Το ξερω οτι η ζωη ειναι ομορφη,αλλα δεν μπορω να το νιωσω τωρα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123

    Το ξερω οτι η ζωη ειναι ομορφη,αλλα δεν μπορω να το νιωσω τωρα...

    ..δηλαδη εδω και μηνες.Τα χαπια ειναι ανωφελα και οι αναμονη για το ποτε θα σηκωθω ορθια και θα ξεχασω την οψη αυτου του πατου με κουρασε.Καπου ειδα ή διαβασα οτι ''η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να έχεις μια καρδιά που αισθάνεται όμορφα πράγματα''.Μα χωρις αγαπη δεν μπορω να ζησω,το ξερω.Και επειδη η σαπια διασταση του κοσμου με διαπερασε και με κατελαβε την ξεχασα την αγαπη.Αντικαταστηθηκε απο οργη και μισος για αυτον τον κοσμο,ενιωσα πως προτιμω να χαθω στην μαυριλα του κενου,να εξαυλωθω στη μαγεια του διαστηματος,παρα να συνεχισω το ανουσιο παραληριμα,τον ανωφελο αγωνα για το απολυτο μηδεν.Δηλαδη αυτο που θεωρω πιο πιθανο να ακολουθει το θανατο.Μετα απο μια τετια παραδοχη πως μπορω αραγε να σταθω πιο δυνατη και να ξεπερασω,να ξεχασω την αναγκη να χαθω...αναρωτιεμαι..

    Επειτα διαβασα...για να αισθανεις καλυτερα κανε καποιον αλλον να χαρει.Ή χαμογελα σε καποιον.Ή βοηθα καποιον ανυμπορο στο δρομο.

    γενικα και απλα....Η αγαπη ειναι η λυση.Παρ'ολο που ειναι τετελεσμενο γεγονος για μενα οτι θα ζησω χωρις τον ερωτα της ζωης μου και χωρις τη δουλεια της ζωης μου-το διαβεβαιω,μην αμφιβαλεται- πρεπει να ζησω εχωντας μια ανεξαντλητη πηγη αγαπης στην καρδια μου..που θα προερχεται απο μενα και τα αποθεματα της πολυ πιθανον θα ανανεωνονται μονο απο μενα.Προς το παρον αδυνατώ να το πραγματοποιησω και για ενα ακομα βραδυ αυγουστου θα αναψω τα κερια,θα κοιταξω τον ουρανο και θα χαμογελασω με μια γλυκια μελαγχολια στα ματια ακουγοντας ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια..στελνω σε ολους ενα χαμογελο ..

    http://www.youtube.com/watch?v=3OMWKs0aIIk
    http://www.youtube.com/watch?v=kHg-PhseKOQ&NR=1

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου! Έχεις κάποιο συγκεκριμένο νόσημα αυτή τη στιγμή; Μιλάς με γιατρό; Γιατί δεν σε βοηθούν τα χάπια;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Πριν ένα χρόνο η κατάθλιψη με είχε βάλει από κάτω για τα καλά και αναρωτιόμουν και εγώ που στο καλό είναι ο πάτος της. Επειδή έχω χρόνια αυτήν την κατάσταση ξέρω πως είναι κάτι περαστικό και κάποια στιγμή κάνει τον κύκλο της και επανέρχεται η αισιοδοξία, η ενεργητικότητα η επιθυμία να βγω έξω. Δηλαδή θα έρθουν οι μέρες οι ευχάριστες, οι ομορφότερες. Αυτό που με βοηθάει στις μέρες τις καταθληπτικές είναι να απασχολώ όσο μπορώ το μυαλό μου με πράγματα δημιουργηκά. Αν μπορείς κάνε το για να την σπάσεις στην κατάθλιψη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by panoslnk View Post
    Πριν ένα χρόνο η κατάθλιψη με είχε βάλει από κάτω για τα καλά και αναρωτιόμουν και εγώ που στο καλό είναι ο πάτος της. Επειδή έχω χρόνια αυτήν την κατάσταση ξέρω πως είναι κάτι περαστικό και κάποια στιγμή κάνει τον κύκλο της και επανέρχεται η αισιοδοξία, η ενεργητικότητα η επιθυμία να βγω έξω. Δηλαδή θα έρθουν οι μέρες οι ευχάριστες, οι ομορφότερες. Αυτό που με βοηθάει στις μέρες τις καταθληπτικές είναι να απασχολώ όσο μπορώ το μυαλό μου με πράγματα δημιουργηκά. Αν μπορείς κάνε το για να την σπάσεις στην κατάθλιψη
    Αυτό να το προσέξεις, μπορεί να συμβεί να πέσεις σε κατάθλιψη και να επανέλθεις μόνος σου αλλά αν συμβεί αυτό ξανά πολλές φορές πρέπει ν' ανησυχήσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    γεια σας παιδια και ευχαριστω.Το σκεφτομαι σοβαρα να συμβουλευτω καποιον γιατρο αλλα προς το παρον αναφερομουν σε υπερδοσολογια παρακεταμολης.Ξερεται αυτες οι χαζες και απελπιστικες σκεψεις οτι ναι μεν εγω θα φταιω που θα πεσει το ανοσοποιητικο μου,αλλα αν αρρωστησω θα φταιει το σωμα μου οποτε δεν ευθυνομαι εντελως εγω.Ναι καλα το ειπα απελπιστικες...Τωρα πια σταματησα να τα περνω αλλα τρεμω την υποτροπη.Πανο εχεις δικιο και σκευτομαι πως απο σεπτεμβρη θα εχω τοσες ασχολιες που δεν θα εχω καν χρονο να μιλησω με τον ευατο μου.Τωρα μονο το διαβασμα με ηρεμει και ειναι μια καλη λυση.Σε ευχαριστω για την αισιοδοξια.Μου κανει καλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Υπερδοσολογία παρακεταμόλης; Ποιο φάρμακο παίρνεις; Μόνος, μόνη αποφάσισες να το πάρεις;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    thanasisGR
    Guest
    1 erwtish.. h kata8lipsh fernei muikh adunamia kai ypnilia?

    imouna arketous mines mesa sta neura... ksafnika twra den exw nevrikotita.. kai nio8o toso adunamos... exw mia sinexomenh muikh adunamia den exw dia8esh gia tpt.. kitao kapou kai xazeuo.. varieme ta panta.... ka8ome sto pc mipos kai ksexasto alla tpt... ka8e mera nio8o olo kai xirotera.. exw xasei olh mou tin energeia... kano sinexia arnitikes skepsis.. fovame para polu min mou sumvei kati sovaro! kai exw mia ili8ia skepsi oti me tsibise kounoupi tou dutikou nilou (epidei pristike to podi mou) kai ekana tin vlakia na psaxno sumtomata sto internet.. apo ekinei tin mera eimai se mia fash melanxolias... den antexo me auth tin katastash...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    panadol cold and flu ponstan ασπιρινες κλπ.Ναι,μονη.
    Θαναση εχω διαβασει τα συμπτωματα της καταθλιψης και ειναι πολλα κ διαφορα οπως αυτα που αναφερεις+κουραση,πονοκεφα λος,προβληματα στο στομαχι,ελλατωση του ενδιαφεροντος,διαταραχες στον υπνο και στην ορεξη για φαγητο,απαισιοδοξια,δυσκολ ια στη συγκεντρωση και στη ληψη αποφασεων κλπ
    Σου προκαλουσε κατι συγκεκριμενο τα νευρα?Νομιζω οτι η καταθλιψη για να ειναι σοβαρη πρεπει να νε μακροχρονια και βαθια.Δεν νομιζω πως εχεις,ισως να περνας μια μικρη περιοδο ακεφιας που λενε.Αφου φοβασαι τοσο μην σου συμβει κατι σοβαρο,αγαπας τον εαυτο σου και την υγεια σου και αυτο ειναι πολυ θετικο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    panadol cold and flu ponstan ασπιρινες κλπ.Ναι,μονη.
    Θαναση εχω διαβασει τα συμπτωματα της καταθλιψης και ειναι πολλα κ διαφορα οπως αυτα που αναφερεις+κουραση,πονοκεφα λος,προβληματα στο στομαχι,ελλατωση του ενδιαφεροντος,διαταραχες στον υπνο και στην ορεξη για φαγητο,απαισιοδοξια,δυσκολ ια στη συγκεντρωση και στη ληψη αποφασεων κλπ
    Σου προκαλουσε κατι συγκεκριμενο τα νευρα?Νομιζω οτι η καταθλιψη για να ειναι σοβαρη πρεπει να νε μακροχρονια και βαθια.Δεν νομιζω πως εχεις,ισως να περνας μια μικρη περιοδο ακεφιας που λενε.Αφου φοβασαι τοσο μην σου συμβει κατι σοβαρο,αγαπας τον εαυτο σου και την υγεια σου και αυτο ειναι πολυ θετικο.
    τι τα θες τα παναντολ? αντικαταθλιπτικο χρειαζεσε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    1 erwtish.. h kata8lipsh fernei muikh adunamia kai ypnilia?

    imouna arketous mines mesa sta neura... ksafnika twra den exw nevrikotita.. kai nio8o toso adunamos... exw mia sinexomenh muikh adunamia den exw dia8esh gia tpt.. kitao kapou kai xazeuo.. varieme ta panta.... ka8ome sto pc mipos kai ksexasto alla tpt... ka8e mera nio8o olo kai xirotera.. exw xasei olh mou tin energeia... kano sinexia arnitikes skepsis.. fovame para polu min mou sumvei kati sovaro! kai exw mia ili8ia skepsi oti me tsibise kounoupi tou dutikou nilou (epidei pristike to podi mou) kai ekana tin vlakia na psaxno sumtomata sto internet.. apo ekinei tin mera eimai se mia fash melanxolias... den antexo me auth tin katastash...
    Ναι είναι κάποια από τα συμπτώματα της. Να το προσέξεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    panadol cold and flu ponstan ασπιρινες κλπ.Ναι,μονη.
    Θαναση εχω διαβασει τα συμπτωματα της καταθλιψης και ειναι πολλα κ διαφορα οπως αυτα που αναφερεις+κουραση,πονοκεφα λος,προβληματα στο στομαχι,ελλατωση του ενδιαφεροντος,διαταραχες στον υπνο και στην ορεξη για φαγητο,απαισιοδοξια,δυσκολ ια στη συγκεντρωση και στη ληψη αποφασεων κλπ
    Σου προκαλουσε κατι συγκεκριμενο τα νευρα?Νομιζω οτι η καταθλιψη για να ειναι σοβαρη πρεπει να νε μακροχρονια και βαθια.Δεν νομιζω πως εχεις,ισως να περνας μια μικρη περιοδο ακεφιας που λενε.Αφου φοβασαι τοσο μην σου συμβει κατι σοβαρο,αγαπας τον εαυτο σου και την υγεια σου και αυτο ειναι πολυ θετικο.
    Συγγνώμη αλλά συνεχώς κρυωμένη είσαι; Τι σου συμβαίνει και παίρνεις συνέχεια αυτά τα χάπια; Δεν έχουν κάποια σχέση με ψυχικά νοσήματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    thanasisGR
    Guest
    Panadol® Cold & Flu kai terma h kata8lipsh lol :P

    epidei exei kafeini to panadol se kanei na nio8eis ligo kalitera!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    οχι,τα επερνα για να αυτοκτονησω βασικα...Πλεον ομως το εχω ριξει στις βαλεριανες μπας κ ηρεμισω.Εκανα ενα ζεστο μπανιο -γεματη μπανιερα- με κερια και μουσικη ->καλυτερο ηρεμιστικο...Αν δεν ειχα και τους δικους μου να μου κανουν τα νευρα κροσια καθε τρεις κ λιγο θα ημουν πολυ καλυτερα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    με παναντόλ θ' αυτοκτονήσεις;; Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά αυτό είναι μάλλον απίθανο Αν αισθάνεσαι ότι δεν είσαι καλά μίλησε σε κάποιον ειδικό και άσε τα πειράματα. Το μόνο που θα πάθεις είναι να χαλάσεις την υγεία σου..Και μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν ούτε τον εαυτό σου ότι θέλεις να πεθάνεις. Το πιθανότερο είναι ότι ενδόμυχα προσπαθείς να τραβήξεις την προσοχή των άλλων.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Ναι το ξερω οτι ηταν χαζο εκ μερους μου αλλα ο,τι νιωθω δεν το εξωτερικευω.Ειδικα τετοιες σκεψεις.Σε αυτο το site μονο εν μερει,και εχω βοηθηθει πολυ.
    Τωρα θα προσπαθησω να ενταπεξελθω ξανα στην παλια μου καθημερινοτητα και ο Θεος βοηθος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΜΟΡΦΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ .ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ .ΜΕΧΡΙ ΑΠΡΙΛΙΟ :)
    By soft in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2010, 19:34
  2. Είναι παράλογο το ξέρω, αλλά... HELP!!!
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 06-01-2010, 20:44
  3. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32
  4. Τώρα πια το ξέρω πως ποτέ ξανά δεν θα χαμογελάσω
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 01-07-2008, 19:45
  5. Πως μπορώ να ξέρω...
    By Ικαρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 26-07-2006, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •