Τι καταλαβα μετα απο 2,5 χρονια φαρμακευτικη αγωγη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Τι καταλαβα μετα απο 2,5 χρονια φαρμακευτικη αγωγη.

    Ειμαι στα 2,5 χρονια που παιρνω το zyprexa και σημερα αποφασισα να κανω εναν απολογισμο της καταστασης μου.
    Θυμαμαι πως ημουνα με ολες τις παραλογες σκεψεις μου και διαπιστωνω πως τωρα ολα αυτα μου φυγανε με ενα τοσο δα μικρο χαπι.Ημουνα πραγματικα χαλια γι αυτο νοσηλευτικα και σε ψυχιατρικη κλινικη.
    Απο την αλλη μερια διαπιστωνω πως ενα τοσο δα μικρο χαπι με γεμισε με 25 ολοκληρα περιττα κιλα που δεν μπορω να τα χασω και με υπνηλια που δεν μπορω να την παλεψω.
    Ζυγιζωντας ολα τα παραπανω που καταληγω?Οτι θελω να συνεχισω να ειμαι καλα και αν αυτο συμβαινει μεσα απο το φαρμακο τοτε πρεπει να συνεχισω το φαρμακο αν και δεν με ευχαριστει καθολου η εικονα μου.
    Ο γιατρος?Ουτε λογο να μου κοψει το zyprexa και μαλιστα ειμαι στα 20mg απο την αρχη που το πρωτοπηρα πριν 2,5 χρονια μεχρι τωρα.Ουτε καν να μου το μειωσει δεν κανει λογο.Δεν ειμαι τελειως καλα.Εχω ακομα σημαδια ψυχωσης οπως την αποπραγματοποιηση και την αποπρωσοποιηση που με ταλαιπωρουν ομως μου εφυγαν ολα τα θετικα συμπτωματα.Παλευω ακομα με τα αρνητικα συμπτωματα αλλα που θα παει θα τα νικησω ισως και με νεα φαρμακα που θα κυκλοφορησουν στο μελλον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Μιχαλη μου,κουραγιο
    τα κιλα ειναι σιγουρα ενα ζητημα σημαντικο,αλλα πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο απο το να βασανιζεσαι..
    Κατα τα αλλα πως εισαι?δουλευεις?γενικα νιωθεις οτι επανηλθες?
    ευχομαι ολα να σου πανε καλα :)
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Σε ευχαριστω Φωτεινη!Νιωθω οτι επανηλθα αλλα εχω ακομα μερικα συμπτωματα της ψυχωσης οπως αποπροσωποιηση και αποπραγματοποιηση που δεν μου περνανε.Δεν δουλευω αυτη την περιοδο ομως ψαχνω για δουλεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    τα συμπτωματα που παραμενουν σου κανουν τη ζωη δυσκολη?Μπορει να λεω μπαρουφα σορυ..εγω πχ αυτο που λεγεται αποπροσωποιηση το βιωσα στο δημοτικο για ενα φεγγαρι,και δεν ηξερα τι ειναι μεχρι που το διαβασα στο φορουμ!
    Δεν θυμαμαι να με πειραξε ομως,απλως μου φαινοταν περιεργο..
    Εχεις κεφι για δουλεια?να σου πω για τα χαπια εμενα δεν θα με πειραζε,αρκει να ενιωθα καλα,θα τα επαιρνα οπως κι αν ειχα διαβητη πχ.Πιστευω οτι δεν χρειαζεται να μας βαζουμε ετικετουλες,ας ενσωματωνουμε στην ρουτινα μας τα ζορια μας..
    δουλεια δυσκολα ετσι?παιζει τρελη ανεργια να παρει!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    26
    .Δεν ειμαι τελειως καλα.Εχω ακομα σημαδια ψυχωσης οπως την αποπραγματοποιηση και την αποπρωσοποιηση .

    νευρώσεις θες να πεις οχι ψυχώσεις :)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Παρενεργειες θελει να πει οχι νευρωσεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    26

    Lightbulb

    ναι βρε κουκλα μ! απλα οχι και σημαδια ψυχωσης η αποπρωσοποιηση! και εγω τα εχω αυτα ενα χρονο καθημερινος δεν σημαινει οτι οδευω στην ψυχωση! (νομιζω) :Phttp://www.youtube.com/watch?v=TwQ9N1tb7Xc

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν ξερω αν απευθυνεσαι σε μενα, εγω ειπα παρενεργειες οχι νευρωσεις. Που ακριβως λεει σημαδια ψυχωσης?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μιχαλη μου,χαιρομαι πολυ που λες οτι εχεις βοηθηθει και οτι νιωθεις τοσο καλα σε σχεση με παλια.
    Καπως ετσι νιωθω κι εγω,οπως και σε αυτο το θεματακι με τα φαρμακα και τα κιλα..Είναι μεγαλο σπασιμο ναι...αλλα εντελως ασυγκριτο με την ψυχικη μας υγεια.Χιλιες φορες να νιωθω οκ και ας παχυνα,παρα οπως πριν κ αδυνατη...
    Το χουν αυτο τα μπασταρδα τα χαπια,ανοιγουν την ορεξη.Στο χερι μας ομως ειναι να το συνηδειτοποιησουμε και να μην τρωμε συνεχως γιατι αυτη η αισθηση της πεινας ειναι ψευτικη..Αρα μπορεις συνειδητοποιώντας το, να το περιορισεις και να πας στα κανονικα σου κιλα..Μπορεις να το συζητησεις και με το γιατρο σου το συγκεκριμενο θεμα εφοσον σε απασχολει.Ειναι πολυ κοινο και αυτο να ξερεις.
    Μην απογοητευεσαι λοιπον,και μην συγκρινεις καν την ψυχικη σου υγεια με τα περιττα κιλα..Αυτα θα τα χασεις..Το αλλο ειναι το μεγαλο ζορι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    26
    ι καταλαβα μετα απο 2,5 χρονια φαρμακευτικη αγωγη.
    Ειμαι στα 2,5 χρονια που παιρνω το zyprexa και σημερα αποφασισα να κανω εναν απολογισμο της καταστασης μου.
    Θυμαμαι πως ημουνα με ολες τις παραλογες σκεψεις μου και διαπιστωνω πως τωρα ολα αυτα μου φυγανε με ενα τοσο δα μικρο χαπι.Ημουνα πραγματικα χαλια γι αυτο νοσηλευτικα και σε ψυχιατρικη κλινικη.
    Απο την αλλη μερια διαπιστωνω πως ενα τοσο δα μικρο χαπι με γεμισε με 25 ολοκληρα περιττα κιλα που δεν μπορω να τα χασω και με υπνηλια που δεν μπορω να την παλεψω.
    Ζυγιζωντας ολα τα παραπανω που καταληγω?Οτι θελω να συνεχισω να ειμαι καλα και αν αυτο συμβαινει μεσα απο το φαρμακο τοτε πρεπει να συνεχισω το φαρμακο αν και δεν με ευχαριστει καθολου η εικονα μου.
    Ο γιατρος?Ουτε λογο να μου κοψει το zyprexa και μαλιστα ειμαι στα 20mg απο την αρχη που το πρωτοπηρα πριν 2,5 χρονια μεχρι τωρα.Ουτε καν να μου το μειωσει δεν κανει λογο.Δεν ειμαι τελειως καλα.Εχω ακομα σημαδια ψυχωσης οπως την αποπραγματοποιηση και την αποπρωσοποιηση που με ταλαιπωρουν ομως μου εφυγαν ολα τα θετικα συμπτωματα.Παλευω ακομα με τα αρνητικα συμπτωματα αλλα που θα παει θα τα νικησω ισως και με νεα φαρμακα που θα κυκλοφορησουν στο μελλον.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Aυτο το ξερουμε, σε αυτο που ειπα εγω που λεει για ψυχωση? Απλως μπερδευει τα συμπτωματα που εχει με νευρωσικα, ενω ειναι παρενεργειες. Ποσο πιο απλο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    προφανως αναφεροταν στον θεματοθετη και απλα στο εξηγει..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Μιχάλη περνάς δύσκολες καταστάσεις, όμως από ότι λες έχεις βελτιωθεί από τα φάρμακα....
    Μπορείς να κόψεις το βραδινό φαγητό, δύσκολες θα είναι οι πρώτες ημέρες μέχρι να συνηθίσεις... και έτσι σιγά σιγά να αρχίσεις να χάνεις τα παραπανίσια κιλά.... επίσης θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για τις ολιστικές μεθόδους θεραπείας... πραγματικά μπορούν να σε βοηθήσουν για να θεραπευτεί η ψυχούλα σου....
    Καλή δύναμη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    τι ειναι οι ολιστικες μεθοδοι?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    50
    Οι ολιστικές μέθοδοι θεραπείας είναι αυτές που αντιμετωπίζουν τον άνθρωπο με την πραγματική του διττή υπόσταση, δηλ. ως σώμα και ψυχή... γιατί στην πραγματικότητα όταν νοσεί το σώμα μας... έχει ήδη νοσήσει η ψυχή μας και απλά η νόσος της ψυχής εμφανίζεται με σωματικά συμπτώματα ασθένειας...πρόκειται για ψυχοσωματικές ασθένειες...
    Ολιστικές μέθοδοι είναι συνδυασμός, που συνίσταται σε χορήγηση φαρμάκων για το σώμα αλλά και θεραπεία της ψυχής μέσω θεραπευτικών μεθόδων όπως το ρέικι η οποιοπαθητική, ανθοιάματα μπαχ και άλλες ενεργειακές θεραπείες....
    Ο κόσμος χρειάζεται ενημέρωση σε αυτά τα θέματα... και πιστεύω πως οι αυξανόμενες δυστυχώς ασθένειες της ψυχής θα τον οδηγήσουν σε ασφαλή μονοπάτια ίασης και ενασχόλησης με θεραπείες της ψυχής...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  2. Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 25-05-2010, 20:26
  3. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  4. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 07:01
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •