ΟΧΙ στις ταμπέλες!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61

    ΟΧΙ στις ταμπέλες!!!

    Σαν ανθρωποι εχουμε την ταση να βαζουμε ταμπελες στους γυρω μας για να μπορουμε να τους ξεχωριζουμε και να τους κατατασουμε ο καθένας στο δικο του συστημα.
    Ετσι θελησαν και οι ψυχιατροι να μαρκαρουν τους αλλους σαν μοσχαρια.
    Ποιοί ειναι οι ψυχολόγοι και οι ψυχιατροι που θα κρίνουν οτι εμεις εχουμε την ταδε διαταραχη? και με ποια κριτίρια? τα Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders?
    Δηλαδη ποιος είναι ο φυσιολογικός και γιατι θα πρεπει ολοι να ειμαστε ολοι σαν αυτον?
    Ολοί εχουν τα πανω και τα κατω τους απλως εμεις τα εχουμε περισσοτερο. Σιγα το πραγμα.
    Η μανία είναι ενα χαρισμα και οπως ολα τα χαρισματα εχει το κοστος του. Και οπως εχει πει και ενας "μανιοκαταθλιπτικος" ψυχίατρος στη μανιοκαταθλιψη γνωρίζεις τα ορια της ανθρωπινης υπαρξης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν εχεις κατι και πας στο γιατρο περιμενεις θεραπεια. Εαν εχεις μια αγχωδη διαταραχη μπορει να παρεις καποιο αντιαγχολυτικο για παραδειγμα.
    Οταν εχεις σχιζοφρενεια μπορει να παρεις ενα αντιψυχωτικο για παραδειγμα.

    Οταν του λες γιατι μου δινεις αντιψυχωτικο σου λεει γιατι πασχεις ας πουμε απο σχιζοφρενεια.

    Απο κει και περα δεν αυτοταμπελοποιουμε τον εαυτο μας. Εχω πχ διπολικη διαταρχη ή σχιζοφρενεια και ειμαι καταραμενος ή να τα αναγαγουμε ολα σε αυτη την ασθενεια.

    Ο καθενας εχει τον χαρακτηρα του και χιλια μυρια χαρακτηριστικα.

    Φυσικα και βαζουμε ταμπελες στους γυρω μας. Λεμε αυτος ειναι χαζος , αυτος ειναι παλιοχαρακτηρας , αυτος δεν εχει μπεσα κλπ κλπ.

    Συνεχεια το κανουμε αυτο αναλογα με τα βιωματα που εχει ο καθενας. Ειναι και ενα μεσο αμυνας. Καταλαβαινεις οτι ο αλλος δεν ειναι ανθρωπος με μπεσα ή λεει ψεμματα για κατι και δεν πεφτεις στην παγιδα του.

    Οι ταμπελες ειναι νορμαλ εως ενα σημειο φυσικα. Το στιγμα ειναι κατι ασχημο ως παραδειγμα. Οι αποψεις που θα παρουμε για ενα ατομο απο εναν αλλον ειναι σαφως υποκειμενικες. Πρεπει να υπαρχει καποια ισορροπια σε ολα.

    Να βαλουμε ταμπελα για το ποιον του αλλου , για το ποιος ειναι και οχι για μια ασθενεια , ναι συμφωνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν προκειται περί ταμπέλας, αλλά διαγνωσης.
    οι ψυχολογοι κ οι ψυχίατροι είναι αυτοί που σε βοηθούν, σε στηρίζουν κ σε παρακολουθούν,
    ώστε να ζήσεις με αυτές τις ασθένειες όσο το δυνατό καλυτερα κ να εισαι λειτουργικος.

    η μανια για μενα δν ειναι καθολου ένα χαρισμα.
    όπως δν ειναι η καταθλιψη.
    ειναι τα δυο άκρα της διπολικης.
    που ειναι εξισου επώδυνα.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Αν ο Βανγκογκ επαιρνε λιθιο και λαμοτριγινη δεν θα ειχε ζωγραφισει 900 πινακες σε 9 χρονια. το ιδιο ισχυει και για πολλους συγγραφεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    Αν ο Βανγκογκ επαιρνε λιθιο και λαμοτριγινη δεν θα ειχε ζωγραφισει 900 πινακες σε 9 χρονια. το ιδιο ισχυει και για πολλους συγγραφεις.

    Δεν μπορουμε να ξερουμε την απαντηση σε αυτο το υποθετικο ερωτημα ετσι? Μπορει να ζωγραφιζε 1200 ...ποιος ξερει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    ναι πιθανοτατα δεν θα ζωγραφιζε καθολου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    Αν ο Βανγκογκ επαιρνε λιθιο και λαμοτριγινη δεν θα ειχε ζωγραφισει 900 πινακες σε 9 χρονια. το ιδιο ισχυει και για πολλους συγγραφεις.
    όπως επισης δν θα ειχε κοψει κ ενα αυτι, δαγκωνοντας το.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    ναι πιθανοτατα δεν θα ζωγραφιζε καθολου

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%...BF%CE%B3%CE%BA

    Προφανως θελουν εμπλουτισμο και οι εγκυκλοπαιδειες που λενε οτι επασχε απο καταθλιψη. Αλλα τοτε δεν μπορουσαν αν βαλουν ταμπελα ευκολα οπως τωρα , εγω λεω οτι επασχε απο ψυχωση...διεκδικηστε τον τωρα που γυριζει

    Μπορει απλως να υποστηριζουν καποιοι οτι ειναι διπολικος ή ψυχωτικος ή καταθλιπτικος αλλα who knows.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προσωπικα ροκαρω με χαπια , χωρις χαπια υπεροκαρω αλλα για πολυ λιγο , μετα το τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    εμενα παντως αμα με ποιασει δεν με αφηνει αμα δεν χαπακοθω, που κανουν και κανα δυο βδομαδες να με ποιασουν. Μπορω να μην κοιμαμαι καθολου! και να ειμαι την αλλη μερα σαν να κοιμομουν κανοκικα-απιστευτη ενεργεια-μεχρι εξαντλησεως των αποθεματων(συνηθως χανω και 5 κιλα μεσα δυο εβδομαδες)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πάνο, σου εστειλα ενα υ2υ ( προσωπικο μνμ )
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    Σαν ανθρωποι εχουμε την ταση να βαζουμε ταμπελες στους γυρω μας για να μπορουμε να τους ξεχωριζουμε και να τους κατατασουμε ο καθένας στο δικο του συστημα.
    Ετσι θελησαν και οι ψυχιατροι να μαρκαρουν τους αλλους σαν μοσχαρια.
    Ποιοί ειναι οι ψυχολόγοι και οι ψυχιατροι που θα κρίνουν οτι εμεις εχουμε την ταδε διαταραχη? και με ποια κριτίρια? τα Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders?
    Δηλαδη ποιος είναι ο φυσιολογικός και γιατι θα πρεπει ολοι να ειμαστε ολοι σαν αυτον?
    Ολοί εχουν τα πανω και τα κατω τους απλως εμεις τα εχουμε περισσοτερο. Σιγα το πραγμα.
    Η μανία είναι ενα χαρισμα και οπως ολα τα χαρισματα εχει το κοστος του. Και οπως εχει πει και ενας "μανιοκαταθλιπτικος" ψυχίατρος στη μανιοκαταθλιψη γνωρίζεις τα ορια της ανθρωπινης υπαρξης.
    φυσιολογικό είναι το λειτουργικό. τόσο απλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν μπορουμε να ξερουμε την απαντηση σε αυτο το υποθετικο ερωτημα ετσι? Μπορει να ζωγραφιζε 1200 ...ποιος ξερει.
    μπορει και να μην ζωγραφιζε καθολου αν ετρωγε λιθιο...αλλά σιγουρα θα ειχε πολλες πιθανοτητες να μεινει στη ιστορια για ρεκορ καπνισματος...
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by pelariry View Post
    φυσιολογικό είναι το λειτουργικό. τόσο απλά.
    και τι είναι το λειτουργικο και ποιος το κρινει και κατω απο ποιες συνθικες

  15. #15
    Ναι, οχι στις ταμπελες. Ανοιγοντας το βιβλιαριο μου σημερα ειδα ομως την εξης " Συναισθηματικη ψυχωση ". Ειναι η διπολικη αυτο? Οσοι πασχουν απο διπολικη ο γιατρος τι τους γραφει στο βιβλιαριο?
    [FONT="Comic Sans MS"][/FONT][SIZE="5"][/SIZE]Trying to be ruthless, in the face of beauty...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διαλύοντας οικογένειες στις ΗΠΑ
    By elafi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-2011, 18:42
  2. πιστευετε στις καταρες?
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-10-2010, 21:54
  3. ..χαμενη στις σκεψεις μου..
    By lost_soul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 79
    Last Post: 07-08-2010, 23:46
  4. Εισαγωγή στις σχολές με το 3%
    By aliento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 14:26
  5. Βία στις γυναίκες
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 26
    Last Post: 02-01-2008, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •