πιάσε μια φοβία για το πρώι και κόψε και μισο κιλό κατάθλιψη για το βράδυ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24

    πιάσε μια φοβία για το πρώι και κόψε και μισο κιλό κατάθλιψη για το βράδυ

    -Ας σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε όρους και έννοιες που αφορούν την ψυχική υγεία σαν να μιλάμε για σουβλάκια και τσίχλες απ΄το περίπτερο . .Υπάρχουν καταθλιπτικοί ασθενείς που δεν μπορούν να μιλήσουν , χώρίς να κλάψουν ,που κοιμούνται την 5η μέρα! ! Πόσοι κατα δήλώση τους (φερόμενοι)ως ασθενέις εδω μέσα έχουν στο ελάχιστο βιώσει κάτι παρόμοιο ..? Αφήνει ο τύπος το γκομένάκι και μετά αυτή η κατα τ άλλα αργόσχολη ,νευρωσική , εγωπαθητική τύπισσα ανακαλύπτει οτι πάσχει και κατασκευάζει ενα απαραίτητο για τον ελέυθερο χρόνο της προσωπικό δράμα ..Ελεος !

    -Ο αντίλογος θα ναι φαντάζομαι πως πρέπει να σεβαστούμε τον μικρό η μεγάλο σταυρό που κουβαλάει ο καθένας ..Εντάξει , να ξέρουμε όμως ποια είναι η αφετηρία μας κάθε φορά , σε ποιά βάση μιλάμε .

    -Οι αρχαίοι θεραπευτές (γιατί δεν υπηρχαν γιατροί , ψυχολόγοι και γυναικολόγοι ) μαζευαν 100 ασθενέις και τους έλεγαν πως οι 25 τουλάχιστον θα θυσιαστούν στους θεούς για χάρη της θεραπείας των άλλων ..έτσι την έκαναν με ψιλά πηδηματάκια οι υστερίες !!

    -Στην κατοχή δεν υπήρχε ούτε ένας ψυχωσικός ..

    ʼν θέλει κάποιος να σχολιάσει ευχαριστως ...και να΄χουμε λίγο το νού μας όταν επιλέγουμε σύμπτώμα γιατί συνήθως αρρωσταίνουμε στ αλήθεια ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Originally posted by p-s-y

    -Οι αρχαίοι θεραπευτές (γιατί δεν υπηρχαν γιατροί , ψυχολόγοι και γυναικολόγοι ) μαζευαν 100 ασθενέις και τους έλεγαν πως οι 25 τουλάχιστον θα θυσιαστούν στους θεούς για χάρη της θεραπείας των άλλων ..έτσι την έκαναν με ψιλά πηδηματάκια οι υστερίες !!
    Psy, έγραψες! Συμφωνώ κι επαυξάνω ...
    Μόνο που σκέφτομαι... πως από τη μια την κατάθλιψη την έχω βιώσει -διαπιστωμένα- αλλά αν τώρα με έβαζε κάποιος στους παραπάνω 100, μάλλον κι εγώ θα την έκανα με ελαφρά... :)

    (Ναι, βρε, ξέρω πως είναι θέμα timing. Αν πήγαινα όταν ήμουν τελείως χάλια -κι όχι τώρα που νιώθω σχετικά καλά- θα καθόμουν κι ας υπήρχε η πιθανότητα να είμαι μία από τις 25!)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Συμφωνώ μαζί σου P-S-Y!Απ\'ό,τι ακούω και γω καμιά φορά για τις παλαιότερες εποχές, οι άνθρωποι τότε ξεπερνούσαν πολλές καταστάσεις που σήμερα εμάς μας φαίνονται \"βουνά\".Από την καθημερινή ζωή (βλ.νοικοκυρές,εργασία συζύγου) μέχρι την γνωστή σε όλους μας εμπόλεμη κατάσταση που αναφέρεις.Το ίδιο και με τους αρχαίους:μήπως να γράψω για τους Σπαρτιάτες που οτιδήποτε πια κι αν διαβάσουμε γι αυτούς μοιάζει \"παραμύθι\";
    Ίσως τελικά αυτό που λέγεται \"δυσκολία\" να εξελίσεται σε καταλύτη πολλές φορές για πολύ κόσμο.Και σ\'αυτό συμφωνούν και οι ειδικοί.
    Το θέμα είναι όμως ότι και σ\'εκείνες ακόμη τις εποχές παρουσιάστηκαν καταστάσεις \"ανίατες\" που μ ό ν ο με την πάροδο του χρόνου αποδείχτηκε πως γιατρεύτηκαν...
    Ας μην \"πυροβολούμε\" άλλο την γνώση.
    Όσον αφορά όμως εμάς τους αδαείς, τότε ναι, συμφωνώ πως πρέπει να χαμηλώνουμε πού και πού τους τόνους περί ψυχολογικών περιπτώσεων και των συναφών.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σίγουρα p-s-y η υπερβολή αποτελεί και αυτή ακραία μορφή έκφρασης της ψυχολογίας του ανθρώπου και πολλές φορές έχει σαν σκοπό τη συγκέντρωση της προσοχής των άλλων......Αυτό είναι κάτι γνωστό και χρόνια υπαρκτό.....;)

    Τώρα περί ιστορίας, μιας και έκανες αναφορά, είμαστε τυχεροί θα έλεγα που η εξέλιξη της γνώσης μας οδήγησε στο σημείο που βρισκόμαστε τώρα για να κατανοήσουμε και να θεραπεύσουμε δραστικά ψυχολογικές διαταρραχές με διάφορες μεθόδους (φαρμακευτικές και μη), τη στιγμή που άτομα σε προηγούμενες δεκαετίες είτε εξαιτίας θρησκευτικών προκαταλήψεων, είτε λόγο επιστημονικής άγνοιας , δεν είχαν το δικαίωμα της ίασης και επανένταξής τους!

    Τώρα αν στην κατοχή υπήρχαν ψυχωσικοί ή όχι , εγώ προσωπικά δεν είμουν εκεί για να πω υπεύθυνα τα όσα εικάζεσαι.....Στο σημείο αυτό ειλικρινά με ξαφνιάζεις με τη σιγουριά στα όσα λες....


    Επί του παρόντος τώρα έχω να σου απαντήσω τα εξής.....Σίγουρα κάποιοι εδώ υπερεκτιμούν κάποια συμπτώματά τους και χωρίς να έχουν επισκεφτεί τουλάχιστον κάποιον ψυχολόγο ,βαπτίζονται από μόνοι τους ψυχολογικά ασθενείς (ιδιαίτερα με σύνδρομο κατάθλιψης) ........αλλά είναι ελάχιστοι και συνήθως όντως βιώνουν κάποιον ερωτικό χωρισμό....... Σε αυτό δεν έχεις άδικο........

    Οι περισσότεροι όμως που συμμετέχουν ενεργά από όσα έχω διαπιστώσει εδώ τους 7 μήνες που είμαι, είναι άτομα που βιώνουν σοβαρές ψυχολογικές διαταρραχές (πρώτη εγώ!) και οι όποιες νοσολογικές ταμπέλες τους έχουν αποδωθεί σε ψυχικό επίπεδο, έχουν προσδιοριστεί από ειδικούς και έπειτα από έντονες και χρόνιες ενοχλήσεις......

    Όπως και να έχει όμως καλό είναι να μην υποτιμάμε την όποια έστω και γελοία/ περιστασιακή ψυχολογική ενόχληση , ακόμα και αν γίνεται με προκλητικό ή υπέρμετρο τρόπο........ Ποτέ δεν ξέρεις για πιο λόγο οδηγήθηκε το άτομο σε αυτή του την έκφραση, ή αν τελικά φοβάται να αντικρίσει ένα βαθύτερο αρνητικό ψυχοσωματικό πρόβλημα που θα λάβει έκταση στο προσεχές μέλλον.....


    Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς που σε οδήγησαν στο άνοιγμα του εν λόγο θέματος, αλλά μην αφήνεσαι στα ακραία περιστατικά και μείνε στη βαθύτερη ουσία, που θέλει τους περισσότερους από εμάς να ανταλλάζουν απόψεις με στόχο τη σταδιακή λειτουργική τους ίαση!!!

    ΦΙΛΙΑ!:)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    42
    Originally posted by p-s-y
    -Ας σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε όρους και έννοιες που αφορούν την ψυχική υγεία σαν να μιλάμε για σουβλάκια και τσίχλες απ΄το περίπτερο . .Υπάρχουν καταθλιπτικοί ασθενείς που δεν μπορούν να μιλήσουν , χώρίς να κλάψουν ,που κοιμούνται την 5η μέρα! ! Πόσοι κατα δήλώση τους (φερόμενοι)ως ασθενέις εδω μέσα έχουν στο ελάχιστο βιώσει κάτι παρόμοιο ..? Αφήνει ο τύπος το γκομένάκι και μετά αυτή η κατα τ άλλα αργόσχολη ,νευρωσική , εγωπαθητική τύπισσα ανακαλύπτει οτι πάσχει και κατασκευάζει ενα απαραίτητο για τον ελέυθερο χρόνο της προσωπικό δράμα ..Ελεος !

    -Ο αντίλογος θα ναι φαντάζομαι πως πρέπει να σεβαστούμε τον μικρό η μεγάλο σταυρό που κουβαλάει ο καθένας ..Εντάξει , να ξέρουμε όμως ποια είναι η αφετηρία μας κάθε φορά , σε ποιά βάση μιλάμε .

    -Οι αρχαίοι θεραπευτές (γιατί δεν υπηρχαν γιατροί , ψυχολόγοι και γυναικολόγοι ) μαζευαν 100 ασθενέις και τους έλεγαν πως οι 25 τουλάχιστον θα θυσιαστούν στους θεούς για χάρη της θεραπείας των άλλων ..έτσι την έκαναν με ψιλά πηδηματάκια οι υστερίες !!

    -Στην κατοχή δεν υπήρχε ούτε ένας ψυχωσικός ..

    ʼν θέλει κάποιος να σχολιάσει ευχαριστως ...και να΄χουμε λίγο το νού μας όταν επιλέγουμε σύμπτώμα γιατί συνήθως αρρωσταίνουμε στ αλήθεια ..
    Ερώτηση, είχες ποτέ πάθει κατάθλιψη ή/και αγχωτικές διαταραχές ή ακόμα καλύτερα πανικούς;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24
    Εμπι θα μπορούσα να ομολογήσω οτι κατα καιρούς εχω δεί κάτι απ τον εαυτό μου στις περισσότερες ψυχιατρικές διαγνώσεις που ξέρω ..Ισως ποτέ δεν απειλήθηκε πραγματικά η λειτουργικότητα μου γι αυτό δεν είχα ως τώρα κάποιο αίτημα για θεραπεία . Έχω νιωσει σίγουρα για παραπάνω απο 2 βδομάδες οτι η ζώη δεν έχει νόημα όπως και έχω σκορπισει χρήματα μιλώντας και χορεύοντας ασταμάτητα..παρόλα αυτά μόνο οι σπουδες ήταν μια καλή ψυχοεκπαίδευση .

    έμαθα πως αυτό που μας διακρίνει απο έναν πραγματικά πασχοντα δεν είναι η ποιότητα του συμπτώματος αλλά η ποσότητα του . Όλοι σαν αντιπρόσςποι του είδους μας είμαστε λίγο ψυχώσικοι , λίγο φοβικοί , λίγο απ\' όλα . Είναι μια βάθεια Ανθρωπινη σύμβαση που υπογράφουμε με τη γέννηση μας .

    Τα φάρμακα συναγωνίζονται ή ανταγωνίζονται εκκρίσεις ουσιών που ούτως ή αλλως υπαρχουν ήδη στην φυσιολογική εγκεφαλική λειτουργία .

    όλγα δεν θέλω να φαίνομαι σίγουρος γιατί στην πραγματικότητα δεν είμαι για απολύτως τιποτα στον κόσμο..,μονο και μόνο επείδη το πόστ είχε θέμα είχε την υπερβολή εγώ δεν μπορούσα να ξεφύγω . Ούτε εγώ ημουν εκεί για να δω αλλά ειμαι σίγουρος πως σε μια συλλογική ψύχωση όπως ένας πόλεμος δεν βάζεις προτεραιότητα να κάνεις το κομμάτι σου με εξωτερικα κέντρα ελέγχου απ τον ουρανό που κατευθύνουν τις σκέψεις σου ..ο ουρανός τότε έχει αεροπλάνα που σε βομβαρδιζουν !!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    42
    Originally posted by p-s-y
    Εμπι θα μπορούσα να ομολογήσω οτι κατα καιρούς εχω δεί κάτι απ τον εαυτό μου στις περισσότερες ψυχιατρικές διαγνώσεις που ξέρω ..Ισως ποτέ δεν απειλήθηκε πραγματικά η λειτουργικότητα μου γι αυτό δεν είχα ως τώρα κάποιο αίτημα για θεραπεία . Έχω νιωσει σίγουρα για παραπάνω απο 2 βδομάδες οτι η ζώη δεν έχει νόημα όπως και έχω σκορπισει χρήματα μιλώντας και χορεύοντας ασταμάτητα..παρόλα αυτά μόνο οι σπουδες ήταν μια καλή ψυχοεκπαίδευση .
    Οπότε είσαι απόλυτα φυσιολογικός όσον αφορά τις διαταραχές. Πως ακριβώς λοιπόν βγαίνεις και μιλάς για πράγματα στα οποία δεν έχεις την παραμικρή προσωπική εμπιρεία;

    ʼστο μεγάλε, έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε.

    Το μήνυμά σου (και συνεπώς η άποψή σου) για μένα είναι απλά απαράδεκτο!!!

    Ουτε καν θα σχολιάσω τις απίστευτες ανοησίες που είπες περί \"κατοχής\" κλπ, είναι βλέπεις πέραν από τις δυνάμεις μου να τα αντικρούσω.

    Έχασα πάσα ιδέα για σένα!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Athens
    Posts
    24
    λυπάμαι ειλικρινα που δεν έγινε κατανοητό το νόημα που θέλω ν΄αποδόσω ..ίσως χρειάζεται έμπι να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα .
    Με συγχωρείς επίσης που για 3 χρόνια δουλεύω ως ψυχολόγος και για να αποκτήσω δικαίωμα να εκφέρω άποψη έπρεπε να έχω νοσήσει ή νοσηλευτεί , στο κάτω κάτω δεν είμαι εδώ για να διεκδικήσω κάποιο μετάλλιο ψυχοπαθολογίας ούτε για να διαφημίσω τον πόνο μου .. Αν νομίζεις οτι δεν έχουν θέση εδω άνθρωποι που έχουν αποδεχτεί απλά ότι είναι ευάλωτα , προσωρινα πλασματακια που έχουν δικαίωμα στο ν αρρωστήσουν όσο έχουν δικαίωμα και να αναπνέουν υγειείς τότε εσύ φοβάμαι ότι έχεις μπεί σε λάθος χορό .. .

    No hard feelings εννοείτε ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    P-s-y,
    αν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι είναι γιατί από τη μια είχα περάσει 6 μηνο στο κρεβάτι, κλαίγοντας, αρνούμενη φάω και να κοιμάμαι 20 ώρες το 24ωρο κι όμως δεν είχα σκεφτεί κάτι περί κατάθλιψης, ενώ ο τότε φίλος μια ωραία πρωία μου δήλωσε...

    \"Χθες δεν ήμουν καλά... Είχα κατάθλιψη... Ευτυχώς σήμερα είμαι εντάξει...\"

    Empi μου, οι περισσότεροι εδώ είμαστε κάπως εξοικειωμένοι με τους όρους και το περιεχόμενό τους, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν απλά \"γελοία αυτοδιάγνωση\" (δε βρίσκω καλύτερα λόγια για να το χαρακτηρίσω).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by empi
    Originally posted by p-s-y
    Εμπι θα μπορούσα να ομολογήσω οτι κατα καιρούς εχω δεί κάτι απ τον εαυτό μου στις περισσότερες ψυχιατρικές διαγνώσεις που ξέρω ..Ισως ποτέ δεν απειλήθηκε πραγματικά η λειτουργικότητα μου γι αυτό δεν είχα ως τώρα κάποιο αίτημα για θεραπεία . Έχω νιωσει σίγουρα για παραπάνω απο 2 βδομάδες οτι η ζώη δεν έχει νόημα όπως και έχω σκορπισει χρήματα μιλώντας και χορεύοντας ασταμάτητα..παρόλα αυτά μόνο οι σπουδες ήταν μια καλή ψυχοεκπαίδευση .
    Οπότε είσαι απόλυτα φυσιολογικός όσον αφορά τις διαταραχές. Πως ακριβώς λοιπόν βγαίνεις και μιλάς για πράγματα στα οποία δεν έχεις την παραμικρή προσωπική εμπιρεία;

    ʼστο μεγάλε, έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε.

    Το μήνυμά σου (και συνεπώς η άποψή σου) για μένα είναι απλά απαράδεκτο!!!

    Ουτε καν θα σχολιάσω τις απίστευτες ανοησίες που είπες περί \"κατοχής\" κλπ, είναι βλέπεις πέραν από τις δυνάμεις μου να τα αντικρούσω.

    Έχασα πάσα ιδέα για σένα!
    Εμενα παντως σαν ψυχολογος δεν μπορω να πω οτι μ αρεσε το post και ειδικα ο τιτλος. Το πως βιωνει ο καθενας ενα γεγονος και τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο πανω του ειναι κατι εντελως υποκειμενικο. Σιγουρα βεβαια δεν ειναι η αιτια της καταθλιψης μονο μια ερωτικη απογοητευση η ο πανικος αποτελεσμα μιας φοβιας για τις αραχνες. Ειναι η συσσωρευση και η διεργασια γνωσεων και συμπεριφορων με δυσλειτουργικο χαρακτηρα και η αδυναμια αντιμετωπισης τους με αποτελεσματικο τροπο. Χωρις να ξεχναμε βεβαια και την επιβαρυνση της γενετικης προδιαθεσης.
    Εγω δεν πιστευω πως στην κατοχη δεν υπηρχαν ψυχωσικοι, καταθλιπτικοι, αγχωτικοι κτλπ. απλα τοτε οι ανθρωποι ακομα και αν υπεφεραν απ αυτα στερουνταν των βασικων οποτε η βαση δινονταν αλλου. Επισης οταν τα νοσοκομεια καλα καλα δεν μπορουσαν να περιθαλψουν τους τραυματιες, τις χολερες και τον τυφο λες κανενας να ειχε ορεξη να κανει διαγνωση για σχιζοφρενεια?
    Ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι απεναντι στα υπολοιπα παιδια μεσα στο forum λοιπον. Δεν μπορουμε να φανταστουμε τι εχει περασει ο καθενας. Δεν ξερουμε καν το ιστορικο τους με λεπτομερειες. Χρειαζεται πολλες φορες να ειμαστε αποτομοι και ωμοι σ αυτο που πραγματικα συμβαινει αλλα αυτο προυποθετει να εχεις τον αλλον απεναντι σου και να σε εχει επιλεξει ως θεραπευτη του. Τα μικροσυμπτωματα, οι μικροενοχλησεις και τα μικροσυναισθηματικα προβληματα που μπορει να παρουσιασει καποιος μπορει να τον καταστησουν αδυναμο να κινηθει στη ζωη του. Αλλοι τα αντιμετωπιζουν μονοι τους αλλοι θελουν παρεα. Αλλοι τα αγνοουν. Ετσι κι αλλιως στις περισσοτερες διαταραχες επισημαινεται οτι το προβλημα εντοπιζεται οταν τα συμπτωματα παρεμβαινουν με την καθημερινοτητα. Αρα δεν μπορουμε να πουμε οτι επιλεγει καποιος συμπτωμα. Αν η οποια ενοχληση ειτε ειναι αξια προσοχης σε μας ειτε στον περιγυρω αποτελει συμπτωμα. Οι αμυνες του καθενος ειναι προσωπικες. Δεν μπορουμε να συγκρινουμε πριν 50 και 60 χρονια με σημερα. Τοτε οι ανθρωποι πεθαιναν απο χολερα σημερα απο υπερβολικη δοση του οτιδηποτε.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by p-s-y
    -Ας σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε όρους και έννοιες που αφορούν την ψυχική υγεία σαν να μιλάμε για σουβλάκια και τσίχλες απ΄το περίπτερο . .Υπάρχουν καταθλιπτικοί ασθενείς που δεν μπορούν να μιλήσουν , χώρίς να κλάψουν ,που κοιμούνται την 5η μέρα! ! Πόσοι κατα δήλώση τους (φερόμενοι)ως ασθενέις εδω μέσα έχουν στο ελάχιστο βιώσει κάτι παρόμοιο ..? Αφήνει ο τύπος το γκομένάκι και μετά αυτή η κατα τ άλλα αργόσχολη ,νευρωσική , εγωπαθητική τύπισσα ανακαλύπτει οτι πάσχει και κατασκευάζει ενα απαραίτητο για τον ελέυθερο χρόνο της προσωπικό δράμα ..Ελεος !

    -Ο αντίλογος θα ναι φαντάζομαι πως πρέπει να σεβαστούμε τον μικρό η μεγάλο σταυρό που κουβαλάει ο καθένας ..Εντάξει , να ξέρουμε όμως ποια είναι η αφετηρία μας κάθε φορά , σε ποιά βάση μιλάμε .

    -Οι αρχαίοι θεραπευτές (γιατί δεν υπηρχαν γιατροί , ψυχολόγοι και γυναικολόγοι ) μαζευαν 100 ασθενέις και τους έλεγαν πως οι 25 τουλάχιστον θα θυσιαστούν στους θεούς για χάρη της θεραπείας των άλλων ..έτσι την έκαναν με ψιλά πηδηματάκια οι υστερίες !!

    -Στην κατοχή δεν υπήρχε ούτε ένας ψυχωσικός ..

    ʼν θέλει κάποιος να σχολιάσει ευχαριστως ...και να΄χουμε λίγο το νού μας όταν επιλέγουμε σύμπτώμα γιατί συνήθως αρρωσταίνουμε στ αλήθεια ..
    Σχετικά με το χωρισμό και τις ταμπέλες που μερικοί θέλουν να βάλουν και να το κάνουν δράμα θα συμφωνήσω. Υπάρχουν κάποια άτομα που όταν χωρίζουν λένε ότι έχουν ερωτική απογοήτευση, κατάθλιψη και πολλά άλλα δραματοποιόντας την κατάσταση. Αυτό κάποιοι το κάνουν και δε μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει. Όμως δε μπορεί και κανείς να αμφισβητήσει το γεγονός ότι χωρισμοί έχουν οδηγήσει άτομα σε τόσο άσχημη ψυχολογική κατάσταση που κάποιες φορές καταλήγουν στην αυτοκαταστροφή (αυτοκτονία, ποτό, ίσως και ναρκωτικά). Το χειρότερο δε σε αυτήν την περίπτωση του χωρισμού είναι η δολοφονία του/της συντρόφου και μετά η αυτοκτονία του δράστη.

    Εδώ αναρωτιέσαι πόσοι έχουν βιώσει πράγματι μία κατάθλιψη. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις από τα γραφόμενα τους. Μπορείς να το καταλάβεις από τις συμβουλές που δίνουν σε άλλους με παρόμοια ασθένεια. Εμένα για παράδειγμα με αγοραφοβία με κρίσεις πανικού, ε όσο και να θέλει κάποιος που διάβασε ένα βιβλίο και μπήκε στο φόρουμ να κάνει τον αγοραφοβικό και ειδικό δε θα μπορέσει εύκολα αν μιλήσουμε στο τσατ να με κοροιδέψει (μπορεί να ακούγεται εγωιστικό, αλλά όταν βιώνεις επί μία δικαετία κάτι γνωρίζεις κάτι παραπάνω από κάθε παιδάκι που θέλει να μπει και να λέει ότι έχει πανικούς με βάση όσα διάβασε σε βιβλία και μετά πάει και το παίζει ειδικός στους άλλους τι να κάνουν και τι όχι). Προς αποφυγή παρεξηγήσεων σχετικά με τα όσα γράφω για την αγοραφοβία και τις κρίσεις πανικού μιλάω γενικά για τα φόρουμς και όχι για το συγκεκρίμενο.

    Στην αρχαιότητα αυτό που περιγράφεις δε με ξενίζει καθόλου (αν και πρώτη φορά το ακούω). Στην αρχαία Σπάρτη τα νεογέννητα με αναπηρία τα παιτούσαν στον Καιάδα. ʼλλες εποχές, άλλες συμπεριφορές. Όμως οι αρχαίοι από τότε κατάλαβαν τη σχέση νου και σώματος με το γνωστότατο \"νους υγιείς......\".

    Στην κατοχή που αναφέρεις ότι δεν υπήρχε ούτε ένας ψυχωσικός δεν ξέρω με βάση ποιά πηγή το αναφέρεις. Αν το κατάλαβα καλά, δε μπορώ να διανοηθώ ότι η ψύχωση κατά τη διάρκεια της κατοχής εξαφανίστηκε.

    Σχετικά με τα συμπτώματα. Κάποιοι πράγματι τα επιλέγουν και γίνονται \"κατά φαντασίαν ασθενείς\" (πρέπει να το αγοράσω το βιβλίο αυτό κάποια στιγμή). Κάποιοι όμως δεν έχουν αυτήν την πολυτέλεια της επιλογής από την πλευρά τους. Έτσι στην περίπτωση αυτή τα συμπτώματα επιλέγουν τα άτομα και έτσι έχουμε νευρώσεις και ψυχώσεις. ʼλλοι τις αποδίδουν οργανικούς παράγοντες, άλλοι στην ιδιοσυγκρασία του ασθενούς, άλλοι στο περιβάλλον που ανήκει ο ασθενής και άλλοι λένε ότι αποτελεί συνδιασμό και των τριών παραπάνω παραγόντων.

    Στο συγκεκριμένο φόρουμ ίσως κάποια άτομα να υπερβάλουν στα όσα περνάνε. Όμως και το γεγονός της υπερβολής δεν είναι κάτι που χρήζει βοήθειας προκειμένου να μάθουν να μην κάνουν την τρίχα τριχιά;
    Φιλικά
    Αλέξης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Νομίζω ότι ο P-S-Y \"χτύπησε φλέβα\" με το θέμα του.

    Γενικά το όλο ζήτημα συνειρμικά παραπέμπει στην περιγραφή του Μιχάλη \'Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού\'(όποιος θέλει ας το διαβάσει και θα καταλάβει-προπαντός ας το δουν τα κορίτσια του site!)
    .................................
    Σχόλιο πρώτο:\"Η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας\"-ακόμα κι όταν πρόκειται για τον ίδιο μας τον εαυτό.

    Σχόλιο δεύτερο:\"Έξω απ\'τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται\"-όταν βγεις απ\' τον χορό δεν μπορείς να πεις και ν\' αναλύσεις τίποτε!Είναι φύσει αδύνατο.

    Και ο νοών νοείτω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    p-s-y όπως χαρακτηριστικά μου απάντησες ότι για τίποτα δεν είσαι απόλυτα σίγουρος στον κόσμο και επειδή όλοι βρισκόμαστε σε αυτή τη θέση διαχρονικά, ένας λόγος παραπάνω να είμαστε γενικότερα συγκρατημένοι και επιφυλακτικοί σε ότι λέμε, ή μεταδίδουμε , μιας και όλα μπορούν να ανατραπούν ανά πάσα στιγμή με την βαθύτερη εξερεύνηση της αλήθειας στο χώρο της γνώσης.:o

    Δεδομένης και της επιστημονικής σου ιδιότητας θεωρώ σωστό να υπάρχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη στα λεγόμενά σου όταν ανοίγεις τέτοια θέματα (και το ίδιο βέβαια υποστηρίζω για κάθε άτομο συγγενικού σου αντικειμένου) , ώστε να μπορούμε να συμμετέχουμε ενεργά ,χωρίς να δημιουργούνται λεκτικές εντάσεις από ασάφειες (π.χ τα λεγόμενά σου με υποθετικά σενάρια ψυχολογίας στην περίοδο κατοχής.......).

    Ο προβληματισμός σου καλά ξεκίνησε και τον κατανοήσαμε......αλλά δυστυχώς αποδώθηκε στην πορεία (και ελπίζω να το κατάλαβες από τα σχόλια όλων) με λάθος τρόπο και πέρασε σε ιδεολογικά εδάφια που δεν είχαν τελικά σχέση με αυτό που προσπάθησες να μεταφέρεις. Κάπου ξέφυγες από τη γενικότητα σκέψης που δημοσίευσες και θεωρώ ότι όχι μόνο εσύ που έχεις 3 χρόνια με εμπειρία ψυχολόγου έχεις δικαίωμα να πεις μια γνώμη παραπάνω , αλλά και πολλοί άλλοι που είτε είναι ασθενείς και έχουν εμπειρίες που ακόμα δεν έχεις συναντήσει, αλλά και συνάδελφοί σου που έχουν περισσότερα χρόνια επαγγελματικής δράσης από εσένα.
    Κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις σου, αλλά κάπου στο αυτί μου- μου ακούστηκαν εγωιστικά τα λόγια σου........μιας και σε αντίστοιχη φάση ένας κλινικός ψυχίατρος με 7ετή δράση θα έπρεπε αναλογικά ότι λέει να είναι status........Όλοι μας όσο ζούμε μαθαίνουμε , καθώς οι γνώσεις ανατρέπονται, αναιρούνται και εξελίσσονται......Ας μην είμαστε λοιπόν απόλυτοι στα όσα λέμε......Καλό είναι να αφήνουμε πάντα ένα σεβαστό μήκος κενού διαστήματος για αμφισβήτηση!;)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    15
    Μα ίσα-ίσα Όλγα μου το λέει γιατί έχει κάποια εμπειρία....
    Έτσι δεν είναι P-S-Y;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by olga_soul
    Οι περισσότεροι όμως που συμμετέχουν ενεργά από όσα έχω διαπιστώσει εδώ τους 7 μήνες που είμαι,..............
    ΦΙΛΙΑ!:)
    Όλγα μια μικρή διόρθωση για τους τύπος αν μου επιτρέπεις. Έχουμε 9ο μήνα και έκανες από όσο δειχνει εγγραφη τον 4ο. Πηδηξες λιγο καποιους μηνες......
    Φιλικά
    Αλέξης

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •