Εγωισμός.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Εγωισμός.

    Θα ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση.Ένα πράγμα που πραγματικά με φθύρει ψυχολογικά είναι ο εγωισμός μου.Σκέφτομαι πολύ εγωιστικά για μια πρώην κοπέλα μου που είχα νιώσει αρκετά πράγματα αλλά πληγώθηκα πολύ.Θέλω να την βλέπω χάλια και γενικά ενώ λέω μέσα μου προχωράμε παρακάτω δεν μπορώ.Την βλέπω με άλλους και τρελένομαι άλλα ειμαι σίγουρος ότι είναι απλα εγωισμός...Με πονάει πολύ αυτή η κατάσταση και η οποία συμβαινει 8 μήνες.Υπάρχει κάποιος τρόπος να β΄γαλω απο το κεφάλι μου αυτές τις σκέψεις..Λεν ο καιρός τα γιατρευει όλα αλλα εμένα μετα απο 8 μήνες με βλέπω το ίδιο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    τι ακριβώς είχε συμβεί με αυτή την κοπέλα;
    γιατί έχεις τοποθετήσει μέσα σου το 8μηνο ως χρονικό ορίζοντα; μερικές φορές χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να ξεχάσει κανείς και να πάει παρακάτω, αλλά σίγουρα έρχεται μια στιγμή όπου σου φαίνεται πια τόσο μα τόσο ανούσιο να στεναχωριέσαι.. σαν αυτό το άτομο να μην υπήρξε ποτέ.
    τι εννοείς την βλέπεις; έχετε κοινές επαφές;
    μην χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου εγωιστή.. δεν χρειάζεται. πληγώθηκες και πρέπει να αναρρώσεις!

  3. #3
    Έχουμε κοίνα μέρη και απλά βρισκόμαστε σχεδόν καθημερινά..Είχαμε σχέση 2 χρόνια αλλά μετα απο καυγά χωρίσαμε και βρηκε μεσα σε 2 εβδομαδες άλλον...τωρα την βλέπω να τριγυρνάει με διάφορους και να κάνει πραγματα που δεν έκανε...Εγώ απλά και μόνο που την βλέπω χαλιέμαι ενώ εκείνη το ξεπέρασε γρήγορα...8 μήνες που αναφερω μου φενονται πολλοι δεν μπορει να συνεχιστη αυτο...ειναι κριμα ....γιατι εκεινη ζει την ζωη της και εγω δεν μπορω ουτε να την κοιταω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    ζει τη ζωή της;! το ότι "τριγυρνάει" και σπαταλά τον εαυτό της με τον όποιον να 'ναι το αποκαλείς ζωή; πιο νορμάλ είναι η δική σου αντίδραση! αλλά εν πάση περιπτώσει αν χαλιέσαι τόσο πολύ, προσπάθησε να την αποφεύγεις μέχρι να μειωθεί η επίδραση που έχει πάνω σου. όταν είσαι απασχολημένος τη σκέφτεσαι τόσο έντονα; ή υποχωρεί η ένταση;

  5. #5
    Παράτηρω ότι ακόμα και στα Hobbie Μου για παράδειγμα μπάλα πολλές φορές σκέφτομαι αλλα όχι θετικά ουτε νοσταλγό απλά με πισμώνει,μίσος κατα κάποιον τρόπο με επιρεαζει...αλλα όταν έχω μέρες να την δώ νιώθω καλύτερα και βλέπω πιο κάθαρα τα πραγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    ωραία, άρα ξέρουμε ότι αυτή η συνεχής επαφή με αυτήν δεν βοηθάει στο να ξεχάσεις. απόφευγέ την.
    όσο για την εκδίκηση, δεν έχει νόημα.. την έχει ήδη πάρει για τον εαυτό της.. όλο αυτό που κάνει είναι μια εκδίκηση προς τον εαυτό της..

    ξέχνα τη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    ξέχνα τη φίλε μου μη μασάς...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    η καλύτερη εκδίκηση είναι να αδιαφορήσεις... και όσο πιο γρήγορα την ξεπεράσεις τόσο το καλύτερο...

  9. #9
    Δεν θελω εκδικιση απλα δεν θελω να υπαρχει για μενα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είναι φυσικό αυτό που βιώνεις απλά δεν θα πρέπει να το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Ασχολήσου με κάτι άλλο για να ξεχαστείς. Δεν ωφελεί η καθημερινή επαφή. Μήπως είναι συνάδελφος σου στην δουλειά;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In the bounders of nowhere , at the very edge of your eyelashes
    Posts
    248
    Της γυναικας η καρδια ειναι μια αβυσσος, ποτε η κολαση και ποτε ο παραδεισος.

    Εμενα φιλε μου πηρε 2 χρονια.και δεν την ειδα καθολου.
    Βρες κατι να ασχολεισαι, ενα ζωντανο ενα σκυλακι πχ.
    Ειναι πολυ ωραιο να εχεις κατι να δειχνεις την αγαπη σου.
    Δωσε μου στα χειλη σου να πιω το αθανατο νερο

Similar Threads

  1. τι ειναι εγωισμος?
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2010, 17:43
  2. Εγωισμός...
    By dansk in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 19-12-2009, 08:50
  3. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 20:42
  4. ΕΓΩΙΣΜΟΣ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-11-2007, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •