"μαγικά" χάπια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1

    "μαγικά" χάπια;

    ...Κοινωνικά φοβικός, σε μεγάλο βαθμό, με μοναδικό αντίδοτο τις περιπτώσεις όπου έχω για παρέα έναν δικό/γνωστό μου άνθρωπο, χωρίς πολλές φορές να ξέρει ο ίδιος το πως νοιώθω.

    Γενικά εσωστρεφής, σκέφτομαι πολύ περισσότερο από όσο μιλάω, και αυτό που θα ήθελα από τους περισσότερους είναι να με αφήνουν ήσυχο... Το πρόβλημα όμως είναι ότι τόσο τα ειρωνικά βλέμματα συμφοιτητών είναι δύσκολο να αγνοηθούν, όσο και το ότι η δομή της σχολής μου είναι "trial & error" (ρώτα αν είναι η σωστή αίθουσα) και "ρωτώντας πας στην πόλη" (για πρόγραμμα, που-γίνεται-τί κτλ): είναι σχεδόν αδύνατο να κινηθείς χωρίς να μιλήσεις.

    Είναι 10 εξάμηνα που δεν έχω πατήσει σχεδόν καθόλου παρά μονάχα ανανεώνω εγγραφές... Έχω δώσει σε κάποια μαθήματα και τα έχω περάσει, οκνηρός δεν είμαι, αλλά χωρίς παρουσίες στις θεωρίες δεν έχεις σημειώσεις για να διαβάσεις, και τα εργαστήρια ΑΠΑΙΤΟΥΝ παρουσίες έτσι κι αλλιώς. Απέκτησα και τη ταμπέλα του "αιώνιου", άσχετα αν στα μαθήματα που έχω χάσει δεν εξετάστηκα 10 φορές με 10 αποτυχίες σαν αποτέλεσμα. Απλά δεν πάτησα.

    Δεν "τολμώ" γενικά να μιλήσω και δεν "τολμώ" να εμφανίζομαι, ειδικά σε ανθρώπους ενός συγκεκριμένου τύπου που αποτελεί πλειοψηφία στην Ελλάδα (του τύπου με την πολύ εξωστρεφή συμπεριφορά και τα πειράγματα, δηλ. τον λεγόμενο "αυθορμητισμό" που ρέπει και προς την "καφρίλα" μερικές φορές).

    Κατ αρχήν, αυτό που έχω είναι ψύχωση, νεύρωση, φοβία ή τι; Ένας γιατρός μου χει διαγνώσει διπολική διαταραχή, αλλά η πηγή των καταθλιπτικών περιόδων έχει σχέση με τις αποτυχίες (μάλλον μη-δράση) στη σχολή, η οποία προέρχεται από την ανθρωποφοβία. Μου έχει δώσει κάποτε LADOSE και ZYPREXA, αλλά το μόνο που κατάφερα με αυτά ήταν να παχύνω και να εμφανιστεί κίνδυνος αραίωσης του σκαλπ, το οποίο ούτως ή άλλως κινδυνεύει με τόσο άγχος και στρες.

    Καμμια συμβουλή; Υπάρχει κανένα "μαγικό χάπι ευτυχίας" για να κάνω τη δουλειά μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Καταρχήν καλωόρισες στο forum. Ούτε μαγικά χάπια υπάρχουν, ούτε μαγικά ραβδιά, που λύνουν προβλήματα μέσα σε μία μέρα. Μπορείς όμως να περιορίσεις το πρόβλημά σου σε μεγάλο βαθμό και να γίνεις λειτουργικός.

    Επειδή έχω βιώσει την κοινωνική φοβία στο πετσί μου, αναγνωρίζω τα συμπτώματά της σε όλα όσα αναφέρεις.

    Επειδή υπάρχουν δύο τύποι κοινωνικής φοβίας, η ειδική (το να δυσκολεύεσαι να μιλήσεις με άλλα άτομα ή να μιλήσεις σε ακροατήριο) και η γενική (να δυσκολεύεσαι να κάνεις οποιαδήποτε δραστηριότητα μπροστά σε άλλα άτομα πχ να φας, να κρατάς σημειώσεις κτλ), πες μας περισσότερα για τα συμπτώματά σου.

    Θα σου πρότεινα το εξής και μάλιστα να το κάνεις άμεσα δεδομένου ότι το πρόβλημά σου επηρρεάζει σημαντικά την λειτουργικότητά σου.

    Βρες έναν καλό ψυχίατρο με τον οποίο θα αισθάνεσαι ότι μπορείς να επικοινωνήσεις.

    Να ξέρεις ότι δύο κατηγορίες χαπιών βοηθάνε στην κοινωνική φοβία.

    Τα αντικαταθληπτικά ( ladose, seroxat, zoloft, dymirox, effexor κτλ) και τα ηρεμιστικά (zanax, tranxene, lexotanil, rivotril, κτλ). Πρέπει να βρείς αυτά που σου ταιριάζουν.

    Εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ τα seroxat και τα tranxene. Το ladose που αναφέρεις τα είχα δοκιμάσει και εγώ χωρίς αποτέλεσμα. Πρέπει να βρεις αυτά που σου ταιράζουν.
    Να ξέρεις ότι τα αντικαταθλιπτικά θέλουν 15-20 μέρες για να αρχίσουν να ενεργούν και μερικές φορές μήνα και περισσότερο.

    Παράλληλα θα πρέπει να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία, δεδομένου ότι η φαρμακευτική αγωγή είναι καθαρά συμτωματική. Δηλ αν διακόψεις τα φάρμακα το πρόβλημα θα ξαναεμφανιστεί.

    Ενημέρωσε τους γονείς σου την κοπέλα σου ή κάποιους φίλους σου που τους αισθάνεσαι δίπλα σου.

    Ενημέρωνε και εμάς αν θέλεις για την εξέλιξη του προβλήματός σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..file moy.. min se niazei ti lene oi alloi... se ena teleytaio pesimo moy.. akoysa kati poy me bothise poly..moy ipan pos oloi oi anuropoi kapoia stigmh..periodo sthn zoi toys einai.. i theloyn na einai monoi.... oloi...

    oso gia ta magika xapakia... etsi asxisa ki ego tin therapia... akoysa gia ta ladose tin stigmh poy elega pos irthe i ora..i na pethano..i na ziso.. tin stigmi poy eprepe na epiekso...

    piga se kentro psixikis igeias.. milisa se psixiatro.. ki ekeinos moy egrapse.. dumirox.. imoyn tixeri giati itan ta sosta.. istera apo 1k mish ebdomada arxisa na zo ksana.. na blepo diafores... ixa problima me tin dosologia.. omos ...moy epese poly baria h arxiki... ayto itan kati sto opoio mono o giatros mporoyse na boithisi... gi ayto simboyleyo na pas se giatro kai na soy orisi aytos tin dosologia...

    giati isos otan dokimases...1ton den itan i sosti dosologia..2ron ta sosota antikatathliptika kai 3ton den ekanes ipomoni...1 mina... mexri na litoyrgisoyn pliros... ... ime sxedon kala tora... sxedon ..giati gia na gino teleios kala prepei na kano prixotherapia.... gia na kratitho se kali katastasi... ki esi tha eprepe file moy....
    se mathenei tropoys.. na sinexizeis na mporeis na eisai kala.... dinatos...

    ayta apo mena... kalo koyragio..kai na ksereis pos theli ipomoni... monos den ise... imaste emis edo gia sena... filia.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Γεια σου silenig και καλως ηρ8ες στο φορουμ.
    Μαγικα χαπια δυστυχως δε νομιζω οτι υπαρχουν,οσο και να βοηθανε τα χαπια αυτο που χρειαζεται περισσοτερο ειναι και η προσωπικη προσπαθεια.Αυτο που θα σου ελεγα ειναι για αρχη να βρεις εναν ψυχιατρο να μιλησεις οπου θα του πεις αυτο που αντιμετωπιζεις και ολα οσα σε απασχολουν και εκεινος θα σε καθοδηγησει στο τι πρεπει να κανεις και θα σου δωσει αν χρειαζεται και φαρμακευτικη αγωγη.
    Περα απο αυτο ομως πρεπει να προσπαθησεις και απο μονος σου.Οσο αφηνεσαι και λες οτι δεν μπορεις να πηγαινεις στη σχολη και οτι δεν \'τολμας\' να εμφανιζεσαι και να μιλησεις τοτε δεν αντιμετοπιζεται τιποτα,αντιθετως υιοθετεις μια συμπεριφορα \'ασφαλειας\' που σε απαλασσει απο αυτο που σε αγχωνει-φοβιζει.Ομως ετσι αυτη η δυσκολια γινεται μεγαλυτερη.Λες οτι τα ειρωνικα βλεμματα των συμφοιτητων ειναι δυσκολο να αγνοηθουν.Σκεψου δηλαδη,ακομα και να πας στη σχολη ή οπουδηποτε αλλου και να σε σχολιασει καποιος και τι εγινε?Θα σημαινει κατι αυτο για σενα?οτι δεν αξιζεις,οτι θα γινεις ρεζιλι κλπ?Οχι!
    Μετα προσπαθησε οσο μπορεις να μην παρατηρεις πολυ τον ευατο σου και να περνας απο ελεγχο την καθε σου λεξη και πραξη,γιατι πραγματα που εσενα μπορει να σε κανουν να νομιζεις οτι θα γινεις ρεζιλι μπορει στους αλλους να μενουν εντελως απαρατηρητα.
    Δεν ειναι ευκολο να τα κανεις αυτα αλλα πρεπει να προσπαθησεις γιατι ειναι κριμα να χανεις τοσα πραγματα λογω της φοβιας.
    Να σε ρωτησω και κατι,τα zyprexa για ποιο λογο στα ειχε δωσει ο γιατρος?
    Φιλικα,
    Νικη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....Παλιοτερα οι Αμερικανοι καταπινανε τα προζακ σαν κουφετα...[τα λαντοζ εδω]Αλλα η ευτυχια αργει ακομα!Τωρα αν αναφερεσαι σε διπολικη διαταραχη ειναι αλλο θεμα&διαφορετικο βεβαιως η κοινωνικη φοβια!Στην πρωτη χρησιμοποιουνται διαφοροι συνδιασμοι νευροληπτικων ,αντικαταθλιπτικων,λιθιου,� �ταθεροποιητων της διαθεσης[τα γνωστα αντιεπιληπτικα] κλπ Στην δευτερη περιπτωση ο συνδιασμος αντικαταθλιπτικων&ψυχοθ� �ραπειας ειναι ο σωστοτερος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Σκεφτηκα πολυ για να σου γραψω,οχι για καποιον αλλο λογω αλλα γιατι αυτα που ηθελα να σου γραψω, τα εγραψαν ηδη,τελικα γραφω κατα αρχην για να δεις οτι δεν εισαι ο μονος και δευτερον πρεπει περα απο τα φαρμακα και την ψυχοθεραπεια, να πολεμησεις αυτο που νιωθεις,να πας κοντρα σε οτι σε απομακρυνει απο τους αλλους,να παλεψεις με τον εαυτο σου και να σχηματισεις μια οσο γινεται αντικειμενικη γνωμη για σενα, θα σε βοηθησει στο να μην επυρεαζεσαι απο την γνωμη των αλλων και να θυμασαι οτι και η υπερβολικη εξωσρεφεια ειναι μια μορφη ανασφαλειας και οχι μονο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •