Τα άτομα με σχιζοφρένεια εχουν επίγνωση οτι ειναι αρρωστα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Τα άτομα με σχιζοφρένεια εχουν επίγνωση οτι ειναι αρρωστα;

    Υπάρχουν άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια που συνειδητοποιούν ότι κάτι είναι τρομερά λάθος;

    Καποια ναι, κάποια οχι -και ο βαθμός της ενόρασης μπορεί να ποικίλλει σε άτομα ανάλογα με το πόσο άρρωστοι είναι εκεινη τη στιγμη.

    Η Αυτογνωσία, όταν ερχεται, είναι ένα δίκοπο μαχαίρι.

    Έλλειψη ενημέρωσης απομονώνει το πρόσωπο από αυτό που συμβαίνει,
    και όταν αυτη η "μονωση" αφαιρεθεί μακριά, το σοκ και ο φόβος
    μπορεί να είναι έντονα.
    Μπορεί να είναι τρομακτικό και να προκαλει μεγαλη σύγχυση
    να πιστεύεις ότι είσαι το αντικείμενο μιας έρευνας από την CIA για παραδειγμα. Αλλά αυτό είναι τίποτα σε σύγκριση με το να καταλαβεις ότι είναι το μυαλό σου που σε εξαπάτα και οτι δεν μπορεις να εμπιστευθεις τις αισθήσεις σου.
    Ωστόσο, για την ισορροπία, η αυτογνωσία είναι περισσότερο ευλογία παρά κατάρα.

    Είναι ένα ζωτικής σημασίας συστατικό για να ζητησουν βοηθεια και να αξιοποίησουν την θεραπεία. Αρχικά, η κατανόηση μπορεί να εχει σαν αντικτυπο πόνο και φόβο, αλλά τελικά, φέρνει ελπίδα. Μόλις
    προσδιόρισετε τον αληθινό εχθρό, μπορείτε να αρχίσετε την καταπολέμηση πολυ πιο αποτελεσματικά.


    Με καλυπτει απολυτα το παραπανω...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωχ στο γενικα το ανοιξα...λαθος ας μεταφερθει καποια στιγμη στις ψυχωσεις:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εσένα κιπ πως σου παρουσιάστηκε η ψύχωση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα λεγα σταδιακα , εχασα χρονια και χρονια. Το μονο ουσιαστικα που με εριχνε στην νεανικη αλλα ενηλικη ζωη μου. Κατοπιν στα 26 περιπου ηρθε το πρωτο και μεγαλο ψυχωτικο επεισοδιο.

    Νομιζω ηταν τυπικη εκδηλωση αν και αμφιβαλλω μερικες φορες οτι εχω αυτη την ασθενεια.

    Το κακο ειναι οτι εχασα τοσα και τοσα χρονια απο τη ζωη μου...ολα ηταν ψευτικα κατα καποιο τροπο.

    Το καλο ειναι οτι δεν μετανοιωνω για αυτο που εχω γινει:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    οταν λες "ολα ηταν ψευτικα με καποιο τροπο" τι εννοεις συγκεκριμενα??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εννοω οτι εχασα χρονια απο την ζωη μου με παραλογους φοβους που ουδεμια σχεση ειχαν με την πραγματικοτητα και με δυσκολευαν σε διαφορες δραστηριοτητες...οπως το περναω απλως καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να μου πεις...χαιρω πολυ...ολοι οι φοβοι σχεδον ειναι παραλογοι και ολοι εχουμε λιγο-πολυ παθει το ιδιο. Αλλα οκ , εμενα ας πουμε περισσοτερο απο οτι επρεπε. Με εμποδιζαν πραγματικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    ναι αυτο βασικα.. και ατομα με κρισεις πανικου που νομιζουν οτι θα πεθανουν ανα πασα στιγμη απο παραλογους φοβους υποφερουν.. θα ηθελες να μου πεις πιο συγκεκριμενα τι φοβοι ηταν αυτοι?? ρωταω πληροφοριακα για να μαθαινω τι φοβους μπορει να εχει ο καθενας κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θελω να το αναλυσω σε βαθος. Ας πουμε στο περιπου οτι φοβομουν μην γινω ρεζιλι σε υπερμετρο βαθμο που ειναι πολυ συνηθισμενος φοβος ειδικα στους αγοραφοβικους νομιζω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θα λεγα σταδιακα , εχασα χρονια και χρονια. Το μονο ουσιαστικα που με εριχνε στην νεανικη αλλα ενηλικη ζωη μου. Κατοπιν στα 26 περιπου ηρθε το πρωτο και μεγαλο ψυχωτικο επεισοδιο.

    Νομιζω ηταν τυπικη εκδηλωση αν και αμφιβαλλω μερικες φορες οτι εχω αυτη την ασθενεια.

    Το κακο ειναι οτι εχασα τοσα και τοσα χρονια απο τη ζωη μου...ολα ηταν ψευτικα κατα καποιο τροπο.

    Το καλο ειναι οτι δεν μετανοιωνω για αυτο που εχω γινει:)

    Μπράβο ρε κιπ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που είχα διαβάσει και έχω την περιέργεια να μάθω περισσότερα αν δεν σ' ενοχλεί. Είχα διαβάσει κάπου ότι οι σχιζοφρενείς αντιλαμβάνονται διαφορετικά τον χρόνο και δεν έχουν καλά ανεπτυγμένη την αίσθηση του προσωρινού. Εσύ πως το βιώνεις αυτό;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειμαι σιγουρος. Απο την αποψη δεν ξερω πως αντιλαμβανεται καποιο ατομο αλλο το χρονο λολ. Παντως δεν τα παω καλα με το χρονο με το σκεπτικο αν με ρωτησουν διαφορα προσωπικα οπως ποτε πηρες πτυχιο , ποτε εκανες εκεινο ποτε το αλλο δεν μπορω να απαντησω με μεγαλη ακριβεια , αν εννοεις αυτο.

    Κατι με σχιζοφρενεια και χρονο ειχα διαβασει και εγω , αλλα η σχιζοφρενεια δημιουργει συνηθως major προβληματα και αυτα δεν ειναι τοσο ουσιαστικα σαν προβληματα.

    Και σε καμμια περιπτωση δεν τα λαμβανει κανει υποψιν ωστε να κανει καποια διαγνωση (νομιζω).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω (αν δεν γίνομαι κουραστική) ποια είναι τα χαρακτηριστικά που συνιστούν ένα ψυχωτικό επεισόδιο. Επιστημονικά πάντα, έτσι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχμ δεν ειναι κατι που μπορω να απαντησω με ελαφρια την καρδια , δηλαδη δεν ειμαι φυτουλας για να εχω διαβασει με την παραμικρη λεπτομερεια τα διαγνωστικα κριτηρια:)

    Μπορεις να ψαξεις στο ιντερνετ καποια επισημη ιστοσελιδα...κατσε να δω και εγω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν ειμαι σιγουρος. Απο την αποψη δεν ξερω πως αντιλαμβανεται καποιο ατομο αλλο το χρονο λολ. Παντως δεν τα παω καλα με το χρονο με το σκεπτικο αν με ρωτησουν διαφορα προσωπικα οπως ποτε πηρες πτυχιο , ποτε εκανες εκεινο ποτε το αλλο δεν μπορω να απαντησω με μεγαλη ακριβεια , αν εννοεις αυτο.

    Κατι με σχιζοφρενεια και χρονο ειχα διαβασει και εγω , αλλα η σχιζοφρενεια δημιουργει συνηθως major προβληματα και αυτα δεν ειναι τοσο ουσιαστικα σαν προβληματα.

    Και σε καμμια περιπτωση δεν τα λαμβανει κανει υποψιν ωστε να κανει καποια διαγνωση (νομιζω).
    Όχι δεν έχει κάποια σχέση με το τι θυμάσαι. Αλλού στοχεύει η ερώτηση μου αλλά είναι δύσκολο να το εξηγήσω δεδομένου ότι είναι κάτι έξατομικευμένο που ο κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά. Τέλος πάντων, αν καταφέρω να θέσω πιο ξεκάθαρα την ερώτηση, θα σε ξαναρωτήσω. :)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ίναι δύσκολο να διαγνώσουμε πολλές ψυχιατρικές διαταραχές και η σχιζοφρένεια δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα. Δεν υπάρχουν τεστ που να μπορούν με έναν οριστικό τρόπο να πουν ότι ένας άνθρωπος πάσχει από σχιζοφρένεια. Επομένως, η διάγνωση εξαρτάται από τον αποκλεισμό άλλων αιτίων που μπορεί να προκαλούν συμπτώματα που μοιάζουν με αυτά της σχιζοφρένειας, όπως είναι: η διαταραχή χρήσης ουσιών, η επιληψία, οι όγκοι του εγκεφάλου και η δυσλειτουργία του θυρεοειδούς. Χρειάζεται να αποκλείσουμε και άλλες ασθένειες, καθώς κάποιες φορές οι άνθρωποι υποφέρουν από σοβαρά ψυχικά συμπτώματα παρόμοια της σχιζοφρένειας ή ακόμη και ψύχωση http://www.janssen-cilag.gr/content/...estionmark.gif , εξαιτίας κάποιων υποκείμενων ιατρικών προβλημάτων που δεν έχουν διαγνωστεί. Πριν φτάσει κανείς στη διάγνωση της σχιζοφρένειας, πρέπει να ληφθεί ένα ιατρικό ιστορικό και να γίνει μια φυσική εξέταση καθώς και εργαστηριακοί έλεγχοι, για να αποκλειστούν άλλα πιθανά αίτια. Καθώς δραστικές ουσίες, ή φάρμακα που συχνά χρησιμοποιούνται με λανθασμένο τρόπο μπορούν να προκαλέσουν συμπτώματα που μοιάζουν με τη σχιζοφρένεια, μερικές φορές γίνονται έλεγχοι σε δείγματα αίματος και ούρων για τυχόν παρουσία αυτών των ουσιών.
    Από τη στιγμή που θα αποκλειστούν άλλα αίτια, τότε ο γιατρός πρέπει να κάνει μια διάγνωση που να στηρίζεται στα συμπτώματα που παρατηρούνται στον ασθενή και αναφέρονται από τον ασθενή και την οικογένειά του/της. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα και καθυστερήσεις, καθώς πολλά συμπτώματα μπορεί να μην είναι εμφανή μέχρις ότου η ασθένεια είναι σε σχετικά προχωρημένο στάδιο.
    Είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι για να γίνει μια οριστική διάγνωση θα πρέπει τα συμπτώματα να υπάρχουν για τουλάχιστον 6 μήνες. Υπάρχουν διαγνωστικά κριτήρια που στηρίζονται σε επίσημες συστάσεις. Τα πιο διαδεδομένα είναι τα κριτήρια του DSM IV.


    Ασ βρουμε λοιπον τι λεει το DSM IV.....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ:ΕΙΝΑΙ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ;;
    By LETA in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 30-12-2011, 00:11
  2. Replies: 107
    Last Post: 16-06-2011, 21:48
  3. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 19:51
  4. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 20:45
  5. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •