Το σύνδρομο του γραμματοσήμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 189
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507

    Το σύνδρομο του γραμματοσήμου

    Πολλά threads έχουν παρουσιαστεί σε αυτή την ενότητα που συνηγορούν και ενισχύουν αυτό που ο λαός μας λέει ως:

    "Όσο περισσότερο τις φτύνεις τόσο πιο πολύ κολλάνε"

    1. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) κολλάνε με αυτούς που τις απορρίπτουν;

    Mια εύκολη απάντηση θα ήταν για τον λόγο ότι πληγώνεται το ΕΓΩ τους από την άρνηση και την εξοστράκιση που εισπράττουν και προσπαθούν να αλλάξουν την κατάσταση υπερ τους, αλλά το εγώ καταβάλλεται περισσότερο όταν τραυματίζεται ή χαμηλώνει η αξιοπρέπεια του ανθρώπου.

    2. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) παραμένουν σε μια σχέση που ο σύντροφός τους, φέρεται άσχημα, απαξιωτικά, ταπεινωτικά...;

    Πόσο ρόλο πιστεύετε πως παίζει, ότι μέσα απ' αυτή την ψυχική (ενίοτε και σωματική) κακοποίηση θρέφουν τις μαζοχιστικές τους τάσεις και ότι στο βάθος, αυτό είναι που τις κάνει να παραμένουν;

    Aκόμα και η ψεύτικη πεποίθηση που συντηρούν στο μυαλό τους, ότι μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον, δεν μπορεί να εμπεριέχει ένα ή περισσότερα στοιχεία από τα παρακάτω

    Α. Ελλειψη αυτοπεποίθησης
    Β. Φόβο μοναχικότητας
    Γ. Αδυναμία κατανόησης της κατάστασης
    Δ. Ανεπάρκεια αναλυτικής ικανότητας
    Ε. Μαζοχιστικές τάσεις ΄
    Ζ. Μαζοχιστική ψυχοσύνθεση
    H. Tα κακά παιδιά προκαλούν ξεχωριστή τέρψη
    Θ. ....

    Οταν αυτό το συναντάμε σε, κατά τα άλλα ώριμες και δυναμικές γυναίκες, τι προκαλεί μέσα στη σχέση την ανημποριά ενεργοποίησης τους;

    Τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο ενας φτυνει κατι που δεν θελει , ενω αυτος που δεχεται το φτυσιμο ειναι αναγκασμενος να αποχωριστει απο κατι που θελει.
    Παιρνει και περαιτερω αναλυση , αλλα δεν εχω ορεξη.
    Και σε ποιο απλα θεματα απο οτι των ερωτικων σχεσεων το συνανταμε αυτο.... :D
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by Seduction View Post

    1. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) κολλάνε με αυτούς που τις απορρίπτουν;
    .........
    2. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) παραμένουν σε μια σχέση που ο σύντροφός τους, φέρεται άσχημα, απαξιωτικά, ταπεινωτικά...;
    Μίλα για τον εαυτό σου!:p
    Προσωπικά, όταν μου φέρεται κάποιος άσχημα, με απομακρύνει συναισθηματικά. Κι αυτό ισχύει σε όλες τις σχέσεις μου, και στις φιλικές.

    Επειδή δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση για ανάλυση, θα πω απλά ότι είναι θέμα μαζοχισμού, ξέρεις εσύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Μίλα για τον εαυτό σου!:p
    Προσωπικά, όταν μου φέρεται κάποιος άσχημα, με απομακρύνει συναισθηματικά. Κι αυτό ισχύει σε όλες τις σχέσεις μου, και στις φιλικές.

    Επειδή δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση για ανάλυση, θα πω απλά ότι είναι θέμα μαζοχισμού, ξέρεις εσύ!
    θα συμφωνησω με την προλαλησασα.
    οποιος εφτυσε, δεν προλαβε ουτε να δει, ποσο γρηγορα εφυγα :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Η φάση γραμματόσημο πιστεύω την αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι άνθρωποι έστω 1 φορά στη ζωή τους εκείνοι που θα την περάσουν και 2η και 3η φορά μάλλον δεν έμαθαν από το πάθημα τους και έχουν κάποιο θέμα με το μέσα τους . Δεν έχει να κάνει με μαζοχισμό (τουλάχιστον όχι πάντα) . Προσωπικά την πάτησα έτσι μία φορά και μετά έκανα αυτό που κάνει και το μέλος iberis :) . Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ξέρω μια τύπισα που η φάση γραματόσημο της κράτησε για 3 χρόνια κατέλειξε σε αρραβώνα με τον κύριο που την έφτυσε (χωρίς εγκυμοσύνη και δεν είχε καμία σχέση με την σεξουαλική τους ζωή) πολλά παίζουν...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και γω πιστεύω πως είναι μια φάση που όλοι την περνάνε λίγο πολύ. Όσοι την περάσουν παράπανω από μια φορά, σημαίνει ότι όντως υπάρχουν άλυτα θέματα μέσα τους. Εγώ ας πούμε, την φάση με το κακό παιδί την πέρασα στα 16. Νομίζω πως σε πολλές έφηβες συμβαίνει να ερωτεύονται τον μηχανόβιο ροκά με το πρόστυχο βλέμμα :). Αλλά αν περνάς την ίδια φάση στα 30 κάτι δεν πάει καλά, έτσι δεν είναι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω ειμαι στη φαση γραμματοσημο παιδι.χαχαχα
    μιλαμε για πολυ φτυσιμο αλλα εγω γαβ γαβ χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Κοίτα να το ξεπεράσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται. :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    θελω να το ζησω και αυτο!μαζοχα παιδι μου χαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    γιατί ρε συ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    θελω να τα ζησω ολα.να τρεχουν απο πισω,να τρεχω,να πεταω στα συννεφα απο ερωτα,να σερνομαι θελω ναμαι γεματη μεχρι να κανω το μεγαλο βημα για σοβαρη σχεση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Επέτρεψε μου να σου απαντήσω

    Πολλά threads έχουν παρουσιαστεί σε αυτή την ενότητα που συνηγορούν και ενισχύουν αυτό που ο λαός μας λέει ως:
    ποιός λαός?

    "Όσο περισσότερο τις φτύνεις τόσο πιο πολύ κολλάνε"
    δεν είχα καμία πρόθεση να γίνω μία κουκίδα σε ένα γράμμα και να με ρουφήξει το ίντερνετ όπως φαίνεται ότι συμβαίνει σε μια "σελίδα" σαν το www.e-psychology.gr./forum . Προτιμώ Autobot , τουλάχιστον κάνε μου τη χάρη να με βάλεις με τους καλούς.

    1. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) κολλάνε με αυτούς που τις απορρίπτουν;
    Ο κάθε νοήμων άνθρωπος κολάει σε αυτό που του αρέσει, δεν το βλέπει διεστραμένα όπως εσύ.

    Mια εύκολη απάντηση θα ήταν για τον λόγο ότι πληγώνεται το ΕΓΩ τους από την άρνηση και την εξοστράκιση που εισπράττουν και προσπαθούν να αλλάξουν την κατάσταση υπερ τους, αλλά το εγώ καταβάλλεται περισσότερο όταν τραυματίζεται ή χαμηλώνει η αξιοπρέπεια του ανθρώπου.
    Δεν υπάρχεi τέτοιο πράμα.

    2. Γιατί οι γυναίκες (και οι ανδρες) παραμένουν σε μια σχέση που ο σύντροφός τους, φέρεται άσχημα, απαξιωτικά, ταπεινωτικά...;
    Δεν υπάρχει γιατί, υπάρχει γατί ακόμα εδώ

    Πόσο ρόλο πιστεύετε πως παίζει, ότι μέσα απ' αυτή την ψυχική (ενίοτε και σωματική) κακοποίηση θρέφουν τις μαζοχιστικές τους τάσεις και ότι στο βάθος, αυτό είναι που τις κάνει να παραμένουν;
    γούστα είναι αυτά. μην το βλέπεις φυλλετικά, με τις φυλές που απομείνανε δηλαδή


    Aκόμα και η ψεύτικη πεποίθηση που συντηρούν στο μυαλό τους, ότι μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον, δεν μπορεί να εμπεριέχει ένα ή περισσότερα στοιχεία από τα παρακάτω


    Α. Ελλειψη αυτοπεποίθησης
    Β. Φόβο μοναχικότητας
    Γ. Αδυναμία κατανόησης της κατάστασης
    Δ. Ανεπάρκεια αναλυτικής ικανότητας
    Ε. Μαζοχιστικές τάσεις ΄
    Ζ. Μαζοχιστική ψυχοσύνθεση
    H. Tα κακά παιδιά προκαλούν ξεχωριστή τέρψη
    Θ. ....

    Οταν αυτό το συναντάμε σε, κατά τα άλλα ώριμες και δυναμικές γυναίκες, τι προκαλεί μέσα στη σχέση την ανημποριά ενεργοποίησης τους;

    Τι λέτε;
    See you in hell ;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να τρέχουν από πίσω σου το καταλαβαίνω. Σ' αρέσει έτσι όπως θα άρεζε σε όλους. Εσύ γιατί να τρέχεις από πίσω τους;; Κυκνάκι, για σένα το λέω.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Και τι λέτε για όσες το αναζητούν και το θέλουν, δίνοντας την συναίνεση τους για να δέχονται ψυχικό και σωματικό πόνο; (Συνήθως μέσα από την υποταγή τους)

    Ψυχική πάθηση, Ανώμαλη σεξουαλικότητα ή απλά διαφορετικότητα στον ερωτισμό τους;

    Είναι πάρα πολλές που το αναζητούν κατά τις ώρες του play/sex και αρκετές και στην υπόλοιπη προσωπική ζωή τους.

    Kαι ανάμεσα σε όσες υπομένουν μια κακή κατάσταση στην σχέση τους, πόσο υπεύθυνος γι΄αυτή τους την στάση είναι ο κρυφός μαζοχισμός τους;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τελικά ποιός είναι πιο γρήγορος?

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 13:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •