς στη διευκρίνηση που έκανα στη julias θες να πεις κάτι?...... Τέλος πάντων μόνη σου το είπες είναι παιχνίδι.. φάση είναι και περνάει δεν είναι τόσο ουτοπικό ούτε είναι δυνατόν να κρατήσει .. Μιλάμε για μια σχέση χωρίς ισσοροπίες, και θα ξέρεις ότι χωρίς ισσοροπίες δεν υπάρχει και υγεία. τα υπόλοιπα τα έχω πει σε άλλες σελίδες δεν θα τα επαναλάβω. Τα μυνήματα που αντάλλαξα μαζί με τον seduction δεν είναι τίποτα παραπάνω από τα λόγια που είπα Τον ρώτησα απλά τι σκατά είναι αυτή η σχέση να μου την περιγράψει με απλά λόγια γιατί εδώ μέσα μόνο επιστημονικά τα λέει και γενικά και μ είπε αυτα ακριβώς που διάβασες...
    Κάτι άλλο?
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο καθένας έχει τις δικές του ισορροπίες και δεν είναι απαραίτητο αυτές να ταιριάζουν με τις ισορροπίες των υπόλοιπων. Τώρα το αν θα κρατήσει μια τέτοια σχέση... μα σαφώς, αν για τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους πάψουν να υπάρχουν οι 'ισορροπίες' δεν θα κρατήσει. Όπως σε όλες τις σχέσεις.

    Θεωρείς απαραίτητο ότι όλοι όσοι επεξηγούν και παραθέτουν κάποιες απόψεις-εμπειρίες ή και στοιχεία μερικές φορές, πάνε να πετύχουν κάτι? Αν ναι, πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει 'κάτι άλλο'.

  13. #163
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Αν η ταπείνωση για σένα είναι ευτυχία με γεια σου με χαρά σου και μαγκιά σου ! Ανήκεις σε μειονότητα όμως οι περισσότεροι απο εμας την ευτυχία την βιώνουμε διαφορετικά επετρεψε μας να φρικάρουμε με τη δική σου ευτυχία... :Ρ
    Ανέφερα κάτι τέτοιο και αν ναι που? Οκ, επέτρεψε μου κι εμένα λοιπόν να φρικάρω κι είμαστε πάτσι.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο καθένας έχει τις δικές του ισορροπίες και δεν είναι απαραίτητο αυτές να ταιριάζουν με τις ισορροπίες των υπόλοιπων. Τώρα το αν θα κρατήσει μια τέτοια σχέση... μα σαφώς, αν για τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους πάψουν να υπάρχουν οι 'ισορροπίες' δεν θα κρατήσει. Όπως σε όλες τις σχέσεις.

    Θεωρείς απαραίτητο ότι όλοι όσοι επεξηγούν και παραθέτουν κάποιες απόψεις-εμπειρίες ή και στοιχεία μερικές φορές, πάνε να πετύχουν κάτι? Αν ναι, πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει 'κάτι άλλο'.

    Μίλα πιο καθαρά δεν κατάλαβα αυτό το τελευταίο που ρώτησες. Θεωρείς ισσοροπία δηλαδή όταν ο άλλος κάνει κουμάντο στην αφεντιά σου? Κοίτα εμένα αυτό με πνίγει σαν ιδέα !
    Το θύμα δλδ δεν έχει βούληση? δεν έχει επιθυμίες προσωπικές? μήπως η μοναδική του επιθυμία είναι να υπακούει και να είναι πιονι του κυρίαρχου προκειμένου να είναι και ισσοροπημένο?
    Αυτό σου φένεται φυσιολογικό?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Ανέφερα κάτι τέτοιο και αν ναι που? Οκ, επέτρεψε μου κι εμένα λοιπόν να φρικάρω κι είμαστε πάτσι.
    μην τα παίρνεις όλα προσωπικά γενικά μιλάμε
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 22:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 12:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 16:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 17:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •