Τυρί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Τυρί

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Τυρί

    Effect on sleep

    A study by the British Cheese Board in 2005 to determine the effect of cheese upon sleep and dreaming discovered that, contrary to the idea that cheese commonly causes nightmares, the effect of cheese upon sleep was positive. The majority of the two hundred people tested over a fortnight claimed beneficial results from consuming cheeses before going to bed, the cheese promoting good sleep. Six cheeses were tested and the findings were that the dreams produced were specific to the type of cheese. Although the apparent effects were in some cases described as colorful and vivid, or cryptic, none of the cheeses tested were found to induce nightmares. However, the six cheeses were all British. The results might be entirely different if a wider range of cheeses were tested.[27] Cheese contains tryptophan, an amino acid that has been found to relieve stress and induce sleep.[28]

    Η επίδραση του τυριού στον ύπνο

    Μια έρευνα στη Βρετανία το 2005 σχετικά με την επίδραση του τυριού στον ύπνο και στα όνειρα έδειξε ότι, σε αντίθεση με την ιδέα πως το τυρί προκαλεί εφιάλτες, η επίδραση του ήταν θετική. Η πλειοψηφία των διακοσίων ανθρώπων που δοκίμασαν πριν πέσουν για ύπνο έδειξαν ότι το τυρί τους προκάλεσε καλό ύπνο. Έξι τυριά ελέγθηκαν και φάνηκε πως το κάθε είδος τυριού έφερε διαφορετικά όνειρα. Παρόλο που τα εμφανή αποτελέσματα περιγράφηκαν σε κάποιες περιπτώσεις ως πολύχρωμα και vivid, η κρυφά, κανένα από τα δοκιμασμένα τυριά δεν έφεραν εφιάλτες. Όμως όλα τα τυριά ήταν Βρετανικά. Τα αποτελέσματα μπορεί να ήταν τελειώς διαφορετικά αν περισσότερα είδη τυριών δοκιμαζόντουσαν. Το τυρί περιέχει trytophan, ένα αμινοοξύ το οποίο φαίνεται να μειώνει το στρές και να δίνει ποιότητα στον ύππο.


    http://en.wikipedia.org/wiki/Cheese

    carrot translations (c)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Εγώ όταν τρώω βαρειά το βράδυ κάποια στιγμή το πρωί βλέπω εφιάλτες!! Το ΄χω παρατηρήσει. Σχεδόν πάντα αν φάω βαρειά το προηγούμενο βράδυ, ξυπνάω κατά το ξημέρωμα έχοντας δει εφιάλτη και προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω ότι είναι απλώς ένα όνειρο... μάλιστα αρκετά συχνά βλέπω το ίδιο όνειρο... ότι έχει μπει διαρρήκτης στο σπίτι και μ' έχει ακινητοποιήσει και αλωνίζει μέσα στο σπίτι μου.... μπρρρρρρ..... να σημειώσω ότι φοβάμαι τους διαρρήκτες φρικτά... το αστείο είναι ότι είναι τόσο ζωντανά αυτά τα όνειρα που όσο το ζω δε συνειδητοποιώ ότι είμαι σε όνειρο.. είναι σα να συμβαίνει πραγματικά μέσα στο δωμάτιό μου, σα να έχει πραγματικά μπει κάποιος... υπάρχει άραγε καμιά εξήγηση γι' αυτό;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πλύνε με λίγο νερό το πρόσωπο σου μήπως ξυπνήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μα όταν τα βλέπω είμαι σε φάση ύπνου.. πως να πάω να πλύνω το πρόσωπό μου;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Γιατί, καθαρό είναι το νεράκι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Κουράγιο κάροτ... κάποτε θα ξυπνήσουν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Εγώ όταν τρώω βαρειά το βράδυ κάποια στιγμή το πρωί βλέπω εφιάλτες!! Το ΄χω παρατηρήσει. Σχεδόν πάντα αν φάω βαρειά το προηγούμενο βράδυ, ξυπνάω κατά το ξημέρωμα έχοντας δει εφιάλτη και προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω ότι είναι απλώς ένα όνειρο... μάλιστα αρκετά συχνά βλέπω το ίδιο όνειρο... ότι έχει μπει διαρρήκτης στο σπίτι και μ' έχει ακινητοποιήσει και αλωνίζει μέσα στο σπίτι μου.... μπρρρρρρ..... να σημειώσω ότι φοβάμαι τους διαρρήκτες φρικτά... το αστείο είναι ότι είναι τόσο ζωντανά αυτά τα όνειρα που όσο το ζω δε συνειδητοποιώ ότι είμαι σε όνειρο.. είναι σα να συμβαίνει πραγματικά μέσα στο δωμάτιό μου, σα να έχει πραγματικά μπει κάποιος... υπάρχει άραγε καμιά εξήγηση γι' αυτό;;;
    Οι εφιαλτες μας συνηθως αντικατροπτιζουν τις φοβιες μας! Εσυ λες οτι φοβασαι φρικτα τους διαρρηκτες,γι'αυτο και καταλαμβανουν τους εφιαλτες σου! Για να τους αποφυγεις,λοιπον, προσπαθησε να μην τρως μεγαλες ποσοτητες φαγητου τα βραδια!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ναι προφανώς και ο φόβος μου αντικατοπτρίζεται στα όνειρα που βλέπω!! Αλλά το θέμα είναι ότι όταν βλέπω το όνειρο είναι σα να συμβαίνει πραγματικά, βλέπω τους χώρους του σπιτιού μου και του δωματίου μου ακριβώς όπως είναι... και το διαρρήκτη σα να μπαίνει πραγματικά μέσα στο σπίτι... είναι πολύ περίεργο... δε μπορώ να το εξηγήσω....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Ναι προφανώς και ο φόβος μου αντικατοπτρίζεται στα όνειρα που βλέπω!! Αλλά το θέμα είναι ότι όταν βλέπω το όνειρο είναι σα να συμβαίνει πραγματικά, βλέπω τους χώρους του σπιτιού μου και του δωματίου μου ακριβώς όπως είναι... και το διαρρήκτη σα να μπαίνει πραγματικά μέσα στο σπίτι... είναι πολύ περίεργο... δε μπορώ να το εξηγήσω....
    Δεν ειναι καθολου περιεργο! Οσο πιο εντονος ειναι ενας εφιαλτης τοσο πιο εντονα τον βιωνουμε!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •