Τρομερό άγχος με την υγεία μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4

    Τρομερό άγχος με την υγεία μου

    Γεια, είμαι 18 χρονών και τους τελευταίους μήνες έχω ΤΡΟΜΕΡΟ άγχος ότι είμαι άρρωστος. Φοβάμαι ότι έχω HIV,καρκίνο και άλλες τέτοιες αρρώστιες. Οπότε με πιάνει κάποιος πονόλαιμος τρελαίνομαι και νομίζω ότι θα πεθάνω. Δεν απολαμβάνω πια την ζωή μου.

    Μπορείτε να μου πείτε κάποιον τρόπο για να απαλλαγώ από αυτούς τους φόβους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Παιχνίδια μπορείς να παίξεις, στο PC, έξω η σπίτι, μόνος σου, με παρέα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    Παίζω που και που παιχνίδια αλλά δεν με βοηθάνε αρκετά

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Δες φίλε μου πόσο ρεαλιστικοί είναι οι φόβοι σου και αμφισβήτησέ τους

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    Πάνο, εννοείς ότι αν απλά τους αγνοήσω θα γίνω καλύτερα?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Θα σου προτεινα να κανεις τις εξετασεις για να εισαι απολυτα ησυχος , και απο οτι γνωριζω μαλον τις κανεις και τσαμπα ! με το βιβλιαριο υγειας των γονιων σου . Παντος να εχεις το νουσου μην παθεις αρρωστομανια ,γιατι λεγετε οτι αμα πιστευεις οτι κατι θα παθεις , η οτι κατι εχεις το σωμα σου θα δημιουργησει καποια αρρωστια , εχω ενα συγγενη μου με τετοιο θεμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    καλα σου λεει ο giorgos panou κανε γενικες εξετασεις και ολα καλα μετα και ηρεμισε ολοι μπορει καποτε να παθουμε κατι αλλα απο τωρα θα το εχουμε στο μυαλο μας? θα τρελλαθουμε
    προσεχε μην γινεις υποχονδριος ειναι ασχημο πραγμα για τους γυρω σου
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by aeseq View Post
    Πάνο, εννοείς ότι αν απλά τους αγνοήσω θα γίνω καλύτερα?
    Φίλε μου με είχα βγάλει με καρκίνο στο στομάχι, πρόβλημα στην καρδιά και πιθανόν και καμία υπατίτιδα. Όταν έπαψα όσο μπορούσα να ασχολούμαι ένιωσα πολύ καλύτερα. Ο ξάδερφός μου δεν έπαψε να ασχολείται και συχνά πυκνά είναι στα εξωτερικά ιατρεία γιατί κατά τη γνώμη του έχει πρόβλημα με την καρδιά του. Η παθολόγος τον έχει μάθει πλέον και του είπε πως πρέπει να πάει σε ψυχολόγο γιατί το θέμα δεν είναι οργανικό. Ο ξάδερφός μου επιμένει πως είναι.....Αυτές είναι οι εμπειρίες μου

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    μια από τα ίδια και εγώ... πρήστηκε τώρα το πόδι μου παρα πολύ και έχω ένα δυνατό πόνο, άρχισα να ψάχνω στο internet τα συμτώματα μου... μετά ξαφνικά έπεσα κάπου που έλεγε μόλυνση από κουνούπι του δυτικού νείλου, λέω κάτσε να διαβάσω τα συμτώματα... μόλις τα διάβασα... τρελάθηκα... είμαι ακόμα σε μια κατάσταση τρέλας έχω ακριβώς τα ίδια συμτώματα... (έντονη υπνηλία,μυϊκή αδυναμία,ρίγη,σπασμούς) έκανα και πυρετό 38,3 εκεί να δεις κρίση που έπαθα! 15 ώρες συνεχόμενα είμαι με μια συγχυση δεν μπορώ να ηρεμήσω... στο νοσοκομείο που πήγα μου είπανε είναι μόλυνση φλεγμονή κάτι τέτοιο.. και κάνει πυρετό.. εγώ έχω βάλει όμως στο μυαλό μου ότι έχω τον ιο του δυτικού νείλου! δεν μπορώ να αλλάξω σκέψη... νομίζω ότι θα πεσω σε κόμμα από την αδυναμία που νιώθω.. ιδρώνω συνεχεια... έχω ασταθεια,ζαλιζομε παρά πολυ, δεν θέλω να βλέπω ατομα.. η ψυχολογία μου είναι παρά πολύ χαλια... νιοθο μια εσθιση ονιρου και πραγματικοτιταϛ δεν έχω ορεξι να φαω... έχω συνέχεια ταση για εμετο.. αυτό είναι ότι χιροτερο έχω παθει μέχρι στιγμησ... είμαι όλη μέρα σε μια κριση.. δεν αντέχω να είμαι συνέχεια ετσι.. είναι άδικο ρε γαμοτο.. :/

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    μια από τα ίδια και εγώ... πρήστηκε τώρα το πόδι μου παρα πολύ και έχω ένα δυνατό πόνο, άρχισα να ψάχνω στο internet τα συμτώματα μου... μετά ξαφνικά έπεσα κάπου που έλεγε μόλυνση από κουνούπι του δυτικού νείλου, λέω κάτσε να διαβάσω τα συμτώματα... μόλις τα διάβασα... τρελάθηκα... είμαι ακόμα σε μια κατάσταση τρέλας έχω ακριβώς τα ίδια συμτώματα... (έντονη υπνηλία,μυϊκή αδυναμία,ρίγη,σπασμούς) έκανα και πυρετό 38,3 εκεί να δεις κρίση που έπαθα! 15 ώρες συνεχόμενα είμαι με μια συγχυση δεν μπορώ να ηρεμήσω... στο νοσοκομείο που πήγα μου είπανε είναι μόλυνση φλεγμονή κάτι τέτοιο.. και κάνει πυρετό.. εγώ έχω βάλει όμως στο μυαλό μου ότι έχω τον ιο του δυτικού νείλου! δεν μπορώ να αλλάξω σκέψη... νομίζω ότι θα πεσω σε κόμμα από την αδυναμία που νιώθω.. ιδρώνω συνεχεια... έχω ασταθεια,ζαλιζομε παρά πολυ, δεν θέλω να βλέπω ατομα.. η ψυχολογία μου είναι παρά πολύ χαλια... νιοθο μια εσθιση ονιρου και πραγματικοτιταϛ δεν έχω ορεξι να φαω... έχω συνέχεια ταση για εμετο.. αυτό είναι ότι χιροτερο έχω παθει μέχρι στιγμησ... είμαι όλη μέρα σε μια κριση.. δεν αντέχω να είμαι συνέχεια ετσι.. είναι άδικο ρε γαμοτο.. :/

    Δικέ μου και εγώ κάπως έτσι την πάτησα...το Ιντερνετ μου έκανε όλοι την ζημία. Μπορείς να έχεις ένα απλό πονοκέφαλο και αν το ψάξεις στο Ιντερνετ να βγεις με καρκίνο στον εγκέφαλο.
    Και εγώ στην αρχή είχα τάση για εμετό και καθόλου όρεξη για φαΐ και πιστεύω είναι ψυχολογικό

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    23
    KALWS SAS VRIKA!EGW PAIDIA EXW PROVLIMA EDW KAI KANA 4 XRONIA...OLA AUTA POU PATHAINW (ZALADES,KRISEIS AGXOUS,OTI THA PATHW KATI KTL.) KSERW OTI EINAI OLA APO TO MUALO,ALLA KAPOIA SUMPTVMATA OTAN ERXONTAI,DEN ME AFINOUN NA DIAPUSTWSW OTI OLA EINAI MESA STO MYALO...TI NA KANW?AUTES TIS MERES ME KAIEI I MOURI(MONO TO PROSWPO)EXEI EKSW 50 VATHMOUS,KAI GW PSAXNOMAI SUNEXEIA OMWS AN EXW PURETO,I PIESI I KATI TETOIO...DEN ME AFINEI NA XARW TIS DRASTIRIOTITES MOU... PX EGW EIMAI IDIOKTITIS CLUB,KAI WRES WRES ME PIANEI AUTO TO PRAGMA KAI PAW I STIN KOUZINA NA IREMISW,I TOUALETA NA PLUTHW KTL...TI MPORW NA KANW ALLO?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Quote Originally Posted by poulim View Post
    KALWS SAS VRIKA!EGW PAIDIA EXW PROVLIMA EDW KAI KANA 4 XRONIA...OLA AUTA POU PATHAINW (ZALADES,KRISEIS AGXOUS,OTI THA PATHW KATI KTL.) KSERW OTI EINAI OLA APO TO MUALO,ALLA KAPOIA SUMPTVMATA OTAN ERXONTAI,DEN ME AFINOUN NA DIAPUSTWSW OTI OLA EINAI MESA STO MYALO...TI NA KANW?AUTES TIS MERES ME KAIEI I MOURI(MONO TO PROSWPO)EXEI EKSW 50 VATHMOUS,KAI GW PSAXNOMAI SUNEXEIA OMWS AN EXW PURETO,I PIESI I KATI TETOIO...DEN ME AFINEI NA XARW TIS DRASTIRIOTITES MOU... PX EGW EIMAI IDIOKTITIS CLUB,KAI WRES WRES ME PIANEI AUTO TO PRAGMA KAI PAW I STIN KOUZINA NA IREMISW,I TOUALETA NA PLUTHW KTL...TI MPORW NA KANW ALLO?
    Φίλε μου, ειλικρινα δεν κατάλαβα πολλά λόγω του γκρικλις. Δε μπορείς να το γράψεις στα Ελληνικά για να είσαι και εντός των κανονισμών του φόρουμ;

  13. #13
    Μην ψαχνετε ιατρικα θεματα στο ιντερνετ ειδικα οταν δεν καταλαβαινετε το νοημα και δεν ξερετε που να ψαξετε. Παντα θα καταληγετε στο οτι θα πεθανετε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Αυτά είναι εμμονές-ιδεοληψίες,δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά θέλουν ψυχολόγο αν επιμένουν τόσο πολύ και όλα θα φτιάξουν!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3
    Αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα με εσας. Νομιζω οτι ολο κατι θα παθω. Με τσιμπανε τα κουνουπια, τα οποια φετος εχουν αγριεψει, και νομιζω οτι μπορει να ειναι δυτικος Νειλος. Οσον αφορα το ειτζ αστα να πανε.εδω και 11 μηνες πιστευω οτι εχω. Παλιοτερα εβαζα θερμομετρο συνεχεια και οποια ενδειξη περα του 36.6 με ανησυχουσε. Επιανα συνεχεια το λαιμο, τις μασχαλες, τη βουβωνικη περιοχη να δω αν εινα κατι φουσκωμενο. Το ιδιο εκανα και στο αγορι μου. Ουτε οι γιατροι δεν ξερουν τοση ανατομια. Εξετασεις για το προβλημα αυτο 4 μεχρι τωρα, ολες αρνητικες. Το προβλημα εχει ενταθει επειδη περναω μυκητιαση κολπου εδω και 2.5 μηνες.Μια ερχονται, μια φευγουν και διαβασα στο ιντερνετ οτι οι υποτροπιασεις της μυκητιασης ειναι συχνες στους φορεις ειτζ και σοτυς καρκινοπαθεις. Τωρα σκεφτομαι και καρκινικες εξετασεις. Ξερετε τι φοβαμαι. μηπως αυτη η αχαριστια και η εμμονη κανει το Θεο να με παραδει και να παθω κατι τελικα απο την τοση γρουσουζια μου και μετα τρεχω κυριολκτικα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΕΡΟ & ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ
    By demetrios38 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2011, 13:45
  2. Σεξουαλική υγεία!!!
    By kriskros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2011, 11:25
  3. Τρομερό άγχος
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2011, 20:51
  4. Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
    By Georgz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 05-09-2008, 21:51
  5. ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2006, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •