με τι ασχολειστε οταν εχετε υποτροπη -καταπτωση ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    με τι ασχολειστε οταν εχετε υποτροπη -καταπτωση ?

    με ποιους τροπους ξεχνιεστε-ξεγελατε την ΙΨΔ οταν ειναι σε εξαρση?ρωταω επειδη χρειαζομαι βοηθεια αυτον τον καιρο...οτιδηποτε και αν κανω μπερδευομαι περισσοτερο,το αναλυω,χανομαι στις σκεψεις μου...προσπαθω να κοιμαμαι οσο πιο πολυ μπορω,αν και παντα ουτε αυτο ειναι εφικτο.απλα ηθελα να μου πειτε με τι ασχολειστε οταν εχετε υποτροπη και ξεχνιεστε εστω περιστασιακα...επειδη βαρεθηκα να παιζω συνεχεια μουσικη,internet κλπ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    καταρχας αν το προβλημα ειναι οντως ιδψ διαταραχη δε μπορεις να το αποφυγεις.αυτες οι σκεψεις που κανεις ερχονται μονες στο μυαλο.ας πουμε ειναι διαδικασια που πρεπει να την ακολουθησεις οποτε κ κατι αλλο να προσπαθησεις να κανεις γαι αν ξεχαστεις παλι θα γυριζεις στις ιδιες-βασανιστικες σκεψεις.
    κανεις καποια αγωγη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    πριν ενα μηνα ο γιατρος μου σταματησε το abilify το οποιο το επαιρνα για 1.5 χρονο,απο κει κ μετα αρχισε η υποτροπη,ειμαι σε συγχυση,τα εχω μπερδεμενα στο κεφαλι μου,ιδεοληψιες,αρνητικες σκεψεις κλπ κλπ...πιστευω οτι εκτος οτι μου εκοψε το φαρμακο,εχω αναθεωρησει καποια πραγματα,αλλα νομιζω οτι δεν εχω βρει τον εαυτο μου...συνεχιζω με wellbutrin και ενα ηρεμιστικο.εδω και μερικες μερες πραγματικα υποφερω.αναλυω τα παντα κ γινομαι χειροτερα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    μηπως να κανεις μια επισκεψη στο γιατρο σου??η να πας καπου αλλου για δευτερη γνωμη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -καλος ο υπνος και η μουσικη και το ιντερνετ . Δεν εχεις μερικα ακομα στη λιστα σου ;
    ας πω εγω μερικα : πας σε ενα καφε , βλεπεις κι ενα ματς αν σε ευχαριστει , περπατας; αν οχι μαθε να περπατας πολυ !, πηγες σουπερ μαρκετ; ψωνισε λιγα πραγματα για να χρειστει να ξαναπας η καποιο αλλο σοπινγκ θεραπι αναλογως τα γουστα ,,εχεις χομπι ; αποκτησε ενα αν δεν εχεις . Την τηλεοραση την ξεχασαμε ,,σινεμα ποσο καιρο εχεις να πας ; φιλους η απλους γνωστους για αμπελοφιλοσοφια εχεις ; αν δεν εχεις πηγαινε στο κοντινοτερο καφενειο , παιξε και μια πρεφα :)
    -Τελικα υπαρχουν ενα σωρο πραγματα για να ξεφυγει κανεις .Μη ζητας αξιωσεις εκεινη τη ν ωρα , το μονο που θες ειναι να σκοτωσεις το χρονο σου ,επειδη ο χρονος τοτε συμπεριφερεται αρωστημενα και αν δεν τον σκοτωσεις εσυ θα σε σκοτωσει αυτος .
    Το προβλημα ειναι πως τη στιγμη που 'πνιγεσαι' το μονο που δεν σουρχεται στο μυαλο ειναι μια κινηση διεξοδου !
    Μια μεθοδος που προτεινεται ειναι να κατσεις οταν θασαι λιγο ηρεμος να κανεις μια λιστα απο μνημης , να βαλεις ολα αυτα που κατα καιρους σε εχουν ανακουφισει , πραγματα , καταστασεις , ανθρωποι συναντησεις , δρασεις κοκ
    (επισης εξυπνο ειναι να βαλεις και ολα αυτα που σε 'εγκλωβιζουν', αλλα αυτα ειναι στην προληψη και τωρα μιλαμε για την ειδη αδιεξοδη στιγμη)
    και οταν βρισκεις τα σκουρα να χρησιμοποιεις αυτη τη λιστα για να σε πηγαινει λιγο παραπερα απ το -κρεβατι, μουσικη,ιντερνετ_
    Και επισης να γραφεις εδω ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    Ευχαριστω για την απαντηση,θα αρχισω να κανω αυτη τη λιστα...αυριο παω στο γιατρο.το θεμα ειναι οτι ειμαι πολυ μπερδεμενος και επισης δεν εχω ορεξη για τιποτα,εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα αλλα χωρις αποτελεσμα-αναφερομαι σε hobby,νοιωθω οτι εκμηδενιζω και ουδετεροποιω τα παντα αφου τα υπεραναλυσω πιο πριν,πριν κανενα μηνα δεν το ειχα αυτο,το απεκτησα ξανα οταν μου εκοψαν το φαρμακο.

Similar Threads

  1. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  2. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 14:57
  3. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ?ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 16:09
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 03:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 11:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •