ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη-υποτροπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη-υποτροπη

    γεια σε ολους,εδω και περιπου ενα μηνα ο γιατρος μου εκοψε το abilify που παιρνω περιπου 1,5 χρονο και συνεχιζω το cypralex 10mg,καθως και το νεο φαρμακο π παιρνω το wellbutrin και το lexotanil(2-3 την ημερα)ειμαι σε συγχυση,μπερδεμενος,δε ξερω τι θελω κλπ...απο ψυχαναγκασμους και ιδεοληψιες υποφερω...πιστευω οτι μεχρι τωρα δεν εκανα προσπαθεια να βελτιωθω η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται τωρα με την υποτροπη-καταπτωση...η καταθλιψη ξαναγυρισε και ολα τα εκμηδενιζω η τα ουδετεροποιώ οπως το αντιλαμβανομαι...ειμαι περιπου στα χαμενα και παιρνω χαρα μονο απο το φαγητο.ο φαυλος κυκλος της ημερας συνεχιζεται μιας και δεν εχω τι να κανω...χρηματα δεν εχω και καθομαι σπιτι ποτε παρακολουθώντας τηλεοραση αλλα νοιωθω οτι μπερδευομαι περισσοτερο...
    την ασθενεια την εχω απο μικρος,αλλα ανακαλυφθηκε μετα απο κριση πανικου που επαθα στο στρατο.
    μου εχει κολλησει επισης μια απαισιοδοξη φραση "αν πανε στραβα ολα απο την αρχη,στραβα θα συνεχισουν",θελω να μου πειτε τη γνωμη σας αν πιστευετε οτι πρεπει να αρχισω ψυχοθεραπεια εκτος των φαρμακων,οταν βεβαια φυγει αυτο το μπερδεμα,το abilify πιστευω μου το εκοψε ο γιατρος για να δει αν θα τα καταφερω χωρις αυτο...δευτερα εχω ραντεβου με το γιατρο.αλλα μεχρι τοτε τι κανω?ειχε κανεις απο σας υποτροπη?τι εγινε στη συνεχεια?νοιωθετε καλυτερα?σας παρακαλω εμψυχωστε με λιγο γιατι κουραστηκα με τα "σταδια τα οποια εχω περασει".

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    γεια σου.. να σου πω οτι απο οσα περιγραφεις αυτο που μου φαινεται απιστευτα γνωριμο ειναι το οτι εκμηδενιζεις και τα ουδετεροποιεις ολα.. καταρχας εγω εχω απ ολα,πανικους, εμμονες, αποπραγματοποιηση κλπ. ενα συναισθημα που με ειχε ταλαιπωρησει πολυ ηταν αυτη η ουδετεροποιηση.. ενιωθω οτι τα παντα γυρω μου ειναι επιπεδα σαν αν εχουν χασει το κατι τους,τη μαγεια τους.. και μετα σκεφτομουν οτι αφου το σκεφτηκα αυτο δεν θα γινω ποτε καλα κ οτι παντα θα μου φαινονται ολα ετσι.. σε αυτη τη φαση αυτο εχει υποχωρησει καπως.. χαπια δεν εχω παρει, μονο ψυχοθεραπεια.. αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως αυτο ειναι απλα ενα συμπτωμα και οχι μια πραγματικοτητα.. δεν ισχυει οτι τα θεωρεις ολα ανουσια και ουδετερα απλα ετσι το νιωθεις.. επειδη κ γω δεν εχω χρηματα να κανω τιποτα ειμαι ολη μερα στον υπολιγιστη και στην τηλεοραση.. δε βοηθαει καθολου.. βρες πραγματα να ξεχνιεσαι.. υποτροπες θα υπαρχουν, δεν περνανε ετσι αυτα τα πραγματα καθως ο μηχανισμος της σκεψης δεν αλλαζει τοσο ευκολα.. δεν ειναι κατι ομως, μην το φοβασαι.. απομυθοποιησε το λιγο και χαλαρωσε.. απο τη στιγμη που ενιωσες καποια στιγμη καλυτερα θα ξανανιωσεις σιγουρα.. ποσο χρονων εισαι??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    ευχαριστω για την απαντηση,και με ενθαρρυντικα στοιχεια...δυστυχως απο τη μερα που εκοψα το abilify,το "μπερδεμα" στο κεφαλι μου ξαναηρθε,αφου αναλυω σχεδον τα παντα...εξω δε μπορω να βγω αφου χανομαι περισσοτερο...εχω επισης ξανα καταθλιπτικα στοιχεια διαθεσης.ειμαι 26 ετων απο Βόλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καλησπερα,αλλη μια μερα στο φαυλο κυκλο της ΙΨΔ,απλα ηθελα να ξερω αν το καταθληψη μου εχει κρυψει ολα τα συναισθηματα...δε νοιωθω τιποτα,ενα ουδετερο πραγμα,μονο λιγο θυμο κατα περιοδους και αμεσως θα ξεσπασω ειδικα στη μανα μου...θα της λεω παλι τα ιδια,δε με προσεξατε καθολου,επρεπε να καταλαβετε οτι κατι μου συμβαινει κλπ...
    που ειναι τα συναισθηματα μου?ακομα και η χαρα που παιρνω κατα περιοδους το νοιθω λες και ειναι "φουσκα",ψευτικη,δε τιθεται λογος ευτυχιας κλπ...ποτε δεν ημουν...με ρωτανε οι αλλοι αν εχω ερωτευτει ποτε κ τους λεω"τι εννοεις"?αυτα για την ωρα...περιμενω απαντηση σας.ας ελπισουμε για ολους να πανε καλυτερα τα πραγματα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    εαν καποιος ειναι απο βόλο με την ιδια παθηση,παρακαλω ας επικοινωνησει μαζι μου.

Similar Threads

  1. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κάναβη
    By mariostsan in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-10-2010, 23:36
  2. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  3. anafranil Και ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2010, 15:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •