Δεν βλεπω σκοπο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    1

    Δεν βλεπω σκοπο.

    Εχω φτασει σε ενα σημειο της ζωης μου που ολα μου φαινονται ανουσια ,χωρις σκοπο.

    Δεν με γεμιζει τιποτα , αισθανομαι σαν να ειμαι ενα απυθμενο πηγαδι που οτι και να του ριξεις μεσα , δεν προκειται να γεμισει.

    Δεν μπορει να με γεμισει ουτε η δουλεια μου ,ουτε οι παρεες με τις οποιες εχω αποξενωθει λιγο αυτη την περιοδο. Δεν με γεμιζουν τα χομπι μου : Βιβλια ,ταινιες ,μουσικη ολα μου φαινονται σαν ενα τροπος να σπαταλησω τον χρονο μου για να μην σκεφτομαι. Με ενα ρολοϊ να μετραει αντιστροφα , να μετραει αντιστροφα τι? Τι περιμενω?

    Ισως ολη η φιλοσοφια της ζωης μου να ηταν λαθος , ισως ο χαρακτηρας που εχτισα τοσα χρονια , ισως ο πυρηνας της υπαρξης μου αυτο που ειναι να πηρε λαθος πορεια μεσα στο χρονο και να καταληξω σε αυτο το σημειο.

    Το μετεωρο βημα του πελαργου.

    Δεν ξερω ακριβως που εκανα το λαθος ή τι ειναι λαθος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Μία από τα ίδια....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    spiridon πόσο χρονών είσαι εάν επιτρέπεται?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τα ιδια και τα γιδια φιλε, πολλοι εδω μεσα δε βλεπουμε σκοπο πλεον, ειμαι ενας απ'αυτους εξου και το nickname ΚΕΝΟ. και οντως ετσι ειναι, η ζωη δεν εχει απολυτως κανενα νοημα τελικα. ποσο σπουδαια και πολυτιμη ειναι (αν ειναι) το καταλαβαινουν μονο οσοι καλοπερνανε, οι υπολοιποι βλεπουν οτι δεν αξιζει πραγματικα, και κανουν οτι μπορουν να ξεχαστουν απ'τη σκληρη πραγματικοτητα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    spiridon γεια σου! Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω πριν πω κάτι πόσο καιρό σου συμβαίνει αυτό?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Σπύρο, έχεις δουλειά, έχεις φίλους, έχεις χόμπυ παρόλα αυτά δεν σε ευχαριστεί τίποτα. Μήπως να το συζητούσες με ένα ειδικό;

    Ποια φιλοσοφία ζωής πιστεύεις ότι θα σου ταίριαζε; Η μάλλον ποια ονειρευόσουν;
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εμένα μου φαίνεται υπαρξιακό το πρόβλημα σου Σπυρίδων. Εγώ έχω υποφέρει πολύ από υπαρξιακές ανησυχίες, δεν ξέρω ποια είναι η γιατρειά! Δεν έχω διαβάσει και Γιάλομ ακόμα. Όποιος πιστεύει ότι ο Γιάλομ βοηθάει ας μου το πει. Στ' αλήθεια, δεν σ' ευχαριστεί τίποτα; Εσύ που το καταλογίζεις;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{ουτε οι παρεες με τις οποιες εχω αποξενωθει λιγο αυτη την περιοδο.}}<<<< Το πιο ζωτικο απο οσα ανεφερες ειναι οι ανθρωποι , οι παρεες δηλαδη και ειδικοτερα οι φιλοι και ακομα ποιο κοντα οι σχεσεις .
    ουτε οι δουλειες ουτε τα χομπυ ουτε τα βιβλια ,,, οι ανθρωποι προτιστως.
    και σε αυτο μας λες οτι καπου χωλενει .
    και η ζωη γινεται αγευστη ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    ο κήπος του επίκουρου με βοήθησε σε κάποιες ανησυχίες που είχα, με 2-3 ιδέες που δεν είχα σκεφτεί ποτέ, και με το αισιόδοξο ύφος του γιάλομ. αλλά το θέμα είναι αφότου συνειδητοποιήσει κανείς ότι η ζωή δεν έχει κανένα νόημα, να της δώσει ο ίδιος κάποιο. αφού ούτως ή άλλως, το αν θα ζήσουμε ευτυχισμένα ή δυστυχισμένα δεν αλλάζει τον κόσμο γύρω μας, ούτε την πορεία των πραγμάτων, ούτε το αναπόφευκτο τέλος, γιατί να μην επιλέξουμε να είμαστε χαρούμενοι; τουλάχιστον θα περάσουμε καλά τον χρόνο που απομένει!
    αν η φιλοσοφία της ζωής σου ήταν λάθος, ή ο χαρακτήρας σου, ή οι επιλογές σου, είναι πια πολύ αργά για επί τόπου αναστροφή;; δεν υπάρχει μέλλον στο οποίο να ελπίζεις; κάτι που να μπορείς να αλλάξεις;
    και αν δεν μπορείς να αλλάξεις όλα αυτά, γιατί δεν αλλάζεις σκοπιά; να πεις "δεν μπορεί ρε γμτ, κάπου θα υπάρχει και περισσότερη δυστυχία. ας χαρώ τη ζωή που έχω, κι ας πιστεύω ότι είναι μέτρια". δεν γίνεται τίποτε από όλα αυτά;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by empar View Post
    ο κήπος του επίκουρου με βοήθησε σε κάποιες ανησυχίες που είχα, με 2-3 ιδέες που δεν είχα σκεφτεί ποτέ, και με το αισιόδοξο ύφος του γιάλομ. αλλά το θέμα είναι αφότου συνειδητοποιήσει κανείς ότι η ζωή δεν έχει κανένα νόημα, να της δώσει ο ίδιος κάποιο. αφού ούτως ή άλλως, το αν θα ζήσουμε ευτυχισμένα ή δυστυχισμένα δεν αλλάζει τον κόσμο γύρω μας, ούτε την πορεία των πραγμάτων, ούτε το αναπόφευκτο τέλος, γιατί να μην επιλέξουμε να είμαστε χαρούμενοι; τουλάχιστον θα περάσουμε καλά τον χρόνο που απομένει!
    αν η φιλοσοφία της ζωής σου ήταν λάθος, ή ο χαρακτήρας σου, ή οι επιλογές σου, είναι πια πολύ αργά για επί τόπου αναστροφή;; δεν υπάρχει μέλλον στο οποίο να ελπίζεις; κάτι που να μπορείς να αλλάξεις;
    και αν δεν μπορείς να αλλάξεις όλα αυτά, γιατί δεν αλλάζεις σκοπιά; να πεις "δεν μπορεί ρε γμτ, κάπου θα υπάρχει και περισσότερη δυστυχία. ας χαρώ τη ζωή που έχω, κι ας πιστεύω ότι είναι μέτρια". δεν γίνεται τίποτε από όλα αυτά;
    Ρε συ όμως κανένας δεν πορεύεται με αυτό το σκεπτικό. Όλοι θέλουν το καλύτερο για να αισθάνονται χαρούμενοι.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    ναι, αλλά ίσως το καλύτερο να είναι μια ψευδαίσθηση. ίσως αντί να κοιτάμε συνεχώς το καλύτερο, να πρέπει να αισθανθούμε κάποια ευγνωμοσύνη για τα χειρότερα που υπάρχουν παντού γύρω μας. δεν λέω, είναι δύσκολο, και δεν είπα ότι το κάνω. απλώς προτείνω. ίσως να βγάζει νόημα για τον σπύρο..

  12. #12
    όσο περνάνε τα χρόνια τόσο στενεύουν τα περιθώρια. άμα σε νεαρή ηλικία δεν είχες στόχους, δεν μπόρεσες να κάνεις αυτά που ήθελες ή απογοητεύτηκες και τα παράτησες, λόγω αυτών στη συνέχεια το ενδιαφέρον για δημιουργία ατονεί, χάνεις τον καιρό σου με ανούσια για σενα πράγματα, μένεις χωρίς στόχους και φτάνεις σε μια ηλικία που δε βλέπεις κανένα σκοπό.
    λες υπάρχουν και χειρότερα για να νοιώθεις καλύτερα στη δυστυχία σου.
    Ίσως η λύση να ναι αναπροσανατολισμός στόχων. Βρες τι θα μπορούσε να ναι στο εξής εφικτό και τι θα σου άρεσε στο εξής να ασχοληθείς, να πεις στο τελος πέτυχα κάτι. έστω να νοιώσεις λίγη ικανοποίηση αντί να βιώνεις μια παντοτινή δυστυχία.
    Είναι ότι χειρότερο να σε κτυπήσει η απογοήτευση και η απόγνωση σε νεαρή ηλικία ή να μην έχεις τους κατάλληλους ανθρώπους να σε βοηθήσουν ή να σου συμπαρασταθούν να πετύχεις τους στόχους σου και εσύ ταυτόχρονα να μην ξέρεις τι να κάνεις για να τους επιτυχεις κι όλο να σπας τα μούτρα. Το κόστος το βιώνεις χρόνια μετά.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Το βλέπω λάθος ;
    By Λήθη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 14-11-2011, 12:24
  2. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ.....
    By no more in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2010, 12:39
  3. S.O.S !! Βλέπω τον κόσμο ώς Η/Υ...
    By sabb in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-01-2009, 15:06
  4. Δεν βλεπω το νοημα
    By aval in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 31-12-2007, 09:33
  5. Σε βλέπω φιλικά
    By Jesus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 82
    Last Post: 01-09-2007, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •