Τετράδια αντι-ψυχιατρικής (_)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    σημειώσεις στο τετράδιο μου

    Στην κόρη μου. Σοφία.
    Στην κόρη μου , Έλενα. Σύντομα θα γεννηθείς, και η θάλασσα θα είναι το σπίτι σου. Θα μεγαλώσεις όπως μεγάλωσα, να προ-ωθείς το καλό μέσω της κοινής ψυχιατρικής. Το δυναμικό αυτής της πόλης είναι αμέτρητο. Ελεάνα, ακόμα όμως τα ιδανικά μας δεν είναι καλοδεχούμενα. Η ζωή θα είναι δύσκολη. Αλλά και το κόστος της επανάστασης αυτό είναι καλή μου.
    αν δείξουμε υπομονή, η θάλασσα θα έρθει κοντά μας καλή μου.

    Γέφυρα. Επιστροφή.
    Είμαι πίσω στη θάλασσα, μετά από τόσα χρόνια. Τα μικρά που έσωσα έχουν μεγαλώσει και δεν με σκέφτονται πια. Μετά από όσα τους έκανα ήταν μια ακόμα ευχαρίστηση για να ξεχαστεί.
    Τώρα όμως παντού στον κόσμο τα παιδιά εξαφανίζονται στη θάλασσα. Απάγονται. Και έτσι επιστρέφω, με τον φόβο όσων γνωρίζω.
    Κάποιος φτιάχνει καινούργια μικρά, συνεχίζοντας την εργασία μου, τα αμαρτήματα μου.
    Ακόμα και αν πεθάνω για αυτό, πρέπει να τους σταματήσω.

    Μάρκος, το ονόμασαν παράδεισο.
    Με δυσκολία έφτασα εδώ κάτω ζωντανός, όμως εδώ είναι και είναι αληθινό.
    Αυτό το πράγμα, αυτός πήρε τη φτωχή μου κόρη. Από ότι είδα στον υπόνομο, η πόλη είναι συντρίμμια αλλά με μερικά φώτα από εδώ και από εκεί. Και σχήματα, κινούνται .. τρέμω. Φοβάμαι, μαντεύω. Αλλά ίσως αν βρω έναν γιατρό θα βρω και την Έλενα.

    Ανδρέα Γένεσις
    Η Νατιάνα επέμενε να περάσουμε μια ολόκληρη εβδομάδα στου Αντώνη και ήδη βρίσκω τον εαυτό μου να αποστρέφεται από τις διακοπές. Όταν το βρίσκει απαραίτητο να με νταντεύει στη δουλειά μου, τα λόγια διαλύονται σε ένα ατελείωτο ζωικό βέλασμα.
    Βρήκα την έκστασις, την αγαλλίασις, απελευθερωμένη από νόμους, και Θεό, να ζω ανάμεσα σε αυτούς που η δουλειά τους είναι ο μισθός μας.
    Ακόμα, όταν η Νταιάνα μιλάει για να θάψει το παιδί μου, παύω. Έως τώρα, δεν είχα διανοηθεί τον νόμο της κληρο-δότησης. Ίσως μετά τη Νέα χρονιά.
    Last edited by carrot; 17-08-2011 at 03:30. Reason: trying to fix my mistake

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η φυσική κατάσταση της Έλλης.

    Ο άντρας μου είναι ένα ζώων, ένας βλάκας. Πετάει ότι χρήμα έχει φυλάξει για να αγοράσει γενετικά τροποποιημένα τονωτικά, έτσι ώστε να δώσει ώθηση στη φυσική του δύναμη και κατάσταση, και έτσι ώστε να έχει την τέλεια δικαιολογία να βλέπει ραδιοφωνικές διαφημίσεις, όλη μέρα! Καλά δεν κουράζεται ποτέ αυτό το ζώων; Τόσο γελοίος είναι αναρωτιέμαι, θέλει να φάει η να σκάσει επιτέλους και να αφεθεί στο ρουφηχτό φιλί της μαύρης τρύπας;
    Στέφανε, του λέω, "αν θες να έχεις καλή φυσική κατάσταση έλα να διαγνωνιστούμε στο κολύμπι, με τον παραδοσιακό τρόπο, ηλίθιε.. είναι το μυαλό σου αυτό που ατροφεί".
    "Μπορεί να αρχίσει να ψάχνει και τονωτικά για τον εγκέφαλο σκέφτηκα μετά".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Προσοχή εργάτες
    Μάθημα πρώτο: Είστε κάτω από τον ωκεανό τώρα. Αν αισθανθείτε την ψιλή βροχή πάνω από το καπέλο σας έχετε απολυθεί.
    Μάθημα δεύτερο: Μπορείτε να ξεκινήσετε μία νεκρή γεννήτρια με μία σπίθα, καθαρίστε όμως πρώτα την πισίνα από τους επισκέπτες.
    Τρομάζει τα πλούσια @ όταν βλέπουν έναν εργαζόμενο κεραυνό, με ακολουθείτε;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η κατάσταση όπως έχει

    Η Sofia Lamp έχει καταλάβει τη θάλασσα, και είναι υπεύθυνη για την απαγωγή παιδιών από την επιφάνεια. Οι δούλοι της κατέστρεψαν το υποβρύχιο μου και με ανάγκασαν να τρέξω. Όμως το θυρωρείο εισιτηρίων εδώ είναι ανοιχτό και παρόλο που δεν μπορώ να την επισκεφτώ, ο Σινκλάιρ είναι ένας πολύτιμος σύμμαχος. Ήδη διέσωσα κάποια μικρά της Lamb. Όλα θέλουν να μάθουν πως επιστρέφουμε σπίτι.
    Μακάρι να είχα τα σωστά λόγια για εκείνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Στην αρχή

    Όταν γεννιόμαστε, γεννιόμαστε σαν την Εύα. Εφόσον μεγαλώνοντας γίνουμε άντρες δεν μπορούμε να ξαναγίνουμε κορίτσια. Μπορεί όμως κάποια στιγμή να κάνουμε μια καλή πράξη και μας συγχωρήσει η μητέρα φύση, να μας χαρίσει τη ζωή και ένα δάκρυ χαράς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Σιωπή

    Βρες το Θεό μέσα σου. Είναι κάτι άγνωστο, όπως και η μητέρα φύση. Με πλάκωσε ένα κύμα απαισιοδοξίας αυτό το καλοκαίρι. Ίσως.. ίσως από τον νέο χρόνο να αλλάξει ο καιρός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Το κακό

    Δεν έχει γένους θηλυκού, ούτε αρσενικού, ούτε ουδέτερου, είναι απλά κακό, άγνωστο κι αυτό, σε μένα τουλάχιστον. Βρίσκω λίγη παρέα εδώ και νιώθω σαν να επικοινωνώ με κόσμο, στην ουσία όμως πίνω ένα ανθρακούχο ποτό μπροστά από την οθόνη ενός υπολογιστή, μια τεχνητή νοημοσύνη που έμεινε πίσω, παρατημένη και ξεχασμένη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η ιατρική

    Στην ιατρική οι πρώτοι γιατροί λένε πως προσπάθησαν να γιατρέψουν τις πληγές, τουλάχιστον στα χρόνια που ήμουν νέος. Η ιατρική είχε μια περίεργη εξέλιξη. Από κάτι σαν θρησκεία με μάγους και μαντζούνια εξελίχθηκε σε ιατρική του σώματος και φτου κι από την αρχή, σε μια ιατρική του προσώπου, της στολής, η κάτι άλλο πιο προχωρημένο. Δεν πήγε πίσω, είδε τους ψυχιατρικούς ασθενείς σαν ομοιοπαθητικούς να περιπατούν με τη φύση χέρι χέρι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ειλικρίνεια

    Άλλαξα τον τίτλο αυτού του θέματος από "τετράδια αντι-ψυχιατρικής" σε "σημειώσεις στο τετράδιο μου". Είναι άραγε το φεγγάρι, είναι η σιωπή; δύσκολο να απαντήσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Βελτίωση στη δουλειά που άφησε πίσω του ο Suchong

    Ο θάνατος του δόκτορ Suchong ήταν ένα δυνατό χτύπημα στο πρόγραμμα προστασίας, όμως πλησιάζω το ρόλο του δόκτορ, μαζεύοντας τα κομμάτια χαλαρότητας που άφησε πίσω του. Κερδίζουμε ατμό και πάλι, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος. ΝΑΙ, ο μεγάλος Πατέρας υπερασπίζεται τη κόρ... το κορίτσι του αλλά είναι απλά ένα πρόγραμμα μόνο για μάχη, σαν ένα τσοπανόσκυλο χωρίς θαύματα εκτός κι αν ένας λευκός λύκος αρχίζει να του μιλάει.
    Με παρόν χωρίς επιθετικότητα, έτσι η κοπέλα του είναι σαν φυτό. Θέλουμε κάτι περισσότερο, κάτι πιο δυνατό, ένα αύθαστο ψυχολογικό δέσιμο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Τι απέγινε ο άνθρωπος?

    Αυτοί οι άνθρωποι ... είναι γατζωμένοι από ένα θαυματουργό φάρμακο που ονομάζεται ADAM. Διάβασα τη λέξη "splicers" γραμμένη στους τοίχους σαν προειδοποίηση. Ένα από αυτά... με αφορά, και ω Χριστέ μου, το πρόσωπο του -είχα όπλο μαζί μου αλλά πνίγηκα από τον βήχα- και μετά ακούσαμε αυτό μαζί... τραγουδώντας έφυγε σαν κόλαση σε ροδάκια.
    Ακουγόταν σαν ένα παιδί - ένα μικρό κορίτσι!
    Η CINDY ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ... το ξέρω στα σπλάχνα μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ηλεκτρισμός

    -Τα παιδιά μου είναι χαμένα από χέρι. Η ζωή σας στηρίζεται από έναν υπολογιστή, από τον ηλεκτρισμό για να είμαι ειλικρινής.
    -Μανούλα, εύχομαι να μου δώσει δύναμη ο Θεός, να τα καταφέρω στη κόλαση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Βλέπω σας τραβούν το ενδιαφέρον οι μεταφράσεις μου, όπως τραβάει το γάλα τις μύγες ένα πράμα. Τέλος πάντων, συνεχίζω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πραγματικότητα (Ρεαλισμός εναντίον ...)

    Διαλέκτες και ακροατές

    Το άσπρο δεν είναι μαύρο γιατρέ, το κάτω δεν είναι πάνω και το καλαμάκι δεν είναι χρυσό. Κοίτα τριγύρω σου.
    Και όμως, ο καθένας είναι φυλακισμένος του ατομικού λάθους, ένα λαθάκι και σε έσβησα σαν να λέμε τώρα.
    Όνειρο, αυταπάτη, ο πόνος για το φάντασμα, για κάποιον αυτός ο πόνος είναι αληθινός.
    Reality is [consesus]. Πάνε μια βόλτα στο πάρκο άγριο αγόρι. Βρέχει στον παράδεισο. Εσύ απλά δεν το προσέχεις.
    (clap clap) (?)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Φωτογραφίες

    Οι σκιές μου είπε η δόκτορ Λάμπ φοβούνται το φως.
    Last edited by carrot; 17-08-2011 at 23:40.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ολη η αληθεια της ψευτοεπιστημης αποκαλουμενης ψυχιατρικης ή αλλιως μαρκετινγκ...
    By WeakbutPowerfull in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 81
    Last Post: 27-12-2020, 17:24
  2. Τετραδια αντιΨυχιατρικης
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 201
    Last Post: 19-04-2016, 00:10
  3. Πόνος αντί για οργασμός
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2010, 00:09
  4. τετράδια αντιψυχιατρικής- trolling
    By Lou! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-01-2010, 23:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •