ΠΑΛΙ ΕΔΩ!!! HELP
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7

    ΠΑΛΙ ΕΔΩ!!! HELP

    Λοιπον γραφω για αλλη μια φορα εδω... Ειχα γραψει εδω για ζαλαδες που με ταλεπορουν και αλλα ακομα πολλα.τωρα θελω να σας πως εδω και λιγο καιρο οι ζαλαδες μειωθικαν αλλα το σφιξιμο που νιωθω στο κεφαλι πισω και επανω δεν φευγει με τιποτα,απλα καποιες στιγμες ειναι πιο λιγο.οι ζαλαδες που εχω τωρα ειναι στιγιαιες και θελω να ρωτισω,,,ειναι κανενας με τετοια συμτωματα εδω?(ζαλη-ασταθεια,σφιξιμο στο κεφαλι πισω και επανω,αισθηση οτι εισαι ζαλιζμενος συνεχεια,πονος στον αυχενα κοντα στιν βαση του κεφαλιου,πολλες φορες τα ποδια τα νιωθω καπος και το στομαχι σε οχι στα καλιτερα του)φυσικα οι ψυχολογικες διακυμανσεις ειναι πολλες μεσα στην μερα.ολα αυτα μπορει να τα νιωσω κατα τιν δειαρκεια τις μερας απο μια φορα εως πολλες..ειναι κανενας εδς που να εχει τετοια συμπτωματα,η που να ξερει κατι?εχω κανει μαγνητικη στο κεφαλι,αξονικη στον αυχενα και εχω παει σε ορλ-παθολογο-νευρολογο-οφθαλ-ορθοπαιδικο και ολοι με βρισκουν καλα..τελικα μηπος αρχισα να ξεφευγω???

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα τεοντορ!ναι αρχισες παλι να ξεφευγεις ευτυχως το καταλαβαινεις..
    η ζαλη , το αισθημα ασταθειας και τα μουδιασματα ειναι απο τα ποιο κοινα συμπτωματα(ψυχοσωματικα) τα εχω κ εγω και ολοι οσοι εχουν κρισεις αγχους-πανικου.
    το ξερω σου χαλαει την διαθεση μολις νιωσεις καπως και παραπεμπει την σκεψη σου σε αρρωστιες και εκει ξεκιναει ο φαυλος κυκλος.εχεις παρατηρησει πως οταν με κατι καταπιαστεις δλδ ασχοληθεις με κατι ασχετο αυτα ως δια μαγειας φευγουν?μην δινεις αξια σε αυτο που νιωθεις..μολις νιωσεις ζαλη σηκω πανω και περπατησε και πηγαινε σε κανεναν ψυχολογο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    η ζαλη συνηθος ερχετε οταν περπαταω,αλλα το μεγαλο μου προβλημα ειναι ο πονος στον αυχενα και το σφιξιμο-πονος στο κεφαλι πισωμεχρι επανω..αυτο με φοβιζει και με βαζει παλι στις οποιες κακες σκεψεις....ενα χρονο τωρα παλεβω με αυτα τα συμπτωματα.... sorry για τα ελλινικα μου αλλα εχω μολις κατι μηνες στιν ελλαδα παλι και ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    τα ελεγξες σε γιατρο και ειναι ολα ενταξει ναι?αρα λοιπον δεν αποτελει προβλημα παθολογικο η ζαλαδα..απλα σου εχει κατσικωθει στο μυαλο και το ξερεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    οπως τα λες ειναι,και το καταλαβενω απλα οταν ειμαι καλα τα σκεφτομαι και εγω ετσι, αλλα οταν ερχοντε παλι ξανα αρχιζουν ολα απο τιν αρχη...το κακο ειναι οτι καθε μερα μερα τα εχω.κοιμαμε και ξυπναω με αυτες τις σκεψεις και πλεων με κουραζει και εμενα αλλα και τους δικους μου ανθρωπους.εχω διαβασει τα απειρα στο ιντερνετ και αυτο με εχει χαλασει πολι και το ξερω...sorry αν σε ζαλιζω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν με ζαλιζεις σε καταλαβαινω γιατι παλευω κ εγω με ολα αυτα!απλα κλεισε το κεφαλαιο γιατροι και ανοιξε το κεφαλαιο ψυχολογος..μην αφηνεσαι τεοντορ σε κακες σκεψεις,στα λεω για να τα ακουω κ εγω.
    η κατα φαντασια ασθενεια ειναι πολυ χειροτερη απο την πραγματικη υπαρκτη ασθενεια γιατι στην πρωτη περιπτωση εχεις να παλεψεις με το μυαλο σου,τον εαυτο σου ομως δεν ειναι ανεφικτο!θελει προσπαθεια και να κοντραρεις τους φοβους σου,δεν εχουμε αλλη επιλογη εμεις πρεπει να ιδρωσουμε αν θελουμε να ζησουμε και να νιωθουμε φυσιολογικα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Πήγαινε και κάνε μερικές θεραπείες ρέικι!! θα ισορροπήσει όλο το οργανικό και ψυχοσυναισθηματικό σου σύστημα και θα σου φύγουν όλα!!! - θα με θυμηθείς....
    Last edited by IRENEMARINA; 25-08-2011 at 20:11.

  8. #8
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Πήγαινε και κάνε μερικές θεραπείες ρέικι!! θα ισορροπήσει όλο το οργανικό και ψυχοσυναισθηματικό σου σύστημα και θα σου φύγουν όλα!!! - θα με θυμηθείς....
    ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΡΕΪΚΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

    Τώρα υπάρχει η δυνατότητα να λάβετε την ομορφιά, τη δύναμη και την καθαρότητα της αγάπης και της γαλήνης του Ρέικι από απόσταση!

    http://www.reiki.gr/page.asp?pid=42

    pia einai h gnomi sas giauto?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by teodor View Post
    Λοιπον γραφω για αλλη μια φορα εδω... Ειχα γραψει εδω για ζαλαδες που με ταλεπορουν και αλλα ακομα πολλα.τωρα θελω να σας πως εδω και λιγο καιρο οι ζαλαδες μειωθικαν αλλα το σφιξιμο που νιωθω στο κεφαλι πισω και επανω δεν φευγει με τιποτα,απλα καποιες στιγμες ειναι πιο λιγο.οι ζαλαδες που εχω τωρα ειναι στιγιαιες και θελω να ρωτισω,,,ειναι κανενας με τετοια συμτωματα εδω?(ζαλη-ασταθεια,σφιξιμο στο κεφαλι πισω και επανω,αισθηση οτι εισαι ζαλιζμενος συνεχεια,πονος στον αυχενα κοντα στιν βαση του κεφαλιου,πολλες φορες τα ποδια τα νιωθω καπος και το στομαχι σε οχι στα καλιτερα του)φυσικα οι ψυχολογικες διακυμανσεις ειναι πολλες μεσα στην μερα.ολα αυτα μπορει να τα νιωσω κατα τιν δειαρκεια τις μερας απο μια φορα εως πολλες..ειναι κανενας εδς που να εχει τετοια συμπτωματα,η που να ξερει κατι?εχω κανει μαγνητικη στο κεφαλι,αξονικη στον αυχενα και εχω παει σε ορλ-παθολογο-νευρολογο-οφθαλ-ορθοπαιδικο και ολοι με βρισκουν καλα..τελικα μηπος αρχισα να ξεφευγω???
    Teodor όπως σου είπε η dora όλοι όσοι έχουμε κρίσεις άγχους - πανικού έχουμε αυτά τα συμπτώματα. Κι εγώ τα έχω σε καθημερινή βάση εδώ και πολύ καιρό χωρίς διακοπή... με αποτέλεσμα να έχω γίνει ράκος. Έχω κλειστεί στον εαυτό μου, έχω πολλά νεύρα με αυτή την κατάσταση και περιμένω να έρθει η ώρα του ραντεβού με τον ψυχίατρο αρχές Σεπτέμβρη. Θα αντέξω??? Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τελευταία λειτουργώ μηχανικά, δηλαδή είμαι σε ένα χώρο αλλά είναι σα να βρίσκομαι αλλού. Μου μιλάνε και εμένα το μυαλό μου είναι συνεχώς στο πρόβλημά μου και πολλές φορές μετά δεν θυμάμαι τίποτα. Μήπως έχει αρχίσει να μου στρίβει? Τι να πω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΡΕΪΚΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

    Τώρα υπάρχει η δυνατότητα να λάβετε την ομορφιά, τη δύναμη και την καθαρότητα της αγάπης και της γαλήνης του Ρέικι από απόσταση!

    http://www.reiki.gr/page.asp?pid=42

    pia einai h gnomi sas giauto?
    Έριξα μια γρήγορη ματιά, το έχεις κάνει εσύ ή κάποιος άλλος για να μας πει αν έχει αποτέλεσμα?

  11. #11
    teodor, κι εγώ έχω παρόμοια συμπτώματα με τα δικά σου εδώ και 4 χρόνια περίπου. Θέλω να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εντελώς, δεν τα έχω ξεπεράσει, αλλά έχω κάνει πολύ σημαντικές προόδους με τις ζαλάδες μου. Έφταναν ακόμα και σε ίλιγγο. Προσπάθησε να παατηρήσεις, πότε σε πιάνουν αυτές οι ζαλάδες και οι πόνοι; Τι σκέψεις κάνεις πριν κατά τη διάρκεια και μετά; Πότε και με πιο τρόπο σου περνάει; Υπάρχει κάποιο μέρος που νιώθεις ασφάλεια κι όταν βρίσκεσαι εκεί εξαφανίζονται όλα; (πχ το σπίτι σου) Αν ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει πάρα πολύ και δεν το σκέφτεσαι, έχεις αυτά τα συμπτώματα; Αν είναι κάποιο οργανικό πρόβλημα, θα σε βρει οποιαδήποτε ώρα, δεν κάνει επιλογές... Και κυρίως πρέπει να εξωτερικεύσεις και να αποδεχτείς αυτά που νιώθεις κι αυτά που σε βαραίνουν και τα έχεις "στουπώσει" μέσα σου.. Να αποδεχτείς τον εαυτό σου μ' αυτά τα προβλήματα, με τους φόβους, τους πόνους, τις ζαλάδες.... Είναι ένα μήνυμα για αλλαγή, το σώμα σου σου φωνάζει και΄ζητάει από σένα να το ακούσεις.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    ΔΩΡΕΑΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΡΕΪΚΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

    Τώρα υπάρχει η δυνατότητα να λάβετε την ομορφιά, τη δύναμη και την καθαρότητα της αγάπης και της γαλήνης του Ρέικι από απόσταση!

    http://www.reiki.gr/page.asp?pid=42

    pia einai h gnomi sas giauto?
    Η δική μου γνώμη είναι αυτή ακριβώς που γράφεται στο site που παραθέτεις:
    Παρόλο που το Ρέικι δεν αντικαθιστά ψυχολογική και ιατρική διάγνωση και θεραπεία και δεν υπόσχεται ποτέ και σε καμία περίπτωση θεραπεία...
    Μα τώρα σοβαρολογούμε? "Ζωτική ενέργεια Ρέικι από απόσταση για επτά ημέρες.." ???

    Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ βασανιστικά τα συμπτώματα και οι σκέψεις για πιθανές ασθένειες και ο καθένας ψάχνει εναγωνίως τη λύση, αλλά από τη στιγμή που οι γιατροί διαβεβαιώνουν πως δεν υπάρχει τίποτα οργανικό, οι αμέσως επόμενοι επαγγελματίες στους οποίους χρειάζεται να απευθυνθεί κανείς, είναι οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    καλινα ζαλαδες και ασταθεια δεν εχω συνεχεια αλλα το σφιξιμο στιν κορυφη του κεφαλιου και πισω και τους πονους στον αυχενα τους εχω καθε μερα και αλλες φορες ολη μερα.η αληθεια ειναι οτι οταν ασχολουμε με κατι δεν το νιωθω οπως πριν αλλα οταν παω για ξεκουραση σπιτι η για κανα καφε τοτε αρχιζει παλι....ζαλαδες και ασταθειες ερχονται ετσι ξαφνικα οταν συνηθος περπαταω εξω και πολλες φορες και στο σπιτι.το κακο ειναι οτι δεν μπορω να ξεκολισω το μυαλο μου καθολου απο αυτο που με τυραναει εδω και ενα χρονο,,οταν νιωθω καλα σκεφτομαι πως ..α ενταξι τελικα ολα ειναι στο μυαλο μου...αλλα οταν ξαναερχονται αρχιζουν παλι οι σκεψεις οτι κατι εχω... μετα απο τοσες επισκεψεις σε γιατρους και τοσες εξετασεις νιωθω αρρωστος..ΒΑΡΕΘΙΚΑ,ΚΟΥΡΑΣΤ� �ΚΑ...παντος απο τον χειμωνα που περασε ειμαι σαφος καλητερα απο ζαλαδες αλλα τωρα εχω τα αλλα .....!!!

  14. #14
    Ναι, σε καταλαβαίνω. Εμένα με βοηθούσε πολύ ένα μασάζ στο κεφάλι μου, εκεί που ένιωθα το σφύξιμο. Το ανακάλυψα τυχαία μια φορα που το είχα και λουζόμουν. Κι από τότε έκανα αυτή την κίνηση (σαν να λούζομαι) στο κεφάλι μου, με κυκλικές κινήσεις και λίγη δύναμη και με χαλάρωνε πάρα πολύ. Σε πιάνει όταν γυρίζεις σπίτι γιατί χαλαρώνεις εκείνη την ώρα και τότε βγαίνει. Θα σε βοηθούσε ένας ψυχολόγος που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα. Επίσης, καλό είναι να ενημερωθείς για τα ψυχοσωματικα συμπτώματα, πώς και γιατί δημιουργούνται. Να διαβάσεις για τεχνικές χαλάρωσης και τεχνικές απόσπασης της προσοχής. Αυτά είναι καθαρά πρακτικά, γι' αυτό πάνω απ' όλα πρέπει να "ακούσεις" τον εαυτό σου κι αυτά που σε βαραίνουν να τα εξωτερικεύσεις, να τα αποδεχτείς και να τα αντιμετωπίσεις αντί να τα κουκουλώνεις,σαν να μην υπάρχουν. Μπορείς εσύ να βοηθήσεις τον εαυτό σου, με κάποια καθοδήγηση ειδικά στην αρχή, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, έχεις τη δύναμη να το κάνεις. Μία ερώτηση, παθαίνεις κρίσεις πανικού;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7
    αν ο αποτομος τρομος,η ζαλη η εντονη,η αδυναμια σε ολο το σωμα,η αισθηση οτι καιγετε ολο μου το σωμα,ιδρωτας και πολλα ακομα τετοια ειναι κρισεις τοτε ναι εχω....σε ενα χρονο μεσα εχω παθει 4-5 φορες απροειδοποιητα... λοιπον καλινα,σημερα θα παω παραλιαμε τιν οικογενεια.αν και εκει δεν νιωθω συνηθος ανετα,νιωθω καπος μεσα σε πολι κοσμο αλλα θα κανο προσπαθεια και αυριο που θα γυρισω θα σου πω....thx για ολα...τα λεμε απο αυριο παλι,ελπιζω καλητερα!!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  2. oχι παλι!
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2011, 14:24
  3. ΠΑΛΙ ΕΓΩ...
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-08-2010, 13:02
  4. Οχι πάλι....
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2009, 23:56
  5. Παλι..
    By zeta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2006, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •