Το σύνδρομο του γραμματοσήμου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 189
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ρε συ, μιλάω για τις περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει συναίνεση. Αλλά και να υπάρχει, τι σε κάνει να εγγυάσαι την ψυχική ισορροπία αυτού στον οποίο εκτελούν τα σαδιστικά κόλπα;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Αυτή τη στιγμή βλέπω τα μυαλά μου να τρέχουν για καφέ!
    Seduction μιλάς για την εξέρεση στον κανόνα? αν αυτός ο πολιτικός έκανε τη γυναίκα του σκουπίδι και συμφωνούσε με αυτό η κυρία γιατί βγήκαν τ απλυτα τους στη φόρα?
    Ανάφερα τη λέξη άρρωστος?
    Επίσης δεν ήξερα ότι όλο το 24ωρο μας είναι σεξουαλικό διαφωνώ δεν είναι έτσι...
    Εμμ... ποιός συνηδητοποιημένος, σοβαρός, μορφωμένος, ψαγμένος, ώριμος και με Α προσωπο στην κοινωνία, σαδιστής ή Κυρίαρχος (με κάπα κεφαλαίο?! χιχιχι!) θα κάνει την ζωή της κυρίας (της δυναμικής που έχει κάνει ένα σωρό πράγματα ζωή της ) ΔΥΣΚΟΛΗ και πώς είναι δυνατόν εκείνη να τη βρίσκει κιόλας με αυτό και να συμφωνεί?

    παιδιά είναι γεγονός... έχω έρθει από άλλο πλανήτη.. αυτά δεν τα έχω δει ποτέ μου και δεν τα έχω διαβάσει πουθενά...είναι τόσοι πολλοί βρε Seduction???

    άκυρο αλλά θα το πω ένας χαζός δεν μπορεί να ανεβάσει το επίπεδο του και να επικοινωνήσει με τον έξυπνο , ο έξυπνος όμως αν θέλει να επικοινωνήσει με το χαζό μπορεί να κατέβει καμιά σκάλα \καλάμι και να κάνει μια σωστή κουβέντα με τον έρημο το χαζό...
    Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση του πολιτικού. Δεν την γνωρίζω. Γι αυτό σου παρέθεσα την ταινία. (Ψάξτην. Εχει το ενδιαφέρον της)

    Σε μια ερωτική σχέση, ο ερωτισμός είναι συνεχής. Δεν υπάρχει με δόσεις, άσχετα αν εκδηλώνεται κάποες στιγμες (και όχι όλες) με τους συμβατικούς τρόπους.

    Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που επιλέγουν τις ασύμμετρες σχέσεις στην ερωτική τους ζωή. Η παράδοση ελέγχου, είναι απόλυτα συναινετική και το απολαμβάνουν και τα δυο μέρη.

    Το ότι δεν τα έχεις δει πουθενά, δεν σε κάνει κάτοικο άλλου πλανήτη. Αν θέλεις να τα διαβάσεις, ψάξε στο internet. Θα εκπλαγείς από τον όγκο που θα συναντήσεις.

    Οσοι χαρακτηρίζουν τις εναλλακτικές μορφές ερωτισμού και την ελεύθερη/διαφορετική έκφραση σεξουαλικότητας, ως παθολογικά αίτια (!), είναι συντηρητικοί και περιχαρακωμένοι απο στερεότυπα.

    Είναι οπισθοδρομική άποψη να βαπτίζεται η διαφορετικότητα ως κάτι ψυχικά ανισόρροπο και αρτιοσκληρωτική στάση να βάζουμε όλες τις περιπτώσεις στο ίδιο τσουβάλι.

    Σχετικά με τον ερωτικό μαζοχισμό (σωματικός πόνος) ο σκοπός είναι η σεξουαλική διέγερση και ευχαρίστηση. Μόνο τα ακραία περιστατικά, όπου η επιθυμίας πόνου ξεπερνά τον βαθμό της ασφάλειας για την υγεία ή και για την ζωή, μπορούν να καταταχτούν στις εριπτώσεις βαθειάς παθολογίας.

    Εκτός του ότι υπάρχει γενικά η μνήμη του πόνου, ο πόνος που προκαλεί ερωτική ηδονή μπορεί να προκαλέσει εξάρτηση. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που για τους μαζοχιστές ο πόνος διαδραματίζει ίσως τον πιο ουσιώδη τρόπο του σεξουαλικού ερεθιμού.

    Οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο. Σε αυτό παίζουν ρόλο τα οιστρογόνα που δημιουργούν, τα οποία παράγουν/αποθηκεύουν περισσότερες ενδορφίνες όταν τα επίπεδα στο αίμα είναι υψηλά.

    Λόγω του ότι, η β-ενδορφίνη είναι το πιο ισχυρο καταπραυντικό που παράγει ο οργανισμός, δεν είναι λίγες οι φορές που προκαλεί ευφορία. (Αυτός είναι και ένας από τους λόγους εξάρτησης στον πόνο που έχουν οι μαζοχιστές)
    Δες την λεγόμενη "ευφορία του δρομέα", κατάσταση στην οποία μπορούν να συνεχίσουν το τρέξιμο ακόμα και με κάταγμα στο πόδι.

    Επίσης, σχετικά με την Κυριαρχικότητα (και την υποταγή), είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι έρευνες του Ψυχολόγου Μάσλοου. Ιδρυτής (μάλλον) της Ανθρωπιστικής ψυχολογίας και "πατέρας" της πυραμίδας των αναγκών

    Ενα σχετικό κείμενο ΕΔΩ

    Και μετά η ALIA μιλάει για παθολογικά αίτια!!! Είναι πολύ σημαντικό για τους ανθρώπους να κατέχουν την άγνοια της γνώσης τους, αλλά όπως είπε και ο Ρενέ "τίποτα στον κόσμο δεν είναι πιο δίκαια μοιρασμένο από το μυαλό. Όλοι πιστεύουν πως έχουν αρκετό"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    όπως είπε και ο Ρενέ "τίποτα στον κόσμο δεν είναι πιο δίκαια μοιρασμένο από το μυαλό. Όλοι πιστεύουν πως έχουν αρκετό"
    To κλέβω και το βάζω στα quotes!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Πολλά άτομα με Παραφιλίες δεν θεωρούν ότι είναι άρρωστα και προσέρχονται στις υπηρεσίες ψυχικής υγείας μόνον όταν η συμπεριφορά τους τα φέρει σε σύγκρουση με το περιβάλλον, π.χ. τη σύζυγο, την οικογένεια ή τον νόμο.

    Τα άτομα αυτά δεν μπορούν ν' ανταποδώσουν τρυφερότητα στη σεξουαλική επαφή ή πάσχουν και από διάφορες Σεξουαλικές Δυσλειτουργίες. Συχνές είναι και οί Διαταραχές της Προσωπικότητας.

    Οί σεξουαλικές παρεκκλίσεις γενικά εγκαθίστανται στην εφηβεία και την αρχή της ενήλικης ζωής. Οί πιο συχνές (στις κλινικές) και υπηρεσίες ψυχικής υγείας είναι η Παιδοφιλία, η Ηδονοβλεψία και η Επιδειξιομανία.

    Σεξουαλικός Μαζοχισμός

    Διαγνωστικά κριτήρια

    Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν την πράξη (πραγματική, όχι προσποιητή) όπου το άτομο ταπεινώνεται, δέρνεται, δένεται ή με κάποιο τρόπο το κάνουν να υποφέρει.

    Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

    Έτσι το άτομο προτιμά να διεγείρεται ή διεγείρεται μόνον με το να δένεται, να δέρνεται, να ταπεινώνεται, να βασανίζεται (στην φαντασία ή στην πράξη). Τόσο ομοφυλόφιλα όσο και ετεροφυλόφιλα άτομα, άντρες ή και γυναίκες, μπορεί να αναπτύξουν Σεξουαλικό Μαζοχισμό. Η διαταραχή μπορεί ν' αρχίσει οποτεδήποτε, αλλά πιο συχνά εμφανίζεται στην αρχή της ενήλικης ζωής.

    Σημειώνουμε, ότι είναι δυνατόν να συμβεί μόνιμη σωματική βλάβη, ευνουχισμός, ακόμη και θάνατος από τις παραφιλικές αυτές δραστηριότητες. Ιδιαίτερα επικίνδυνη είναι μια μορφή Σεξουαλικού Μαζοχισμού που λέγεται «Υποξυφιλία» (το άτομο διεγείρεται σεξουαλικά με πρόκληση στέρησης οξυγόνου με βρόχο, σακούλα, μάσκα, νιτρικά κ.ά.), γιατί μπορεί το άτομο να μην προλάβει να ξεφύγει την ασφυξία και τον θάνατο.

    Ψυχοδυναμικά, ο Σεξουαλικός Μαζοχισμός αποδίδεται σε καταστρεπτικές φαντασίες στραμμένες ενάντια στον εαυτό και στην ανάγκη τιμωρίας του ατόμου για τις σεξουαλικές του επιθυμίες. Ακόμη, άτομα με αυτήν την παραφιλία μπορεί να είχαν παιδικές εμπειρίες που τα έπεισαν ότι ο πόνος είναι προϋπόθεση για τη σεξουαλική ευχαρίστηση.

    Ο Σεξουαλικός Μαζοχισμός μερικές φορές συνυπάρχει με Φετιχισμό, Τρανσβεστικό Φετιχισμό ή Σεξουαλικό Σαδισμό.



    Σεξουαλικός Σαδισμός

    Διαγνωστικά κριτήρια

    Α. Για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών, επανειλημμένες, έντονες, σεξουαλικά διεγερτικές φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές που αφορούν πράξεις (πραγματικές, όχι προσποιητές) στις οποίες το να υποφέρει το θύμα ψυχολογικά ή σωματικά (συμπεριλαμβανόμενης και της ταπείνωσης) είναι σεξουαλικά διεγερτικό για το άτομο.

    Β. Οί φαντασιώσεις, σεξουαλικές παρορμήσεις ή συμπεριφορές προκαλούν κλινικά σημαντική υποκειμενική ενόχληση ή έκπτωση στον κοινωνικό, επαγγελματικό ή άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας.

    Ο Σεξουαλικός Σαδισμός, λοιπόν, είναι η πρόκληση σωματικού ή ψυχολογικού πόνου σ' ένα άλλο άτομο με σκοπό τη σεξουαλική διέγερση του παραφιλικού ατόμου. Το άλλο άτομο μπορεί να συναινεί ή όχι. Ο Σεξουαλικός Σαδισμός συμβαίνει τόσο σε ομοφυλόφιλα όσο και σε ετεροφυλόφιλα άτομα και συνήθως εμφανίζεται στην αρχή της ενήλικης ζωής. Η παραφιλική δραστηριότητα μπορεί να είναι ήπια ή μπορεί να προξενήσει κακώσεις ή και τον θάνατο. Μπορεί ο Σεξουαλικός Σαδισμός να συνοδεύεται και από Σεξουαλικό Μαζοχισμό στο ίδιο άτομο.

    Ψυχαναλυτικά, θεωρείται ότι ο σαδισμός είναι άμυνα του ατόμου σε φόβους ευνουχισμού (το άτομο κάνει σε άλλους αυτά που φοβάται μη συμβούν σ' αυτό).
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ALIDEAD, ψυχολόγος είσαι?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    ALIDEAD, ψυχολόγος είσαι?
    Τι ειναι το ALIDEAD?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by carrot View Post
    ALIDEAD, ψυχολόγος είσαι?
    Τελος παντων,κατι μου λεει οτι εννοεις εμενα! Λοιπον,τελειωσα φετος την Ψυχολογια και σκεφτομαι να κανω Μεταπτυχιακο στην Κλινικη Ψυχολογια ή στη Νευροψυχολογια(ακομα ψαχνομαι). Παντως,απο το προφιλ μου δε θα σβησω το "φοιτητρια ψυχολογιας" γιατι θεωρω οτι παντοτε θα "φοιτω και θα μαθαινω"!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    )...
    !!! Τώρα αυτό είναι ημιμάθεια ή σκόπιμη παραπληροφόρηση; Οπως και να έχει, διάβασε για να μάθεις

    ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΨΥΧΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ (DSM-IV) -και όχι του Ελληνα ψυχολόγου Σ. Μανέζη, που μετέφερες τα κείμενα του!!!-, ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΙΣΜΟΥΣ, ΡΗΤΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ

    Το ενδιαφέρον έγκειται στο γεγονός οτι για να επιβεβαιωθεί η σεξουαλική παρέκκλιση και να θεωρηθεί ψυχιατρική πάθηση που απαιτεί θεραπεία, απαιτούνται δύο απαραιτητες προϋποθέσεις:

    α.Να διαρκεί για περισσότερο από 6 μήνες
    β.Να προκαλεί σοβαρή δυσφορία ή διαταραχή στη κοινωνική και επαγγελματική ζωή ή σε άλλους σημαντικούς τομείς της λειτουργικότητας του ατόμου, λόγω των φαντασιώσεων, των παρορμήσεων και της συμπεριφοράς.

    Αν το β ΔΕΝ υφίσταται, τότε μιλούμε για απλή παραλλαγή της σεξουαλικής συμπεριφοράς και OXI για σεξουαλική παρέκκλιση!

    Κατάλαβες ALIA;

    Σου ξαναέγραψα. ΔΕΝ το γνωρίζεις το θέμα. Αν σε απασχολεί μπορείς να ρωτήσεις.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Τελος παντων,κατι μου λεει οτι εννοεις εμενα! Λοιπον,τελειωσα φετος την Ψυχολογια και σκεφτομαι να κανω Μεταπτυχιακο στην Κλινικη Ψυχολογια ή στη Νευροψυχολογια(ακομα ψαχνομαι). Παντως,απο το προφιλ μου δε θα σβησω το "φοιτητρια ψυχολογιας" γιατι θεωρω οτι παντοτε θα "φοιτω και θα μαθαινω"!
    Συγχαρητήρια για τις σπουδές σου και το γράφω με κάθε ειλικρίνεια. Δεν θέλω να υποβιβάσω, την επιστημονική σου αρτιότητα, αλλά είναι ένας πολύ εξειδικευμένος τομέας που τον γνωρίζω πολύ καλά (και λόγω σπουδών - Το μεταπτυχιακό μου είχε αυτό το θέμα)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Seduction,δεν απανταω σε 'σενα με το τελευταιο μου post(αν ετσι το εξελαβες) αλλα στα υπολοιπα μελη(που τυχαια θα το δουν) για να μην παραπληροφορουνται! Ειπα οτι με 'σενα δε "συζητω" σοβαρα γιατι πολυ απλα δε σε παιρνω στα σοβαρα! Και μια τελευταια συμβουλη για να μην εκτιθεσαι:Μην ζητας απο καποιον να σου πει την αποψη του για ενα θεμα με επιχειρηματα και μετα να του λες οτι ειναι ασχετος και οτι δε γνωριζει το θεμα(ενω εχω κανει ερευνητικη ομαδικη εργασια πανω σε αυτο) επειδη δε συμφωνει με 'σενα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Seduction,δεν απανταω σε 'σενα με το τελευταιο μου post(αν ετσι το εξελαβες) αλλα στα υπολοιπα μελη(που τυχαια θα το δουν) για να μην παραπληροφορουνται! Ειπα οτι με 'σενα δε "συζητω" σοβαρα γιατι πολυ απλα δε σε παιρνω στα σοβαρα! Και μια τελευταια συμβουλη για να μην εκτιθεσαι:Μην ζητας απο καποιον να σου πει την αποψη του για ενα θεμα με επιχειρηματα και μετα να του λες οτι ειναι ασχετος και οτι δε γνωριζει το θεμα(ενω εχω κανει ερευνητικη ομαδικη εργασια πανω σε αυτο) επειδη δε συμφωνει με 'σενα!
    Να απαντάς σε όποιον θέλεις, όμως παραπληροφορείς με την άγνοια σου, άσχετα αν είναι αποτέλεσμα επιστημονικής έρευνας στα πλαίσια του πτυχίου σου.

    Θα σου αναφέρω ένα αδιαμφισβήτητο πάραδειγμα:

    Παλιότερα η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν διαταραχή, ενώ σήμερα παρουσιάζεται ως απλή σεξουαλική παραλλαγή και επιλογή. Το 1973 η Αμερικανικη Ενωση Ψυχιατρων (American Psychiatric Association), και το 1975 η Αμερικανικη Ενωση Ψυχολογων (American Psychological Association), επικυρωσαν την σπουδαιοτητα των αποτελεσματων της συγχρονης ερευνας, διαγράφοντας την ομοφυλοφιλία απο τους καταλογους τους των ψυχικων ασθενειων και συναισθηματικων διαταραχων

    Αρα οι προηγούμενες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ έρευνες που την έθεταν στις ψυχικές ασθένειες/συναισθηματικές διαταραχές ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ από νέες έρευνες.

    Σου αναφέρω στοιχεία του (DSM-IV) και αναφέρεσαι στην έρευνα σου; Διάβασε την Δέκατη Αναθεώρηση της Διεθνούς Στατιστικής ταξινόμησης των Νόσων και των Σχετικών Προβλημάτων Υγείας (ICD-10)] ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ και ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ. Θα σου προσθέσει.

    Σου εξήγησα πως το συγκεκριμένο θέμα (εναλλακτικός ερωτισμός) ήταν το μεταπτυχιακό μου.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    ALIA Μ' άρεσε αυτό που απάντησες ένας χολυγουντιανός πέθανε από υποξυφιλία, παν μέτρον άριστον

    Seduction... για άλλη μια φορά λες πολλά και πολλές λέξεις δεν τις καταλαβαίνω κιόλας...
    Όταν λες : "Η παράδοση ελέγχου, είναι απόλυτα συναινετική και το απολαμβάνουν και τα δυο μέρη. " σημαίνει ότι ναι μεν ο σαδιστής της κάνει τη ζωή δύσκολη με ποιο τρόπο? και πώς μπορεί η μαζοχίστρια να το δέχεται αυτό και ταυτόχρονα να είναι και ευτυχισμένη?...

    Κι εγώ είμαι της άποψης στη σχέσεις να έχει ο καθένας το ρόλο του ο άντρας να είναι άντρας η γυναίκα γυναίκα αλλά παράλληλα να σέβονται ο ένας τον άλλον και να μην δυσκολεύουν ο ένας τη ζωή του άλλου...

    στο 24ωρο ερωτισμό δεν θα το σχολιάσω........ μιλάς από τη θέση που το έχεις ζήσει ? κι αν ναι γιατί δεν κράτησε αφού ακούγεται τόσο ιδανικό? μην παίρνεις προσωπικά την ερώτηση απλά προσπαθώ να σε καταλάβω και να δω που κάνω εγώ λάθος μιας και ισχυρίζεσαι ότι είσαι τόσο ειδήμων και ψαγμένος και έξυπνος...πράγμα που δεν το αμφισβητώ ίσως είναι και έτσι. Ναι οκ τα γράφεις καθαρεύουσα αλλά δεν βοηθάει .

    Δεν είμαστε περιχαρακομένοι και δεν συμαζέυεται απλά αυτό που περιγράφεις δεν είναι συνηθησμένο και ο κόσμος που τη βρίσκει αλλιώς ΦΡΙΚΑΡΕΙ όταν τα περιγράφεις σαν να τα βλέπεις κάθε μέρα γύρω σου! Δεν είναι έτσι ο κόσμος και δεν μπορείς να αναγκάσεις τον καθένα να τα αποδεχτεί και να συμφωνήσει και δηλαδή όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου είναι περιχαρακοτέτοιος? Μπα.. Απλά είναι διαφορετικός από εσένα άνθρωπος. Α! όταν κινδυνεύει ένας άνθρωπος να χάσει τις ισσοροπίες του από τις διαστροφές που έχει το ταίρι του να είναι επικύνδυνος ο Κυρίαρχος.


    και μετά έχουμε τα εγκυκλοπεδικά δεν έχω να πω κάτι σε αυτό.

    Διάβασα λίγο από κάθε παράγραφο από το κείμενο που έστειλες όχι όλο δεν μπόρεσα να συγκεντρωθώ από τα λίγα που κατάλαβα ο φιλαράκος σου μιλάει για ζώα που ακολουθούν τα ένστικτα τους και παλεύουν για την επιβίωση στη φύση είναι αγνούλικα τα ζώα αυτά δεν σκέφτονται σαν εμάς... Ο άνθρωπος έχει κάποια νοημοσύνη και το μόνο ένστικτο που μας έμεινε είναι αυτό της αναπαραγωγής (έτσι μου έχουν πει αν λεω μαλακίες ας με σταματήσει κάποιος επιτόπου!) άρα ποιος ο λόγος να είσαι ο Κυρίαρχος στη ζωή κάποιας κοπέλας και να την ταλαιπωρείς για να επιβληθείς σαν το γορίλα και να γίνεις ο αρχηγός της αγέλης η κοπαδιού η δεν ξέρω κι εγώ πως λέγονται? να τα βάλεις με την εξουσία καλύτερα :ΡΡΡ την ίδια λογική έχουμε οι άνθρωποι με τα αγνούλικα ζωάκια? γιατί να θές να επιβληθείς με βία στην ζωή κάποιας? (δεν ξερω τι είναι ο περιχαρακοτέτοιος αλλα μ αρεσε και την είπα λίγες φορές! πολύ γέλιο αυτή η λέξη!)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ...
    Στην παράδοση ελέγχου, δλδ στην ασύμμτερη σχέση ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ/υποταγής, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει σεξουαλικός σαδισμός/μαζοχισμός. Συνήθως υπάρχει, αλλά δεν χαρακτηρίζουν την σχέση αυτά τα στοιχεία.

    Στην ερωτική σχέση που την διέπει ο σεξουαλικός σαδισμός/μαζοχισμός, ΝΑΙ φυσικά το απολαμβάνουν και τα δύο μέρη τα οποία καθορίζουν το πλαίσιο της.

    Από σωματικό πόνο και ταπείνωση έως έλεγχο της προσωπικής ζωής, απολαμβάνουν τα μέρη τησ σχέσης, έκαστος από τον ρόλο του.

    Δεν έχει καμία σχέση ο ανθρώπινος σεβασμός με το πως δυο άνθρωποι επιθυμούν και συναινούν να βιώσουν την ερωτική τους σχέση. Δεν μπορεί να δουλέψει αυτό αν δεν υπάρχει σεβασμός εκατέρωθεν.

    Η διάρκεια των ερωτικών σχέσεων δεν καθορίζεται μόνο από το πως βιώνει τον ερωτισμό τους και το πως απολαμβάνει την σεξουαλικότητα τους το ζευγάρι, αλλά και από αρκετούς άλλους παράγοντες.

    Στο μεταπτυχιακό μου, έκανα 800 συνεντεύξεις, τις 650 από Ελληνες και Ελληνίδες. Σου φαίνεται μικρό το νούμερο; Nαι, υπάρχουν πάρα πολλοί, απλά οι περισσότεροι το κρύβουν φοβούμενοι την κοινωνική κατακραυγή (!)

    Ποτέ δεν ζήτησα να ενστερνιστεί κάποιος έναν τρόπο ζωής που δεν επιθυμεί, απλά προτείνω να είμαστε ανοιχτοί στην διαφορετικότητα και να μην την στηλιτεύουμε, μόνο επειδή υπάρχει, χωρίς να μας ενοχλεί!

    Τις ισορροπίες του τις χάνει ο άνθρωπος όταν δεν υπάρχει συνέπεια μεταξύ των "θέλω-επιθυμώ-κάνω".

    Ο Μάσλοου μιλάει κυρίως για τους ανθρώπους. Οταν βρεις χρόνο, διάβασε το όλο.

    Είμαι ΕΝΑΝΤΙΑ σε κάθε είδους επιβολής με την βία.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Ουφφφ... Πάλι είπες όλα όσα δεν με ενδιαφέρουν και δεν απάντησες σε αυτό που ήθελα να μάθω σε ξαναρωτάω λοιπόν.

    μιλάς από τη θέση που το έχεις ζήσει ? κι αν ναι γιατί δεν κράτησε αφού ακούγεται τόσο ιδανικό? μην παίρνεις προσωπικά την ερώτηση απλά προσπαθώ να σε καταλάβω


    Όταν λες : "Η παράδοση ελέγχου, είναι απόλυτα συναινετική και το απολαμβάνουν και τα δυο μέρη. " σημαίνει ότι ναι μεν ο σαδιστής της κάνει τη ζωή δύσκολη με ποιο τρόπο? και πώς μπορεί η μαζοχίστρια να το δέχεται αυτό και ταυτόχρονα να είναι και ευτυχισμένη?

    απάντησε πιο συγκεκριμένα σε παρακαλώ και με πιο απλές λέξεις
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    μιλάς από τη θέση που το έχεις ζήσει ? κι αν ναι γιατί δεν κράτησε αφού ακούγεται τόσο ιδανικό? μην παίρνεις προσωπικά την ερώτηση απλά προσπαθώ να σε καταλάβω
    Mιλάω από θέση που το γνωρίζω καλά. Μείνε σε αυτό. Οσο διαρκεί είναι όμορφο, όπως όμορφη είναι και η κάθε ερωτική σχέση που δυο άνθρωποι επιθυμούν. Λήγει δυσκολότερα από τις συμβατές σχέσεις, και σε αυτόν τον τερματισμό, αρκετά άλλα παίζουν ρόλο. Καμία περίπτωση δεν είναι ίδια.

    Όταν λες : "Η παράδοση ελέγχου, είναι απόλυτα συναινετική και το απολαμβάνουν και τα δυο μέρη. " σημαίνει ότι ναι μεν ο σαδιστής της κάνει τη ζωή δύσκολη με ποιο τρόπο? και πώς μπορεί η μαζοχίστρια να το δέχεται αυτό και ταυτόχρονα να είναι και ευτυχισμένη?
    Σημαίνει πως και οι δυο επιθυμούν το ίδιο. Ο ένας να Κυριαρχεί και ή άλλη να υποτασσεται. Το δύσκολο, αλλιώς το εκλαμβάνεις εσύ, αλλιώς το εισπράττει η τύπισσα που βιώνει τέτοιου είδους σχέση. Κάτι που μπορεί για σένα να είναι αποκρουστικό (πχ ταπείνωση) ή επικίνδυνο (πχ. πόνος), γι΄αυτή είναι το ζητούμενο.

    Αυτά που δέχεται (παραλήπτης) ως μαζοχίστρια και το γεγονός ότι ικανοποιεί τον Κύριο της, ως υποτακτική, την κάνει να είναι ευτυχισμένη. Το αντίστοιχο από την άλλη πλευρά (τροφοδότης) κάνει ευτυχισμένο τον Κυρίαρχο.

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 22:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 12:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 16:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 17:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •