Τι ειναι το στιγμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Τι ειναι το στιγμα?

    Πως εχετε βιωσει το στιγμα...οσοι το εχουν βιωσει?

    Εννοω υπαρχει και που φτανουν τα ορια της υπερβολης?

    Υπαρχει ενα στερεοτυπο οταν ερχονται σε επαφη μαζι σας και ποσο επηρεαζει αυτο το στερεοτυπο (εαν υπαρχει) τον εσωτερικο σας εαυτο δηλαδη κατα ποσο γινεται κομματι του εαυτου σας?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Keep, το στιγμα παει πολυ πακετο με το πως νιωθει κανεις απεναντι στους αλλους και το πως φερεται. Εγω λεω να μην το βλεπουμε στο κλειστο πλαισιο καποιας ψυχικης ασθενειας. Εχω γνωρισει ανθρωπους με σχιζοφρενεια τρομερα λειτουργικους οπως καποιος χωρςι σχιζοφρενεια, που αν δε μου το λεγανε δε θα το καταλαβαινα ποτε. Απο την αλλη, εχω γνωρισει ανθρωπους που δεν ειχανε καποια ασθενεια, δεν ανηκανε καν σε καποια μειονοτητα, και παλι η κοινωνια, τουλαχιστον η εγγυς, τους ειχε στιγματισει, χωρις το ιδιο το ατομο πολλες φορες να ευθυνεται σε τιποτα. Π.χ. το παιδι του φονια, το μπασταρδο της κατω κοκκινιας, η κορη του τοκογλυφου, και παει λεγοντας. Νομιζω οτι οσο προχωραει η κοινωνια μας αυτα περιοριζονται.. και παντα ειναι θεμα ποσο το αφηνεις να σε αγγιξει και να σε καθορισει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω το αντιλαμβανομαι σαν κατι λογικο και φυσιολογικο. Απο την αποψη οτι μερικα πραγματα δεν θα επρεπε φυσικα να στιγματιζονται....αλλα λογω της αδυναμιας και της ελλειψης γνωσης του κοινωνικου συνολου...συμβαινει.

    Θες να ειναι ψυχικη αρωστια? Θες να ειναι μεταναστες? Θες να ειναι επαγγελμα? Ειναι υπαρκτο.

    Το ζητουμενο ειναι πως επηρεαζει τον φεροντα αυτο το "γεγονος"?

    Το να το αγνοησει απλως ειναι σαν να αγνοει ενα μερος της πραγματικοτητας. Το να επιδειξει υπεροψια ή να μιζεριασει δεν νομιζω να ειναι και αυτο λυση.

    Βασικα δεν υπαρχει κατι που να μπορει να κανει , απλως να συνεχισει να ζει , οσο και εαν ποναει αυτο. Σαφως επηρεαζεται ολη η συμπεριφορα και προσωπικοτητα του ως μερος-κομματι του συνολου του περιβαλλοντος που ζει , αλλα πρεπει να το διαχειριστει χωρις να πεσει στον "αρνητισμο".

    Ναι ειναι ενα "τοιχος" που δεν μπορεις ουτε να εξοργιστεις μαζι του. Ειναι αορατο και υψωνεται. Μερικες φορες ειναι παρων , μερικες ειναι απων αλλα εσυ μπορει να εχεις την αισθηση οτι υπαρχει απο...συνηθεια.:)

    Ειναι σαν τοαμυντικο τοιχος που υψωνουν δυο αγνωστοι μεταξυ τους , αλλα ας πουμε οτι εχει δυο "στρωσεις τουβλα."
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το ενιωσα στο πετσί μου όταν χρειάστηκε να απαντήσω πως πασχω απο ψυχική διαταραχή
    μεσα σε μια δημόσια υπηρεσία.
    υπήρχαν 3 υπάλληλοι που έστρεψαν ολοι το βλέμμα τους για να με περιεργαστούν απο πάνω ως κατω.
    βγηκα κλαιγοντας.
    ηταν βέβαια περίοδος μεγάλου άγχους κ γι' αυτό αντέδρασα έτσι.
    συνήθως απαντώ κ βάζω στη θεση του τον αλλο.
    http://www.mazi.org.gr/

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Κοινωνική απομόνωση και στίγμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 01:37
  3. Η Dorothy δεν είναι άρρωστη,είναι τεμπέλα.
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-02-2010, 14:51
  4. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •