Τα άτομα με σχιζοφρένεια εχουν επίγνωση οτι ειναι αρρωστα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ριξε μια ματια εδω:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Schizophrenia

    Αλλα προσοχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μην κανεις αυτοδιαγνωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

    Και μην ακους κανεναν ξερολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αν το θες φυσικα για αυτο το σκοπο.

    Υποχονδριαση ειναι πχ να νομιζουμε οτι εχουμε καποια ασθενεια απο αυτες που διαβαζουμε στο νετ (υπαρχει και ορος διαδικτυακη υποχονδριαση ή καπως ετσι) .Ειναι πολυ πιο συνηθισμενο και μας επηρεαζει ολους λιγο πολυ ως παραδειγμα:)

    Τεσπα , εαν εχεις προβληματα πηγαινε σε γιατρο και πες τα παντα με την παραμικρη λεπτομερεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    χαχαχαχα! Όχι, όχι μην ανησυχείς! Απλά επειδή έχω γενικότερο ενδιαφέρον στην ψυχολογία και έμφυτη περιέργεια ρωτάω. Απλά, πολλές φορές παθαίνουμε αυτό που παθαίνουν οι φοιτητές ψυχολογίας. Διαβάζοντας κάτι, συνηθίζουμε να το ταυτίζουμε με εμάς ή με άτομα του περίγυρου μας. Είναι φυσιολογικό, όλοι το παθαίνουν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; (Σόρρυ :p) Mήπως είσαι αριστερόχειρας; Γιατί πρόσφατα εντοπίστηκε γονίδιο το οποίο έχει συσχετιστεί με την αριστεροχειρία και την σχιζοφρένεια. Το LRRTM1 συγκεκριμένα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι όλοι οι αριστερόχειρες θα νοσήσουν από σχιζοφρένεια.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεξιοχειρας...αλλα ειχα γατες απο πολυ μικρος. Μπορει να ειναι απο τοξοπλασμα που εχει μεγαλη μεριδα βεβαια του παγκοσμιου πληθυσμου.

    Προτιμω τον ορο "ψυχωση" . Το σχιζοφρενεια ακουγεται βαρυ. Ενα χαπι την ημερα παιρνω και ειμαι φυσιολογικοτατος:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε αντιθεση με οτι λενε τα μιντια...οι απο οτι φαινεται απο τις περιγραφες πολλες φορες της ασθενειας εννοω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλέ τι σχέση έχουν οι γάτες; Παρεπιπτόντως, τα λατρεύω αυτά τα ζώα! Είναι σαν να επικοινωνούν με άλλους κόσμους όταν τεντώνεται το γουνάκι τους και μεγαλώνουν οι κόρες των ματιών τους! :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χε χε ειδες:) Εχουν απο οτι λενε οι ειδικοι:) Το ερευνουν ως ενα απο τα αιτια:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχω γατες ακομα τις λατρευω φυσικα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Possible link to psychiatric disorders

    Studies have been conducted that show the toxoplasmosis parasite may affect behavior and may present as or be a causative or contributory factor in various psychiatric disorders such as depression, anxiety and schizophrenia.[10][11][12] In 11 of 19 scientific studies, T. gondii antibody levels were found to be significantly higher in individuals affected by first-incidence schizophrenia than in unaffected persons. Individuals with schizophrenia are also more likely to report a clinical history of toxoplasmosis than those in the general population.[13] Recent work at the University of Leeds has found that the parasite produces an enzyme with tyrosine hydroxylase and phenylalanine hydroxylase activity. This enzyme may contribute to the behavioral changes observed in toxoplasmosis by altering the production of dopamine, a neurotransmitter involved in mood, sociability, attention, motivation and sleep patterns. Schizophrenia has long been linked to dopamine dysregulation




    Toxoplasmosis is a parasitic disease caused by the protozoan Toxoplasma gondii.[1] The parasite infects most genera of warm-blooded animals, including humans, but the primary host is the felid (cat) family. Animals are infected by eating infected meat, by ingestion of feces of a cat that has itself recently been infected, or by transmission from mother to fetus. Cats are the primary source of infection to human hosts, although contact with raw meat, especially pork, is a more significant source of human infections in some countries. Fecal contamination of hands is a significant risk factor.[2]







    .................................................. .....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Δεν κατάλαβα τώρα. Υπάρχει συσχετισμός μεταξύ τοξοπλάσμωσης και ψύχωσης; Με μπέρδεψες.



    Α οκ! Τώρα διάβασα το παραπάνω. Δες τι ανακαλύπτει κανείς!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η τοξοπλάσμωση είναι μια παρασιτική ασθένεια που προκαλείται από το πρωτόζωο Toxoplasma gondii. [1] Το παράσιτο μολύνει τα περισσότερα γένη θερμόαιμα ζώα, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου, αλλά η κύρια υποδοχής είναι το felid (γάτα) οικογένεια. Τα ζώα μολύνονται με την κατανάλωση μολυσμένου κρέατος, με την κατάποση των κοπράνων από μια γάτα που έχει πρόσφατα μολυνθεί, ή από τη μετάδοση από τη μητέρα στο έμβρυο. Οι γάτες είναι η κύρια πηγή της μόλυνσης σε ανθρώπους-ξενιστές τους, αν και την επαφή με ωμό κρέας, ειδικά χοιρινό, είναι μια πιο σημαντική πηγή των ανθρώπινων λοιμώξεων σε ορισμένες χώρες. Περιττωματική μόλυνση των χεριών είναι ένας σημαντικός παράγοντας κινδύνου [2].
    Που το συνανταμε το τοξοπλασμα το πανω....

    και γιατι εικαζεται οτι ευθυνεται:

    Πιθανή σύνδεση με ψυχιατρικές διαταραχές

    Μελέτες που έχουν διεξαχθεί δείχνουν ότι το παράσιτο τοξοπλάσμωσης μπορεί να επηρεάσει τη συμπεριφορά και μπορεί να παρουσιάσει ως προϊόν ή να είναι μια αιτιολογικός παράγοντας που συμβάλλει ή σε διάφορες ψυχιατρικές διαταραχές όπως η κατάθλιψη, το άγχος και η σχιζοφρένεια. [10] [11] [12] Σε 11 από 19 επιστημονικές μελέτες , T. επίπεδα αντισωμάτων gondii βρέθηκαν να είναι σημαντικά υψηλότερη σε άτομα που πλήττονται από την πρώτη εμφάνιση της σχιζοφρένειας σε σχέση με ανεπηρέαστη άτομα. Τα άτομα με σχιζοφρένεια είναι επίσης πιθανότερο να αναφέρουν μια κλινική ιστορία της τοξοπλάσμωσης από εκείνα του γενικού πληθυσμού [13]. Πρόσφατες εργασίες στο Πανεπιστήμιο του Λιντς διαπίστωσε ότι το παράσιτο παράγει ένα ένζυμο με τυροσίνης υδροξυλάσης της φαινυλαλανίνης και της δραστηριότητας υδροξυλάσης. Το ένζυμο αυτό μπορεί να συμβάλει στην αλλαγή της συμπεριφοράς που παρατηρήθηκαν σε τοξοπλάσμωση με την αλλαγή στην παραγωγή της ντοπαμίνης, ενός νευροδιαβιβαστή που εμπλέκονται στην διάθεση, την κοινωνικότητα, την προσοχή, τα κίνητρα και τις συνήθειες ύπνου. Η σχιζοφρένεια έχει συνδεθεί από καιρό με ντοπαμίνης δυσλειτουργία
    Η μεταφραση πολυ προχειρα απο αυτοματο μεταφραστη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχουν σχεση ολα οπως βλεπετε με τραυματα της παιδικης ηλικιας κλπ. οπως διαφαινεται απο την τιβι:)

    Το περιβαλλον ειναι εξαιρετικα πολυπλοκο και μια...τυχαιοτητα μπορει να σου αλλαξει ολη την ζωη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Κοίτα, εγώ θα πω το εξής απλό που ισχύει για εμένα...

    Αν έχω σχιζοφρένεια, όσο δεν έχω ιδέα τι εστί σχιζοφρένεια, δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό, δεν μου το έχει επισημάνει κανείς, δεν ξέρω ότι πάσχω από σχιζοφρένεια. Από την άλλη, υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που διαβάζουν κάτι για μια ασθένεια, πάθηση κτλ και επειδή βρίσκουν κάποια κοινά στοιχεία πιστεύουν ότι είναι άρρωστοι και χρειάζονται γιατρό... και επειδή δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί/ψυχίατροι/ψυχολόγοι you-name-it θέλουν πελατεία και δεν νοιάζονται τόσο για τον ασθενή τους (βλέπε οι δικοί μου γιατροί που με χαπάκωναν με προτροπή της μητέρας μου) μπορεί να σε πείσουν στο τέλος ότι πάσχεις από κάτι που απλά θα περνούσε και από μόνο του.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Κοίτα, εγώ θα πω το εξής απλό που ισχύει για εμένα...

    Αν έχω σχιζοφρένεια, όσο δεν έχω ιδέα τι εστί σχιζοφρένεια, δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό, δεν μου το έχει επισημάνει κανείς, δεν ξέρω ότι πάσχω από σχιζοφρένεια. Από την άλλη, υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ανθρώπων που διαβάζουν κάτι για μια ασθένεια, πάθηση κτλ και επειδή βρίσκουν κάποια κοινά στοιχεία πιστεύουν ότι είναι άρρωστοι και χρειάζονται γιατρό... και επειδή δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί/ψυχίατροι/ψυχολόγοι you-name-it θέλουν πελατεία και δεν νοιάζονται τόσο για τον ασθενή τους (βλέπε οι δικοί μου γιατροί που με χαπάκωναν με προτροπή της μητέρας μου) μπορεί να σε πείσουν στο τέλος ότι πάσχεις από κάτι που απλά θα περνούσε και από μόνο του.

    Ναι ισως οι περισσοτεροι ασθενεις να ειναι απλως υποχονδριοι , εαν ο ψυχιατρος ειναι ανηθικος. Και οι υποχονδριοι ειναι μιλουνια και μιλουνια.

    Ισως ομως για λιγο ελαφροτερες παθησεις. Δεν μπορεις να εισαι σχετικα νορμαλ και να σε βγαλει με σχιζοφρενεια....γιατι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια καιοπως και να το κανεις κινδυνευει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν εχουν σχεση ολα οπως βλεπετε με τραυματα της παιδικης ηλικιας κλπ. οπως διαφαινεται απο την τιβι:)

    Το περιβαλλον ειναι εξαιρετικα πολυπλοκο και μια...τυχαιοτητα μπορει να σου αλλαξει ολη την ζωη:)
    Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Ούτε και το κλισέ ότι γίνονται επιθετικοί. 'Εχω συγγενή με ψύχωση και είναι εντελώς ακίνδυνη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 29-12-2011, 23:11
  2. Replies: 107
    Last Post: 16-06-2011, 20:48
  3. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51
  4. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •