αντικαταθλιπτικά-εξάρτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    αντικαταθλιπτικά-εξάρτηση

    ακολουθώ θεραπεία με αντικαταθλιτικά περισσότερο από 2 χρόνια. έφτασε η στιγμή που μειώνονται οι δοσολογίες σταδιακά, αλλά δεν μπορώ χωρίς την ελάχιστη δόση. ύστερα απο διακοπή 3 ημερών, με πιάνει ναυτία, ίλιγγος, συνεχόμενη ζαλάδα.
    ΛΕΝΕ ότι τα αντικαταθλιπτικά 'δεν προκαλούν εξάρτηση' κ όμως, μοιάζει αδύνατο να τα κόψω. δεν ξέρω αν κατάφερε κανείς να τα κόψει κ αν ναι πως;
    ο γιατρός, δεν με βοηθάει! η γνώμη του είναι να συνεχίσω να λαμβάνω την ελάχιστη δόση για αρκετό διάστημα ακόμα, όμως δεν θέλω, θέλω να πατήσω στα πόδια μου κ χωρίς αυτά.
    δοκιμάσαμε να αντικαταστήσουμε το cymbalta με το valdoxan για καλύτερα κ πάλι είχα συμπτώματα απο τη διακοπή λήψης του cymbalta, με αποτέλεσμα να συνεχίσω τη λήψη του cymbalta γιατί δεν μπορώ χωρίς αυτό. αν αυτό δεν ονομάζεται 'εξάρτηση' τότε πως αλλιώς θα μπορούσε να λέγεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καταλαβαίνω πως είναι. Θέλεις να ζήσεις και χωρίς αυτά και είναι φυσιολογικό να θέλεις να μην εξαρτάται η ζωή σου από χάπια. Εξαρτάται όμως από την κατηγορία στην οποία ανήκουν τα φάρμακα που παίρνεις. Αυτά που είναι παλιάς γενιάς, τα τρικυκλικά δηλαδή, απ' ότι ξέρω προκαλούν εξάρτηση. Τα καινούρια όμως, τα SSRI είναι πολύ καλύτερα και δεν προκαλούν εξάρτηση. Βέβαια, απ' ότι πιστεύω, σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχοθεραπεία. Αν το πρόβλημα μέσα σου δεν έχει λυθεί, θα συνεχίσεις να παθαίνεις κατάθλιψη. Δεν είναι μόνο τα φάρμακα που λύνουν το πρόβλημα αλλά η βοήθεια που παίρνεις όταν τα συνδυάζεις με ψυχοθεραπεία. Έτσι είναι το σωστό απ' ότι ξέρω. Βέβαια εξαρτάται και από τον τύπο της κατάθλιψης και τα άιτια που την προκάλεσαν. Είναι μια συνάρτηση πολλών παραγόντων και σίγουρα δεν μπορούμε να βγάλουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα. Αν θέλεις, μίλησε μας για το προβλημα σου αναλυτικότερα για να μπορέσουμε να εκφέρουμε και γνώμη.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    στρουμφ, είσαι σίγουρη πως αν συνεχίσεις να μν παιρνεις το συγκεκριμένο φάρμακο, δν θα φύγουν οι παρενέργειες?
    γιατί οι 3 μερες ειναι λιγες.
    κάνε υπομονη κ θα νοιώσεις καλυτερα.

    δν μου ετυχε ποτε να διακοπτω φαρμακο κ να εχω παρενεργειες.
    γιατι αυτο που περιγραφεις με παρενέργειες μοιάζει.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ναι έχει δίκιο η άρκτος. Μπορεί αυτό να είναι παρενέργειες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    στρουμφ, είσαι σίγουρη πως αν συνεχίσεις να μν παιρνεις το συγκεκριμένο φάρμακο, δν θα φύγουν οι παρενέργειες?
    γιατί οι 3 μερες ειναι λιγες.
    κάνε υπομονη κ θα νοιώσεις καλυτερα.

    δν μου ετυχε ποτε να διακοπτω φαρμακο κ να εχω παρενεργειες.
    γιατι αυτο που περιγραφεις με παρενέργειες μοιάζει.
    Παρενέργειες απο τί; Απο τι διακοπή;Και όχι "στερητικό" σύνδρομο;

    Στρουμφ, συμφωνώ με άρκτος και τζίπσι, 3 μερες είναι ελάχιστες και το σιμπάλτα κόβεται εύκολα. Το βαλντοξαν θα σε βοηθήσει αρκετά, απλά θέλει λίγη υπομονή και να είσαι σε επαφή με το γιατρό σου για ό,τι απορίες έχεις.Για πόσο καιρό σου είπε ότι θα το παίρνεις το βαλντοξαν και ποια η δοσολογία;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Βασικά τι ακριβώς σε οδήγησε να παίρνεις φάρματα?
    Το αρχικό πρόβλημα ήταν σοβαρό?

  7. #7
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Τα καινούρια όμως, τα SSRI είναι πολύ καλύτερα και δεν προκαλούν εξάρτηση.
    Ακόμα και καινούρια αντικαταθληπτικά που διαφημίζονταν ότι δεν προκαλλούν εξάρτηση, τελικά, δυστυχώς, μπορεί να προκαλέσουν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    αχ μην μου λες τέτοια! :( Εγώ πέρνω sertral, εσύ από ποια έχεις εμπειρία; (αν έχεις)
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    βασικά δεν έχω εμπειρία..αλλά καθηγητής μου, (ψυχίατρος στο αιγηνίτειο) σε μάθημα, ανέφερε ότι τα καινούρια αντικαταθλιπτικά τα δίνανε και θεωρούσαν ότι δεν προκαλλούν εξάρτηση, ακριβώς επειδή έτσι αναφερόταν, αλλά τελικά παρατήρησαν ότι μπορεί να προκαλέσουν.. Κάποια παραπάνω πληροφορία για συγκεκριμένα φάρμακα δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είσαι ψυχολόγος ε; Ελπίζω τουλάχιστον να μην προκαλούν τόσο άσχημη εξάρτηση όσο οι βενζοδιαζεπίνες.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    όχι, φοιτήτρια ιατρικής είμαι... δυστυχώς δεν ανέφερε πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα για να μπορέσω να σε βοηθήσω. όμως είπε ότι ναι μεν τα καινούρια αντικαταθλιπτικά είναι καλύτερα σε θέμα εξάρτησης από τα παλιότερα αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι είναι σίγουρο ότι δεν θα προκαλέσουν όπως διαφημίζεται...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είδομεν...Η επιστήμη εξελίσσεται συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς, τώρα τα πήρα...Αν είναι να την πάθω, θα την πάθω. Δεν ήθελα να ξεκινήσω αγωγή αλλά είχα φτάσει σ' ένα σημείο όπου δεν υπήρχε γυρισμός χωρίς τα φάρμακα...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    ναι μωρέ...και δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι εκ των προτέρων....θα δείξει..... σου εύχομαι πάντως να μην έχεις κάποιο πρόβλημα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Σ' ευχαριστώ! Εσένα τι σε φέρνει εδώ; Έχεις κάποιο πρόβλημα ή γενικότερα από επιστημονική περιέργεια; :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    έχω και γω κάποια ζητήματα....κυρίως σε σχέση με το θάνατο του πατέρα μου...αλλά και άλλα πράγματα που με απασχολούν....γενικά δεν είμαι στην καλύτερη φάση....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εξάρτηση απο cipralex?
    By equinox in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 93
    Last Post: 10-03-2024, 14:00
  2. ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΤΖΟΓΟΥ
    By marianthi in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2011, 03:42
  3. Εξάρτηση;;;
    By Griego in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 20-03-2011, 18:39
  4. Εξάρτηση από τα χαρτιά
    By Eleonora in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 56
    Last Post: 18-11-2008, 12:14
  5. Εξάρτηση απο σχέσεις/σεξ
    By Φοίβη in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 01-09-2006, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •