anorexia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: anorexia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7

    anorexia

    Γεια σας, καταρχας ειμαι 18 χρονων οπου τα τελευταια χρονια προσπαθω να χασω καπια κιλα,στην αρχη αρχισα να κανω διαιτα σε διαιτολογο μετα ομως απο 2 μηνες που ειδα οτι εχανα κιλα αλα πολυ δυσκολα σταματισα, ειμουν 63 κιλα κ πιγα 60...ετσι περασαν 2 χρονια κανωντας διαιτα κ σταματωντας ,εκανα ενα μινα διαιτα εχανα 1-2 κιλα κ μετα σταματουσα κ παλι απο την αρχη...εδω κ 2 μηνες το πηρα αποφαση πως θα χασω τα κιλα π ειχα βαλει στοχο γ τ καλοκαιρι γ να μπορω να πιγαινω θαλασσα χωρις να ντρεπομε..αρχησα να προσεχω τι τρωω να γυμναζομαι και να παιρνω κ κατι χαπια βοηθητικα στο να μου κοβουνε την ορεξη για φαγητο,,οταν περασανε 15 μερες σταματισα τα χαπια γτ δεν τ χριαζομου μιας κ πλεον δν θελω να τρωω οποως παλια. Κ ετσι συνεχισα ,μετα απο εναμιση μηνα απο 63 κιλα που ειμουν εγεινα 51 (υψος 1,68) τρωω πολυ λιγες θερμιδες τς οποιες εχω συνεχως στο μυαλο μου οπου κ προσπαθω να μην ξεπερνω τς 500 ημερισιως. Το προβλημα μ τ εχω αντιληφθει χθες μετα την πρωτη μ επισκεψη στο νοσοκομειο γιατι ειμουν ετοιμη να λιποθημισω μιας κ γ 2 μερες δεν ειχα φαι..δεν μπορω να συγγεντροθω κ ουτε καν να σκευτομαι, οι γονεις μου ανεισηχουν και με αναγκαζουν να τρωω αλα συνεχως βρισκω καπια δικαιολογια γ να τ αποφυγω, πραγματικα εχασα τ γελιο μ ,,,θελω πισω το παλιο μου εαυτο αλα δν μπορω πλεον να σταματησω σκευτομαι συνεχως πως αν παρω πισω τα κιλα π εχασα θα πεθανω,,,δν ξερω πως να τ πω στη μαμα μου κ δν θελω να μηλισω σε καποιο δικο μου γιατι φοβαμαι. Σας παρακαλω αν μπορει ο οποιος διποτε να με βοηθησει ή να μου πει τ θα κανω θα ειμαι ευγνομων,,,σας ευχαριστώ!
    Last edited by Amanta; 15-08-2011 at 18:54.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Γεια σου Αμάντα! Έχασες πάρα πολλά κιλά για τόσο μικρό χρονικό διάστημα και δε χρειαζόταν να χάσεις κιλά με το ύψος που έχεις! Να ζητήσεις βοήθεια από τη μαμά σου αρχικά. Μη φοβάσαι τίποτα, μόνο το να μπεις περισσότερο σε αυτό το λούκι... Μην το αφήνεις όμως άλλο γιατί θα είναι όλο και πιο δύσκολο. Καλή συνέχεια :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Ναι καλή μου,συμφωνώ με το παραπάνω μήνυμα. Μίλησε στη μητέρα σου, πες της ότι χρειάζεσαι βοήθεια και πάρτε τη γνώμη ενός ειδικού. Μη φοβάσαι να μιλήσεις,καντο τώρα γιατί όσο το αφήνεις τόσο πιο πολύ θα δυσκολεύεσαι. Να δεις που όλα θα πάνε καλά

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    ευχαριστώ πολύ Κατερίνα γ την απαντηση!τ ξερω πως δν χρειαζοταν ν χασω κιλα μ βαση τ υψος μ αλλα κ μετα τ χασιμο των κιλων θελω ακομη ν χασω....ολοι μ λενε πως ειμαι πολυ λεπτη μα εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τ λενε αυτο αφου ακομη εχω κιλα γ χασιμο,,κ μονο που βλεπω τσ αλους να τρωνε νιωθω τυψεις στη θεση τς..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    ευχαριστω deep purple για τ ενδειαφερον σ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    εγω απο την αλλη λεω οτι απλα πρεπει να προσεχεις την διατροφη σου οπως ολοι μας ολα τα αλλα ειναι υπερβολες
    πρεπει να τρως και πρεπει να γυμναζεσε
    μιλα με την μητερα σου οπως σου ειπανε και τα παιδια πιο πανω και ολα καλα θα πανε μην φοβασε
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Quote Originally Posted by Amanta View Post
    τ ξερω πως δν χρειαζοταν ν χασω κιλα μ βαση τ υψος μ αλλα κ μετα τ χασιμο των κιλων θελω ακομη ν χασω....ολοι μ λενε πως ειμαι πολυ λεπτη μα εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι τ λενε αυτο αφου ακομη εχω κιλα γ χασιμο,,κ μονο που βλεπω τσ αλους να τρωνε νιωθω τυψεις στη θεση τς..
    Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της ανορεξίας είναι ότι το άτομο δεν μπορεί να είναι αντικειμενικό σε σχέση με τα κιλά και με το φαγητό. Είναι μια κατάσταση χωρίς λογική σε σχέση με το θέμα των θερμίδων και της εικόνας του σώματος κτλ. Ούτως ή άλλως δε μπορεί να γίνει διάγνωση από εδώ, αφού αισθάνεσαι και άσχημα ψυχολογικά επιβάλλεται να πας σε κάποιον ειδικό. Δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι άλλο... Λίγο θάρρος θέλει για να κάνεις την αρχή και μετά θα το παλέψεις! Μην το καθυστερείς!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    αμα αρχισεις και την σωστη γυμναστικη και βλεπεις να σφιγγουν οι μυς σου θα καταλαβεις οτι εισαι μια χαρα
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    σας ευχαριστώ όλους πολύ !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    γυμναστικη γενικα παντα εκανα απλα τ τελευταιο καιρο αρχισα να κανω περισσοτερο, εκτος απο τσ τελευταιες 2 ημερες π δν μπορω ν σηκωθω απο τ κρεβατι γτ νιωθω πως ολα γυριζουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    θα μας ευχαριστησεις οταν μπεις παλι και μας πεις οτι εφαγες οτι μιλησες με την μητερα σου και οτι ολα καλα
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    σευχαριστω πολυ glafko πραγματικα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Amanta εισαι 18 ετων εχεις ολη την ζωη μπρος σου και να θυμασε στους αντρες δεν αρεσουν οι ξερακιανες γυναικες
    σκεψου η Μονικα μπελουτσι,η καθριν ζετα τζοουνς και πολλες αλλες ειναι συμβολα του σεχ χωρις να ειναι εντελως αδυνατες
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7
    εχεις απολυτο δικαιο !αυτο ειναι π σκευτομαι κ στεναχωριεμαι ετσι π καταντισα,,

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    δεν εχεις καταντησει καπως μια χαρα εισαι ακομα αλλα αμα συνεχεισεις θα καταντησεις γιαυτο σταματα και τρεχα τωρα να παραγειλεις μια πιτσααααααααααααααααααααα αα
    μμμμμμμμμμμμ μου τρεχουν τα χαλια
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. anorexia nervosa (?)
    By con in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 22-06-2009, 05:21
  2. Kerdisa thn anorexia.
    By papaki in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2008, 10:29
  3. anorexia pali
    By lalalalala in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 12
    Last Post: 01-08-2007, 03:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •