MONH
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: MONH

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163

    MONH

    Kαλησπέρα είμαι 28 ετών και φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου χωρίς να κάνω οικογένεια χωρίς φίλους και χωρίς δουλειά!!έχω τελειώσει ήδη 1 σχολή και τελειώνω 2η αλλά νιώθω ότι τίποτα δεν με καλύπτει!Φοβάμαι ότι σπουδάζω άδικα!Απο την ηλικία των 16-17 δούλευα μέχρι πέρσι που αναγκαστικά διέκοψα λόγω σπουδών δλδ δεν γινόταν αλλιώς ή το ένα ή το άλλο!!Απο φίλους δεν έχω και πολλούς και αυτοί χάνονται σιγά σιγά γιατι κάνουν και την δικοί τους οικογένεια!!Μέχρι πέρσι δεν έμενα με τους γονείς μου και τώρα δυστυχώς επέστρεψα!!!Δεν μου κάνουν τπτ οι άνθρωποι αλλά ξέρετε είχα συνήθισει την ανεξάρτησία μου!!Εδώ και 2 χρόνια είμαι μόνη μου βγήκα απο 1 σχέση που με τσάκισε και μάλλον ακόμα να συνέλθω!!Βαριέμαι ακόμα να περιποίηθω τον εαυτό μου ,πολλές φορές με το ζόρι βάφομαι κλπ.
    Παλιότερα ήμουν πολύ ενεργητικό παιδί το χόμπι μου ήταν να ζωγραφίζω και να φτιάχνω κόμιξ , να μεταποιώ ρούχα , να γυμνάζομαι γτ ήμουν αθλήτρια και γενικά δεν καθόμουν σε ένα μέρος όπως έλεγε και η μητέρα μου που ακόμα και αυτή βλέπει την αλλαγή!!
    Νιώθω ότι όλοι γύρω μου είναι ευτυχισμένοι ότι όλοι είναι ευχαριστημένοι με την ζωή τους, όλοι κάνουν οικογένεια και εγώ όχι γιατί τι φταίει είναι όλα θέμα τύχης ή εγω τα παράτησα όλα στην τύχη τους παλιότερα κυνηγούσα τα πράγματα!!Γιατί παραιτήθηκα έτσι;
    Σόρυ για το μιρμιρισμα τό ξέρω είναι εκνευριστικό αλλά αυτό νιώθω τώρα και ήθελα να το εκφράσω έστω και από εδώ μέσα!!
    Το ξέρω θα μου πείτε ότι για αυτά τα ερωτήματα πρέπει να τα ψάξω μόνη μου αλλά πως δεν ξέρω πως να ξεκινήσω δεν ξέρω απο πού και πώς;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τπτ που κανουμε δεν ειναι χωρις νοημα. Μπορει να φοβηθηκες επειδη βλεπεις οτι οι γυρω σου προχωρουν στον τομεα οπου και εσυ θα ηθελες και δεν εχεις ακομα προχωρησει. Μην σκεφτεσαι ετσι και μην βιαζεσαι γιατι οποιος βιαζεται μενει πισω, κανει λαθος επιλογες και δεν βλεπει θετικα. Εγω θα ελεγα να αρχισεις να κανεις πραγματα για σενα. Πραγματα που εχουν νοημα και ασε τα πραγματα που σε στεναχωρουν πισω. Κανε πραγματα που πραγματικα εχουν νοημα για σενα και σε γεμιζουν. Γιατι δεν ξεκινας με πραγματα που καποτε εκανες και σου αρεσαν? Οπως ειπες για ζωγραφικη, κομιξ, μεταποιηση ρουχων.. κανε και λιγη γυμναστικη. Δωσε πραγματα σε σενα, πηγαινε αγορασε κατι για σενα.. Να σκεφτεσαι και να επικεντρωνεσαι σε σενα και οχι στους αλλους και τις επιτυχιες τους! Μην κολας, προχωρα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Το ίδιο πρόβλημα έχουμε... κι εγώ παλιά γύρναγα τον κόσμο ανάποδα... και τώρα το μόνο που κάνω είναι ν' αλλάζω κανάλια.... δύσκολη κατάσταση...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    Καλησπερα και απο μενα!...
    Δυστυχως και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω....

    Προσπαθω ομως να σκεφτομαι οσο πιο θετικα γινεται για το μελλον, κανοντας ενα ενα βημα τη φορα και κανοντας πραγματα που με γεμιζουν μεσα μου.....(εχω και την πολυτελεια του χρονου βεβαια, καθοτι ανεργη).

    Η πολλη σκεψη δεν κανει και καλο σε αυτη τη περιπτωση.......δραση χρειαζεται!

    .....τα λεω, για να τα ακουω και εγω....

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    vasso, εγώ δεν περνάω τέτοια φάση, τώρα τουλάχιστον, αλλά θυμάμαι πολύ καλά μια-δυο παρόμοιες 'κρίσεις' στη ζωή μου. Και θα σου έλεγα ότι το πρώτο και ίσως το μόνο που χρειάζεται να επιδιώξεις είναι η ανεξαρτησία σου. Οι σπουδές δεν πάνε χαμένες, γίνονται μέρος αυτού που είμαστε, αλλά κάποια στιγμή χρειάζεται να φεύγουν από το προσκήνιο. Ελπίζω να μην ξεκινήσεις άμεσα και τρίτη σχολή δηλαδή... Για τους φίλους και τη δουλειά, προσωπικά έχω τη βεβαιότητα πως αν το θέλουμε, πάντα μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας, καθώς και τρόποι να εργαζόμαστε, ακόμα κι αν δεν είναι οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη την πορεία της ζωής, ή ακόμα κι αν αλλάζουν οι συνθήκες κι οι ανάγκες μας. Κι όσο για τις ερωτικές σχέσεις, έρχονται και παρέρχονται και όσο κι αν μας 'τσακίσει' μια σχέση, το μόνο εμπόδιο για μια νέα ακόμα καλύτερη σχέση είναι η μοιρολατρία, η απελπισία κι η αδράνεια

    Αυτό που λες για τα ενδιαφέροντα και τις ασχολίες, το είχα κι εγώ, παλιά έκανα άπειρα πράγματα, αλλά τώρα πια πολύ λιγότερα. Νομίζω πως δεν έχει νόημα να θέλουμε να ξαναγίνουμε αυτό που ήμασταν ή να ζήσουμε με τον τρόπο που ζούσαμε, γιατί και τα πράγματα γύρω μας αλλάζουν και εμείς δεν μένουμε στάσιμοι. Ξεκίνα ένα πράγμα που μπορείς και που σε ευχαριστεί στο εδώ και τώρα, γιατί ικανοποίηση μπορούμε να πάρουμε μέσα από την δράση και την κίνηση, κι όχι απαραίτητα από το πλήθος των δραστηριοτήτων.

    Ξέρεις, αυτό που φοβόμαστε και αυτό που πιστεύουμε, είναι πάντα η μισή αλήθεια και μπορεί να γίνει ολόκληρη η πραγματικότητα που ζούμε. Ξέρω, δύσκολο, αλλά think positive

  6. #6
    Η απογοήτευση από την αποτυχημένη σχέση σε έχει καθηλώσει, από εκεί ξεκινά η απαισιοδοξία. Από τη φύση σου είσαι δραστήριο, δημιουργικό άτομο. Άμα βρεις το κουράγιο και πάρεις αποφαση να βγεις από την απογοήτευση θα επανέλθεις σ αυτό το ωραίο που ήσουν πριν, με άλλα λόγια διαθέτεις τις δυνάμεις, δεν χρειάζεται να τις δημιουργήσεις. Για αυτά που θελεις να φτιαξεις στη ζωή σου πρόσεξε πάνω στη δίψα σου για να τα αποκτήσεις μην πάρεις βεβιασμένες αποφάσεις που μπορεί να ναι λανθασμένες απλά για να λες ότι απέκτησες κάτι και να σου στοιχίσουν στο τέλος. Βάλε τα ως στόχο, κυνήγησε τα αλλά συνάμα να σαι προσεκτική και να κάνεις υπομονή.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η απογοήτευση από την αποτυχημένη σχέση σε έχει καθηλώσει, από εκεί ξεκινά η απαισιοδοξία. Από τη φύση σου είσαι δραστήριο, δημιουργικό άτομο. Άμα βρεις το κουράγιο και πάρεις αποφαση να βγεις από την απογοήτευση θα επανέλθεις σ αυτό το ωραίο που ήσουν πριν, με άλλα λόγια διαθέτεις τις δυνάμεις, δεν χρειάζεται να τις δημιουργήσεις. Για αυτά που θελεις να φτιαξεις στη ζωή σου πρόσεξε πάνω στη δίψα σου για να τα αποκτήσεις μην πάρεις βεβιασμένες αποφάσεις που μπορεί να ναι λανθασμένες απλά για να λες ότι απέκτησες κάτι και να σου στοιχίσουν στο τέλος. Βάλε τα ως στόχο, κυνήγησε τα αλλά συνάμα να σαι προσεκτική και να κάνεις υπομονή.

    Συμφωνώ με τον ioannis2, να μην ξεχάσεις να φροντίζεις τον εαυτό σου ! όλα θα έρθουν στην ώρα τους
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #8
    αχ αυτες οι σχεσεις και η μοναξια...ειμαστε τελικα πολλοι που ποναμε και μας εχει παει πισω μια-δυο-τρεις-και βαλε αποτυχημενες σχεσεις
    πως ζηλευω αυτους που δε δινονται και ειναι χαλαροι...δεν πονανε οπως εμεις

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Mήπως σε έχει επηρρεάσει και το γενικότερο κλίμα με την ανεργία, την κακή οικονομία κλπ;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Εχεις βυθιστεί σε ένα "σκοτάδι" και αυτό ακριβώς σε φοβίζει. Χρειάζεσαι "φως" στην ζωή σου. So, BE THE LIGHT

    Ξέχνα τους άλλους και ξεκίνα από ένα πράγμα που σ' ευχαριστεί. Οσο απλό ή μικρό κι αν είναι. Εστίασε στην ικανοποίηση που παίρνεις και απόλαυσε τη. Στην συνέχεια κάντα δύο, μετά τρία...

    ΕΣΥ, για ΣΕΝΑ. Ολα τ' άλλα θα έρθουν, γιατί εσύ θα τα έχεις φέρει ή θα τα έχεις κάνει να έρθουν. ΕΣΥ

  11. #11
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Εχεις βυθιστεί σε ένα "σκοτάδι" και αυτό ακριβώς σε φοβίζει. Χρειάζεσαι "φως" στην ζωή σου. So, BE THE LIGHT

    Ξέχνα τους άλλους και ξεκίνα από ένα πράγμα που σ' ευχαριστεί. Οσο απλό ή μικρό κι αν είναι. Εστίασε στην ικανοποίηση που παίρνεις και απόλαυσε τη. Στην συνέχεια κάντα δύο, μετά τρία...

    ΕΣΥ, για ΣΕΝΑ. Ολα τ' άλλα θα έρθουν, γιατί εσύ θα τα έχεις φέρει ή θα τα έχεις κάνει να έρθουν. ΕΣΥ
    Συμφωνώ μαζί σου ότι από αυτήν εξαρτάται το αν θα έρθουν στη ζωή της κι αν θα αλλάξει τη ζωή της προς το καλύτερο. Γιατί αυτή ξερει καλύτερα από τον οποιοδήποτε τι ακριβώς θέλει στη ζωή της, φτάνει όμως να χει τη θέληση και το κουράγιο να τα κάνει πράξη.
    Χρειάζεται όμως να χει κανείς δίπλα του τους έστω λίγους είτε οικογένεια είτε φίλους που θα τον καταλαβαίνουν, στηρίζουν και θα τον ενθαρρύνουν σ αυτή την πορεία. Γιατί διαφορετικά έρχεται η κατάπτωση και η πορεία μετατρέπεται σε αδράνεια ή πισωγύρισμα.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και την ανταπόκριση δεν το περίμενα!!!Νόμιζα ότι δεν υπάρχουν κι άλλοι σαν και έμενα ή αν υπάρχουν το κρύβουν καλά!!
    'Εχω πέσει σε αυτό το τέλμα τα τελευταία 2 χρόνια μπορεί απο την σχέση μπορεί απο την σχολή που δεν πήγαινε καλά τότε , μπορεί απο την δουλειά που δεν με ικανοποιούσε, απλά φοβάμαι να κάνω βήματα λόγω ηλικίας που νόμιζα ότι έπρεπε να τα κάνω νωρίτερα!!Δεν με πήραν με τα χρόνια αλλά δυστυχώς απο τα νεαρά μου χρόνια έβαλα ένα deadline στο μυαλό μου δηλ τότε θα κάνω οικογένεια τότε θα σπούδασω κλπ!!Αλλά βλέπω ότι όλα ανατράπηκαν, βλέπω ότι άλλοι κάνουν την ζωή που θέλω (δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό)!!!
    έχω απογοητεύσει τον εαυτό μου και νομίζω και την οικογενειά μου που πάντα με στηρίζει ,δεν έχω παράπονο σε αυτό!!!
    Το ξέρω ότι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω Απλά η αρχή είναι Δύσκολη!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    ΑΧ BE THE LIGHT μια κουβέντα είναι !!!απλά πάντα κυνηγούσα και μάλλον κουράστηκα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συμφωνώ μαζί σου ότι από αυτήν εξαρτάται το αν θα έρθουν στη ζωή της κι αν θα αλλάξει τη ζωή της προς το καλύτερο. Γιατί αυτή ξερει καλύτερα από τον οποιοδήποτε τι ακριβώς θέλει στη ζωή της, φτάνει όμως να χει τη θέληση και το κουράγιο να τα κάνει πράξη.
    Χρειάζεται όμως να χει κανείς δίπλα του τους έστω λίγους είτε οικογένεια είτε φίλους που θα τον καταλαβαίνουν, στηρίζουν και θα τον ενθαρρύνουν σ αυτή την πορεία. Γιατί διαφορετικά έρχεται η κατάπτωση και η πορεία μετατρέπεται σε αδράνεια ή πισωγύρισμα.
    ΑΧ BE THE LIGHT μια κουβέντα είναι !!!απλά πάντα κυνηγούσα και μάλλον κουράστηκα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    ουφ ούτε μηνήματα δεν μπορώ να στείλω σωστά!!το τελευταίο ήταν για τον SEDUCTION!!!!xaxaxaaxxaxaxa!!!ΕΛΕΟΣ!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. METAIXMIAKH MANA K MONH
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 744
    Last Post: 16-02-2009, 11:29
  2. MONH
    By danaemov in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2006, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •